Կեղծ հայտարարություններ Վիտալի Բալասանյանի կողմից
Արցախի հերոս, Արցախի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար Վիտալի Բալասանյանն օգոստոսի 31-ին «Առավոտ» օրաթերթի հետ զրույցում, անդրադառնալով հայաստանյան երկու հասարակական կազմակերպությունների կողմից Արցախի տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններում դիտորդական առաքելություն իրականացնելուն, նշել է, որ դա «անմիջական միջամտություն է Արցախի սուվերենությանն ու Սահմանադրությանը»։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ կառավարությունը 33,6 մլն դրամ է հատկացրել «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ին և «Թրանսփարենսի ինթերնեյշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնին՝ Արցախում սեպտեմբերի 8-ին նախատեսված ՏԻՄ ընտրություններին դիտորդական առաքելություն իրականացնելու համար։
Վիտալի Բալասանյանը ՀՀ կառավարության կողմից դիտորդական առաքելությանը դրամաշնորհ տրամադրելը որակում է որպես «միջամտություն Արցախի սուվերենությանն ու Սահմանադրությանը»։
Հայաստանյան կազմակերպությունների կողմից դիտորդական առաքելություն իրականացնելը, սակայն, չի կարող դիտվել որպես Արցախի Սահմանադրության միջամտություն, քանի որ ԼՂՀ «Ընտրական օրենսգրքով» հստակ սահմանվում է դիտորդական առաքելություն իրականացնելու իրավունքը։
Այսպես, օրենսգրքի 29-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետով ասվում է, որ ընտրությունների ժամանակ դիտորդական առաքելության իրավունք ունեն Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և օտարերկրյա հասարակական այն կազմակերպությունները, որոնց կանոնադրական խնդիրները ներառում են ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցեր, և որոնք չեն աջակցում թեկնածուներին կամ կուսակցություններին, կուսակցությունների դաշինքներին:
Ե՛վ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը», և՛  «Թրանսփարենսի ինթերնեյշնլը» համապատասխանում են այս չափորոշիչներին, չեն աջակցում որևէ թեկնածուի, և երկու կազմակերպությունների առաքելությունների մեջ հստակ նշվում է ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդման հանձնառությունը։ Բացի այդ, երկու կազմակերպությունն էլ և՛ Հայաստանում, և՛ այլ երկրներում ունեն դիտորդական առաքելություն իրականացնելու փորձ։ Օրինակ՝ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ն դիտորդություն է իրականացրել նաև Վրաստանի և Շվեդիայի ընտրություններում։
Բացի այդ, ստացվում է, որ, օրինակ, 2012 թ. ԼՂՀ նախագահական ընտրություններում միջազգային կազմակերպությունների կողմից (շուրջ 90 դիտորդ) դիտորդական առաքելությունը կրկին եղել է «միջամտություն ԼՂՀ սուվերենությանն ու Սահմանադրությանը»։
Արցախին տրամադրվող ֆինանսական աջակցության մասին
Վիտալի Բալասանյանը հարցազրույցում նշում է, որ այն 150-160 մլրդ դրամը, որը Արցախը ՀՀ-ից ստանում է իբրև միջպետական վարկ, ավելի քիչ է, քան այն ապրանքների մաքսատուրքերը, որոնք Արցախ են ներկրվում Հայաստանի միջոցով երրորդ երկրներից։ «Թող հաշվարկեն այն ապրանքների մաքսատուրքերը, որոնք ներկրվում են Հայաստանի միջոցով արտերկրից, կտեսնեն, որ դեռ մի բան էլ ԱՀ-ն պակաս է ստանում»,— նշում է Արցախի հերոսը։
Ըստ Հայաստանի Հանրապետության 2019 թ․ բյուջեի, ՀՀ միջպետական վարկը Արցախի Հանրապետությանը կազմել է ոչ թե 150-160 մլրդ դրամ, ինչպես հայտարարում է Բալասանյանը, այլ 57,8 մլրդ դրամ կամ մոտ 120 մլն դոլար (2018-ին՝ 51,4 մլրդ)։
Այժմ կատարենք պարզ հաշվարկ։
Ըստ ԱՀ ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալների, 2018 թվականին Արցախի Հանրապետություն է ներմուծվել մոտ 353 մլն դոլարի ապրանք։
ՀՀ «Մաքսային օրենսգրքի» համաձայն, ապրանքների մաքսատուրքը կազմում է 0-10%։ Նույնիսկ եթե ընդունենք, որ Արցախի Հանրապետություն մտնող բոլոր ապրանքները բերվում են երրորդ երկրներից, և ներմուծվող ապրանքների ցանկում չկա ոչ մի հայաստանյան արտադրանք, ապա ստացվում է, որ Արցախի քաղաքացիները Հայաստանի մաքսային ծառայություններին անցյալ տարի վճարել են 353 մլն դոլար ներմուծման 10 %-ը (առավելագույնը), որը կազմում է մոտ 35 մլն դոլար։ Այսպիսի կոպիտ հաշվարկի դեպքում նույնիսկ չենք մոտենում այն գումարին, որը ՀՀ կառավարությունը տրամադրում է Արցախին։
Իշխանությունը բռնազավթելու մասին
«Այս երկու կազմակերպությունները («Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ն և «Թրանսփարենսի ինթերնեյշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնը- խմբ․) Հայաստանում իշխանաբռնազավթման գործիքներից են»,- հայտարարել է Վիտալի Բալասանյանը:
Ըստ ՀՀ քրեական օրենսգրքի, իշխանությունը զավթելը նշանակում է տիրանալ Հանրապետության նախագահի, Ազգային ժողովի, կառավարության կամ Սահմանադրական դատարանի լիազորություններին բռնություն գործադրելու կամ բռնություն գործադրելու սպառնալիքի միջոցով, ինչպես նաև Սահմանադրությամբ չնախատեսված այլ եղանակով (հոդված 300)։
2018 թ. ապրիլ-մայիս ամիսներին Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական իրադարձությունները եղել են զերծ բռնությունից կամ դրա սպառնալիքից։ Նորընտիր վարչապետ Սերժ Սարգսյանը հրաժարական է տվել սեփական ցանկությամբ՝ այն ժամանակ, երբ ընդդիմության հիմնական առաջնորդները ձերբակալված էին։
Այսպիսով, թավշյա հեղափոխությունն անգամ իրավական առումով չի կարող անվանել «իշխանաբռնազավթում», իսկ վերոնշյալ կազմակերպությունները՝ «իշխանաբռնազավթման գործիքներ»։
«ՀՀ-ի և՛ խորհրդարանը, և՛ իշխանությունը բռնազավթված են, 2018-ի ԱԺ ընտրությունները եղել են անօրինական»,- ասել է Բալասանյանը:
Ըստ ՀՀ Սահմանադրության 92-րդ հոդվածի, Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունն անցկացվում է Սահմանադրության 149-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, 151-րդ հոդվածի 3-րդ և 4-րդ մասերով սահմանված դեպքերում՝ Ազգային ժողովի արձակվելուց հետո:
Սահմանադրության 149-րդ հոդվածը վերաբերում է վարչապետի ընտրությանը, իսկ 3-րդ մասի համաձայն՝ վարչապետ չընտրվելու դեպքում քվեարկությունից յոթ օր հետո անցկացվում է վարչապետի նոր ընտրություն, որին մասնակցելու իրավունք ունեն պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ երրորդի առաջադրած վարչապետի թեկնածուները: Եթե պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ վարչապետ չի ընտրվում, ապա Ազգային ժողովն արձակվում է իրավունքի ուժով:
Ինչպես գիտեք, նախորդ տարի տեղի ունեցած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները տեղի ունեցան այն բանից հետո, երբ ԱԺ-ն հոկտեմբերի 24-ին և նոյեմբերի 1-ին չընտրեց երկրի վարչապետ, ինչի արդյունքում օրենքի ուժով ազատ արձակվեց, որից հետո նշանակվեցին նոր ընտրություններ։ Այդ ընտրությունները որակվել էին աննախադեպ, «դրանք անցկացվել են հիմնարար ազատությունների պահպանմամբ և վայելել են հանրության լայն շրջանակների վստահությունը» (ԵԱՀԿ /ԺՀՄԻԳ)։
Այսպիսով, նախորդ տարի տեղի ունեցած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները, ինչպես նաև ընտրված խորհրդարանն ու ձևավորված կառավարությունն ամբողջովին համապատասխանել են ՀՀ Սահմանադրությանը և չեն կարող համարել անօրինական, ինչպես հայտարարում է Վիտալի Բալասանյանը։
Նիկոլ Փաշինյանի կոչը դատարանների դեմ սահմանադրական կարգի տապալում է եղել
«Փաստերի ստուգման հարթակն» արդեն անդրադարձել է այս թեմային՝ ցույց տալով, որ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից դատարանները արգելափակելու կոչը սահմանադրական կարգի տապալում չի եղել։
Ըստ Քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածի, սահմանադրական կարգը տապալելը նշանակում է Սահմանադրության 1-ից 5-րդ հոդվածներով կամ 6-րդ հոդվածի առաջին մասով նախատեսված որևէ նորմը փաստացի վերացնելը, որը դատարանների արգելափակման օրը տեղի չի ունեցել։
Եվ վերջում․ ըստ Վիտալի Բալասանյանի՝ դիտորդական առաքելությունը ֆինանսավորելու ՀՀ կառավարության այս որոշմամբ խիստ կասկածի տակ են դրվում Արցախում առ այսօր կայացած բոլոր ընտրությունները` նախագահական, խորհրդարանական, ՏԻՄ, ինչպես նաև սահմանադրական հանրաքվեն։
2012 թվականին տեղի ունեցած Արցախի Հանրապետության նախագահական ընտրություններից հետո, որում Արցախի հերոսը պարտվել էր գործող նախագահ Բակո Սահակյանին, Բալասանյանն ինքը կասկածի տակ էր դրել այդ ընտրությունների արդյունքները՝ հայտարարելով, որ «գործող նախագահը և նրա թիմը ի վիճակի չեղան ապահովել արդար ընտրություններ»:
Այսպիսով, կարող ենք փաստել, որ հայաստանյան երկու կազմակերպությունների կողմից Արցախում դիտորդական առաքելություն իրականացնելը միջամտություն չէ Արցախի սուվերենությանը, այս երկու կազմակերպությունները չեն կարող դիտվել «իշխանության բռնազավթիչներ», նախորդ տարի Հայաստանում տեղի ունեցած ԱԺ ընտրությունները համապատասխանում են օրենքին, իսկ դատարանների շրջափակման կոչը Սահմանադրական կարգի տապալում չէ։

Ложные заявления Виталия Баласаняна
Бывший секретарь Совета безопасности Республики Арцах, герой Арцаха Виталий Баласанян 31 августа в интервью газете «Аравот», коснувшись наблюдательной миссии двух НПО из Армении на выборах в органы местного самоуправления Арцаха, отметил, что это «прямое вмешательство в суверенные дела и конституцию Арцаха».
Напомним, что правительство Армении выделило 33,6 млн драмов НПО «Союз информированных граждан» и антикоррупционному центру Transparency International для осуществления наблюдательской миссии на выборах в органы местного самоуправления в Арцахе 8 сентября 2019 года.
Виталий Баласанян квалифицирует грант правительства Армении на осуществление наблюдательной миссии «вмешательством в суверенные дела и конституцию Арцаха».
Однако осуществление наблюдательной миссии армянскими организациями не может рассматриваться как вмешательство в Конституцию Арцаха, поскольку в Избирательном кодексе НКР четко установлено право на проведение миссии по наблюдению.
Так, пункт 3 части 1 статьи 29 ИК закрепляет, что во время выборов правом наблюдательной миссии обладают общественные организации Нагорно-Карабахской Республики и иностранные общественные организации, уставные задачи которых включают вопросы защиты демократии и прав человека и которые не поддерживают кандидатов или партии, партийные блоки.
И «Союз информированных граждан», и Transparency International соответствуют этим стандартам, не поддерживают какого-либо кандидата, и в миссиях двух организаций четко отмечается приверженность укреплению демократических ценностей. Помимо этого, обе организации имеют опыт осуществления наблюдательной миссии как в Армении, так и в других странах. Например, «Союз информированных граждан» провела наблюдение за выборами в Грузии и Швеции.
Кроме того, получается, что, например, осуществление наблюдательной миссии на президентских выборах в НКР в 2012 году со стороны международных организаций (около 90 наблюдателей) было вмешательством «в суверенные дела и Конституцию НКР».
О финансовой помощи, предоставляемой Арцаху
В интервью Виталий Баласанян отмечает, что те 150-160 млрд. драмов, которые Арцах получает от Армении в виде межгосударственного кредита, меньше таможенных пошлин на товары, ввозимые из третьих стран через Армению. «Пусть посчитают таможенные пошлины на товары, ввозимые через Армению из-за рубежа, они увидят, что Республика Арцах все равно получает меньше», — отмечает герой Арцаха.
По данным бюджета Республики Армения на 2019 год, межгосударственный кредит Республике Арцах составил не 150-160 млрд. драмов, а 57,8 млрд. драмов или около 120 млн. долларов (в 2018 году  — 51,4 млрд).
Теперь произведем простой расчет.
По данным Национальной статистической службы Республики Арцах, в 2018 году в Арцах было импортировано товаров на сумму около 353 миллионов долларов.
Согласно Таможенному кодексу РА, таможенная пошлина на товары составляет 0-10%. Даже если предположить, что все ввозимые в Республику Арцах товары импортируются из третьих стран, и в списке импортируемых товаров нет армянских товаров, получается, что граждане Арцаха в прошлом году заплатили таможенным службам Армении 10% (максимум) от импорта в размере 353 млн долларов, что составляет около 35 миллионов долларов. В случае такого грубого расчета мы даже не приближаемся к сумме, которую правительство Армении предоставляет Арцаху.
Об узурпации власти
«Эти две организации (НПО «Союз информированных граждан» и Антикоррупционный центр Transparency International, — прим.ред.) являются одним из инструментов узурпации власти в Армении», — заявил Виталий Баласанян
Согласно Уголовному кодексу РА, узурпация власти – это действия, направленные на насильственный захват полномочий президента республики, Национального Собрания, правительства или насильственное ее удержание в нарушение Конституции Республики Армения (статья 300).
Политические события в Армении в апреле-мае 2018 года были свободны от насилия или его угрозы. Новоизбранный премьер-министр Серж Саргсян подал в отставку по собственному желанию, когда были арестованы основные лидеры оппозиции.
Таким образом, бархатная революция даже юридически не может быть названа «захватом власти», а вышеупомянутые организации — «инструментами захвата власти».
«И парламент Республики Армения, и власти оккупированы, и парламентские выборы 2018 года были незаконными», — сказал Баласанян.
Согласно статье 92 Конституции РА, внеочередные выборы в Национальное Собрание проводятся после роспуска Национального Собрания в случаях, установленных частью 3 статьи 149, частями 3 и 4 статьи 151 Конституции.
Статья 149 Конституции касается выборов премьер-министра, и в соответствии с частью 3, в случае неизбрания премьер-министра через семь дней после голосования проводятся новые выборы премьер-министра, право на участие в которых имеют кандидаты в премьер-министры, выдвинутые как минимум одной третью от общего числа депутатов. Если премьер-министр не избирается большинством голосов от общего числа депутатов, то Национальное Собрание распускается в силу права.
Как мы знаем, в прошлом году состоялись внеочередные парламентские выборы после того, как Национальное Собрание не избрало премьер-министра 24 октября и 1 ноября, что привело к роспуску НС в силу закона, после чего были назначены новые выборы. Эти выборы были названы беспрецедентными, «были проведены с соблюдением основных свобод и пользовались широким доверием общественности» (ОБСЕ / БДИПЧ).
Таким образом, внеочередные парламентские выборы прошлого года, а также избранный парламент и сформированное правительство полностью соответствовали Конституции РА и не могут считаться незаконными, как утверждает Виталий Баласанян.
Призыв Никола Пашиняна блокировать суды был свержением конституционного строя
«Платформа проверки фактов» уже писала о том, что призыв Никола Пашиняна блокировать суды не был свержением конституционного строя.
В соответствии со статьей 300.1 Уголовного кодекса свержение конституционного строя выражается фактической отменой норм, предусмотренных статьями 1-5 и частью первой статьи 6 Конституции, которые не имели места в день блокирования судов.
И в конце. По словам Виталия Баласаняна, решение правительства Армении о финансировании наблюдательной миссии ставит под сомнение все прошедшие до этого выборы в Арцахе — президентские, парламентское, выборы в МОС, а также конституционный референдум.
После президентских выборов 2012 года в Республике Арцах, где герой Арцаха уступил действующему президенту Бако Саакяну, сам Баласанян поставил под сомнение результаты выборов, заявив, что «действующий президент и его команда не смогли обеспечить справедливые выборы».
Таким образом, мы можем констатировать, что наблюдательная миссия со стороны двух армянских организаций не является вмешательством в суверенные дела Арцаха, эти две организации нельзя считать «узурпантами власти», парламентские выборы в Армении в 2018 году прошли в соответствии с законом, а призыв блокирования судов не является свержением конситуционного строя.