«Իտալիայի նախագահի» տարածվող ելույթը կեղծ է
Համացանցում մարտի 24-ին #Իտալիայի_նախագահ հեշթեգով տարածվում է Իտալիայի նախագահին վերագրվող մի ուղերձ, որում վերջինս իբր հայտարարում է, թե կորոնավիրուսի հետևանքով ստեղծված իրավիճակում իշխանությունները կաշխատեն վճարել աշխատողների աշխատավարձերը պետական ​​ֆոնդից և կչեղարկեն ջրի և էլեկտրաէներգիայի վարձերը։
Նախագահին վերագրվող այս խոսքերին ավելի լիրիկական շունչ հաղորդելու համար հեղինակներն այն համեմել են այսպիսի համեմատությամբ․ «Ճիշտ է՝ Իտալիայի տնտեսությունը ամբողջությամբ կփլուզվի, բայց Իտալիան պետք է զոհաբերի հանուն իր ժողովրդի …Նախորդ պատերազմներում մարդիկ մահանում էին, որ Իտալիան ապրեր: Այս պատերազմում Իտալիան կմեռնի, որպեսզի ժողովուրդը ապրի»։
Իհարկե, նման խոսքերը դժվար է կարդալ առանց էմոցիաների, սակայն «Իտալիայի նախագահի» այն խոսքում կա մի մեծ թերություն՝ այն Իտալիայի նախագահի խոսքը չէ։
«Փաստերի ստուգման հարթակը», ուսումնասիրելով Իտալիայի նախագահ Սերջիո Մատարելլայի պաշտոնական կայքում տեղադրված ելույթներն ու ուղերձները, պարզեց, որ վերջինս կորոնավիրուսի տարածման հետևանքով ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ վերջին անգամ հրապարակային խոսքով հանդես է եկել մարտի 5-ին՝ կոչ անելով պահպանել հանգստություն, հետևել  համընդհանուր կանոններին և վստահել իշխանություններին։ Ավելի ուշ՝ մարտի 12-ին նախագահի կայքում հրապարակված գրության մեջ կարդում ենք, որ Իտալիան գտնվում է դժվարին իրավիճակում և երկրի նախագահը հույս է հայտնում, որ կորոնավիրուսի տարածման դեմ պայքարում Իտալիայի փորձն օգտակար կարող է լինել ԵՄ բոլոր երկրների համար։
Փաստացի, Իտալիայի նախագահ Սերջիո Մատարելլայի որևէ ելույթում և ուղերձում Ֆեյսբուքի հայկական տիրույթում տարածվող խոսքերը չկան։
Միգուցե վարչապե՞տն է
Իտալիայում խորացող էպիդեմիայի մասին մարտի 21-ին ելույթով հանդես է եկել Իտալիայի վարչապետ Ջուզեպպե Կոնտեն, և հավանաբար հենց այս ելույթից են ոգեշնչվել #Իտալիայի_նախագահ հեշթեգով «խոսքերի» ստեղծողները։
Ելույթում, որով վարչապետը դիմել էր Իտալիայի ժողովրդին, վերջինս խոսել է կորոնավիրուսի պատճառած վնասներից, հայտնել նոր խստացումների մասին, կրկին հորդորել տնից դուրս չգալ և այդ կերպ պայքարել վիրուսի տարածման դեմ՝ կոչ անելով հնարավորության դեպքում աշխատել տնից, և այլն։
Վարչապետի՝ յոթ րոպե տևած ելույթից առավել ուշագրավ է այս հատվածը. «Չնայած խաթարված են և՛ առողջապահական, և՛ ֆինանսական համակարգերը, սակայն ես ձեզ հայտարարում եմ, որ պետությունը կա, ձեր կողքին է։ Իշխանությունները կանեն ամեն ինչ, որպեսզի վերականգնեն կորցրածը և շարժվենք առաջ»։ Սակայն ի հեճուկս Ֆեյսբուքի հայկական տիրույթում տարածվող հայտարարության՝ Իտալիայի վարչապետի ուղերձում ևս չկա որևէ խոսք ջրի և էլեկտաէներգիայի վճարները չեղարկելու, բոլորի աշխատավարձերը պետական ֆոնդից վճարելու, Իտալիան զոհաբերելու ու դրա շնորհիվ ժողովրդին ապրեցնելու  մասին։
Այսպիսով, փաստենք, որ մի քանի օր առաջ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի խեղաթյուրված ելույթին այսօր փոխարինեց Իտալիայի նախագահին վերագրված, սակայն իրականում Իտալիայի վարչապետի ուղերձի խեղաթյուրված տարբերակը։

Распространяемое выступление «президента» Италии является ложным
В Интернете 24 марта под хештегом #Italian_President распространилось приписываемое президенту Италии послание, в котором последний якобы заявил, что в связи со сложившейся из-за коронавируса ситуации власти постараются выплатить зарплаты рабочим из государственного фонда и отменить плату за воду и электричество.
Для придания лиричности этим приписываемым президенту словам, авторы приправили послание следующим сравнением: «Правда, экономика Италии полностью рухнет, но Италия должна пожертвовать собой ради своего народа… В предыдущих войнах люди умирали ради того, чтобы Италия жила. В этой войне умрет Италия, чтобы народ жил».
Конечно, такие слова трудно читать без эмоций, но в этой речи «президента Италии» есть один серьезный недостаток: президент Италии такого не говорил.
Изучая выступления и послания, размещенные на официальном сайте президента Италии Серхио Мартеллы, «Платформа проверки фактов» выяснила, что последнее публичное заявление о ситуации, возникшей в результате распространения коронавируса, президент сделал 5 марта, призвав сохранять спокойствие, придерживаться общепринятых правил и доверять властям. В более поздней записи, опубликованной на сайте президента 12 марта, читаем, что Италия находится в сложной ситуации, и президент страны выражает надежду, что опыт Италии в борьбе с распространением коронавируса может быть полезен для всех стран ЕС.
Фактически, ни в одном из выступлений и посланий президента Италии Серхио Мартеллы нет слов, распространяемых в армянском сегменте Facebook.
Может это премьер-министр?
Премьер-министр Италии Джузеппе Конте 21 марта выступил с речью касательно углубляющейся эпидемии в Италии, и, по всей вероятности, именно этой речью  вдохновились создатели «слов», распространяемых под хэштегом #Italy_President.
В своем послании к народу, премьер коснулся причиненного коронавирусом вреда объявил о новых ужесточениях, вновь призвал не выходить из дома и, таким образом, бороться с распространением вируса.
Более примечателен следующий отрывок из речи премьер-министра: «Несмотря на то, что заторможена работа системы здравоохранения и финансовой система, я вас уверяю, что государство есть, оно рядом с вами. Власти сделают все, чтобы восстановить  утраченное и двигаться вперед». Однако, несмотря на заявление, распространяемое в армянском сегменте Facebook, в послании премьер-министра Италии также ничего не говорится об отмене платы за воду и электричество, выплате зарплаты из государственного фонда и принесении в жертву Италии во имя того, чтобы народ жил.
Таким образом, констатируем, что за искаженным выступлением президента Франции Эммануэля Макрона последовало приписываемое президенту  Италии послание, которое в действительности является искаженной версией послания премьер-министра Италии.
Азербайджан представил фейковые данные на дискуссии в ОБСЕ. Օ чем говорят факты?
11:07, 3 Июн, 2025
2 июня в Вене в рамках Конференции по человеческому измерению БДИПЧ/ОБСЕ состоялась дискуссия на тему «Инклюзия как средство поощрения терпимости...
Информация о покупке Пашиняном особняка в Марселе – фейк, распространяет ее неизвестный сайт
12:38, 1 Июн, 2025
Последние пару дней в армянских СМИ и социальных сетях распространяется информация о том, что Никол Пашинян якобы приобрел «роскошный особняк»...
13:58, 26 Май, 2025
23 мая на пресс-конференции, состоявшейся в пресс-центре российского МИЦ «Известия», экс-министр обороны Республики Армения Аршак Карапетян, говоря о приобретении оружия...