Անհիմն պնդումներ «Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքի» մասին
Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հովհաննես Իգիթյանը դեկտեմբերի 10-ին ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում անդրադարձել է Արցախի շուրջ բանակցություններին ձևաչափին։
Լրագրողի դիտարկմանը, որ պնդումներ կան, թե Արցախի՝ բանակցությունների սեղանի շուրջ լինելու դեպքում Լեռնային Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքը ևս պետք է մասնակցի բանակցություններին, Իգիթյանը նշել է, որ դրան ժամանակին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանել է։
«Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է՝ որևէ խնդիր չի տեսնում, որ Ալիևի հետ միասին որևէ պատվիրակության անդամ, այդ թվում՝ նաև Լեռնային Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքը, թե իրենց ժառանգները, թե իրենց Լեռնային Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնք համարող մարդիկ գան իր հետ պատվիրակության մեջ։ Ցանկացած մեկը։ Եվ միևնույն է՝ կգան նրանք, թե չէ, Ալիևը ներկայացնում է այդ մարդկանց, որովհետև աշխարհում այլ ձև չկա ներկայացուցչական, քան թե ընտրելու ձևը։ Այսինքն, այս մարդիկ ընտրել են Ալիևին, որ ներկայացնի իրենց շահերը»,- ասել է Իգիթյանը։
Այնուհետև Հովհաննես Իգիթյանը հստակեցրել է, որ Արցախի ժողովրդի դեպքում իրավիճակն այլ է, քանի որ բանակցային սեղանի շուրջ ոչ մեկ չի ներկայացնում արցախցիներին։ «Այս մարդիկ ոչ ընտրել են մեր խորհրդարանը կամ Նիկոլ Փաշինյանին, ոչ էլ ընտրել են Ադրբեջանի նախագահ Ալիևին»,- նշել է Իգիթյանը։
Իգիթյանի խոսքը շահարկումների առիթ դարձավ քաղաքական և լրատվական դաշտում։
«Սասնա Ծռեր» կուսակցությունը հայտարարություն է տարածել, որում նշվում է. «Գործող իշխանությունը (…) հետ գնալով հասնում է մինչև Արցախի հայկական և ադրբեջանական համայնքներին հավասարեցնող ապազգային հայեցակարգի վերակենդանացում»։
Իսկ Հանրապետական կուսակցության խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովն էլ իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է. ««Իմ քայլի» պատգամավորներից մեկն էլ հայտարարում է Փաշինյանի համաձայնության մասին, որ, այսպես կոչված, «ադրբեջանական համայնքը» Ալիևի հետ մասնակցի բանակցություններին», և դա ներկայացնում որպես միակողմանի փուլային զիջումների կողմնակիցների՝ իշխանության գալու փաստ։
«5-րդ ալիքի» «Հայլուր» հաղորդման ժամանակ անդրադարձ է կատարվել Իգիթյանի հայտարարությանը՝ մեջբերելով նրա խոսքը։ Հաղորդավարը նշում է. «Իգիթյանն այսօր նաև ասել է, որ Հայաստանի վարչապետը հայտարարել է, թե որևէ խնդիր չի տեսնում, որ Ադրբեջանի նախագահի հետ բանակցությունների գան նաև Լեռնային Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքի ներկայացուցիչները։ Ինչպես գիտեք, Հայաստանը մշտապես ամեն ինչ արել է, որ պաշտոնական Ստեփանակերտն ու Ադրբեջանի, այսպես կոչված, ղարաբաղյան համայնքը չդրվեն նույն հարթության մեջ»։
Իսկ politik.am կայքը «Հովհաննես Իգիթյանի բացահայտումները Ղարաբաղյան բանակցությունների մասով շատ հարցերի վրա են լույս սփռում» վերնագրով նյութում պնդում է կատարվում, թե «այն, որ Ղարաբաղը վերադառնալու էր բանակցային սեղան, նախատեսված էր Մադրիդյան սկզբունքներով, և սա նոր բան չէ։ Սակայն հարց է, թե արդյո՞ք այդ բանակցային սեղանին պետք է նստեին նաև Ադրբեջանում գտնվող, այսպես ասած, ԼՂ ադրբեջանական համայնքի ներկայացուցիչները։ Սա արդեն ահռելի մեծ զիջում է, որին գնացել է Երևանը, ըստ էության, լեգիտիմացնելով Բաքվի քարոզչամեքենայի շահերը սպասարկող, այսպես ասած, ԼՂ ադրբեջանցիների համայնք կազմակերպությանը՝ որպես ապագա բանակցային կողմ, որը արդեն հունվարյան հանդիպմանը կարող է ներկայանալ»։
Ինչ է ասել Փաշինյանը
Փաշինյանն այս տարվա մարտին Ստեփանակերտում տեղի ունեցած Հայաստանի և Արցախի անվտանգության խորհուրդների համատեղ նիստում հայտարարել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ բանակցությունները մինչ այժմ ներառել են բոլոր շահագրգիռ կողմերին՝ բացի մեկից։
«Այդ բանակցություններում ներկայացված է Ադրբեջանը՝ ի դեմս նախագահ Ալիևի: Վերջինս, ի դեպ, ներկայացնում է նաև, ինչպես ինքն է ասում, Լեռնային Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքը, որովհետև այդ համայնքի ներկայացուցիչները, հանդիսանալով Ադրբեջանի քաղաքացի, մասնակցել են Ադրբեջանի նախագահական ընտրություններին և, հետևաբար, Ադրբեջանի նախագահին տվել են նաև իրենց ներկայացնելու լիազորություն»,— նշել էր վարչապետը՝ հավելելով, որ ինքն այդ բանակցություններում ներկայացնում է ՀՀ ժողովրդին։
Փաշինյանն այնուհետև հարց էր բարձրացրել, թե բանակցային գործընթացում ո՞վ է ներկայացնում Արցախի ժողովրդին։
«Խնդիրն այն է, որ բանակցային գործընթացում այսօր Արցախի ժողովրդին ներկայացնելու լիազորություն, լեգիտիմություն ունեցող որևէ ներկայացուցիչ չկա, որովհետև բանակցային սեղանի շուրջ ներկա չէ Արցախի ժողովրդի կամ, ինչպես մեր որոշ գործընկերներ գերադասում են ասել, Ղարաբաղի հայության քվեն, լիազորությունն ստացած որևէ սուբյեկտ»,- նշել էր վարչապետը։
Հունիսի 13-ին «Շանթ» հեռուստաալիքի հետ հարցազրույցում Փաշինյանը կրկին անդրադարձել էր թեմային և հայտարարել, որ Հայաստանի իշխանությունների համար տարբերություն չկա, թե ինչ կազմով կգա ադրբեջանական պատվիրակությունը, քանի որ դա «Ադրբեջանի Հանրապետության պատվիրակությունն է»։
«Եթե Ադրբեջանի նախագահը իրավասու չէ ներկայացնել Ադրբեջանի բոլոր քաղաքացիներին և դրա համար այդ քաղաքացիների խմբերը պիտի գան բանակցությունների, ուրեմն՝ շատ լավ, թող գան, բայց այս հարցերը կծագեն՝ գուցե պետք է նաև Բաքվի՞ պատվիրակություն գա առանձին, գուցե Ղազախի՞ պատվիրակություն գա առանձին, Կիրովաբադի՞, լեզգիների՞, թալիշների՞ և այդպես ազգային այլ փոքրամասնությունների։ Քրդերի՞ պատվիրակությունը գուցե պետք է գա առանձին։ Ես նկատի ունեմ, որ մենք խնդիր չունենք, բայց կարող է լինել կազմ, որը մեզ մոտ հարցեր առաջացնի, և բուն բանակցությունները սկսելուց առաջ մենք պետք է այդ հարցերը պարզաբանենք, որպեսզի մանդատի շրջանակը լինի պարզ մեզնից յուրաքանչյուրին»,— հայտարարել էր Փաշինյանը։
Այսինքն՝ Փաշինյանը որևէ խոսք չի ասել «Լեռնային Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքին» բանակցային գործընթացի կողմ ճանաչելու մասին։ Ըստ Փաշինյանի՝ մասնակցության դեպքում նրանք կդիտվեն որպես Ադրբեջանի Հանրապետության պատվիրակության մաս միայն։
Ո՛չ Փաշինյանի, ո՛չ էլ Իգիթյանի խոսքում որևէ բան չկա «Լեռնային Ղարաբաղի ադրբեջանական համայնքին» Արցախի հետ մեկ հարթության վրա դնելու մասին, քանի որ երկուսն էլ հստակ նշում են, որ այդ համայնքն արդեն իսկ ներկայացված է Ադրբեջանի նախագահի կողմից և բանակցային սեղանին այդ համայնքի ներկայացուցիչների գտնվելը ինքնանպատակ կլինի։
Globbing-ը չի ապահովել հաճախորդների անձնական տվյալների անվտանգությունը․ կիբեռհարձակո՞ւմ, թե՞ արտահոսք
14:22, 25 Մյս, 2022
Մայիսի 23-ի երեկոյան տեղեկատվության անվտանգության մասնագետ Արթուր Պապյանը ֆեյսբուքում տեղեկացրեց, որ Globbing առևտրային ցանցի կայքը ենթարկվել է հաքերային հարձակման և...
#102 ՓԱՍՏԱՉԱՓ. Դրսից ազդակի կարոտ
17:47, 23 Մյս, 2022
Կրեմլն իր ծրագրերի մասին պատմում է հայաստանյան քաղտեխնոլոգներին․ որոշել են հեռացնել Փաշինյանին:
#FIPVoxPop #9. Ի՞նչ արդյունք են գրանցել ընդդիմության ցույցերը
16:47, 19 Մյս, 2022
Մայիսի 1֊ից ընդդիմությունը բողոքի գործողություններ է սկսել: «Դիմադրություն» շարժման ղեկավարները պնդում են՝ իրենց շարժումն օրեցօր թափ է հավաքում և մարդիկ...

Необоснованные утверждения об «азербайджанской общине Карабаха»
В беседе с журналистами 10 декабря депутат от фракции «Мой шаг» Ованнес Игитян коснулся формата переговоров по Арцаху.
На замечание журналиста о том, что в случае возвращения Арцаха за стол переговоров азербайджанская община Нагорного Карабаха также должна участвовать в переговорах, Игитян отметил, что в свое время премьер-министр Никол Пашинян уже отвечал на этот вопрос.
«Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что не видит проблемы в том, чтобы вместе с Алиевым был бы и какой-то член делегации, в том числе азербайджанской общины НК. Придут они или нет – неважно. Алиев представляет этих людей, потому что они избрали его, чтоб тот, в свою очередь, представлял их интересы», – сказал Игитян.
Затем Ованнес Игитян подчеркнул, что в случае с народом Арцаха ситуация иная, поскольку за столом переговоров никто не представляет арцахцев. «Эти люди не избирали ни наш парламент, ни Никола Пашиняна, ни президента Азербайджана Алиева», — сказал Игитян.
Слова Игитяна стали поводом для спекуляций в политическом и новостном поле.
Партия «Сасна Црер» распространила заявление, в котором отмечается: «Действующие власти  постепенно возвращаются к возрождению националистической концепции выравнивания армянской и азербайджанской общин Арцаха».
А пресс-секретарь Республиканской партии Эдуард Шармазанов на своей странице в Facebook написал: «Один из депутатов «Моего шага» объявляет о согласии Пашиняна касательно участия в переговорах вместе с Алиевым так называемой «азербайджанской общины»» и представляет это как факт прихода к власти  сторонников односторонних поэтапных уступок.
Во время  программы «Айлур» телеканала «5-й канал» было затронуто заявление Игитяна. Ведущая программы, цитируя слова депутата, отмечает: «Также, по словам Игитяна, премьер-министр Армении заявил о том, что не видит никаких проблем, чтобы вместе с президентом Азербайджана на переговоры пришли также представители азербайджанской общины НК. Как мы знаем, Армения всегда делала все возможное, чтобы официальный Степанакерт и так называемая «карабахская община» Азербайджана не проецировались на одну плоскоть».
А в статье «Politics.am» под заголовком «Слова Ованнеса Игитяна проливают свет на многие вопросы касательно переговоров по Карабаху» утверждается, что «тот факт, что возвращение Карабаха за стол переговоров было предусмотрено мадридскими принципами, не является новым. Но вопрос в том, должны ли представители так называемой азербайджанской общины Нагорного Карабаха также сидеть за столом переговоров? Это уже огромная уступка, на которую пошел Ереван по сути узаконив так называемую азербайджанскую общину Нагорного Карабаха, обслуживающую интересы пропагандистской машины Баку, в качестве будущей переговорной стороны, которая может быть представлена ​​на январской встрече».
Что сказал Пашинян?
На совместном заседании Советов безопасности Армении и Арцаха, состоявшемся в Степанакерте в марте этого года, Пашинян заявил, что в переговорах по Нагорному Карабаху до сих пор участвовали все заинтересованные стороны, кроме одной.
«В переговорах вовлечен Азербайджан в лице президента Алиева. Последний, кстати, как он сам заявляет, также представляет азербайджанскую общину Нагорного Карабаха, потому что представители этой общины, будучи гражданами Азербайджана, участвовали в президентских выборах в Азербайджане и, соответственно, дали президенту Азербайджана полномочия представлять их», — отметил премьер-министр, добавив, что он в этих переговорах представляет народ Армении.
Затем Пашинян поднял вопрос о том, кто в переговорном процессе представляет  народ Арцаха?
«Проблема в том, что сегодня за переговорным столом нет полномочного и легитимного представителя народа Арцаха или, как предпочитают говорить некоторые из наших коллег, нет субъекта, который имеет вотум доверия, полномочия представлять армян Карабаха», — отметил премьер-министр.
В интервью телеканалу «Шант» 13 июня Пашинян вновь коснулся этой темы и заявил, что для властей Армении нет разницы в том, в каком составе на переговорах будет представлена азербайджанская делегация, поскольку это «делегация Республики Азербайджан».
«Если президент Азербайджана не уполномочен представлять всех граждан Азербайджана, и по этой причине группы этих граждан должны прийти на переговоры, тогда хорошо, пусть они придут, но возникнут следующие вопросы: может тогда отдельно должна прийти делегация Баку, Газаха, Кировабада, лезгинов, талышей и других национальных меньшинств? Может быть, должна прийти отдельно делегация курдов? Я имею в виду, что у нас нет проблем, но может быть такой соствав, который вызовет у нас вопросы, и перед началом переговоров мы должны прояснить эти вопросы, чтобы круг мандата был понятен каждому из нас», — заявил Пашинян.
То есть, Пашинян ничего не говорил о признании «азербайджанской общины Нагорного Карабаха» стороной переговоров. По словам Пашиняна, в случае участия они будут рассматриваться как часть делегации Азербайджана.
Ни Пашинян, ни Игитян не говорят, что есть что-то, что могло бы поставить «азербайджанскую общину Нагорного Карабаха» на одну плоскоть с Арцахом, поскольку оба четко отмечают, что эта община уже представлена президентом Азербайджана и присутствие за столом переговоров представителей этой общины будет самоцелью.