Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը 2018 թ. հուլիսին աշխատանքային այցով մեկնեց Կանադա և ԱՄՆ, որտեղ մի քանի հանդիպումներ ունեցավ հայ գործարար համայնքի հետ, և ըստ պաշտոնական հաղորդագրությունների՝ այցերի արդյունքում ձեռք բերվեցին, ընդհանուր առմամբ, 30․5 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրումային պայմանավորվածություններ։
Այդ ներդրումներն իրականացնող ընկերությունների մի մասն արդեն իսկ սկսել է գործունեությունը Հայաստանում, սակայն մյուս մասի վերաբերյալ տեղեկություններ բաց աղբյուրներում չկան, և «Փաստերի ստուգման հարթակը» փորձեց պարզել, թե ինչ փուլում են դրանք։
Crystal Lake Holdings LLC
Ըստ պաշտոնական հաղորդագրության՝ կառավարության կողմից ստեղծված, ներդրումների ներգրավմամբ զբաղվող «Բիզնես Արմենիա» հիմնադրամի և Crystal Lake Holdings LLC-ի միջև կնքվել էր փոխըմբռնման հուշագիր, որով ընկերությունը 10 միլիոն դոլարի ներդրում էր պարտավորվել կատարել Սևանա լճի ափին հյուրանոցային համալիր կառուցելու համար:
Թե ի՞նչ փուլում է այս ծրագիրը՝ Fip.am-ը հարցում ուղարկեց կառավարություն և էկոնոմիկայի նախարարություն։ Եվ սա, թերևս, միակ ներդրումային ծրագիրն է, որի մասին Տիգրան Ավինյանի գրասենյակի ու Էկոնոմիկայի նախարարության պատասխանները միմյանց չէին հակասում։
Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից մեզ հայտնեցին, որ «Քրիսթալ Լեյքի» կողմից Սևանի ափին նոր հյուրանոցային համալիրի կառուցումը նախագծման փուլում է։
Էկոնոմիկայի նախարարությունից մի փոքր մանրամասնեցին։ Խոսքը 125 տեղանոց հյուրանոցի, 200 հյուրատների, բիզնես կենտրոնի, խանութների ու սննդի օբյեկտների մասին է։ Ըստ նախարարության պատասխանի՝ ներդրումային ծրագիրը կազմում է մոտ 15 մլն դոլար։ Ծրագիրն այս պահին նախագծման փուլում է։
Cascade Gardens
Հաջորդ ներդրումային ծրագիրը, որի մասին տեղեկատվություն չկա բաց աղբյուրներում, վերաբերում է Կասկադին։ Դա, ըստ կառավարության պաշտոնական հաղորդագրության, 5.5 միլիոն դոլարի համատեղ ներդրումային ծրագիր է՝ «Կասկադ գարդենզ» ընկերության ներկայացուցիչներ Շանթ Ղազարյանի (Տորոնտոյից), Րաֆֆի Դուդակլյանի (Հայաստանից), Անդրե Գումուշջյանի (Բրյուսելից) և Սահակ Արսլանյանի (Նյու Յորքից) մասնակցությամբ, որոնք նախատեսում են Կասկադի տարածքում հաջորդ տարվա մարտից շինարարական նախագիծ սկսել:
Կառավարությունից մեզ պատասխանեցին, որ «Կասկադ գարդենզ» ծրագիրն ընթացքի մեջ է, ճարտարապետական նախագծի ամբողջական փաթեթը մշակված է։
Ըստ պետռեգիստրի տվյալների՝ «Կասկադ գարդենզ» ընկերությունը Հայաստանում գրանցվել է 2018 թ․ հունիսի 14-ին, այսինքն՝ Տիգրան Ավինյանի՝ Կանադա այցից 1,5 ամիս առաջ։
Մենք կապ հաստատեցինք նաև «Կասկադ գարդենզ» ծրագրի ներկայացուցիչ Րաֆֆի Դուդակլյանի հետ, որը մեզ տեղեկացրեց, որ նախատեսում են բնակելի համալիր կառուցել։
«Դիզայնի փուլն արդեն ավարտվել է։ Այս պահին հողերի ընդարձակման և հավելյալ հողերի ձեռքբերման փուլում ենք, և դրա ավարտից հետո նախագիծը ներկայացվելու է հաստատման։ Նախագծի մոտավոր արժեքը մոտ 10 մլն դոլար է»,- նշեց Դուդակլյանը՝ հավելելով, որ նախատեսվում են մինչ աշնան վերջ սկսել բնակելի համալիրի շինարարությունը։ Ըստ Դուդակլյանի՝ բնակելի համալիրը գտնվելու է Շառլ Ազնավուրի տուն-թանգարանի հարևանությամբ։ «Առնվազն 4-5 ամիս ուշացում ունենք, շինարարությունը սկսվելուց հետո 2-2,5 տարում կավարտենք»,- հայտնեց նա։
Գործարարի խոսքով՝ ծրագիրը նախաձեռնել էին մինչև փոխվարչապետի՝ Կանադա կատարած այցը, սակայն բարձրաձայնել են հենց այդ այցի ընթացքում։
Eco Panel Group Inc.
Ըստ կառավարության տարածած հաղորդագրության՝ Eco Panel Group Inc. ընկերությունը՝ ի դեմս գործադիր տնօրեն Խաչիկ Խաչիկյանի, ցանկություն է հայտնել ներդնել 10 մլն դոլար՝ EPG էկոպանելների արտադրության գործարան հիմնելու նպատակով, որի տեխնոլոգիան պատենտավորված է աշխարհի 50 երկրներում:
Մեր հարցմանն ի պատասխան՝ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից պատասխանեցին, որ Eco Panel Group Inc.-ի կողմից ներդրումային ծրագիրն առայժմ չի իրականացվել։
Սակայն Էկոնոմիկայի նախարարությունից Ավինյանի գրասենյակի տեղեկությանը հակասող պատասխան ստացանք։ Մեզ հայտնեցին, որ ընկերության ղեկավար Խաչիկ Խաչիկյանը 2018 թ հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին տեղափոխվել է Հայաստան և Մուշեղ Ավետիսյանի հետ հիմնադրել «Ափրիքոթ» ՍՊԸ-ն, որն արդեն այս տարվա նոյեմբերին սկսելու է 3D ջերմամեկուսիչ պանելների արտադրությունը։ Ըստ նախարարության՝ այս պահին արդեն իսկ արվել է մոտ 5 մլն դոլարի ներդրում, առաջիկա 3-5 տարիներին նախատեսվում է ներդնել ևս 10 մլն։
Մեզ հաջողվեց կապ հաստատել գործարարների հետ և նկարահանումներ անել նոր կառուցվող գործարանի տարածքում։
Խաչիկ Խաչիկյանը հայտնեց, որ արդեն իսկ ներդրվել է շուրջ 4-4,5 մլն դոլար, առաջիկայում նախատեսվում է ևս 5-6 մլն դոլար ներդնել գործարանի ստեղծման մեջ։
Նկարահանման ժամանակ ևս կատարվում էին շինարարական և տարածքի բարեկարգման աշխատանքներ, հոսքագծի մի մասն արդեն տեղում էր, և առաջիկա ամսում սպասվում էր մյուս մասի տեղափոխումը Հայաստան։ Գործարարի խոսքով՝ արդեն դեկտեմբեր-հունվար ամիսներին նախատեսվում է առաջին արտադրանքի թողարկումը։
Ի դեպ, մեզ հետ զրույցում գործարար Խաչիկ Խաչիկյանը հայտնեց, որ ներդրումների ու գործարանի կառուցման մասին պայմանավորվածությունը ձեռք է բերել տրանսպորտի, կապի և ՏՏ նախարար Հակոբ Արշակյանի հետ և Տիգրան Ավինյանի՝ ԱՄՆ կատարած այցի հետ որևէ առնչություն չունի։
Նոր կառուցվող գործարանի տարածքը
Վան Լապոյան
Կառավարության հաղորդագրության մեջ նշվում էր նաև, որ «փոխվարչապետ Ավինյանի՝ Կանադա կատարած այցի շրջանակում «ՎիԷյջԷլ դիվելոփմընթ» ընկերության ղեկավար, Կանադայում «Բիզնես Արմենիայի» պատվավոր ներկայացուցիչ, գործարար Վան Լապոյանը պատրաստակամություն էր հայտնել 5 միլիոն դոլարի ներդրում կատարել Հայաստանում»:
Վան (Վարուժան) Լապոյանը կանադահայ գործարար է, VHL Developments շինարարական ընկերության հիմնադիրը։ Ընկերությունը գտնվում է Տորոնտոյում և զբաղվում է անշարժ գույքի առուվաճառքով։
Մենք հարցում ուղարկեցինք կառավարություն՝ խնդրելով հստակեցնել, թե ի՞նչ փուլում է գտնվում վերոնշյալ ներդրումային ծրագիրը, ինչին ի պատասխան կառավարությունից պատասխանեցին․ «Վան Լապոյանի կողմից իրականացվող ներդրումային ծրագիրն ընթացքի մեջ է»։
Մեր ճշտող հարցին, թե ի՞նչ ծրագրի մասին է խոսքը, կառավարությունից պատասխանեցին, որ հայցվող տեղեկությունը տրամադրվել է այնքանով, որքանով հայտնի է Տիգրան Ավինյանի գրասենյակին։
Մենք փորձեցինք կապ հաստատել նաև Վան Լապոյանի հետ և ճշտել, թե ի՞նչ ներդրման մասին է խոսքը, ու ո՞ր փուլում է այն գտնվում, սակայն մեր հարցումները մնացին անպատասխան։ Էկոնոմիկայի նախարարությունից, սակայն, մեզ հայտնեցին, որ ծրագրի իրականացումը սառեցված է։
Այսպիսով, կարող ենք փաստել, որ գործարար Վան Լապոյանի հետ առայժմ չկա որևէ համագործակցություն՝ ի հեճուկս նախորդ տարի կառավարության հայտարարությունների, իսկ Ավինյանի գրասենյակի պատասխանը, թե գործարարի կողմից իրականացվող ծրագիրն ընթացքի մեջ է, չի համապատասխանում իրականությանը։

На каком этапе находятся «обещанные» Тиграном Авиняном инвестиции?
Вице-премьер-министр Тигран Авинян в июле 2018 года отправился с рабочим визитом в Канаду и США, где провел несколько встреч с армянским бизнес-сообществом, и, согласно официальным пресс-релизам, в результате этих визитов были достигнуты инвестиционные соглашения на сумму в общей сложности 30.5 миллионов долларов.
Некоторая часть этих компаний-инвесторов уже начала свою деятельность в Армении, однако информации об остальной части в открытых источниках нет. «Платформа проверки фактов» попыталась выяснить, на какой стадии они находятся.
Crystal Lake Holdings LLC
Согласно официальному сообщению, между созданной правительством инвестиционной компанией Business Armenia Foundation и Crystal Lake Holdings LLC был подписан меморандум о взаимопонимании, по которому компания обязывалась инвстировать 10 миллионов долларов на строительство гостиничного комплекса на берегу озера Севан.
Fip.am направил запрос правительству и Министерству экономики с целью выяснить, на каком этапе находится эта программа. И это, пожалуй, единственный инвестиционный проект, по которому ответы офиса Тиграна Авиняна и Министерства экономики не противоречат друг другу.
Из офиса Тиграна Авиняна на сообщили, что строительство гостиничного комплекса на берегу Севана компанией Crystal Lake Holdings LLC находится в стадии проектирования.
В министерстве экономики представили некоторые подробности. Речь идет о 125-местной гостинице, 200 гестхаусах, бизнес-центре, магазинах и объектах общественного питания. Согласно ответу министерства, инвестиционная программа составляет около 15 миллионов долларов. Проект в настоящее время находится в стадии проектирования.
Cascade Gardens
Следующий инвестиционный проект, о котором не информации в открытых источниках, касается комплекса «Каскад». Согласно сообщению правительства, это совместный инвестиционный проект стоимостью 5,5 млн. долларов с участием представителей компании «Каскад Гарденс» Шанта Казаряна (Торонто), Раффи Дудакляна (Армения), Андре Гумушджяна (Брюссель) и Саака Арсланяна (Нью-Йорк), которые планируют начать с марта 2020 года сторительный проект на территории Каскада.
Из правительства нам ответили, что программа «Каскад Гарденс» находится в процессе выполнения, разработан полный пакет архитектурного проекта.
Согласно данным государственного регистра, компания «Каскад Гарденс» зарегистрирована в Армении 14 июня 2018 года, то есть за 1,5 месяца до визита Тиграна Авиняна в Канаду.
Мы связались также с представителем программы «Каскад Гарденс» Раффи Дудукяном, который сообщил, что планируется построить жилой комплекс.
«Этап дизайна завершен. В настоящее время мы находимся в стадии расширения земельного участка и приобретения дополнительных земель, после ее завершения проект будет представлен на утверждение. Ориентировочная стоимость проекта составляет около 10 миллионов долларов», — сказал Дудаклян, добавив, что строительство жилого комплекса планируется начать до конца осени. По словам Дудакляна, жилой комплекс будет расположен рядом с домом-музеем Шарля Азнавура. «У нас задержка на 4-5 месяцев, мы закончим через 2-2,5 года после начала строительства», — сказал он.
По словам бизнесмена, программа была инициирована до визита вице-премьера в Канаду, но была озвучена в ходе этого визита
Eco Panel Group Inc.
Согласно сообщению правительства, компания Eco Panel Group Inc в лице генерального директора Хачика Хачикяна выразила желание инвестировать 10 миллионов долларов в создание завода по производству экопанелей EPG, технология которых запатентована в 50 странах мира.
В ответ на наш запрос из офиса Тиграна Авиняна ответили, что инвестиционная программа Eco Panel Group Inc пока не реализована.
Однако из Министерства экономики мы получили противоречащий офису Авиняна ответ. Нам сообщили, что руководитель компании Хачик Хачикян в октябре-ноябре 2018 года переехал в Армению и вместе с Мушегом Аветисяном основал ООО «Априкот», которое начнет производство 3D теплоизоляционных панелей в ноябре этого года. По данным Министерства, уже инвестировано около 5 миллионов долларов, а еще 10 миллионов планируется инвестировать в ближайшие 3-5 лет.
Нам удалось связаться с бизнесменами и провести съемку на территории строящегося завода.
Хачик Хачикян сообщил, что уже инвестировано около 4-4,5 миллиона долларов, и в создание завода планируется вложить еще 5-6 миллионов долларов.
Во время съемки  также велись строительные работы и работы по улучшению территории, часть потока уже была на месте, а перевозка другой частив Армению ожидается в ближайшие месяцы. По словам бизнесмена, первое производство планируется запустить в декабре-январе.
Кстати в беседе с нами бизнесмен Хачик Хачикян сообщил, что договоренность об инвестициях и строительстве завода была достигнута с министром транспорта, связи и информационных технологий Акопом Аршакяном и что визит Тиграна Авиняна в США не имеет к этому никакого отношения.
Территория строящегося завода
Ван Лапоян
В сообщении правительства также отмечалось, что «в рамках визита вице-премьер-министра Авиняна в Канаду руководитель компании VHL, почетный представитель Business Armenia в Канаде бизнесмен Ван Лапоян выразил готовность инвестировать в Армению 5 миллионов долларов».
Ван (Варужан) Лапоян — канадский бизнесмен армянского происхождения, основатель строительной компании VHL Developments. Компания находится в Торонто и занимается продажей недвижимости.
Мы отправили запрос правительству с просьбой уточнить, на каком этапе находится вышеупомянутая инвестиционная программа, на что нам ответили: «Инвестиционная программа, реализуемый Ваном Лапояном, находится в процессе выполнения».
На наш уточнающий вопрос, о какой программе идет речь, в правительстве сообщили, что предоставлена информация, которая известна офису Тиграна Авиняна.
Мы также пытались связаться также с Ваном Лапояном и выяснить, о какой инвестиции идет речь и на каком этапе она находится, однако наши запросы остались без ответа. Однако в Министерстве экономики нам сообщили, что реализация программы заморожена.
Таким образом, можем аргументировать, что с бизнесменом Ваном Лапояном пока нет какого-либо сотрудничества вопреки прошлогодним заявлениемя правительства, а ответ офиса Авиняна о том, что реализуемая бизнесменом программа находится в стадии выполнения не соответствует действительности.