Վիտալի Բալասանյանի՝ իրականությանը չհամապատասխանող պնդումները
Արցախի հերոս, Արցախի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը հոկտեմբերի 1-ին «168 ժամ» օրաթերթի հետ զրույցում հայտարարել է, որ 2018 թվականին Հանրային ռադիոյի շենք Նիկոլ Փաշինյանի մուտք գործելն ահաբեկչություն էր և համանման այն գործողություններին, որոնք տեղի են ունեցել ՊՊԾ գնդում 2016 թվականին:
«Հանրային ռադիոյում գործողությունները նույնն են, ինչ ՊՊԾ գնդում»
Վիտալի Բալասանյանը, մասնավորապես, նշել է. «Նիկոլ Փաշինյանը, երբ իր իսկ ասած հեղափոխական քայլերթի ժամանակ գրավել է ռադիոտունը, որակավորումը հետևյալն է՝ ահաբեկչություն։ Պետական պահպանման հատուկ տարածք է ներխուժել, գործողությունները նույնն են, ինչ ՊՊԾ գնդում։ Կիրառվել է զենք, եղել են պատանդներ, ահաբեկվել է տարածքում ապրող բնակչությունը, ռադիոտան դեպքում՝ աշխատակիցները, գույքի փչացում է եղել, նույնը և ռադիոտանը, զենք է կիրառվել, բայց առանց կրակոցների ու մահվան ելքի»։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց ստուգել՝ արդյո՞ք այս հայտարարությունը համապատասխանում է իրականությանը, թե՞ ոչ:
Համաձայն ՀՀ կառավարության 2004 թվականին ընդունած N 1008 որոշման, «Հայաստանի հանրային ռադիո» ՓԲԸ-ն ՀՀ ոստիկանության կողմից պետական պահպանության ենթակա կարևորագույն նշանակության շենքերի ցանկում է գտնվում: Այս պնդումը հաստատվում է նաև 2018 թվականին ապրիլի 14-ին ոստիկանության կողմից տարածված հայտարարության մեջ:
Զենքի կիրառում, սակայն, ինչպես պնդում է Բալասանյանը, չի եղել: Ավելին, ինչպես երևում է «Ազատություն» ռադիոկայանի տեսագրությունում, Հանրային ռադիոյի անվտանգության պահպանմամբ զբաղված ոստիկանն է զենքն ուղղել դեպի շենք մտած ցուցարարը, այլ ոչ թե հակառակը:
Ինչ վերաբերում է գույքի վնասմանը, ապա խոսքը, հավանաբար, գնում է ցուցարարների կողմից կոտրված դռան մասին (երևում է նույն տեսանյութում): Կոտրված դուռը, հիշեցնենք, վերանորոգվել էր 2019-ի մայիսի 7-ին, երբ Հանրային ռադիոյի շենք էր այցելել Փաշինյանն ու ինքն էլ մասնակցել նորոգմանը։
Ըստ այդմ՝ Նիկոլ Փաշինյանի և այլ ցուցարարների՝ Հանրային ռադիո մտնելու մասին Վիտալի Բալասանյանի արած պնդումները մասամբ են համապատասխանում իրականությանը և մանիպուլյատիվ են:
«Ադամ Շիֆին հանդիպելն է մեր դիվանագիտությունը»
Նույն հարցազրույցում Վիտալի Բալասանյանը քննադատության է ենթարկել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ԱՄՆ կատարած պաշտոնական այցի ժամանակ կոնգրեսական Ադամ Շիֆին հանդիպելու համար:
«ՀՀ վարչապետը վերջերս Ամերիկա այցելության ժամանակ հանդիպում է մի մարդու՝ Ադամ Շիֆի հետ, նա նաև ելույթ ունեցավ, որ արդեն իսկ մոտ ժամանակներս սկսելու է ԱՄՆ նախագահի հրաժարականի գործընթաց, եթե դեռ չի սկսել: Սա՞ է արդյոք մեր դիվանագիտությունը»,- ասել է Բալասանյանը:
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ Կոնգրեսի հետախուզության հարցերով հանձնաժողովում, որի նախագահն Ադամ Շիֆն է, ներկայում քննվում է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հեռախոսային զրույցը: Այս խնդիրը հիմք ընդունելով՝ Դեմոկրատական կուսակցությունը սկսել է Թրամփի իմպիչմենտի գործընթացը։
ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգը ներկայացնող կոնգրեսական Ադամ Շիֆը Դեմոկրատական կուսակցության անդամ է: Նա տարիներ շարունակ հայտնի է եղել իր հայամետ գործունեությամբ: Օրինակ՝ 2007 թվականին նա հեղինակել է ԱՄՆ Կոնգրեսում ներկայացված Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին 106-րդ բանաձևը: Տարբերի տարիների նա հանդես է եկել Հայոց ցեղասպանությունը ԱՄՆ-ում պաշտոնապես ճանաչելու կոչերով:
Շիֆը հայամետ դիրքորոշումով է հայտնի նաև Արցախյան հիմնախնդրի հարցում: Երբ 2014 թվականին հակամարտության գորտում խոցվեց հայկական ուղղաթիռը, նա հանդես եկավ հայտարարությամբ՝ նշելով, որ Ադրբեջանի վարքագիծը հղի է ամբողջ տարածաշրջանը ապակայունացնելու վտանգով:
Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ առաջին ղեկավարը չէ, որը հանդիպել է Ադամ Շիֆին։ 2010 թվականի ապրիլին նախագահ Սերժ Սարգսյանը Գլոբալ միջուկային անվտանգության համաժողովի շրջանակում հանդիպել էր կոնգրեսականին և  շնորհակալություն հայտնել` «ԱՄՆ կոնգրեսում Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված գործուն ջանքերի, ինչպես նաև Հայաստանին ու Արցախին ցուցաբերած աջակցության համար»:
Հաշվի առնելով եղած նախադեպը՝ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադամ Շիֆի հանդիպումը չի կարող համարվել արտառոց երևույթ, և Վիտալի Բալասանյանի հայտարարությունը դուրս է ԱՄՆ կոնգրեսականի գործունեության համատեքստից և մանիպուլյատիվ է:
«Նիկոլ Փաշինյանը տապալել է սահմանադրական կարգը»
Հոկտեմբերի 1-ի հարցազրույցում Վիտալի Բալասանյանը կրկին հայտարարել է, որ Նիկոլ Փաշինյանը տապալել է սահմանադրական կարգը:
«Հիմա Ռոբերտ Քոչարյանին դատում են սահմանադրական կարգի տապալման փորձ անելու հոդվածով, որը 2008 թվականին չի եղել։ Այդ օրենքն ընդունվել է հետագայում, որը հետադարձ ուժ չունի, իսկ երբ հանրապետության վարչապետը կոչ է անում դատարանները շրջափակել, և թե՛ ինքը, թե՛ պատգամավորները և թե՛ պետական պաշտոնյաներն ի կատար են ածում դա՝ դա է սահմանադրական կարգի տապալումը»։
Այս հարցին «Փաստերի ստուգման հարթակը» անդրադարձել է դեռևս մայիսին՝ արձանագրելով, որ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից դատարաններն արգելափակելու կոչը սահմանադրական կարգի տապալում չի եղել։
Ըստ Քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածի, սահմանադրական կարգը տապալելը նշանակում է Սահմանադրության 1-ից 5-րդ հոդվածներով կամ 6-րդ հոդվածի առաջին մասով նախատեսված որևէ նորմը փաստացի վերացնելը, որը դատարանների արգելափակման օրը տեղի չի ունեցել։
«Եղել է իշխանության բռնազավթում»
Վիտալի Բալասանյանն անդրադարձել է նաև Նիկոլ Փաշինյանի՝ վարչապետի պաշտոնում ընտրության գործընթացին:
Ըստ նրա, տեղի է ունեցել իշխանության բռնազավթում. «Երբ ԱԺ-ում Նիկոլ Փաշինյանի թեկնածությունն են առաջադրում, ինքը հրաժարական է տալիս, որ իրավունքի ուժով ԱԺ-ն ցրվի, երկրորդ անգամ են թեկնածություն առաջադրում, նորից հրաժարական է տալիս։ Այնուհետև ցրվում է Ազգային ժողովը, և Նիկոլ  Փաշինյանը նորից հայտնվում է վարչապետի աթոռին։ Ինքը հրաժարական տված պաշտոնյա է եղել այդ ժամանակ։ Այդ օրերին, մինչև վարչապետի նոր ընտրություն՝ ԱԺ ձևավորվելուց հետո, եղել է իշխանության բռնազավթում։ Դա նույնն է, որ փողոցից ցանկացած մարդ նստեր ու ասեր՝ ես վարչապետ եմ»,- նշել է նա։
Հիշեցնենք, որ 2018 թվականի հոկտեմբերի 16-ին Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր վարչապետի պաշտոնից հրաժարական տալու մասին։ Դրանից հետո հոկտեմբերի 24-ին և նոյեմբերի 1-ին ԱԺ-ում տեղի ունեցան վարչապետի ընտրություններ, որոնց արդյունքներով Փաշինյանը չընտրվեց վարչապետ:  Սահմանադրության համաձայն, Ազգային ժողովն արձակվեց: Խորհրդարանական ընտրությունները տեղի ունեցան դեկտեմբերի 9-ին: Փաշինյանի գլխավորած «Իմ քայլը» դաշինքը ստացավ ձայների ավելի քան 70%-ը: Արդեն հունվարի 14-ին նախագահ Արմեն Սարգսյանը ստորագրեց Նիկոլ Փաշինյանին Հայաստանի վարչապետ նշանակելու մասին  հրամանագիրը:
Իսկ ինչ վերաբերում է այդ գործընթացի ժամանակ Փաշինյանի պաշտոնավարմանը, ապա ըստ Սահմանադրության 158-րդ հոդվածի՝ «կառավարության անդամները շարունակում են իրենց պարտականությունների կատարումը մինչև նոր կառավարության կազմավորումը»:
Սա նշանակում է, որ 2018 թվականին վարչապետի ընտրության կարգում չեն արձանագրվել խախտումներ, և Վիտալի Բալասանյանի պնդումը, թե Նիկոլ Փաշինյանը բռնազավթել է իշխանությունը, սխալ է:
Հիշեցնենք, որ Վիտալի Բալասանյանը նախկինում էլ հանդես է եկել բազմաթիվ մանիպուլյատիվ ու կեղծ պնդումներով, այդ թվում՝ նաև իշխանության բռնազավթման մասին։

Не соответствующие действительности утверждения Виталия Баласаняна
Бывший секретарь Совета безопасности Республики Арцах, герой Арцаха Виталий Баласанян в интервью газете «168 жам» 1 октября заявил, что проникновение Никола Пашиняна в здание Общественного радио в 2018 году было террористическим актом и похоже на действия, которые произошли в полку ППС в 2016 году.
«Действия в здании Общественного радио те же, что и в полку ППС»
«Когда Никол Пашинян во время им же объявленного революционного марша захватил Дом Радио, квалификация этому следующая: терроризм. Ворваться на особо охраняемую государственную территорию — это такие же действия, что и в полку ППС. Использовалось оружие, были заложники, терроризировалось население, проживающее на этой территории, а в случае с Домом Радио — сотрудники. Было повреждение имущества, то же самое — и в Доме Радио, но без стрельбы и смертельного исхода», — в частности сказал Виталий Баласанян.
«Платформа проверки фактов» решила проверить, соответствует ли это утверждение действительности или нет.
В соответствии с постановлением правительства РА № 1008, принятым в 2004 году, здание ЗАО «Общественное радио Армении» является стратегическим объектом, подлежащим государственной охране, и находится под охраной Полиции РА. Это утверждение также подтверждается в заявлении, распространенном полицией 14 апреля 2018 года.
Однако, применения оружия, как утверждает Баласанян, не было. Более того, как видно из видеозаписей Радио Азатутюн, оружие на вошедшего в здание протестующего направил полицейский, отвечающий за охрану здания Общественного радио, а не наоборот.
Что касается повреждения имушества, то речь, скорее всего, идет о выбитой протестующими двери (видно из того же видео). Напомним, что сломанная дверь была починена 7 мая 2019 года, когда Пашинян посетил здание Общественного радио и сам принимал участие в ее починке.
Таким образом, утверждения Виталия Баласаняна о приниконовении Никола Пашиняна и протестующих в здание Общественного радио частично соответствуют действительности и являются манипулятивными.
«Разве встреча с Адамом Шиффом является нашей дипломатией?»
В интервью Виталий Баласанян также подверг критике встречу Никола Пашиняна с конгрессменом Адамом Шиффом во время своего официального визита в США.
«Во время своего недавнего визита в Америку премьер-министр Армении встретился с Адамом Шиффом, человеком, который во время своего выступления заявил, что скоро начнет процедуру импичмента президента США. Если он его еще не начал. Разве в этом заключается наша дипломатия?», — сказал Баласанян.
Напомним, что в Комитете по разведке Палаты представителей США, председателем которого является Адам Шифф, в настоящее время ведется расшифровка телефонного разговора между президентом Украины ВЛадимиром Зеленским и президентом США Дональдом Трампом. Основываясь на данном факте, Демократическая партия начала процедуру импичмента Трампа.
Представляющий штат Калифорния (США) конгрессмен Адам Шифф является членом Демократической партии. В течение многих лет он известен своей проармянской деятельностью. Например, в 2007 году он внес для голосования в Палате Представителей 106-ю резолюцию о признании Геноцида армян. В течение многих лет он призывает к официальному признанию Геноцида армян в Соединенных Штатах.
Шифф также известен своей проармянской позицией по Арцахской проблеме. Когда в 2014 году в зоне конфликта был сбит армянский вертолет, он выступил с заявлением, отметив, что поведение Азербайджана чревато опасностью дестабилизации всего региона.
Никол Пашинян — не первый лидер Армении, встретившийся с Адамом Шиффом. В апреле 2010 года президент Серж Саргсян встретился с конгрессменом в рамках саммита по глобальной ядерной безопасности и поблагодарил его «за действенные усилия по признанию Конгрессом США Геноцида армян, а также за содействие Армении и Нагорному Карабаху».
Учитывая  существующие прецеденты, встречу Никола Пашиняна и Адама Шиффа нельзя считать экстраординарной, и заявление Виталия Баласаняна выходит за рамки деятельности Конгресса США и носит манипулятивный характер.
«Никол Пашинян сверг конституционный строй»
В интервью 1 октября Виталий Баласанян вновь заявил, что Никол Пашинян сверг конституционный строй.
«Роберта Кочаряна сейчас судят по статье «свержение конституционного строя», которой в 2008 году не было. Этот закон был принят позже и не имеет обратной силы, и когда премьер-министр республики призывает к блокаде судов, он, парламентарии и государственные чиновники свергают конституционный строй», — сказал Баласанян.
К этому вопросу «Платформа проверки фактов» коснулась еще в мае, отметив, что призыв Никола Пашиняна блокировать суды не был попыткой свержения конституционного сторя.
В соответствии со статьей 300.1 Уголовного кодекса свержение конституционного строя выражается фактической отменой норм, предусмотренных статьями 1-5 и частью первой статьи 6 Конституции, которые не имели места в день блокирования судов.
«Состоялась узурпация власти»
Виталий Баласанян также коснулся процесса избрания Никола Пашиняна премьер-министром.
По его словам, состоялась узурпация власти. «Когда в НС выдвигают кандидатуру Никола Пашиняна, он подает в отставку, чтобы Национальное Собрание было распущено в силу закона. Затем Национальное Собрание распускается, и Никол Пашинян вновь оказывается на посту премьер-министра. Он был отставным должностным лицом в то время. В те дни, перед новыми выборами премьер-министра, после формирования Национального собрания состоялась узурпация власти. Это тоже самое, как если бы любой человек с улицы пришел и сказал: «Я — премьер-министр»», — сказал он.
Напомним, что 16 октября 2018 года Никол Пашинян объявил о своей отставке с поста премьер-министра. После этого 24 октября и 1 ноября в Национальном Собрании состоялись выборы премьер-министра, в результате чего Пашинян не был избран премьер-министром. В соответствии с Конституцией, Национальное Собрание было распущено. Парламентские выборы состоялись 9 декабря. Блок «Мой шаг» Пашиняна получил более 70% голосов. Уже 14 января президент Армении Армен Саргсян подписал указ о назначении Николая Пашиняна премьер-министром Армении.
Что касается премьерства Пашиняна во время этого процесса, то согласно 158 статье Конституции, члены правительства продолжают исполнение своих обязанностей до формирования нового правительства.
Это означает, что в 2018 году в процедуре избрания премьер-министра никаких нарушений зафиксировано не было, и утверждение Виталия Баласанян о том, что Никол Пашинян узурпировал власть, неверное.
Напомним, что ранее Виталий Баласанян выступил с многочисленными манипулятивными и ложными утверждениями, в том числе и об узурпации власти.
Пайщики без границ. Семейные бизнесы Саргсянов
Առանց վճռի
В конце своего выступления в Национальном Собрянии преьмер-министр Никол Пашинян заявил, что в текущем году Армении удалось по показателю ВВП...