Որքան վրացի զբոսաշրջիկ է եկել Ամանորին Հայաստան. գովազդային վահանակները չաշխատեցին
Երևանի քաղաքապետարանից 2019 թ. տարեվերջին հայտնում էին, որ Թբիլիսիի կենտրոնական հատվածում տեղադրվել են գովազդային վահանակներ, որոնցում վրացիներին առաջարկում էին Ամանորը տոնել Երևանում՝ իրազեկելով նաև Հանրապետության հրապարակում կայանալիք համերգի մասին։
«Երևանի քաղաքապետարանի և ՀՀ ԷՆ զբոսաշրջության կոմիտեի համագործակցության արդյունքում Երևանում անցկացվող ամանորյա միջոցառումները լայնորեն լուսաբանվում են Վրաստանում։ Թբիլիսիի կենտրոնական հատվածում տարածվում են գովազդային վահանակներ, սոցիալական հարթակների ու տեղական ռադիոյի միջոցով իրականացվում է «Տոնենք Ամանորը հարևանների հետ» մարքեթինգային արշավը»,- մասնավորապես, գրել էր Երևանի քաղաքապետի խոսնակ Հակոբ Կարապետյանը։
Իսկ մինչ այդ հանրությունը տարակուսած էր, թե ինչու է իշխանությունն այդքան մեծ գումար ծախսում Ամանորի համար։
Հիշեցնենք, որ Երևան քաղաքի 2020 թ. ամանորյա տոնական միջոցառումների համար նախատեսված բյուջեն կազմում էր շուրջ 425 մլն դրամ, որից 271 մլն դրամը հատկացրել էր կառավարությունը՝ պատճառաբանելով, որ զբոսաշրջիկներ են գալու, գումարը բազմապատկվելու է և վերադառնալու տնտեսություն։
Հայտնի է, որ վերջին տարիներին հազարավոր հայեր նախընտրում են Ամանորը տոնել հարևան Վրաստանում։ Հատկապես դեկտեմբերի 30-ին, 31-ին հայ-վրացական սահմանին առաջանում է մի քանի կիլոմետր երկարությամբ հերթ։
Մինչ ամենաբարձր մակարդակով քաղաքացիներին կոչ էր արվում Ամանորի գիշերն անցկացնել Երևանի Հանրապետության հրապարակում, որտեղ սպասվում էին տոնական միջոցառումներ և հանրաճանաչ երգիչ Գորան Բրեգովիչի համերգը, հայ-վրացական սահմանին կրկին մեծ հերթեր էին գոյացել, սակայն ոչ թե դեպի Հայաստան, այլ՝ հակառակը։
Տոներից հետո վարչապետ Փաշինյանը հարկ համարեց պարզաբանել, որ իրենք ունեն որոշակի տվյալներ և կարող են ասել, որ Ամանորի համար 271 միլիոն դրամ ծախսելով՝ դեկտեմբերի 28-ից հունվարի 6-ն ընկած ժամանակահատվածում, նախորդ տարվա համեմատ, գրանցվել է  9 մլրդ 307 մլն դրամի հավելյալ դրամաշրջանառություն:
«Փաստերի ստուգման հարթակը» փորձեց պարզել, թե ի վերջո՝ ի՞նչ ազդեցություն ունեցան Թբիլիսիում տեղակայված գովազդային պաստառներն ու մարքեթինգային արշավները. որքան վրացի զբոսաշրջիկ է Ամանորին եկել Հայաստան։
47 հազարը՝ 5 հազար 800-ի դիմաց
Ազգային անվտանգության ծառայությունից, Fip.am-ի հարցմանն ի պատասխան, տեղեկացնում են, որ 2019 թ. դեկտեմբերի 28-ից 2020 թ․-ի հունվարի 6-ն ընկած ժամանակահատվածում Հայաստան մուտք է գործել 5824 Վրաստանի քաղաքացի։ Նշենք, որ 2018-ի նույն ժամանակահատվածում Հայաստան էր մուտք գործել 4070 Վրաստանի քաղաքացի կամ 1754-ով քիչ։
Հատկանշական է, որ 2019 թ. դեկտեմբերի 28-ից 2020 թ․-ի հունվարի 6-ը Հայաստանից Վրաստան է մեկնել 47․039 ՀՀ քաղաքացի, որը 11․625-ով ավել է նախորդ տարվա ցուցանիշից։  2018-ին Վրաստան էր մեկնել 35․414 քաղաքացի։
Այսպիսով, կարող ենք արձանագրել, որ ամանորյա օրերին Վրաստանից Հայաստան եկած զբոսաշրջիկների թիվը շեշտակի աճ չի գրանցել, իսկ ՀՀ բազմաթիվ քաղաքացիներ, չնայած բազմաթիվ կոչերին և ծախսված գումարներին, դեռևս նախընտրում եմ Ամանորը անցկացնել հարևան Վրաստանում։
Քոչարյանը դրական միգրացիայի «մենաշնորհ» չունի․ սխալ պնդումներ Պոզների եթերում
16:12, 9 Ապր, 2021
Երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը Պոզների հետ հարցազրույցում հայտարարել է, որ միայն իր նախագահության տարիներին է Հայաստանում ներգաղթ եղել։ Քոչարյանը, սակայն,...

Сколько грузинских туристов приехало в Армению? Рекламные щиты не сработали
Мэрия Еревана в конце 2019 года сообщила, что в центре Тбилиси были установлены рекламные щиты, на которых грузинам предлагали встретить Новый год в Ереване, сообщая также о предстоящем концерте на площади Республики.
«В результате сотрудничества ереванской мэрии и Комитета по туризму Минэкономики Армении, проводимые в Ереване широко освещаются в Грузии. В центральной части Тбилиси распространяются рекламые щиты, посредством социальных площадок и местного радио проводится маркетинговая кампания «Отпразднуем Новый год вместе с соседями»», — в частности, на своей странице в Facebook написал пресс-секретарь мэра Еревана Акоп Карапетян.
A до этого общественность недоумевала, почему правительство тратит так много средств на празднование Нового года.
Напомним, что бюджет на организацию новогодних праздников в Ереване составил около 425 млн. драмов, из которых 271 млн. драмов выделило правительство, сославшись на то, что приедут туристы, сумма удвоится и вернется в экономику.
Известно, что в последние годы тысячи армян предпочитают встречать Новый год в соседней Грузии. В особенности 30 и 31 декабря на армяно-грузинской границе образуется очередь длиной в несколько километров.
В то время как на самом высоком уровне звучали призывы провести нововгоднюю ночь на площади Республики в Ереване, где ожидались праздничные мероприятия и концерт известного композитора Горана Бреговича, на армяно-грузинской границе вновь образовались большие очереди, однако не на приезд в Армению, а наоборот.
После праздников премьер-министр Пашинян счел необходимым разъяснить, что, потратив 271 млн. драмов в период с 26 декабря по 6 января по сравнению с прошлым годом, был привлечен дополнительный оборот в 9 млрд 307 млн. драмов.
«Платформа проверки фактов» попыталась выяснить, какое влияние в конечном итоге оказали установленные в Тбилиси рекламные щиты и маркетинговые кампании, сколько грузинских туристов приехало в Армению на Новый год.
47 тыс. вместо 5 тыс. 800
Служба национальной безопасности в ответ на запрос Fip.am сообщила, что в период с 28 декабря 2019 года по 6 января 2020 года Армению посетили 5824 гражданина Грузии. Отметим, что в аналогичный период 2018 года Армению посетили 4070 граждан Грузии (на 1754 меньше).
Примечательно, что в период с 28 декабря 2019 года по 6 января 2020 года Грузию посетили 47.039 граждан РА, что на 11.625 больше показателя за прошлый год. В 2018 году Грузию посетили 35.414 граждан.
Таким образом, можем отметить, что количество туристов, приезжающих из Грузии в Армению на Новый год, существенно не увеличилось, а множество граждан Армении, несмотря на многочисленные призывы и потраченные суммы, по-прежнему предпочитают проводить Новый год в соседней Грузии.