Որոշումներ փոխողը․ երբ է Սերժ Սարգսյանը հետ կանգնել իր որոշումներից
Երրորդ նախագահ, Հանրապետական կուսակցության առաջնորդ Սերժ Սարգսյանը հոկտեմբերի 30-ին ՀՀԿ գրասենյակում հայտարարել է, որ ինքը երբեք չի փոխել իր ընդունած որոշումը։
Սարգսյանը ՀՀԿ կենտրոնական գրասենյակում մասնակցել է «Անդրանիկ Մարգարյան» քաղաքական դպրոցի 4-րդ հոսքի շրջանավարտներին ավարտական վկայականների հանձնման արարողությանը։ Այնուհետև պատասխանել է շրջանավարտներից մեկի հարցին՝ թե արդյո՞ք չի վախենում, որ «ձերբակալությունների շղթան նաև իրեն կհասնի»։
«Իմ կարծիքով՝ վախկոտ են համարվում այն մարդիկ, ովքեր ինչ-որ ազդեցությունների հետևանքով հաճախ փոխում են իրենց որոշումները։ Ես որոշում փոխող չեմ և երբեք չեմ փոխել իմ որոշումը»,- հայտարարել է Սարգսյանը։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» վերհիշել է, թե երբ է երրորդ նախագահը փոխել իր որոշումները։
ԵՄ-ից ցատկ ԵԱՏՄ
Հայաստանը բանակցում էր Եվրոպական միության հետ Ասոցացման և Ազատ առևտրի համաձայնագրերի ստորագրման շուրջ։ Մոտ 4 տարվա բանակցություններից հետո փաստաթուղթը պատրաստ էր նախաստորագրման՝ 2013 թ. նոյեմբերի 29-ին։
Սակայն 2013-ի սեպտեմբերի 3-ին Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ներկայությամբ Սերժ Սարգսյանը ԵԱՏՄ-ին միանալու փաստաթուղթ ստորագրեց և ասաց. «Ես հաստատել եմ Հայաստանի ցանկությունը՝ միանալ Մաքսային միությանը և ներգրավվել Եվրասիական տնտեսական միության ձևավորման գործընթացին»: Դրանից ամիսներ առաջ՝ 2013-ի մարտի 18-ին, Սերժ Սարգսյանը լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում, անդրադառնալով այն մտահոգություններին, թե Ռուսաստանը կարող է Հայաստանին պարտադրել, որ մաս կազմի Մաքսային՝ հետագայում Եվրասիական տնտեսական միությանը, հայտարարել էր. «Մի՛ հավատացեք նրանց, ովքեր ասում են, որ ռուսները մեզ պարտադրում են դառնալ Մաքսային միության անդամ: Չկա՛ այդպիսի բան: Չկա՛: Քանի անգամ կրկնեմ, որ հասկանալի լինի բոլորի համար»: Հետագայում Սերժ Սարգսյանն անուղղակի խոստովանել էր, որ Հայաստանի՝ ԵԱՏՄ-ին անդամակցելու որոշումը կայացվել է մեկ գիշերում՝ Մոսկվայում։ Եվ փաստացի Սերժ Սարգսյանի որոշման փոփոխման հետևանքով Հայաստանը զրկվեց ԵՄ Ասոցացման համաձայնագիրը ստորագրելու հնարավորությունից։
Նախագահից վարչապետ
2013 թ․ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց սահմանադրական փոփոխություններ նախաձեռնելու մասին։ Քննադատները պնդում էին, որ Սարգսյանը Սահմանադրությունը փոխում է և երկիրը տանում խորհրդարանական կառավարման, որպեսզի իր նախագահության երկրորդ ժամկետից հետո պահի իշխանությունը։
2014-ի ապրիլի 10-ին Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց. «Պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ ես՝ Սերժ Սարգսյանս, այլևս երբեք չեմ առաջադրվելու Հայաստանի Հանրապետության նախագահի պաշտոնի համար: Եթե վերջնական քննարկումների արդյունքում իմ ցանկությանը չհամապատասխանող ուղի ընտրվի, նկատի ունեմ պառլամենտական կառավարման մոդելը, ապա ես չեմ հավակնի նաև վարչապետի պաշտոնին: Վստահ եմ անգամ, որ մեկ մարդը երկու անգամից ավել իր կյանքում չպետք է հավակնի ընդհանրապես երկրի կառավարման ղեկին Հայաստանում»։
Սակայն 2015 թվականին սահմանադրական փոփոխությունների ընդունումից հետո Սերժ Սարգսյանը տարբեր հարցազրույցներում չէր բացառում վարչապետի պաշտոնում իր առաջադրումը։ Ի վերջո, 2018 թ.ապրիլին, երբ լրացավ Սարգսյանի նախագահության երկրորդ ժամկետը, ՀՀԿ-ն հայտարարեց, որ  որոշել են վարչապետի պաշտոնում ներկայացնել Սերժ Սարգսյանի թեկնածությունը։ Ապրիլի 14-ին, երբ ամբողջ Հայաստանում ընթանում էին ցույցեր՝ ընդդեմ Սերժ Սարգսյանի վարչապետության, Ծաղկաձորում տեղի ունեցած ՀՀԿ խորհրդի նիստում Հանրապետականը պաշտոնապես առաջադրեց Սերժ Սարգսյանի թեկնածությունը։ Ապրիլի 17-ին Սարգսյանը Ազգային ժողովում ընտրվեց վարչապետ՝ փաստացի հետ կանգնելով չորս տարի առաջ կայացրած որոշումից։
7 տոկոս տնտեսական աճ
Դեռևս 2013 թ. մարտին Սարգսյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել էր, որ ՀՀ այն կառավարությունը, որը տարվա արդյունքներով չապահովի 7% տնտեսական աճ, պետք է հրաժարական տա:
Սարգսյանի այս հայտարարությունից հետո թե՛ Տիգրան Սարգսյանի և թե՛ Հովիկ Աբրահամյանի կառավարությունները այդպես էլ չկարողացան ապահովել նախագահի նախանշած տնտեսական աճը։ 2013 թ.-ին հաջորդող տարիներին տնտեսական աճի տեմպերը տատանվել են ընդամենը 0․5-4%-ի սահմանում։
Եվ Սարգսյանը հետ կանգնեց այս որոշումից ևս, քանի կառավարություններից որևէ մեկը հրաժարական չտվեց՝ նախանշված տնտեսական աճը չապահովելու հետևանքով։

Я не из тех, кто меняет свои решения. Когда Серж Саргсян отступал от своих решений
Третий президент Армении, лидер Республиканской партии Серж Саргсян  30 октября в офисе РПА заявил, что никогда не менял свои решения.
В центральном офисе РПА Саргсян участвовал в церемонии вручения аттестатов выпускникам политической школы имени Андраника Маркаряна. После ответил на вопрос одного из выпускников, о том, не боится ли он, что «цепочка арестов доберется и до него».
«Трусами считают тех, кто часто меняет свои решения из-за определенных влияний. Я никогда не меняю свои решения и никогда не менял», — заявил Саргсян.
«Платформа проверки фактов» решила напомнить случаи, когда третий президент менял свои решения.
Переход от ЕС к ЕАЭС
Армения вела переговоры с Европейским союзом вокруг подписания соглашений об Ассоциации и Свободной торговле. После почти 4 лет ведения переговоров документ был готов к предворительному подписанию – 29 ноября 2013 года.
Однако 3 сентября 2013 года в присутствии президента России Владимира Путина Серж Саргсян подписал документ о присоединении к ЕАЭС и сказал: «Я подтвердил желание Армении вступить в Таможенный союз и включиться в процесс формирования Евразийского экономического союза».
Через несколько месяцев, 18 марта 2013 года, в беседе с журналистами Серж Саргсян, коснувшись опасений насчет того, что Россия может заставить Армению вступить в Таможенный союз (в дальнейшем Евразийский экономический союз), заявил: «Не верьте тем, кто говорит, что русские заставляют нас стать членом Таможенного союза. Нет ниюего подобного. Нет. Сколько раз я должен это повторить, чтобы все поняли?».
Позднее Серж Саргсян косвенно признался, что решение Армении о вступлении в ЕАЭС было принято за одну ночь в Москве. И в результате того, что Серж Саргсян изменил решение, Армения лишилась возможности подписать Соглашение об ассоциации с ЕС.
Из президента в премьер-министры
В 2013 году Серж Саргсян заявил об инициировании конституционных изменений. Критики утверждали, что Саргсян вносит поправки в Конституцию и ведет страну к парламентской системе управления, чтобы сохранить власть после окончания своего второго президентского срока.
10 апреля 2014 года Серж Саргсян заявил: «Официально заявляю, что я, Серж Саргсян, больше никогда не буду выдвигаться на пост президента Республики Армения. Если в результате окончательных обсуждений будет выбран путь, не соответствующий моему желанию, я имею в виду парламентскую модель, то я не буду претендовать и на должность премьер-министра. Я даже уверен, что один человек не должен больше двух раз в своей жизни претендовать на то, чтобы встать у руля власти в Армении».
Однако после принятия конституционных измений в 2015 году Серж Саргсян в различных интервью не исключал выдвижения своей кандидатуры на пост премьер-министра. Наконец, в апреле 2018 года, когда истек второй срок президентства Саргсяна, РПА заявила о своем решении выдвинуть Сержа Саргсяна на пост премьер-министра. 14 апреля, когда по всей Армении проходили митинги против премьерства Сержа Саргсяна, Республиканская партия официально выдвинула кандидатуру Сержа Саргсяна на заседании Совета РПА в Цахкадзоре. 17 апреля в Национальном Собрании Саргсян был избран премьер-министром, фактически изменив свое решение, принятое четыре года назад.
7% экономический рост
Еще в марте 2013 года во время встречи с представителями СМИ Саргсян заявил, что то что правительство, которое не обеспечивает 7% экономического роста, должно уйти в отставку.
После заявления Саргсяна ни правительство Тиграна Саркисяна, ни Овика Абрамяна не смогли обеспечить экономический рост, указанный президентом. В последующие годы темпы экономического роста колебались в пределах 0-5-4%.
Саргсян отступил также и от этого решения, поскольку ни одно из правительств не ушло в отставку из-за неспособности удовлетворить прогнозируемый экономический рост.