Վերջին օրերին Ուկրաինայի վերաբերյալ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը երկու առանցքային հայտարարություն է տարածել, որտեղ պատմական համեմատությունների միջոցով փորձել է արդարացնել այս օրերին Ուկրաինայում իր երկրի ծավալած գործողությունները։
Այդ հայտարարություններում մի շարք քարոզչական և մանիպուլյատիվ դրվագներ կան, որոնցից առանձնացրել ենք Հայաստանի և հայության համար էական կարևորություն ունեցող՝ ազգերի ինքնորոշման իրավունքի երկակի մեկնաբանումը Պուտինի կողմից։
Ազգերի ինքնորոշումը՝ «ազգայնականության բացիլ»
Առաջին՝ փետրվարի 21-ի ելույթում, որով հայտարարվեց Դոնեցկի և Լուգանսկի «ժողովրդական հանրապետությունների» ճանաչման մասին, Պուտինը մասնավորապես նշում է, որ Ուկրաինան ամբողջությամբ և հիմնովին ստեղծվել է Ռուսաստանի, ավելի կոնկրետ՝ բոլշևիկյան իշխանության կողմից։
Պատմական էքսկուրս անելով՝ Պուտինը նկարագրում է 1917-ի հոկտեմբերյան հեղաշրջումից հետո Ռուսական Կայսրությունից մնացած տարածքներում պետական կառավարման ձևերի և մեթոդների շուրջ ծավալված բանավեճը։ Նա հիշեցնում է, որ Իոսիֆ Ստալինը, որը 1922-ին համատեղում էր ՌԿ(բ)Կ-ի Կենտկոմի առաջին քարտուղարի և Ազգային հարցերով ժողկոմի (նախարարի) պաշտոնները, առաջարկում էր գնալ Ռուսաստանի կազմում ինքնավար հանրապետությունների միություն ստեղծելու ճանապարհով, մինչդեռ, ըստ Պուտինի, Վլադիմիր Լենինն առաջարկում էր «զիջել ազգայնականներին, ինչպես ինքը (Լենինն) էր այդ ժամանակ անվանում՝ անկախականներին, և գնալ կոնֆեդերատիվ միության ճանապարհով՝ հիմքում դնելով ազգերի ինքնորոշման իրավունքը, ընդհուպ մինչև ամբողջական անջատում»։
«Ինչի՞ համար էր պետք արքայական ընծա անել և բավարարել ցանկացած, անսահմանորեն աճող ազգայնական նկրտումները նախկին կայսրության ծայրամասերում» — հարցադրում է անում ՌԴ այսօրվա նախագահը՝ խորհրդային հանրապետությունների ժողովուրդներին փաստացի համարելով «պատմական Ռուսաստանի բնակչություն», իսկ նրանց անկախական ձգտումները՝ «ազգայնականության բացիլ», որը, ըստ Պուտինի, ի վերջո օգնեց քանդել ԽՍՀՄ-ը։
Ընդ որում, Պուտինը 1980-ականների երկրորդ կեսից Խորհրդային Միությունում ընթացող ազգային-ժողովրդավարական շարժումների դրդապատճառ է համարում ոչ թե ԽՍՀՄ ժողովուրդների չիրականացված ակնկալիքներն ու ձգտումները, այլ դրանք անվանում է «տեղի էլիտաների աճող ախորժակի» դրսևորում։
Ազգերի ինքնորոշումը՝ «ազատության առհավատչյա»
Իսկ փետրվարի 24-ին հրապարակված ուղերձում, որով Պուտինը փաստացի պատերազմ հայտարարեց Ուկրաինային այդ երկրի «դենացիֆիկացիայի» և «դեմիլիտարիզացիայի» նպատակով, արդեն հակառակը՝ ազգերի ինքնորոշման իրավունքը հիշատակվում է դրական՝ «ազատարար» և «մարդասիրական» համատեքստում։ Նա նշում է, որ Երկրորդ աշխարհամարտից հետո ստեղծված իրողությունները թեև խիստ կարևոր են, բայց «ոչ ոք չի չեղարկել ազգերի ինքնորոշման սկզբունքը, որն ամրագրված է ՄԱԿ-ի կանոնադրության առաջին հոդվածում»։
Այնուհետև, Վլադիմիր Պուտինը թեև ի միջի այլոց խոսում է ԽՍՀՄ-ից անկախացած երկրների ինքնիշխանությունը հարգելու մասին, այդուհանդերձ, փաստացի ուղիղ տեքստով հայտարարում է, որ ժամանակակից Ուկրաինայում ապրող բոլոր ժողովուրդներն ինքնորոշվելու իրավունք ունեն։
«Ո՛չ ԽՍՀՄ կազմավորման ընթացքում, ո՛չ Երկրորդ աշխարհամարտից հետո ժամանակակից Ուկրաինայում բնակվող մարդկանց ոչ ոք երբեք չի հարցրել, թե ինչպես են նրանք ուզում կազմակերպել իրենց կյանքը։ Մեր քաղաքականության հիմքում ազատությունն է՝ բոլորի ազատությունը՝ ինքնուրույն որոշելու իրենց և իրենց երեխաների ապագան։ Եվ մենք կարծում ենք՝ կարևոր է, որ այդ ընտրության իրավունքից կարողանան օգտվել այսօրվա Ուկրաինայում ապրող բոլոր ցանկացող ժողովուրդները»,- իր ելույթում ասում է ՌԴ նախագահը։
Այսպիսով, մեկ շաբաթվա ընթացքում իր ունեցած երկու առանցքային ելույթների ընթացքում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը մանիպուլացնում է ազգերի ինքնորոշման հանրաճանաչ սկզբունքի բովանդակությունը՝ մի կողմից այն ներկայացնելով որպես տուրք ազգայնականությանը, մյուս կողմից, Ուկրաինայում իր գործողություններն արդարացնելու նպատակով ընդունելի է համարում այդ երկրում ապրող տարբեր խմբերի ինքնորոշման հնարավորությունը։

Противоречие в обращениях Путина при толковании принципа самоопределения наций
В последние дни президент России Владимир Путин выступил с двумя ключевыми заявлениями по Украине, в которых попытался оправдать действия своей страны в Украине посредством исторических сравнений.
В этих заявлениях содержится ряд пропагандистских и манипулятивных эпизодов, из которых мы выделили двоякое толкование Путиным права наций на самоопределение, имеющего существенную важность для армянского народа и Армении.
Самоопределение наций – «бацилла национализма»
В первом обращении к народу 21 февраля, в котором было объявлено о признании Донецкой и Луганской «народных республик», Путин, в частности, отметил, что Украина целиком и полностью была создана Россией, точнее, большевистской коммунистической Россией.
В историческом экскурсе Путин описывает полемику о способах и методах управления территориями, оставшимися в составе Российской империи после октябрьского переворота 1917 года. Он напоминает, что Иосиф Сталин, который в 1922 году совмещал посты Генерального секретаря ЦК РКП (б) и Народного комиссара по делам национальностей, предложил строить страну на принципах автономизации, между тем как, по словам Путина, Владимир Ленин «предложил пойти на уступки националистам, как он их тогда называл, «независимцам». Именно эти ленинские идеи по сути конфедеративного государственного устройства и лозунг о праве наций на самоопределение вплоть до отделения и были положены в основу советской государственности».
«Зачем надо было с барского плеча удовлетворять любые, безгранично растущие националистические амбиции на окраинах бывшей империи?», — задается вопросом действующий президент России, фактически считая народы советских республик «населением исторической России», а их самостоятельные устремления — «бациллами национализма», которые, по словам Путина, в итоге и помогли разрушить СССР.
При этом, мотивом национально-демократических движений в СССР со второй половины 1980-х годов Путин считает «не какие-то ожидания и несбывшиеся чаяния народов Союза, а прежде всего растущие аппетиты местных элит, все более обострялся».
Самоопределение наций есть «символ свободы»
А в опубликованном 24 февраля обращении, в котором Путин фактически объявил войну Украине с целью «денационализации и демилитаризации» страны, наоборот, право наций на самоопределение упоминается в положительном, «освободительном» и «гуманитарном» контексте. Путин отмечает, что реалии, которые сложились после Второй мировой войны, очень важны, но «никто не отменял права наций на самоопределение, закрепленное в статье 1 Устава ООН».
Далее, Владимир Путин, среди прочего, говорит об уважении суверенитета независимых от СССР стран, однако по факту в прямом тексте заявляет, что все народы, проживающие на территории современной Украины, имеют право на самоопределение.
«Ни при создании СССР, ни после Второй мировой войны людей, проживавших на тех или иных территориях, входящих в современную Украину, никто никогда не спрашивал о том, как они сами хотят обустроить свою жизнь. В основе нашей политики – свобода, свобода выбора для всех самостоятельно определять своё будущее и будущее своих детей. И мы считаем важным, чтобы этим правом – правом выбора – могли воспользоваться все народы, проживающие на территории сегодняшней Украины, все, кто этого захочет», — сказал в своем обращении к народу президент России.
Таким образом, за неделю в своих двух ключевых обращениях президент России Владимир Путин манипулировал содержанием народного принципа самоопределения наций, с одно стороны преподнося его как дань национализму, а с другой стороны, для оправдания своих действий в Украине считает приемлемой возможность самоопределения различных групп, проживающих в этой стране.
Թեգեր` ՈւկրաինաՊատերազմ ՈւկրաինայումՎլադիմիր Պուտին
16:41, 10 Сен, 2024
В ходе визита президента РФ Владимира Путина в Баку один из российских священнослужителей опроверг факт того, что Варфоломей проповедовал и...
Путин представил неверные данные по числу погибших при теракте в Беслане детей и рассказал о врагах
13:34, 26 Авг, 2024
Президент России Владимир Путин 20 августа прибыл в город Беслан в Северной Осетии. Там он впервые посетил мемориальный комплекс «Город...