Հայաստանյան ԶԼՄ-ները Ուկրաինայի ԱԳՆ հայտարարությունը սխալ են ներկայացրել
Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարությունը սեպտեմբերի 27-ին հայտարարություն էր տարածել՝ ուղղված «Լեռնային Ղարաբաղ, Աբխազիա և Հարավային Օսիա» այցելել պատրաստվող իր քաղաքացիներին։
Տարածված հայտարարության մեջ, մասնավորապես, նշվում էր. «Ուկրաինան հետևողականորեն պաշտպանել է Ադրբեջանի և Վրաստանի ինքնիշխանությունը և տարածքային ամբողջականությունը՝ միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում։ Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարությունը խորհուրդ է տալիս, որ Ուկրաինայի քաղաքացիները Լեռնային Ղարաբաղ, Աբխազիա և Հարավային Օսիա այցելելիս առաջնորդվեն Ադրբեջանի և Վրաստանի օրենսդրությամբ։ Այս օրենքների խախտումը ենթադրում է վարչական և քրեական պատասխանատվություն»։ (արխիվացված)
Սակայն այս հայտարարությունը մի շարք հայաստանյան լրատվամիջոցներ սխալ են ներկայացրել։ Այսպես, օրինակ, «Առաջին ալիքի» լրատվական կայքում (1lurer.am) լուրը հետևյալ գլխագրով էր հրապարակվել. «Ուկրաինայի քաղաքացիները ԼՂՀ այցելելու դեպքում կենթարկվեն վարչական կամ քրեական պատասխանատվության. Ուրկաինայի ԱԳՆ»։
Նյութում նաև նշվում էր, թե «Ուկրաինայի արտաքին գերատեսչությունը տեղեկացնում է, որ «օրենսդրության խախտումը կհանգեցնի վարչական կամ քրեական պատասխանատվության»։ Սա չի համապատասխանում Ուկրաինայի ԱԳՆ-ի հայտարարությանը, որտեղ հստակ հղում է կատարվում Ադրբեջանի օրենսդրությանը։
Այժմ 1lurer.am-ում տեղադրված է ճշգրտված տարբերակը, որում նշվում է, որ «Ուկրաինայի արտաքին գերատեսչությունը տեղեկացնում է, որ «այդ երկրների օրենսդրության խախտումը կհանգեցնի Ադրբեջանում կամ Վրաստանում վարչական կամ քրեական պատասխանատվության»։ (արխիվացված)
Հատկանշական է, որ 1lurer.am-ում սկզբնապես սխալ ձևակերպված նյութը վերատպվել է lurer.com, hayeli.am և shamshyan.com կայքերում։
Ավելին, Ուկրաինայի ԱԳՆ-ի հայտարարությունը, առնվազն գլխագրերի մասով, սխալ է ներկայացվել aravot.am, shantnews.am և azatutyun.am կայքերում։ «Ազատություն» ռադիոկայանի կայքում, օրինակ, հրապարակումը կրում է հետևյալ վերնագիրը՝ «Կիևը Արցախ այցելելու համար քրեական պատասխանատվությամբ է սպառնում»։
Ընթերցողը, սա կարդալով, կարող է հասկանալ, թե Ուկրաինան է պատրաստվում քրեական պատասխանատվության ենթարկել իր քաղաքացիներին։ Նյութում նշվում է, որ խոսքը Ադրբեջանի օրենսդրության մասին է, սակայն ձևակերպումը այդքան էլ պարզ չէ։

Министерство иностранных дел Украины 27 сентября распространило заявление, адресованное своим гражданам, собирающимся посетить Нагорный Карабах, Абхазию и Южную Осетию.
В заявлении, в частности, говорится: «Украина неизменно поддерживает суверенитет и территориальную целостность Азербайджана и Грузии в пределах их международно признанных границ. Министерство иностранных дел Украины настойчиво рекомендует гражданам Украины при принятии решения посетить оккупированные территории Нагорного Карабаха, Абхазии и Цхинвальского региона/Южной Осетии, а также прилегающих к ним районов руководствоваться законодательством Азербайджанской Республики и Грузии. Нарушение этого законодательства влечет за собой административную и уголовную ответственность» (заархивировано).
Однако ряд армянских СМИ неправильно представили это заявление. Так, например, новостной сайт Первого канала (1lurer.am) опубликовал статью под следующим заголовоком: «МИД Украины: Граждане Украины за посещение НКР будут подвергнуты административной или уголовной ответственности».
В статье также говорится: «Внешнеполитическое ведомство Украины сообщает, что «нарушение законодательства влечет за собой административную и уголовную ответственность», что не соответствует заявлению украинского МИДа, в котором содержится четкая ссылка на законодательство Азербайджана.
В настоящее время на сайте 1lurer.am опубликована исправленная версия, в которой говорится, что «Внешнеполитическое ведомство Украины сообщает, что «нарушение законодательства этих стран влечет за собой административную и уголовную ответственность в Азербайджане или Грузии» (заархивировано).
Примечательно, что изначально неверно сформулированную статью 1lurer.am перепечатали сайты lurer.com, hayeli.am и shamshyan.com.
Более того, заявление МИД Украины, по крайней мере по части заголовка, было неверно представлено на сайтах aravot.am, shantnews.am и azatutyun.am. На сайте Радио Азатутюн, например, новость опубликована под заголовком: «Киев угрожает уголовной ответственностью за посещение Арцаха».
Из заголовка читатель может понять, что это Украина собирается привлекать своих граждан к ответственности. В статье отмечается, что речь идет о законодательстве Азербайджана, однако формулировка не столь ясна.