Ռուբեն Գևորգյանը՝ «Ծաղիկ Ռուբոն», Դավթաշենում այգին հողին է հավասարեցրել
Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը օգոստոսի 2-ին 1in.am-ի եթերում (40:25—41:20) հայտարարել էր, որ մայրաքաղաքում կա փոսի վերածված այգի, որը սեփականաշնորհված է նախկին թաղապետի դստեր անունով։
«Գալիս են մարդիկ՝ սա իմ հողատարածքն է, ուզում եմ ստեղ շենք կառուցել։ Ես հատիկ-հատիկ բոլորը նայում եմ և հենց տեսնում եմ կասկածելի է, կա Google Earth ծրագիր, որտեղ կարողանում ես ժամանակային հետ տալ։ Հետ ես տալիս, տեսնում ես մեծ այգի է, որը փոսի է վերածվել»,- նշել էր Մարությանը՝ հավելելով, որ այդ տարածքը գլխավոր հատակագծով այգի է եղել, սակայն անհասկանալի պատճառներով օտարվել է։
«Օտարվել է և ո՞ւմ է օտարվել՝ էտ վարչական շրջանի թաղապետի աղջկա անունով»,- հավելել էր Մարությանը (11:21:20)։ Մարությանը հարցազրույցում նշել է, որ նա կանգնեցրել է գործընթացը, և գործն ուղարկվել է դատախազություն։
Ով և ինչպես է տիրացել այգուն
«Փաստերի ստուգման հարթակը» պարզեց, որ տարածքը, որի մասին նշում է քաղաքապետը, գտնվում է Դավթաշենի Տիգրան Պետրոսյան փող. 40 հասցեում։ Այն պատկանում է Դավթաշենի 1996-99 թվականների թաղապետ Ռուբեն Գևորգյանի (Ծաղիկ Ռուբո) դստերը՝ Արմենուհի Գևորգյանին։ Թեև Ռուբեն Գևորգյանը հանրայնորեն հայտարարել է, որ այգին պատկանում է իրեն։
Ո՞վ է Ռուբեն Գևորգյանը
Ռուբեն Գևորգյանը Դավթաշենի թաղապետի պաշտոնը զբաղեցրել է 1996 թ. հոկտեմբերի 11-ից մինչ 1999 թ. մայիսի 8-ը։ Նա 1999-ից 2003-ը եղել է ԱԺ պատգամավոր՝ ընտրվելով թիվ 7 ընտրատարածքից։ Մինչ 2000 թ. մայիսը Գևորգյանը եղել է Վազգեն Սարգսյանի և Կարեն Դեմիրճյանի կողմից ստեղծված «Միասնություն» խմբակցության անդամ, իսկ հետո «Հայաստան» պատգամավորական խմբի անդամ։
Հետագայում Գևորգյանն անդամակցել է Գագիկ Ծառուկյանի ղեկավարած «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությանը և 2009-ին պատգամավոր է դարձել ԲՀԿ ցուցակով։ 2012-ին Գևորգյանը կրկին ընտրվել է պատգամավոր ԲՀԿ համամասնական ցուցակով։ Նա ԲՀԿ-ից հեռացել է 2017-ին։ Ռուբեն Գևորգյանի հարազատները գրեթե միշտ պաշտոններ են զբաղեցրել Դավթաշենի համայնքապետարանում։ 2008-2012 թվականներին Դավթաշենի թաղապետ է եղել նրա եղբորորդին՝ Արթուր Գևորգյանը, իսկ 2012-2018-ին՝ քրոջորդին՝ Ռուսլան Բաղդասարյանը։
Ինչպե՞ս է այգին սեփականաշնորհվել
Հողատարածքի կադաստրային պատմությունն ուսումնասիրելիս պարզ է դառնում, որ Արմենուհի Գևորգյանը 1997-ին, երբ իր հայրը հանդիսանում էր Դավթաշենի թաղապետը, այն ժամանակ դեռևս գոյություն ունեցող Դավթաշենի տոնավաճառի հարևանությամբ գտնվող այգում առանց թույլտվության 577.5 քմ ընդհանուր մակերեսով հանգստի համալիր է կառուցել։ Այդ համալիրի մեջ կային մանկական խաղասրահ (342 քմ), թռչունների ցուցասրահ (72 քմ), աշխատասենյակ (40.5 քմ) և պահեստ (123 քմ)։
Երևանի այն ժամանակվա քաղաքապետ Սուրեն Աբրահամյանի՝ 1998-ի հոկտեմբերին ընդունված որոշմամբ քաղաքապետարանը ճանաչել էր Գևորգյանի սեփականության իրավունքն ինքնակամ կառուցված շենքերի նկատմամբ և զբաղեցրած հողատարածքը նրան վարձակալության էր տվել։ Ինքնակամ շինությունների օրինականացման համար Գևորգյանը վճարել էր 577,770 դրամ։ 1999-ին Գևորգյանն արդեն վարձակալել է ամբողջ այգին՝  6452.68 քմ՝ 15 տարի ժամկետով։
Կնքված պայմանագրի համաձայն՝ վարձակալին տրվել էր այգում կապիտալ շինարարություն անելու իրավունք, իսկ տարեկան վարձավճարը սահմանվել ընդամենը 262,194 դրամ (ամսական 21,850 դրամ)։
Վարձակալության պայմանագիրը կնքելուց մեկ շաբաթ անց Գևորգյանը դիմել էր Երևանի քաղաքապետարան՝ այգին սեփականաշնորհելու համար։ Քաղաքապետարանը դիմումը բավարարել էր 2000-ին. 6452.68 քմ հողատարածքը և 499 քմ ընդհանուր մակերեսով շինությունները դարձել էին Գևորգյանի սեփականությունը։
Հատկանշական է, որ 2000 թվականին չափագրումների փաստաթղթերում նշված է, որ տարածքը իրենից «հասարակական այգի» է ներկայացնում, սակայն 2002 թ. օգոստոսին Կադաստրի Դավթաշենի ստորաբաժանման ղեկավարին ուղղված նամակում Երևանի քաղաքապետարանի ճարտարապետության և քաղաքաշինության վարչության տեղակալ Բորիս Քոչարյանը գրել է, որ հողամասը՝ «ըստ թաղամասի մանրամասն հատակագծային նախագծի, հանդիսանում է հասարակական կառուցապատման գործառնական նշանակության հողամաս և ընդգրկված չէ ՀՀ հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածում նշված սահմանափակումների ցանկում»։ 2001-ին ընդունված ՀՀ հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով արգելվում է օտարել պետական և համայնքային սեփականություն հանդիսացող զբոսայգիները, պուրակները, այգիները և այլն։
Գևորգյանին պատկանող հողատարածքն ընդլայնվել է 2006-ին և 2014-ին, երբ քաղաքապետարանը նրան էր օտարել 850 և 535 քմ հողատարածքներ՝ համապատասխանաբար 3.845 և 2.4 մլն դրամով։
2017-ի նոյեմբերին 7,449.17 քմ զբաղեցնող հողատարածքն Արմենուհի Գևորգյանը փոխանցել է «Ֆեմիդա գրուպ» ՍՊԸ-ին: Այս ընկերության բաժնետերն են հենց ինքը՝  Արմենուհի Գևորգյանը, և նրա եղբայրը՝ Պետրոս Ռուբենի Գևորգյանը։ «Ֆեմիդա գրուպը» նախատեսում է բազմաֆունկցիոնալ բնակելի համալիր կառուցել նախկին կանաչապատ տարածքի փոխարեն։
«Հետքը» գրել էր, որ «Դեյզի» անունով հայտնի այս այգին Ռուբեն Գևորգյանը 2011-ին վաճառքի էր հանել։ Բացի այդ, Երևանի քաղաքապետարանի կայքում տեղադրված Դավթաշեն համայնքի գոտիավորման նախագծում այս այգու տարածքը նշված են որպես համաքաղաքային նշանակության հասարակական կանաչ (ՀԿ) տարածք։
Լրատվականները գրել էին, որ 2013-ին տարածքում 100-ից ավել ծառ էր հատվել, իսկ մնացած ծառերը հատվել էին 2017-ի դեկտեմբերին։ Այդ ժամանակ Ռուբեն Գևորգյանը հայտարարել էր, որ դա իր սեփական տարածքն է: «Ծառերն էլ չորացած են եղել ու փտած: Եթե անգամ փտած ծառ էլ չլինեն, իմ տնկածն իրավունք ունեմ կտրելու, թարս տնկելու էլ, պառկեցնելու: Իմ սեփական տարածքն ու այգին է»,- ասել էր Գևորգյանը։ Այդ ժամանակ նա նշել էր, որ ոստիկանությունը որևէ գործ չի հարուցել, քանի որ «եկան տեսան, որ դա 20 տարվա սեփական տարածք է, շինթույլտվություն էլ կա, հեռացան»։
Բազմաֆունկցիոնալ համալիր՝ այգու տեղում
2018-ի հունվարին Երևանի քաղաքապետարանը տարածքում առկա շինությունների քանդման թույլտվություն էր տվել, իսկ նույն տարվա հունիսին՝ նոր կառույցների նախագծման թույլտվություն։ 2019-ի հունվարին ընկերությունը ստացել է դրական եզրակացություն Բնապահպանության նախարարության կողմից՝ տարածքում 14, 16, 18 հարկերով բազմաֆունկցիոնալ բնակելի համալիր կառուցելու համար։
Երևանի քաղաքային նոր իշխանությունները, սակայն, ընկերությանը շինարարության թույլտվություն չեն տվել։ Քաղաքապետարանից «Փաստերի ստուգման հարթակին» հայտնեցին, որ «աշխատանքային նախագծի փաստաթղթերի կազմը լիարժեք չի ներկայացվել: Զուգահեռ ուսումնասիրվում են նաև հողհատկացման հիմքերը»: Քաղաքապետարանը հողհատկացման հիմքերն ուսումնասիրելու նպատակով հողատարածքի վերաբերյալ նյութերն ուղարկել է իրավապահ մարմիններին։
Փաստացի, ներկայում Դավթաշենի ամենամեծ կանաչ տարածքներից մեկը փոսի է վերածվել։ Արդյո՞ք այստեղ կլինեն բազմաֆունկցիոնալ շենքեր, թե՞ այգին կվերականգնվի՝ պարզ կդառնա առաջիկայում։
Ընտրություններ 2026. ընտրական ֆաքտչեքինգ (լրացվում է)
14:38, 7 Հնս, 2026
22:45 Մանիպուլյատիվ պնդումներ՝ զինծառայողների քվեարկության վերաբերյալ Սոցիալական ցանցերում և առանձին լրատվամիջոցներում տարածվում է տեսանյութ, որում երևում է՝ ինչպես են ժամկետային...
Կրեմլի Storm 1516-ի բոտերի ցանցը կեղծիք է տարածում ՀՀ-ում քվեարկության մասին
14:37, 7 Հնս, 2026
Ապատեղեկատվական արշավներ իրականացնող Storm 1516-ի բոտերի ցանցը, որը համակարգվում է Կրեմլի կողմից, X-ի իր տասնյակ հաշիվների միջոցով տարածել է տեսանյութ,...
Չվճարված հարկեր ու կոմունալ պարտքեր․ Նարեկ Կարապետյանի դեմ Մոսկվայի դատարանում երկու գործ կա
18:30, 5 Հնս, 2026
2026 թվականի Ազգային ժողովի ընտրություններում «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության պատգամավորի թեկնածու Նարեկ Կարապետյանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով ներկայացրած հայտարարագրում արտացոլված չէ իր...

Рубен Геворкян сравнял с землей парк в Давташене
Мэр Еревана Айк Марутян 2 августа в эфире 1in.am заявил, что в столице есть превратившийся в яму парк, который приватизирован на имя дочери бывшего главы администрации.
«Приходят люди и говорят – это мой участок, хочу здесь построить здание. Я все проверяю и если замечаю что-то подозрительное, существует программа Google Earth, которая позволяет увидеть, как выглядел участок в прошлом. Заходишь и видишь большой парк, который превратился в яму», — отметил Марутян, добавив, что этот земельный участок по градостроительному плану был некогда парком, однако по непонятным причинам был отчужден.
«Был отчужден. Но кому был отчужден? На имя дочери главы администрации этого района», — добавил Марутян (11:21:20). Мэр отметил, что приостановил процесс и отправил дело в прокуратуру.
Кто и как завладел парком?
«Платформа проверки фактов» выяснила, что земельный участок, упомянутый мэром, расположен в административном районе Давташен по адресу ул.Тиграна Петросяна 40. Участок принадлежит дочери занимавшего в 1996-99гг. пост главы административного района Давташен Рубена Геворкяна (Цахик Рубо) Арменуи Геворкян.
Рубен Геворгян сам публично заявлял, что парк принадлежит ему.
Кто Рубен Геворкян?
Рубен Геворкян занимал пост главы административного района Давташен с 11 октября 1996 года по 8 мая 1999 год. Был депутатом Национального Собрания с 1999 года по 2003 год, будучи избранным от избирательного округа № 7. До мая 2000 года Геворкян был членом фракции «Единство», основанной Вазгеном Саркисяном и Кареном Демирчяном, а затем членом депутатской группы «Айастан» (Армения).
Позднее Геворкян был членом возглавляемой Гагиком Царукяном партии «Процветающая Армения», а в 2009 году был избран депутатом по списку ППА. В 2012 году Геворкян был переизбран по пропорциональному списку ППА. Покинул ряды ППА в 2017 году. Родственники Рубена Геворкяна почти всегда занимали должности в администрации Давташена. В 2008–2012 гг. главой админситративного района Давташен был сын его брата Артур Геворкян, а в 2012–2018гг. – сын его сестры Руслан Багдасарян.
Как был приватизирован парк?
При изучении кадастровой истории земельного участка выясняется, что Арменуи Геворкян в 1997 году, когда ее отец был главой административного района Давташен, построила без разрешения в парке, расположенном по соседству с действующим в то время в Давташене рынком, комплекс отдыха площадью 577,5 квадратных метра. Комплекс включал в себя детскую игровую комнату (342 кв. м), выставочный зал для птиц (72 кв. м), офис (40,5 кв. м) и кладовую (123 кв. м).
Решением тогдашнего мэра Еревана Сурена Абрамяна в октябре 1998 года мэрия признала право собственности Геворкяна на самостоятельно построенные здания и сдала в аренду земельный участок, на котором они были построены. За легализацию самостоятельно построенных зданий Геворкян заплатил 577 770 драмов. В 1999 году Геворкян арендовал уже весь парк площадью 6452,68 квадратных метров сроком на 15 лет.
Согласно заключенному договору, арендатору представлялось право на капитальное строительство в парке, а годовая арендная плата была установлена в размере 262,194 драмов (ежемесячно 21,850 драмов).
Через неделю после подписания договора аренды Геворкян обратился в мэрию Еревана с просьбой приватизировать парк. Муниципалитет удовлетворил заявление в 2000 году. Земельный участок площадью 6452,68 квадратных метров и  здания общей площадью 499 квадратных метров стали собственностью Геворкяна.
Примечательно, что в документах измерений 2000 года отмечается, что участок представляет собой «общественный парк», однако в августе 2002 года в адресованном главе подразделения «Давташен» государственнго комитета кадастра недвижимости письме заместитель начальника управления градостроения и архитектуры Борис Кочарян написал, что участок «согласно детальному плану района является земельным участком общественной важности и не включен в огранения, указанные в статье 60 Земельного кодекса РА». Статья 60 Земельного кодекса, принятая в 2001 году, запрещает отчуждение государственных и общественных парков, скверов, садов и т. д.
Принадлежащий Геворкяну земельный участок был расширена в 2006 и 2014 годах, когда мэрия отчуждила земельные участки площадью 850 и 535 квадратных метров за 3845 и 2,4 млн. драмов соответственно.
В ноябре 2017 года Арменуи Геворкян передала земельный участок площадью 7 449,17 квадратных метров ООО «Фемида Групп». Акционером этой компании является сама Арменуи Геворкян и ее брат Геворкян Петрос Рубенович. «Фемида Групп» планирует построить многофункциональный жилой комплекс вместо бывшей зеленой зоны.
Hetq писал, что этот парк, известный по имени «Дейзи», Рубен Геворкян выставил на продажу в 2011 году. Кроме того, в проекте зонирования общины Давташен, размещенном на сайте мэрии, этот участок парка указан как общественный зеленый участок общегородского назначения.
СМИ писали, что в 2013 году в этом районе было срублено более 100 деревьев, а остальные деревья были срублены в декабре 2017 года. В то время Рубен Геворкян заявил, что это его собственных участок. «Деревья были сухими и гнилыми. Даже если бы и не было гнилых деревьев, я имею право их рубить. Это мой участок и парк», — сказал Геворкян. Тогда он отметил, что полиция никакого дела не возбудила, потому что «пришли, увидели, что на протяжении 20 лет этот участок является собственным, есть разрешение на строительство и уехали».
Многофункциональный комплекс на месте парка
В январе 2018 года мэрия Еревана дала разрешение на снос зданий на этом участке, а в июне того же года — разрешение на проектирование новых сооружений. В январе 2019 года компания получила положительное заключение от Министерства охраны природы на строительство многофункционального жилого комплекса на 14, 16, 18 этажей.
Новые городские власти Ереванa, однако, разрешение компании на строительство не давали. «Платформе проверки фактов» в мэрии сообщили, что «состав документов рабочего плана не был представлен полностью. Параллельно также изучаются основы распределения земельных участков». С целью изучения основ распределения земельных участков мэрия направила материалы касательно участка правоохранительным органам.
Фактически, в настоящее время самый большой зеленый участок Давташена превращен в яму. Будут ли здесь построены многофункциональные здания или же парк будет востановлен, станет известно в скором времени.