Ովքե՞ր են Երևանում կանաչ տարածքներ սեփականաշնորհել
Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը մարտի 14-ին Առաջին ալիքի եթերում հայտարարել էր, որ Երևանի հանրային այգիներում կան մի քանի հազար քմ մակերեսով սեփականաշնորհված հողատարածքներ, որոնց սեփականատերերի հետ բանակցություններ են տարվում՝ քաղաքի այլ հատվածներում նույն չափով տարածքների հետ փոխանակելու համար։
«Գալիս են մարդիկ, որոնք այգու մեջ ունեն 2000, 3000 քմ սեփականաշնորհած հող՝ հանրային այգու մեջ։ …. Շատ և շատ տնտեսվարող սուբյեկտներ, բիզնեսմեններ, հասկանալով, որ ես վճռական եմ, մեր թիմը վճռական է, իրենք էլ հասկանալով, որ ոչ մի շահ՝ բացի համայնքի շահից չենք հետապնդում, ասում են՝ եկեք էսպես անենք՝ էս 2-3 հազ քմ-ը տամ համայնքին հետ, դուք ինձ մի ուրիշ տեղ էտ նույն չափով տվեք, մենք էնտեղ կառուցենք շենք։ Եվ մենք գնում ենք համագործակցության»,- ասել էր Մարությանը։
Հուլիսի 11-ին «Սիվիլնեթի» եթերում Մարությանը կրկին անդրադարձել է թեմային։ «Մարդիկ կան, որ շատ խելացի են գտնվում՝ «ընդունում ենք, մեզ գոնե փոխանակում տվեք, եկեք էսքան տարածքը ուրիշ տեղ տվեք»։ Մենք աշխատում ենք իրենց հետ, տալիս ենք ուրիշ տեղ և այլն»,- ասել է Մարությանը։
Մարությանը նաև հայտարարել էր, որ քաղաքապետարանը նախկինում աճուրդի է հանել կանաչ տարածքներ, որոնք ոչ պատահական մարդկանց են վաճառվել կադաստրային գնով՝ շուկայականից «10, 20, 30, 50 անգամ ավելի էժան»։ «Իրենք գնում էին ու գցում էին մի կողմ։ (Շինարարություն-խմբ.) չէին էլ անում։ Տարիներ անցան նոր են եկել շինթույլտվություն ստանալու»,- ասել էր  Մարությանը։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց հասկանալ, թե ի՞նչ տարածքների մասին է խոսքը և ովքե՞ր են դրանց սեփականատերերը։
Սեփականաշնորհված տարածքներ՝ հանրային այգիներում
Երևանի քաղաքապետարանից Fip.am-ին տեղեկացրեցին, որ կա այդպիսի երեք հողատարածք։ Մենք ուսումնասիրեցինք այդ տարածքների կադաստրային պատմությունները։
Գայի պող. 19/72
Սեփականաշնորհված հողատարածքներից մեկը գտնվում է Նոր Նորքի Գայի պողոտայի 19/72 հասցեում՝ Գայի պողոտայի և Մոլդովական փողոցի միջև ընկած զբոսայգում։ Տարածքի մակերեսը՝ 2,000 քմ է։
Այն 2008-ի դեկտեմբերին Ստանիսլավ Հովակիմյանին է վաճառել Տիգրան Ռաֆիկի Սարգսյան անունով անձը՝ 270 մլն դրամով (այն ժամանակվա փոխարժեքով՝ 875,000 դոլար)։
Հովակիմյանը նախկին պատգամավոր Արկադի Համբարձումյանի («Դերժավայի Արկադի») հայրն է։ Արկադի Համբարձումյանը 2003-ին պատգամավոր էր ընտրվել «Օրինաց երկիր» կուսակցությունից, իսկ 2007-ին, 2012-ին և 2017-ին Հանրապետական կուսակցություն ցուցակով։
Ստանիսլավ Հովակիմյանը հանդիսանում է «Դերժավա-Ս» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրենը։ Նա և նրա ընտանիքի անդամները տնօրինում են մի շարք ընկերություններ, այդ թվում՝ «Սլավ Գրուպ» ՓԲԸ, «Դերժավա-Ս» ՓԲԸ, «Սլավ Մոթորս» ՍՊԸ, «Ավտոհաուս» ՍՊԸ, «Դիլիջան» առողջարան» ՓԲԸ, «Սլավմեդ բժշկական կենտրոն» ՍՊԸ և «Սպիտակի թռչնաբուծական ֆաբրիկա» ՍՊԸ։
Հովնաթանի փող. 56/1
Սեփականաշնորհված հողատարածքներից ամենախոշորը գտնվում է Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի Հովնաթանի փողոցի 56/1 հասցեում՝ թաղապետարանի հարևանությամբ գտնվող՝ երկրորդ համաշխարհային պատերազմին նվիրված զբոսայգում։
Հողատարածի մակերեսը 3,221 քմ է։ Այսօր այն քարե պատով ցանկապատված է, բայց կառուցապատված չէ։ Ընդհակառակը՝ այնտեղ տնկված են մի քանի տասնյակ ծառեր։ Հողատարածքը 2016-ի հունիսի 2-ին ձեռք է բերել Նատալի Վարդանի Մնացականյանը՝ բնակելի տուն կառուցելու նպատակով։ Մնացականյանը հաղթել էր աճուրդը և տարածքի համար վճարել 30,441,096 դրամ (այն ժամանակվա փոխարժեքով գրեթե 64,000 դոլար)։
Նատալի Մնացականյանը 2011-ին համահիմնադրել է «Սիլվեռ գլաս» ՍՊԸ-ն, որը գործունեություն է ծավալում «Յունոնա» քիմմաքրման ծառայության անունով։ Նրա մայրը՝ Էլյանորա Մնացականյանը, հանդիսանում «ՄԱԱ Գրուպ» ՍՊԸ-ի բաժնետեր, որին է պատկանում sovats.am սննդի առաքման ծառայությունը՝ չնայած, որ այն պաշտոնապես գրանցված է որպես անշարժ գույքի առուվաճառքով զբաղվող ընկերություն։ Էլյանորա Մնացականյանին է պատկանում նաև դեղերի առևտրով զբաղվող «Կամելիա» ՍՊԸ-ն։
Շիրազի փող. 2/5
Երրորդ տարածքը՝ 2,000 քմ մակերեսով, գտնվում է Աջափնյակի Հովհաննես Շիրազի փողոց 2/5 հասցեում։ Հողատարածքը ներկայում կանաչապատ է և կառուցապատված չէ։
Հողատարածքը 2003-ի մարտին վարձակալության իրավունքով 25 տարով տրվել է  Արման Միքայելյանին։ Աճուրդային հանձնաժողովի կողմից սահմանվել էր տարեկան 1,758,000 դրամ վարձավճար (ամսական՝ 146,500 դրամ)։ Մրցույթի արդյունքներով Միքայելյանը պարտավորվել էր տարածքում սրճարան և հանգստի գոտի կառուցել մինչ 2004-ի դեկտեմբերը և կատարել 30 մլն դրամի ներդրում։
2003-ի ապրիլին Երևանի քաղաքապետ Ռոբերտ Նազարյանի որոշումով հողատարածքը արդեն սեփականության իրավունքով օտարվել էր Միքայելյանին՝ կադաստրային արժեքով՝ 1,723,080 դրամով։ Միքայելյանի հայրը՝ Մանվել Միքայելյանը, ձեռնարկատեր է. նրան է պատկանում «Դավիթ 90» սուպերմարկետը և բենզալցակայան։ Երկուսն էլ գտնվում են Շիրազի փողոցի վրա։
Ձեռքբերումից ընդամենը օրեր անց՝ 2003-ի ապրիլի 29-ին, Միքայելյանը 27,000 դոլարով (այն ժամանակվա փոխարժեքով գրեթե 16 մլն դրամ) հողատարածքը վաճառել է Հենրիկ Հայրիկի Պողոսյանին։ Փաստորեն, հանրային սեփականություն հանդիսացող հողատարածքը Միքայելյանը ձեռք է բերել 1.7 մլն դրամով և օրեր անց այն վաճառել է մոտ տասն անգամ ավել գումարով։ Պողոսյանին Երևանի քաղաքապետը 2003-ի հուլիսին թույլտվություն էր տվել առևտրի և սպասարկման սրահ կառուցելու համար։
Հենրիկ Պողոսյանը 2004-ի դեկտեմբերի 27-ին «անհատույց և անորոշ ժամանակով» հողատարածքն օգտագործման է տրամադրել Սերյոժա Մանուկյանին («Շինանյութի Սերգեյ») պատկանող «Եվրոպա» ՍՊԸ-ին՝ մինչ 2007-ի մարտի 10-ը, երբ նա հողատարածքը հետ է վերցրել անհատույց օգտագործումից և այն վաճառել Վեդիի բնակիչ Ռոբերտ Ռազմիկի Մկրտչյանին՝ 140 մլն դրամով։
Վերջինս 2008-ի մայիսի 21-ին հողատարածքը վաճառել է Երևանի բնակիչ Սուրեն Լևիկի Աղաբեկյանին՝ 74.4 մլն դրամով։ Սուրեն Աղաբեկյանը անշարժ գույքի գործակալություն հանդիսացող «Էսկո» կոնցեռնի տնօրեն Սարգիս Աղաբեկյանի եղբայրն է:
Ընդամենը վեց ամիս անց՝ 2008-ի նոյեմբերին, Սուրեն Աղաբեկյանը հողատարծքը հետ է վաճառել Ռոբերտ Մկրտչյանին՝ այս անգամ արդեն երեք անգամ թանկ՝ 240 մլն դրամով։ Մինչ օրս հողատարածքը պատկանում է Մկրտչյանին։
Հողատարածքները չեն փոխանակվել
Դեռ հուլիսի 3-ին Երևանի քաղաքապետարանից մեզ տեղեկացրել էին, որ Շիրազի փող. և Գայի պող. հողամասերի մասով «սեփականատերերի հետ ընթանում են քննարկումներ՝ որպես այլընտրանք քաղաքի որևէ հատվածում նույն քմ-ով տարածքներ տրամադրելու համար»։ «Այդ մասով դեռևս հստակ որոշում չի կայացվել»,- ասվում էր պատասխանում։
Սեպտեմբերի 19-ին Երևանի քաղաքապետարանից մեզ ասացին, որ «այս պահի դրությամբ տարածքների փոխանակումներ դեռևս չեն եղել»։

Кто приватизировал зеленые территории в Ереване?
Мэр Еревана Айк Марутян 14 марта в эфире Общественного телевидения заявил, что в общественных парках Еревана есть несколько тысяч квадратных метров приватизированных земельных участков, с владельцами которых ведутся переговоры по обмену этих участков с тем же количеством земли в других частях города.
«Приходят люди, у которых в общественных парках есть земельные участки по 2000, 3000 кв.м … Многие хозяйствующие субъекты, олигархи, понимая, что я и моя команда настроены решительно, говорят: «Давайте сделаем так. Я возвращаю общине 2-3 тыс. кв. м, а вы взамен даете территорию того же размера, на которой я и построю здание». И мы идем на сотрудничество», — сказал Марутян.
11 июля в эфире «Сивилнет» Айк Марутян вновь коснулся этой темы. «Есть люди, которые подходят к этому вопросу с умом. Мы работаем с ними и предоставляем им участки в других местах», — сказал Марутян.
Марутян также заявил, что ранее мэрия выставила на аукцион зеленые территории, которые были проданы неслучайным людям по кадастровой цене «в 10, 20, 30, 50 раз дешевле рыночной». «Они покупали и отбрасывали их в сторону. Строительства не проводили. Через несколько лет они пришли и хотят получить разрешение на строительство», — сказал Марутян.
«Платформа проверки фактов» решила выяснить, о каких территориях идет речь и кто является их владельцами.
Приватизированные территории в общественных парках
Как сообщили Fip.am в мэрии Еревана, таких территорий три. Мы изучили кадастровые истории этих территорий.
Улица Гая 19/72
Одна из приватизированных территорий находится в административном районе Нор-Норк, по адресу ул. Гая 19/72, в парке между проспектом Гая и улицей Молдовакан. Общая площадь территории составляет 2000 кв. м.
В декабре 2008 года некий Саркисян Тигран Рафикович продал эту территорию Станиславу Овакимяну за 270 млн драмов ( 875.000 тыс. долларов по курсу того времени).
Овакимян является отцом бывшего депутата Аркадия Амбарцумяна («Державаи Аркади»). Аркади Амбарцумян был избран депутатом от партии «Оринац еркир» в 2003 году, а в 2007, 2012 и 2017 годах – по списку Республиканской партии.
Станислав Овакимян является генеральным директором ЗАО «Держава-С». Он и члены его семьи владеют рядом компаний, в том числе ЗАО «Слав Груп», ЗАО «Держава-С», ООО «Слав Моторс», ООО «Автохаус», ЗАО «Санаторий «Дилижан», ООО «Медицинский центр «Славмед» и ООО «Спитакская птицефабрика».
Ул. Овнатана 56/1
Самый большой из приватизированных участков находится в административном районе Малатия-Себастия, по адресу улица Овнатана 56/1, в парке недалеко от здания администрации.
Площадь участка составляет 3221 кв. Сегодня он огорожен каменным забором, но не застроен. Наоборот, на участке посажены десятки деревьев. Земельный участок 2 июня 2016 года был приобретен Мнацаканян Натали Вардановной с целью строительства жилого дома. Мнацаканян выиграла аукцион и заплатила 30 441 096 драмов (около 64 000 долларов по курсу того времени).
Натали Мнацаканян является основателем и акционером ряда компаний. В 2011 году она основала ООО «СИЛВЕР ГЛАС», которое действует под названием «Услуги химчистки «Юнона»». Ее мать, Элеонора Мнацаканян, является акционером ООО «МАА Груп», которому принадлежит услуга доставки еды sovats.am, и это несмотря на то, что официально оно зарегистрировано как риэлторская компания. Элеонора Мнацаканян владеет также компанией ООО «Камелия», которая занимается производством и продажей лекарств.
Ул. Шираза 2/5
Третий участок площадью 2000 квадратных метров расположен в административном округе Ачапняк, по адресу ул. Ованнеса Шираза 2/5 улицы. Участок в настоящее время не застроен.
Земельный участок в марте 2003 года был сдан в аренду сроком на 25 лет Арману Микаеляну. Аукционная комиссия установила ежемесячную арендную плату в размере 1 758 000 драмов (146 500 драмов в месяц). По итогам конкурса Микаелян обязывался построить кафе и зону отдыха к декабрю 2004 года и инвестировать 30 миллионов драмов.
В апреле 2003 года решением мэра Еревана Роберта Назаряна участок уже с правом собственности был отчужден Микаеляну с кадастровой стоимостью 1 723 080 драмов. Отец Микаеляна, Манвел Микаелян, — предприниматель. Ему принадлежит супермаркет «Давид 90» и АЗС. Оба расположены на улице Шираза.
Всего через несколько дней после покупки, 29 апреля 2003 года, продал участок Погосяну Генрику Айриковичу за 27 000 долларов (почти 16 миллионов драмов по курсу времени). Фактически, Микаелян купил государственную участок за 1,7 миллиона драмов и через несколько дней продал ее в десять раз дороже. В июле 2003 года мэр Еревана предоставил Погосяну разрешение на строительство торгово-сервисного зала.
Генрик Погосян 27 декабря 2004 года предоставил земельный участок в «безвозмездное и бессрочное» пользование компании ООО «Европа», принадлежащей Сереже Манукяну («Сережа стройматериалов»), до 10 марта 2007 года, когда он вернул участок и продал жителю Веди Мкртчяну Роберту Размиковичу за 140 млн драмов.
Последний 21 мая 2008 года продал землю жителю Еревана Агабекяну Сурену Левиковичу за 74,4 млн. драмов. Сурен Агабекян — брат Саргиса Агабекяна, директора агентства недвижимости «Эско-Концерн».
Всего шесть месяцев спустя, в ноябре 2008 года, Сурен Агабекян продал землю обратно Роберту Мкртчяну — на этот раз в три раза дороже — за 240 миллионов драмов. На сегодняшний день участок принадлежит Мкртчяну.
Земельные участки не обменивались
3 июля мэрия Еревана сообщила Fip.am, что по земельным участкам, расположенным по адресу ул. Шираза и ул. Гая «ведутся переговоры с владельцами по выделению участков того же размера в другой части города». «Четкого решения по этому вопросу пока не принято», — говорится в ответе.
9 сентября в мэрии Еревана нам сообщили, что «на данный момент никакого обмена земельными участками не было».