«Շիրակ» հանրային հեռուստաընկերությունում ներդրում այդպես էլ չկատարվեց. վարչապետի խոստման հետքերով
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 2019 թվականի փետրվարի 12-ին Ազգային ժողովում հայտարարել էր, որ լուծարված «Շիրակ» հանրային հեռուստաընկերության աշխատակիցները չեն կորցնի իրենց աշխատանքը, քանի որ կա ներդրող։
Վարչապետը, մասնավորապես, նշել էր, որ կա պայմանավորվածություն ներդրողի հետ, և  կառավարությունը «Շիրակ» հանրային հեռուստաընկերության ակտիվները կօտարի այդ ներդրողին, և նա այդ աշխատատեղերը կպահպանի առնվազն առաջիկա մի քանի տարիներին: «Այդ մարդիկ առանց աշխատանքի չեն մնա՝ ըստ մեր պայմանավորվածության…»,- ասել էր Փաշինյանը
«Փաստերի ստուգման հարթակի» ընթերցողներից մեկը խնդրել էր պարզել, թե ինչ փուլում է ներկայում մասնավոր ներդրումը:
Ինչո՞ւ լուծարվեց Շիրակ հեռուստաընկերությունը
«Շիրակի հանրային հեռուստառադիո» փակ բաժնետիրական ընկերությունը լուծարելու մասին որոշումը կայացվել է 2019 թվականի հունվարի 31-ին՝ կառավարության նիստի ընթացքում:
Որպես հիմնավորում նշվում էր, որ 2016 թվականի հոկտեմբերի 26-ից ՀՀ տարածքում անջատվել է անալոգային հեռարձակումը և ամբողջությամբ անցում է կատարվել թվային հեռուստատեսային հեռարձակման: ««Շիրակի հանրային հեռուստառադիո» ՓԲԸ-ն լուծարելու կառավարության նախաձեռնությունը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ ընկերությունն առ այսօր իրականացնում է անալոգային հեռարձակում և այդ պատճառով չի կարողանում ապահովել լայն լսարան, իսկ թվային հեռարձակում իրականացնելու համար առաջնահերթ կպահանջվեն համապատասխան օրենսդրական կարգավորում և զգալի ֆինանսական ներդրումներ, ինչն այս պահին անիրատեսական է»,- նշված էր որոշման մեջ:
Fip.am-ի հետ զրույցում «Շիրակի հանրային հեռուստառադիոյի» նախկին գործադիր տնօրեն, «Ցայգ» մարզային հեռուստաընկերության հիմնադիր Արթուր Ղանդիլյանը նշեց, որ մինչև 2019 թվականի ապրիլի 8-ը ընկերության 43 աշխատակիցները շարունակել են բնականոն աշխատանքը: Ըստ Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդից մեզ տրամադրած տվյալների՝ լուծարման պահին ընկերությունում ձևակերպված է եղել 43 աշխատակից, որոնցից 3-ը՝ համատեղությամբ (ոչ հիմնական): Թվով 40 աշխատակցի վճարվել է արձակման նպաստ:
Գործադիր տնօրենի խոսքով՝ ընկերության լուծարման գործընթացն ավարտվել է 2020 թվականին փետրվարին:
«Շիրակ» հանրային հեռուստաընկերությունում ներդրում այդպես էլ չկատարվեց
«Շիրակ» հանրային հեռուստաընկերությունում ներդրում չի կատարվել: «Փաստերի ստուգման հարթակի» հարցմանն ի պատասխան՝ կառավարությունից հայտնեցին, որ ծրագրի քննարկման ժամանակ խնդիրներ են ծագել:
««Շիրակ» հանրային հեռուստաընկերությունում ներդրումային ծրագիր իրականացնելու հայտնի քննարկման ժամանակ ի հայտ են եկել այնպիսի իրավական և տեխնիկական խնդիրներ, այդ թվում՝ կապուղու հետ կապված, որոնք հնարավորություն չեն տվել իրականացնել ներդրումային ծրագիրը»,- նշված է պատասխանի մեջ:
Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդից մեզ հայտնեցին, որ որևէ անհատ կամ կազմակերպություն ցանկություն չի հայտնել ներդրում կատարել «Շիրակ» հեռուստաընկերությունում  և վերագործարկել այն:
Արթուր Ղանդիլյանն իր հերթին նշեց, որ ներդրում կատարելու մասին քննարկումներ տեղի էին ունենում մինչև լուծարումը՝ որպես այլընտրանք ընկերության փակմանը: Սակայն ներդրում անելը փաստացի ձեռնտու չէր, քանի որ հեռուստաընկերության սփռումը փոքր էր, այդ իսկ պատճառով որևէ ներդրող չեղավ: Նա, սակայն, հավելեց, որ իր տեղեկությամբ՝ սկզբնական փուլում ներդրող եղել է:
«Հեռուստատեսության և ռադիոյի օրենքով՝ յուրաքանչյուր մարզում տրված է մեկ թվային հեռարձակման լիցենզիա: Շիրակի մարզում այդ լիցենզիան տրված է «Ցայգին»:
Անգամ եթե շատ ուզեին, պիտի օրենսդրական փոփոխություններ լինեին, պիտի լիներ թույլտվությունը, մասնակցեինք մրցույթին, ունենայինք լիցենզիա, որպեսզի կարողանայինք որպես մասնավոր ընկերություն աշխատել: Ներդրող կարող էր լիներ, որը կասեր` լավ, ներդրում անեմ, բայց, թե ինչպես էր նա իր գումարները հետ բերելու, պարզ չէր, քանի որ անալոգի դիտումը քիչ է»,- ասաց Ղանդիլյանը:
Հեռուստատեսության աշխատակիցների մեծ մասը դեռևս գործազուրկ է
Տիգրան Գասաբյանը գրեթե 3 տարի աշխատել է «Շիրակ» հանրային հեռուստաընկերությունում՝ որպես օպերատոր:
Fip.am-ի հետ զրույցում նա պատմեց, որ ընկերության լուծարման գործընթացը շատ ծանր էր մի քանի տասնյակ աշխատակիցների համար: Նրանք մեծ հույսեր էին ունեցել ԱԺ-ում վարչապետի ելույթից հետո, սակայն աշխատատեղերը պահելու խոստումը չի իրականացվել, և աշխատակիցների մեծ մասը մինչև այսօր գործազուրկ է, այդ թվում՝ Տիգրան Գասաբյանը:
Վերջինս ասում է՝ նորմալ չէ, երբ տարիներ շարունակ գործունեություն ծավալած հեռուստաընկերությունը հանկարծակի փակում են. «26 տարի հեռուստատեսությունը գործել է, հետո կտրուկ 50 հոգու փողոց են նետում առանց մտածելու: Ըստ իս՝ սա նորմալ չէ: Մարդիկ հույս են ունեցել, հանրային հեռուստատեսություն էր վերջիվերջո, բայց փակեցին՝ պատճառաբանելով, որ գոյությունը նպատակահարմար չէր: Չէ՞ որ խոստացան, որ չի փակվի: Լավ, մի ներդրողը չուզեց ներդրում անել … ու վե՞րջ: Այդքանով սահմանափակվեցի՞ք», — ասում է Գասաբյանը:
Նա նկատում է, որ Գյումրիում առհասարակ գործ գտնելը դժվար է, իսկ հեռուստաընկերություններում աշխատող նեղ մասնագիտությունների տեր մարդկանց համար՝ առավել դժվար:
«Ոչ միայն Գյումրիում, այլև ամբողջ Հայաստանում այս ոլորտում խայտառակ վիճակ է: Մարզային հեռուստատեսությունները փող չունեն: Մարդիկ մի կերպ աշխատում են, մի կերպ էլ՝ 2 կոպեկ աշխատավարձ են ստանում»,- ասում է նա:
Այս պայմաններն օպերատորին թույլ չեն տալիս իր բուն մասնագիտությամբ աշխատանք գտնել, ինչի պատճառով նա փորձում է փոխել գործունեության տեսակը:
Ամփոփելով՝ կարող ենք արձանագրել, որ թեև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 2019 թվականին հայտարարել էր, որ կա ներդրող, որին կօտարվեն «Շիրակ» հանրային հեռուստաընկերության ակտիվները, ներդրում փաստացի չի կատարվել, իսկ հեռուստաընկերության աշխատակիցները ազատվել են աշխատանքից:

Инвестиции в общественное телевидение «Ширак» так и не были осуществлены. По следам обещания премьер-министра
16:48, 11 Май, 2020
Премьер-министр Никол Пашинян 12 февраля 2019 года в Национальном Собрании заявил, что сотрудники расформированного Общественного телевидения «Ширак» не потеряют свою работу, так как есть инвестор.
В частности, премьер отметил, что есть договоренность с инвестором, и правительство произведет отчуждение активов Общественного телевидения «Ширак» этому инвестору, и он сохранит эти рабочие места как минимум в течение следующих нескольких лет». «Согласно нашей договоренности, эти люди не останутся без работы…», — сказал Пашинян.
Один из читателей «Платформы проверки фактов» попросил выяснить, на каком этапе сейчас находится частная инвестиция.
Почему было ликвидировано Общественное телевидение «Ширак»?
Решение о расформировании ЗАО «Общественное телевидение и радио Ширака» было принято 31 января 2019 года на заседании правительства.
В качестве обоснования отмечалось, что с 26 октября 2016 года на территории Республики Армения было отключено аналоговое вещание, и был осуществлен полный переход на цифровое телевизионное вещание. «Инициатива правительства раформировать ЗАО «Общественное телевидение и радио Ширака» обусловлена ​​тем, что компания все еще осуществляет аналоговое вещание, поэтому не может обеспечить широкий охват аудитории, а для перехода на цифровое вещание, в первую очередь, потребуются соответствующее законодательное урегулирование и значительные финансовые вложения, что на данный момент нереально», — отмечается в решении.
В беседе с Fip.am бывший исполнительный директор «Общественного телевидения и радио Ширака», основатель региональной телекомпании «Цайг» Артур Гандилян отметил, что до 8 апреля 2019 года 43 сотрудника компании продолжали работать в обычном режиме. Согласно данным, предоставленным нам Советом Общественной телерадиокомпании, на момент расформирования в компании было зарегистрировано 43 сотрудника, 3 из которых работали по совместительству. Пособия по роспуску были выплачены 40 сотрудникам.
По словам исполнительного директора, процесс ликвидации компании был завершен в феврале 2020 года.
Инвестиции в общественное телевидение «Ширак» так и не были осуществлены
Инвестиций в общественное телевидение «Ширак» осуществлено не было. В ответ на запрос «Платформы проверки фактов» в правительстве сообщили, что в ходе обсуждения программы возникли проблемы.
«В ходе известного обсуждения о реализации инвестиционной программы на Общественном телевидении «Ширак» возникли такие правовые и технические вопросы, в том числе связанные с каналом связи, которые не позволили реализовать инвестиционную программу», — говорится в ответе.
В Совете Общественной телерадиокомпании нам сообщилу, что ни одно частное лицо или организация не выразили желание инвестировать в ТВ «Ширак» и перезапустить его.
Артур Гандилян, в свою очередь, отметил, что обсуждения об инвестировании проходили до ликвидации в качестве альтернативы закрытию компании. Однако инвестирование было на самом деле не выгодно, так как покрытие телекомпании было небольшим, и по этой причине инвестора не нашлось. Однако он добавил, что, по его сведениям, на начальном этапе инвестор был.
«Согласно закону «О телевидении и радио», каждой области выдается одна лицензия на цифровое вещание. В Ширакской области эта лицензия  предоставлена ТВ «Цайг».
Мы должны были принять участие в тендере, у нас должна была быть лицензия, чтобы мы могли работать как частная компания. Мог бы быть и инвестор, но как бы он вернул свои вложенные средства было неясно, поскольку просмотров аналога было мало», — сказал Гандилян.
Большинство сотрудников телевидения по-прежнему безработные
Тигран Гасабян почти три года проработал в Общественном телевидении «Ширак» в качестве оператора.
В беседе с Fip.am он рассказал, что процесс расформирования компании был очень тяжелым для нескольких десятков сотрудников. Они возлагали большие надежды после выступления премьер-министра в Национальном Собрании, однако обещание о сохранении рабочих мест не выполнилось, и большинство сотрудников по сей день остаются безработными, в том числе Тигран Гасабян.
По словам Габасяна, является ненормальным тот факт, что телекомпания, которая вещала на протяжении многих лет, внезапно закрывается. «Телевидение работало на протяжении 26 лет. Затем, не задумываясь, оставляют без работы 50 человек. На мой взгляд, это не нормально. Люди надеялись, ведь это, в конце концов, общественное телевидение, но его закрыли, объяснив это тем, что его существование не целесообразно. Они же ведь обещали, что не закроется. Неужели ни один инвестор не захотел сделать инвестиции?», — говорит Гасабян.
Он отмечает, что в Гюмри вообще трудно найти работу, а людям с узкими профессиями, работающим в телекомпаниях, еще сложнее.
«Не только в Гюмри, но и по всей Армении ситуация в этой сфере является позорной. У региональных телекомпаний нет средств. Люди кое-как работают, и кое-как получают копейки за это», — сказал он.
По словам оператора, две другие телекомпании, действующие в Шираке («Цайг», «Гала»), также находятся в очень сложной ситуации. ««Цайг» находится на грани закрытия. «Гала» не имеет цифрового вещания, ситуация здесь очень плохая. У телекомпании нет средств, чтобы платить операторам, журналистам. Остались только один журналист и один редактор. Если бы не трансляция в Ереване, телекомпания «Шант» давно бы закрылась», — отмечает Гасабян.
Эти условия не позволяют оператору найти работу по специальности, поэтому он пытается сменить род деятельности.
Подводя итог, можно констатировать, что хотя в 2019 году премьер-министр Никол Пашинян заявил, что есть инвестор, которому будут отчуждены активы Общественного телевидения «Ширак», никаких инвестиций фактически осуществелено не было, а сотрудники телекомпании были уволены.