Մի՞ֆ, թե իրականություն․ արևի ու կորոնավիրուսի մասին Թրամփի վարկածի հետքերով
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ապրիլի 24-ին կորոնավիրուսի տարածման վերաբերյալ ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել էր, որ արևի լույսը կարող է սպանել կորոնավիրուսը։
Թրամփի այս հայտարարությունն արագորեն տարածվել էր նաև հայկական մեդիայում։
Hraparak.am-ը, Tert.am-ը և մի շարք այլ կայքեր, մասնավորապես, գրել էին, թե Թրամփն ասել է. «Այն պայմանով, որ մենք մեր մարմինը կենթարկենք ուլտրամանուշակագույն ճառագայթման ազդեցությանը կամ, պարզապես, շատ հզոր լույսի: Եթե մենք կարողանանք այնպես անել, որ այդ լույսը հայտնվի մեր օրգանիզմի ներսում՝ մաշկի միջոցով կամ այլ կերպ, ապա դա կոչնչացնի կորոնավիրուսը մեկ րոպեում»։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց գնալ ԱՄՆ նախագահի խնդրահարույց հայտարարության հետքերով։
Ի՞նչ է ասել Թրամփն իրականում․ արձագանքները մամուլում
Դոնալդ Թրամփի՝ ապրիլի 24-ի այս և այլ հայտարարություններ միանշանակ չընդունվեցին հանրության և լրատվամիջոցների շրջանում։ Սակայն կարևոր է նշել, որ մի շարք լրատվականներ, այդ թվում՝ հայկական, Թրամփի հայտարարությունը տարածել են՝ կտրելով կոնտեքստից։ Բանն այն է, որ Դոնալդ Թրամփն իրականում ոչ թե հայտարարել է, որ վիրուսը կոչնչանա արևի լույսի ազդեցությամբ, այլ առաջարկել է ստուգել այս վարկածը։
«Ես ուզում եմ, որ դուք խոսեք բժիշկների հետ և պարզեք՝ արդյո՞ք լույսը և ջերմությունը կարող են բուժման համար օգտագործվել»,- ասել էր ԱՄՆ նախագահը։ Այս կարևոր մանրուքը, սակայն, բաց են թողել մի շարք լրատվականներ: Հատկանշական է, որ Tert.am-ը Թրամփի հայտարարությունը ներկայացրել էր ոչ թե սկզբնաղբյուրից, այլ թարգմանել էր ռուսական РИА Новости-ից՝ փաստացի տարածելով կոնտեքստից կտրված տեղեկատվություն։
Այնուամենայնիվ, Թրամփի հայտարարությունը պատճառ դարձավ միջազգային մամուլում մի շարք քննադատական հոդվածների։ New York Times-ը, օրինակ, ներկայացրել էր նախագահի խոսքն առանց աղավաղելու։ Միաժամանակ, սակայն, նշել էր, որ արևի լույսը բուժման միջոց համարելը վտանգավոր է, և որ Թրամփն առաջ է քաշում չհաստատված վարկածներ։
Արևի ճառագայթները կսպանե՞ն վիրուսը
Դոնալդ Թրամփն ամենևին էլ առաջինը չէ, որ տարածում է այս վարկածը։ Դեռ փետրվարին համացանցում տարածվում էր տեղեկություն, թե կորոնավիրուսը ջերմակայուն չէ և 27-28 աստիճան ջերմաստիճանում ոչնչանում է։ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը, սակայն, հիշեցնում էր, որ կորոնավիրուսի նախորդ տեսակներն իրականում ջերմադիմացկուն էին։ ՍԱՐՍ վիրուսը, օրինակ, ոչնչանում է 56 աստիճան ջերմաստիճանում։ ԱՀԿ-ն հայտարարել էր նաև, որ «էական չէ, թե որքան արևոտ կամ տաք է եղանակը», այն չի ազդում նոր տիպի կորոնավիրուսի վրա։
Այս վարկածի տարածման հիմնական պատճառներից մեկն այն էր, որ վիրուսների մի շարք տեսակներ զգայուն են ջերմության և արևի լույսի նկատմամբ։ Սակայն նոր տիպի կորոնավիրուսի վրա արևի ճառագայթների հնարավոր ազդեցությունը հաստատված չէ։
Մյուս կողմից՝ արևի ջերմությամբ կորոնավիրուսի տարածում կանխելու ենթադրությունները հերքվում են տարբեր լաբորատոր փորձարկումներով։ Օրինակ՝ Ֆրանսիայի Էքս Մարսել համալսարանում պարզել են, որ վիրուսը կարող է դիմանալ մինչև 140 աստիճան Ֆարենհայթ ջերմաստիճանի, ինչը հավասար է Ցելսիուսի սանդղակով 60 աստիճանի։ Մարդու օրգանիզմի համար վտանգավոր է միջավայրի 40 աստիճանից բարձր ջերմաստիճանը, ավելի բարձր ջերմաստիճանը կարող է անգամ մահացու լինել։ Այսինքն՝ անգամ եթե ուժեղ ճառագայթները կարողանան սպանել կորոնավիրուսը, դրանք այլ վնասակար հետևանքներ նույնպես կունենան։
Ուլտրամանուշակագույն ճառագայթները վնասում են մարդուն
Դոնալդ Թրամփի առաջ քաշած մյուս վարկածն արևի բնական ճառագայթների փոխարեն մարդու օրգանիզմից վիրուսը լաբորատոր պայմաններում ուլտրամանուշակագույն ճառագայթների միջոցով հեռացնելն էր։ Կան որոշ ապացույցներ, որ տարբեր մակերևույթների վրա վիրուսները կարող են ոչնչանալ ուլտրամանուշակագույն ճառագայթների ազդեցությամբ։ Սակայն օրգանիզմի ներսում գտնվող վիրուսներն այս կերպ սպանելու որևէ ապացույց չկա։
Բացի այդ, և՛ այս տարբերակը, և՛ արևի ուժեղ ճառագայթները կարող են մի շարք վնասներ հասցնել մարդու օրգանիզմին։ American cancer society-ն գրում է, որ մարդու օրգանիզմը արևի ուլտրամանուշակագույն ճառագայթներից ստանում է շատ կարևոր D վիտամին, սակայն խորհուրդ է տալիս այդ վիտամինի պակասը լրացնել սննդի կամ այլ նյութերի միջոցով։ Ըստ կենտրոնի՝ ուլտրամանուշակագույն ճառագայթները կարող են հանգեցնել մաշկային քաղցկեղի։ Միաժամանակ, ուլտրամանուշակագույն ճառագայթների երկարատև ազդեցությունը կարող է վատ անդրադառնալ մարդու իմունային համակարգի վրա։
Այսպիսով, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի առաջ քաշած վարկածը, թե արևի լույսը կարող է ոչնչացնել նոր տիպի կորոնավիրուսը, որևէ հիմնավորում և ապացույց չունի, ավելին՝ բուժման այս մեթոդը կարող է վտանգավոր լինել մարդու օրգանիզմի համար։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ անդրադարձել էինք կորոնավիրուսային վարակի հետ կապված այլ միֆերի ու վարկածների ևս, մասնավորապես՝ կապված տաք ջրի և իմբիրի «բուժիչ» հատկությունների, ինչպես նաև 5G ցանցերի՝ իբր վնասական ազդեցության մասին։
Թեգեր` Դոնալդ Թրամփկորոնավիրուս
Թրամփին սխալ են զեկուցում կամ չեն զեկուցում․ որքան պահպանվեց հրադադարը Արցախում
18:52, 27 Հկտ, 2020
Հոկտեմբերի 26-ին Փենսիլվանիայում լրագրողների հետ ճեպազրույցում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը  հայտնել է, որ Լեռնային Ղարաբաղում նույնը օրը հայտարարված...
Թրամփն Արցախը ճանաչելու ակնարկ չի՛ արել. ելույթը սխալ է մեկնաբանվում
14:11, 26 Հկտ, 2020
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը երեկ՝ հոկտեմբերի 25-ին, առաջիկայում կայանալիք նախագահական ընտրությունների քարոզարշավի շրջանակում հանրահավաք էր անցկացնում Նյու Հեմփշիր նահանգում, որտեղ...
Analitik.am-ը կեղծում է Թրամփի խոսքը
20:03, 8 Սպտ, 2020
Analitik.am-ը սեպտեմբերի 7-ին տեսանյութ է տարածել՝ պնդելով, որ դրանում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, դիմելով անվտանգության աշխատակցին, ասում է. «Հանիր այդ...

Миф или реальность. По следам гепотезы Трампа о солнечных лучах и коронавирусе
Президент США Дональд Трамп 24 апреля на брифинге по рспространению коронавируса заявил, что солнечный свет может убить коронавирус.
Заявление Трампа быстро распространилось также и в армянских СМИ.
В частности, Hraparak.am, Tert.am и ряд других сайтов написали, что Трамп сказал: «При условии, что мы подвергаем тело мощному воздействию ультрафиолета или просто очень мощного света, он умирает. Если доставить свет внутрь организма, через кожу или как-то еще, то это уничтожит его за минуту».
«Платформа проверки фактов» решила пойти по следам проблематичного заявления президента США.
Что в действительности сказал Трамп. Отклики в прессе
Эти и другие заявления, сделанные Дональдом Трампом 24 апреля, были неоднозначно приняты общественностью и СМИ. Однако важно отметить, что ряд СМИ, в том числе армянские, распространили заявление Трампа, вырвав его из контекста. Дело в том, что Дональд Трамп на самом деле не заявлял, что солнечный свет уничтожает вирус, а лишь предложил проверить эту гипотезу.
«Я хочу, чтобы вы поговорили с врачами и выяснили, могут ли свет и тепло использоваться для лечения», — сказал президент США. Эту маленькую деталь, однако, ряд СМИ упустили. Примечательно, что Tert.am представил заявление Трампа, его не из источника, а перевел его с сайта российского агентства РИА Новости, фактически распространив информацию, вырванную из контекста.
Тем не менее заявление Трампа послужило поводом для публикации ряда критических статей в международной прессе. Газета New York Times, например, представила речь президента без искажения. В то же время, однако, газета отметила, что рассматривать солнечный свет как лекарство опасно, поскольку Трамп выдвигает неподтвержденные гипотезы.
Солнечные лучи убьют вирус?
Дональд Трамп вовсе не первый, кто распространяет эту гипотезу. Еще в феврале в Сети распространилась информация о том, что коронавирус не является термостойким и гибнет при температуре 27-28 градусов. Всемирная организация здравоохранения, однако, напомнила, что предыдущие типы коронавирусов в действительности были термостойкими. Вирус атипичной пневмонии (SARS), например, гибнет при температуре 56 градусов. ВОЗ также заявила, что «не важно, насколько солнечная или теплая погода», она не влияет на новый тип коронавируса.
Одной из основных причин распространения этой гипотезы было то, что ряд вирусов чувствительны к теплу и солнечному свету. Однако возможное влияние солнечных лучей на новый тип коронавируса не подтверждено.
С другой стороны, предположения о предотвращении распространения коронавируса воздействием солнечного тепла опровергаются различными лабораторными опытами. Например, в университете Экс-Марсель во Франции обнаружили, что вирус может выдерживать температуру до 140 градусов по Фаренгейту, что равно 60 градусам Цельсия. Для человеческого организма опасна температура окружающей среды выше 40 градусов. Более высокие температуры могут быть даже смертельными. То есть, даже если сильные лучи смогут убить коронавирус, они могут иметь другие пагубные последствия.
Ультрафиолетовые лучи наносят вред человеку
Другая гипотеза, выдвинутая Дональдом Трампом, состояла в том, чтобы вместо естественных солнечных лучей удалить вирус из человеческого тела в лабораторных условиях с помощью ультрафиолетовых лучей. Есть некоторые доказательства того, что вирусы на разных поверхностях могут быть уничтожены по воздействием ультрафиолетовых лучей. Однако нет никаких доказательств того, что находяшиеся в организме вирусы таким образом погибают.
Помимо этого, как и этот вариант, так и яркие солнечные лучи могут нанести ущерб организму человека. American cancer society пишет, что организм человека получает из ультрафиолетовых лучей очень важный витамин D, оданко советует восполнить недостаток этого витамина через пищу или другие вещества. По данным центра, ультрафиолетовые лучи могут привести к раку кожи. В то же время длительное влияние ультрафиолетовых лучей может оказать серьезное воздействие на иммунную систему человека.
Таким образом, выдвинутая президентом США Дональдом Трампом гипотеза о том, что солнечный свет может уничтожить новый тип коронавируса, не имеет никаких обоснований или доказательств. Более того, этот метод лечения может быть опасен для организма человека.
Напомним, что ранее мы коснулись других мифов и гипотез, связанных с коронавирусной инфекцией, в частности, связанных с «целебныи» свойствами горячей воды и имбиря, а также о предполагаемом вредном воздействии сетей 5G.