Տարոն Մարգարյանի 2013թ․-ի չիրականացած խոստումները
Երևանի ավագանու 2013 թվականի ընտրությանը Հանրապետական  կուսակցությունը և վերջինիս քաղաքապետի թեկնածու Տարոն Մարգարյանը հանդես եկան «Ավելի լավ Երևան» ծրագրով: Այն բաղկացած էր 9 մասից, որոնցում մանրամասն նշված էին 2013-2017 թվականներին կատարվող աշխատանքները: Այսօր, սակայն կարող ենք փաստել, որ խոստումների մի մասն է միայն կատարվել՝ չիրագործված թողնելով առավել կարևոր ծրագրերը:
Հին Երևան
Ամենից մեծ հնչեղություն ունեցող, սակայն չիրականացած ծրագիրը թերևս «Հին Երևան» նախագիծն է: Այս տարիները ընթացքում Երևանում ապամոնտաժվեցին բազմաթիվ պատմական և մշակութային արժեք ներկայացնող շենքեր, որոնք քաղաքապետարանի հավաստիացումներով իրենց տեղը պետք է գտնեին երևանյան նոր՝ «Հին Երևան» կոչվող թաղամասում: Թաղամասի կառուցման ժամկետները, սակայն ամեն տարի երկարաձգվում են:
Տրանսպորտ
Այս տարների ընթացքում երևանցիների համար թերևս ամենացավոտը հասարակական տրանսպորտի խնդիրն է: Տարոն Մարգարյանը խնդիրն առաջարկել է լուծել միջին և մեծ ուղևորատարողությամբ ավտոբուսների քանակի ավելացմամբ, սակայն խնդիրը տարեց տարի ավելի է խորացել: Ավելին, քաղաքապետարանից ստացված գրության համաձայն՝ 2013 թվականին Երևանում գործել է 700 ավտոբուս և 1730 միկրոավտոբուս, այսօր այդ թիվը կազմում է համապատասխան  668 և 1440: Այլ կերպ ասած, շարժակազմերը թիվը ոչ թե աճել է, ինչպես խոստացել էր Տարոն Մարգարյանը, այլ նվազել 322 միավոր մեքենայով: Տրոլեյբուսի պարկի թարմացման վերաբերյալ խոստման մասին ավելորդ է անգամ խոսել, քանի որ դրա քանակը այս տարների ընթացքում չի փոխվել՝ մնալով 78 միավոր:
Աղբի վերամշակման գործարան
«Մաքուր և կանաչ Երևան» ծրագրի շրջանակներում Տարոն Մարգարյանը խոստացել էր աղբի տեսակավորման, վերամշակման ձեռնարկություն հիմնել: Այս ծրագիրը իրականացնել չկարողացած Մարգարյանը, սակայն չի հանձնվել՝ խոստանալով այն իրականացնել արդեն 2017-2022 թթ. ընթացքում: Ավելին, այսօր Տարոն Մարգարյանը երևանցիներին խոստանում է ևս մեկ աղբավայր ստեղծել: Առանց այդ էլ էկոլոգիական ծանր վիճակում գտնվող Երևանում նոր աղբավայրի կառուցման պատճառը հավանաբար աղբի մեծ քանակն է և դրա վերամշակող հիմնարկի բացակայությունը։
Հրանտ Մաթևոսյանի անվան թանգարան
Չիրականացած ծրագրերից է նաև Հրանտ Մաթևոսյանի անվան թանգարանի հիմնումը: 2015 թվականին կառավարությունը հայտարարեց, որ 50 մլն դրամ կհատկացնի թանգարանի շինարարության մեկնարկի համար, սակայն քաղաքաշինության նախարար Նարեկ Սարգսյանը հայտարարեց, որ թանգարանի կառուցման ծախսերը կազմում են մոտ 3 անգամ շատ: Արդյունքում, Հրանտ Մաթևոսյանի թանգարանը կառուցված չէ:
Ժամանակակից արվեստի թանգարան
Հաջորդ թանգարանը, որը Տարոն Մարգարյանը խոստացել էր երևանցիներին Ժամանակակից արվեստի թանգարանի նոր շենքն է: 45 տարվա այս շենքը այսօր գտնվում է անմխիթար վիճակում: Իսկ, ինչպես մեզ հետ զրույցում նշեց թանգարանի փոխտնօրեն Զառա Այրումյանը՝ իրենք տարիներով լսել են բազմաթիվ պետական այրերի խոստումներ, սակայն որևէ գործնական քայլ առ այսօր կատարված չէ:
Թեգեր` #ՏարոնՋանՍիրունՉիBetter YerevanClean and Green Yerevanelection promiseelectionsOld Yerevanpublic transporttaron margaryantransportYerevan electionsвыборывыборы Ереванложные предвыборные обещанияМузей имени Гранта МатевосянаМузей Современного искусствамэрия ереванапредвыборная программапредвыборные обещанияСтарый ЕреванТарон Маргарянтранспортավելի բարեկարգ ԵրևանԱվելի լավ ԵրևանԵրևանԵրևանի ավագանու ընտրություններԵրևանի ընտրություններԵրևանի քաղաքապետԵրևանի քաղաքապետարանԺամանակակակից արվեստի թանգարանՀին ԵրևանՀրանտ Մաթևոսյան թանգարանՄաքուր ու կանաչ Երևաննախընտրական խոստումնախընտրական ծրագիրչիրականացված խոստումչիրականացված ծրագիրչկառուցվածՏարոն մարգարյանտրանսպորտ
Նոյեմբերի 30-ին Երևանի քաղաքապետարանը ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջում գրառում կատարեց՝ նշելով, որ «251 վերելակ արդեն տեղադրված է, մյուսները սպասում են իրենց...
Նորքի անտառի վերականգնումը դանդաղ է տեղից շարժվում
19:20, 10 Սպտ, 2020
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանը 2019-ի նոյեմբերի 4-ին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտարարել էր, որ շուտով կսկսվեն Նորք-Մարաշ վարչական շրջանի և...
Տարօրինակ բարդ ճարտարապետ․ Մեսչյանի երկու տարվա խոստումներն ու իրականությունը
20:13, 21 Օգս, 2020
Երևանի գլխավոր ճարտարապետ Արթուր Մեսչյանն օգոստոսի 4-ին ազատվեց պաշտոնից: Վերջինս նշանակվել էր այդ պաշտոնին քաղաքապետ Հայկ Մարությանի որոշմամբ՝ 2018-ի հոկտեմբերին։...

Невыполненные обещания Тарона Маргаряна за 2013 год
На выборах в Совет старейшин города Ереван в 2013 году Республиканская партия Армении (РПА) и кандидат в мэры от партии Тарон Маргарян выступили с программой «Лучший Ереван». Программа состояла из 9 частей, в которых подробно отмечались проводимые в 2013-2017 годах работы.  Сегодня, однако можем аргументировать, что выполнена лишь часть обещаний, а самые важные программы остаются невыполненными.
Старый Ереван
Получившей наибольший резонанс, однако нереализованной программой, пожалуй, является проект «Старый Ереван». За эти годы были демонтированы многочисленные представляющие историческую и культурную ценность здания, которые по заверениям мэрии, должны были найти свое место в новом ереванском районе под названием «Старый Ереван». Сроки строительства района, однако, каждый год продлеваются.
Транспорт
В течение этих лет одной из больных тем для жителей столицы, пожалуй, является проблема общественного транспорта. Тарон Маргарян предложил решить проблему увеличением числа автобусов средней и большой вместимости, однако проблема с каждым годом усугубляется. Более того, согласно полученному из мэрии документу, в 2013 году в Ереване действовали 700 автобусов и 1730 микроавтобусов, на сегодняшний день эта цифра составляет 668 и 1440 соответственно. Другими словами, число транспортных средств не увеличилось, как обещал Тарон Маргарян, а снизилось на 322 единицы. Излишне говорить об обещанном обновлении троллейбусного парка, поскольку его количество за эти годы не изменилось — 78 единиц.
Завод по переработке мусора
В рамках программы «Чистый и зеленый Ереван» Тарон Маргарян пообещал основать предприятие по сортировке и переработке мусора. Неосуществивший эту программу Тарон Маргарян, однако не сдался, пообещав осуществить ее в течение 2017-2022гг. Более того, сегодня Тарон Маргарян обещает жителям Еревана создать еще одну мусорную свалку. Причиной строительства новой свалки в Ереване, окружающая среда которой итак находится в тяжелом состоянии, возможно, является большое количество мусора и отсутствие предприятий по его переработке.
Музей имени Гранта Матевосяна
Неосуществленной программой является также основание музея имени Гранта Матевосяна. В 2015 году правительство заявило, что выделит 50 млн драмов на начало строительных работ музея, однако министр градостроительства Нарек Саркисян заявил, что стоимость строительных работ почти в 3 раза больше. В результате, музей Гранта Матевосяна не построен.
Музей Современного искусства
Очередным музеем, который Тарон Маргарян обещал построить жителям столицы, было новое здание музея современного искусства. Сегодня это 45-летнее здание находится в неутешительном состоянии. И как рассказала в беседе с Sut.am заместитель директора музея Зара Айрумян, они годами слышали многочисленные обещания от государственных лиц, но никакого практического шага, по сей день, сделано не было.