Մարտի 16-ին սոցիալական ցանցերում և հայկական մեդիա տիրույթում տարածվեցին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին վերագրվող խոսքեր, թե, իբր, հաշվի առնելով կորոնավիրուսով ստեղծված իրավիճակը՝ Ֆրանսիան կոմունալ ծախսերը չի պահանջի ժողովրդից և այլն։
Մակրոնի ելույթը ի սկզբանե թարգմանել էր Ժիրայր Թորգոմյան անունով ֆեյսբուքյան օգտատերը, որը գրառում էր արել` ներկայացնելով Ֆրանսիայի նախագահի ելույթից հատվածներ։
Դրանում, մասնավորապես, ասվում էր. «Ֆրանսիան պատերազմի մեջ է։ Պետությունը կվճարի մարդկանց աշխատավարձերը։ Կոմունալ ծախսեր չեն պահանջվի ժողովրդից։ Վարկերը ժամանակավորապես կսառեցվեն։ Վարձով ապրողների վարձերը պետությունը կհոգա։ Ոչ մի ֆրանսիացի սոված չի մնա։ Կոմերսանտները կփոխհատուցվեն։ Ժողովրդից պահանջվում է միայն մնալ տանը։ Իսկ բժիշկները կկռվեն առաջին գծում։ Այո, մենք պատերազմի մեջ ենք»։
Թորգոմյանի այս գրառումն արագորեն տարածում գտավ ինչպես սոցցանցերում, այնպես էլ հայկական լրատվական կայքերում՝ armday.am, newstime.am և այլն։ Asekose.am-ն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել էր. «Սոցիալական երաշխիքների մասին կառավարությունը կմանրամասնի ավելի ուշ… սակայն բոլոր սոցիալական վճարումները, աշխատավարձերը երաշխավորված են … Այս ընթացքում բոլորի կոմունալ վճարները, վարձերը կհոգա պետությունը»։
Նմանատիպ մի գրառում էր արել նաև Ազգային ժողովի «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Գորգիսյանը՝ նշելով, որ նման խոսքեր իր երկրի ղեկավարից ցանկանում է լսել ցանկացած երկրի քաղաքացի։ Դրան ի պատասխան՝ Երևանի ավագանու «Իմ Քայլը» խմբակցության անդամ Գրիգոր Երիցյանը հակադարձել էր, թե Մակրոնի ելույթը խեղաթյուրվել է, ինչից հետո Գորգիսյանը ջնջել էր գրառումը։
Ի՞նչ է իրականում ասել Մակրոնը
Մարտի 16-ին Ֆրանսիայի նախագահը հանդես էր եկել շուրջ 20 րոպե տևողությամբ տեսաուղերձով, որում անդրադարձել էր երկրում կորոնավիրուսի հետևանքով ստեղծված իրավիճակին։ Մակրոնն իր խոսքում նշել էր, որ մարդկանց տեղաշարժը երկրում պետք է սահմանափակվի և քաղաքացիները կարող են լքել իրենց տները միայն խիստ անհրաժեշտության դեպքում։
Նախագահը մի քանի անգամ հայտարարել էր, որ երկիրը պատերազմի մեջ է և Ֆրանսիայի պատմության մեջ երբևէ խաղաղ պայմաններում նման ծայրահեղ քայլեր չեն ձեռնարկվել։
«Ինչ վերաբերում է տնտեսական կյանքին, որի մասով շատերն են մտահոգված, որևէ բիզնես, անկախ ծավալներից, չի կանգնի սնանկության ռիսկի առաջ։ Ոչ մի ֆրանսիացի և ֆրանսուհի չի մնա առանց ռեսուրսների։ Ընկերությունների մասով մենք ստեղծում ենք 300 մլրդ եվրո ծավալով բացառիկ համակարգ, որի միջոցով կկարողանանք հետաձգել հարկային և սոցիալական վճարները, աջակցել վարկային պարտավորությունների հետաձգմանը։ Քանի դեռ այս իրավիճակը կշարունակվի, առավել փոքր ընկերությունները, որոնք բախվում են դժվարությունների, վճարումներ չեն իրականացնի, այսինքն՝ ոչ հակեր, ոչ սոցիալական վճարներ։ Այդ ընկերությունների համար ջրի, գազի և հոսանքի վճարները կկասեցվեն։ Աշխատողների համար մասնակի գործազրկության նպաստները լայնորեն կընդարձակվեն»,- հայտարարել էր Ֆրանսիայի նախագահը։
Այսինքն, Մակրոնի ելույթում խոսք է գնում ոչ թե բոլորի աշխատավարձերը վճարելու, այլ ստեղծված իրավիճակի պատճառով աշխատանքից զրկվածներին որոշակի գումար պետության կողմից տրամադրելու մասին։ Կոմունալ ծախսերի մասով, իրոք, Մակրոնը հայտարարել է, որ դրանք կկասեցվեն առնվազն ժամանակավորապես, սակայն՝ միայն փոքր բիզնեսի համար։ Իսկ ինչ վերաբերում է վարկերին, ապա դա կրկին ընկերություններին է վերաբերում և ոչ թե ֆիզիկական անձանց։
«Ոչ մի ֆրանսիացի սոված չի մնա» արտահայտություն Մակրոնը չի արել։ Նա ասել է, որ ոչ մի ֆրանսիացի «չի մնա առանց ռեսուրսների»՝ նկատի ունենալով, որ ստեղծված իրավիճակից տուժածները կստանան պետության աջակցությունը։ Իսկ ձեռնարկատերերի համար պետությունը կստեղծի համերաշխության հիմնադրամ և կներդնի միջոցներ՝ նրանց օգնելու համար։

Что на самом деле сказал президент Франции
В социальных сетях и армянском медиа-пространстве 16 марта распространились приписываемые президенту Франции Эммануэлю Макрону слова о том, что якобы с учетом ситуации с коронавирусом Франция не будет требовать от народа платы за коммунальные услуги и так далее.
Выступление Макрона изначально перевел пользователь Facebook Жирайр Торгомян, который на своей странице сделал запись с выдержками из речи президента Франции.
«Франция находится в состоянии войны. Государство будет платить зарплату людям. От населения не будут требовать платить за коммунальные услуги. Кредиты будут временно заморожены. Государство будет платить арендную плату за тех, кто снимает квартиру. Ни один француз не останется голодным. Комерсантам будет предоставлена компенсация. От людей требуется только оставаться дома. А врачи будут сражаться в первых рядах. Да, мы на войне», — в частности, говорится в записи.
Запись Торгомяна за короткое время получила широкое распространение, как в социальных сетях, так и на армянских новостных сайтах:  armday.am, newstime.am  и др. Asekose.am на своей странице в Facebook написал: «Позже правительство предоставит подробную информацию о социальных гарантиях … однако все социальные выплаты и зарплаты гарантированы … В течение этого времени все коммунальные услуги и зарплаты будут покрываться государством».
Аналогичную запись на своей странице в Facebook сделал депутат НС от  фракции «Лусавор Айастан» Геворк Горгисян, отметив, что такие слова от своего руководителя хочет услышать каждый гражданин любой страны. В ответ на это член Совета старейшин Еревана от фракции «Мой шаг» Григор Ерицян возразил, отметив, что речь Макрона была искажена, после чего Горгисян удалил запись.
Что на самом деле сказал Макрон?
Президент Франции 16 марта выступил с почти 20-минутным видеопосланием, в котором коснулся сложившейся из-за короновируса ситуации в стране. В своем выступлении Макрон отметил, что передвижение людей в стране должно быть ограничено, и граждане могут покинуть свои дома только в случае крайней необходимости.
Президент несколько раз заявил, что страна находится в состоянии войны, и никогда в истории Франции таких экстремальных шагов не предпринималось.
«Что касается экономической жизни, то во Франции ни один бизнес, независимо от его размера, не будет подвергаться риску банкротства. Ни одна француженка, ни один француз не останутся без ресурсов. В случае компаний мы устанавливаем исключительную систему отсрочки налоговых и социальных платежей, поддерживая перенос сроков банковских гарантий и государственных гарантий в размере 300 миллиардов евро на все банковские кредиты, привлеченные по контракту с банками. Для самых маленьких из них и до тех пор, пока сохраняется такая ситуация, когда тем, кто сталкивается с трудностями, нечего платить ни за налоги, ни за взносы в систему социального обеспечения. Счета и арендная плата за воду, газ или электричество должны быть приостановлены. Кроме того, для работников система частичной безработицы будет значительно расширена», — заявил президент Франции.
То есть, в выступлении Макрона речь идет не о выплате зарплаты всем гражданам, а о том, что из-за сложившейся ситуации государство выделит определенную сумму оставшимся без работы. Что касается коммунальных расходов, Макрон заявил, что они будут приостановлены, по крайней мере, временно, но только для малых предприятий. Что касается кредитов, то опять же это касается компаний, а не физических лиц.
Макрон не говорил, что «ни один француз не останется голодным». Он сказал, что «ни один француз не останется без ресурсов», имея в виду, что те, кто пострадал из-за сложившейся ситуации, получат поддержку от государства. А для предпринимателей государство создаст фонд солидарности и вложит средства, чтобы помочь им.
В заявлении президента Франции никаких упоминаний о том, что государство будет платит арендную плату за тех, кто снимает квартиру, нет.