Օրերս հայաստանյան մի շարք հասարակական կազմակերպություններ էլեկտրոնային խորհրդավոր նամակներ էին ստացել ոմն Ջոն Չափելից՝ իբր ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության աշխատակից:
Տարօրինակ, խորհրդավոր ու անընթեռնելիության աստիճանի հասնող տառասխալներով համեմված այս գրության իմաստն այն էր, որ ՀԿ-ներին ծրարգրի շրջանակներում առաջարկվում էր օգնել ԵԼՔ նախընտրական դաշինքին ու Ազատ դեմոկրատներ կուսակցությանը:
Այս ամենով հանդերձ, նամակն այնքան անհեթեթ ու անփույթ է, որ դրա կեղծ լինելը մատնվում է հենց առաջին բառերից: Մասնավորապես, աչքի է ընկնում այն, որ նամակն ուղարկված է սովորական Gmail-ի հասցեից, ուղարկված է ուշ երեկոյան, իսկ Ջոն Չափել անունով մարդ Հայաստանում ընդհանրապես չի աշխատում:
ԱՄՆ դեսպանատունը ձեռնպահ է մնացել նամակի բովանդակությունը հերքելուց՝ փոխարենն առաջարկելով խաղ՝ ով նոր սխալներ ու, այսպես ասած, կիքսեր կգտնի նամակում:
Նկատենք, սակայն, որ ԱՄՆ ՄԶԳ-ի անունից իրական ՀԿ-ներին նման բովանդակությամբ նամակներ ուղարկելը հստակ վկայում է այն մասին, որ փորձ է արվել իբր կոմպրոմատիվ տեղեկություններ ստանալ, այնինչ, հենց նման քայլի գնացողներն են հայտնվել ծայրահեղ անհարմար ու անհեթեթ դրության մեջ:

Фальшивое письмо общественным организациям
На днях ряд НПО получили таинственные электронные письма от некоего Джона Чапеля, представившегося, как сотрудник Агентства США по международному развитию.
Смысл этого странного, таинственного, со множеством ошибок и доходящего до невозможности прочтения письма заключался в том, что общественным организациям предлагалось в рамках программы помочь предвыборному блоку «Елк» («Исход») и партии «Свободные демократы».
В добавок ко всему, письмо было настолько абсурдным и небрежным, что самые первые слова выдавали его фальшивость. В частности, бросалось в глаза то, что письмо было отправлено с обычного Gmail адреса, поздно ночью, и в Армении человек по имени Джон Чапель вовсе не работает.
Посольство США в Армении воздержалось от комментариев по поводу содержания письма, взамен предлагая викторину – найти в письме новые ошибки и, так сказать, киксы.
Отметим, однако, что рассылка писем подобного содержания от имени Агентства США по международному развитию четко свидетельствует о том, что была предпринята попытка заполучить якобы компрометирующую информацию, между тем, как те, кто пошли на такой шаг, сами оказались в неудобном и абсурдном положении.