Ազգային ժողովի նախկին փոխխոսնակ, Հանրապետական կուսակցության Գերագույն մարմնի անդամ Էդուարդ Շարմազանովը մայիսի 19-ին «5-րդ ալիք» հեռուստաընկերության եթերում հանդես է եկել Արցախյան հակամարտության կարգավորման ընթացիկ զարգացումների վերաբերյալ մի շարք մանիպուլյատիվ և իրականությանը չհամապատասխանող հայտարարություններով։
Արցախի վերադարձը բանակցություններ
Քննադատելով Հայաստանի գործող իշխանությունների և առանձնապես՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վարած քաղաքականությունը, Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, թե Նիկոլ Փաշինյանը դադարել է խոսել Արցախը բանակցությունների սեղան վերադարձնելու մասին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ 2019 թվականի մարտի 9-ին արված հայտարարությունից հետո։
«Համանախագահները շատ կոպիտ կերպով արձագանքեցին Փաշինյանի հայտարարությանը, թե ԼՂ-ն պետք է բանակցությունների կողմ լինի, ինչից հետո Փաշինյանն էլ բան չասաց»,- մասնավորապես, նշել է Էդուարդ Շարմազանովը։
ՀՀԿ-ական նախկին պատգամավորը, ըստ ամենայնի, նկատի ունի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հենց վերոնշյալ հայտարարությունը, որն արվել էր 2019 թվականի մարտի 9-ին՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների սպասվող հանդիպմանն ընդառաջ։
Այդ հայտարարությունում համանախագահները «շատ կոպիտ ձևով արձանագրել էին», որ հորդորում են կողմերին «զերծ մնալ հայտարարություններից ու գործողություններից, որոնք ենթադրում են տեղում իրադրության փոփոխություն, նախապես որոշում են ապագա բանակցությունների արդյունքը կամ ստեղծում են նախապայմաններ, առանց մյուս կողմի համաձայնեցման պահանջում են ձևաչափի միակողմանի փոփոխություն կամ ցույց են տալիս պատրաստակամություն վերսկսելու ռազմական գործողությունները»։
Ինչի՞ մասին է խոսքը
2018 թ. հեղափոխությունից անմիջապես հետո՝ 2018 թվականի մայիսի 9-ին, Նիկոլ Փաշինյանը վարչապետի պաշտոնում Արցախ կատարած առաջին այցի ժամանակ հայտարարել էր, որ լիարժեք չի համարում Արցախյան հակամարտության գործող բանակցային ֆորմատը (Հայաստան-Ադրբեջան՝ ԵԱՀԿ ՄԽ միջնորդությամբ), քանի դեռ դրան չի մասնակցում «հակամարտության լիարժեք կողմերից մեկը՝ Արցախի ղեկավարությունը»։
ԵԱՀԿ ՄԽ հիշյալ հայտարարությունն այն ժամանակ մեկնաբանվել էր որպես հստակ ուղերձ Հայաստանի իշխանություններին, որ միջնորդները նպատակահարմար չեն գտնում բանակցային ձևաչափի փոփոխությունը։
Այդ հայտարարությունից հետո, սակայն, Նիկոլ Փաշինյանը, ի հեճուկս Էդուարդ Շարմազանովի պնդումների, առիթ ունեցել է կրկին խոսելու բանակցային գործընթաց Արցախի վերադարձի մասին, ընդ որում՝ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հայտարարությունից անմիջապես հետո՝ 2019 թվականի մարտի 12-ին։ Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանի և Արցախի Անվտանգության խորհուրդների առաջին համատեղ նիստում, մասնավորապես, հայտարարել էր հետևյալը․ «Ուզում եմ ընդգծել, որ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում «Իմ քայլը» դաշինքը Հայաստանի ժողովրդից ուժեղ մանդատ է ստացել Արցախի Հանրապետության սուբյեկտության մակարդակը բարձրացնելու և Արցախյան հիմնահարցի կարգավորման բանակցային գործընթացում Արցախի՝ որպես հակամարտության հիմնական կողմի ներգրավվածությանն ուղղված քայլեր անելու համար»։
Այս հայտարարությունից մի քանի օր անց տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ էլ Նիկոլ Փաշինյանը, պատասխանելով լրագրողների՝ բանակցային գործընթաց Արցախի վերադառնալու մասին հարցին, հստակեցրել էր, որ «դա բանակցային ֆորմատի փոփոխության առաջարկ չէ, դա բանակցային ֆորմատի վերականգնման առաջարկ է»՝ նկատի ունենալով, որ Արցախը հակամարտության հենց ամենասկզբից ներգրավված է եղել բանակցային գործընթացին։
Ի դեպ, Փաշինյանը Արցախի՝ բանակցությունների սեղան վերադառնալու մասին հայտարարել է նաև Շարմազանովի հայտարարությունների առիթ հանդիսացած՝ մայիսի 16-ի առցանց ասուլիսի ժամանակ։ «Ես էլի ասում եմ, որ Արցախը պետք ա վերադառնա բանակցային սեղանի շուրջ, առանց Արցախի ժողովրդի և իշխանության հնարավոր չէ, բացառված է Արցախի հարցի որևէ լուծում, այսինքն դա օբյեկտիվ իրականություն ա»,- մասնավորապես, ասել է Փաշինյանը։
Այսինքն՝ Շարմազանովի հայտարարությունը, թե ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությունից հետո «Փաշինյանը էլ բան չասաց», չի համապատասխանում իրականությանը։
Նորից Վիեննայի, Սանկտ Պետերբուրգի և Ժնևի մասին
Էդուարդ Շարմազանովը «5-րդ ալիքի» եթերում հայտարարել է նաև, թե Նիկոլ Փաշինյանը պատմության գիրկն է ուղարկել նախորդ իշխանությունների լավագույն «ժառանգություններից մեկը»։
«2018 թվականի սեպտեմբերին նա բարեհաջող պատմության գիրկն ուղարկեց նախորդ իշխանությունների լավագույն ժառանգություններից մեկը՝ Սանկտ Պետերբուրգի, Վիեննայի, Ժնևայի պայմանավորվածությունները, որոնք ակնհայտորեն ձեռնտու էին հայկական կողմերին և ձեռնտու չէին Ադրբեջանին: Դրա փոխարեն գաղտնի պայմանավորվեց Դուշանբեում Ալիևի հետ, որի արդյունքում մենք Նախիջևանի հատվածում տարածքներ կորցրինք»,- մասնավորապես, հայտարարել էր ՀՀԿ ԳՄ անդամը։
Ուշագրավ է, սակայն, որ Շարմազանովն առաջին անգամը չէ, որ անում է նման հայտարարություն։ Դեռ 2019 թվականի դեկտեմբերին «Փաստերի ստուգման հարթակը» անդրադարձ էր կատարել Շարմազանովի ֆեյսբուքյան գրառմանը, որում նա նշել էր, թե «Հայաստանը հրաժարվել է Սանկտ Պետերբուրգի և Վիեննայի օրակարգերից»։
2016 թվականի ապրիլյան պատերազմից հետո ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ մայիսի 16-ին Վիեննայում կայացել էր Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի հանդիպումը, որի ընթացքում կողմերի միջև ձեռք էր բերվել 1994 և 1995 թվականների զինադադարի պայմանագրերի անշեղորեն կիրառումը մշտադիտարկելու, միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմ ներդնելու և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողություններն ավելացնելու պայմանավորվածություն։ Դրանից հետո՝ արդեն հունիսի 20-ին, Սանկտ Պետերբուրգում ՌԴ նախագահի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցած եռակողմ՝ ՀՀ, Ռուսաստան և Ադրբեջան հանդիպման արդյունքում ընդունվել էր հայտարարություն, որում, թեև վերահաստատվում էին Վիեննայում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, այնուամենայնիվ, խոսք էր գնում միայն հակամարտության գոտում միջազգային դիտորդների թվաքանակն ավելացնելու մասին։
Իսկ ահա ՀՀ և Ադրբեջանի նախագահների հաջորդ՝ 2017 թվականի հոկտեմբերի 16-ին Ժնևում տեղի ունեցած հանդիպման վերաբերյալ պաշտոնական հաղորդագրություններում ընդհանրապես չէին եղել հիշատակումներ Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի հայտարարությունների մասին։
Թեզը, որ Հայաստանը հրաժարվել է Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածություններից, ըստ էության, սկսել է շրջանառվել այն ժամանակ, երբ 2018 թվականի սեպտեմբերին Դուշանբեում Նիկոլ Փաշինյանի և Իլհամ Ալիևի միջև ձեռք էր բերվել «սահմանին լարվածությունն իջեցնելու» և օպերատիվ կապ ունենալու շուրջ պայմանավորվածություն, ինչից հետո շփման գծում լարվածությունը, իրոք, նվազել էր։
Հայաստանի իշխանությունները, սակայն, այնուամենայնիվ չեն հրաժարվել Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի համաձայնություններից, ինչպես դա պնդում է Շարմազանովը։ Մասնավորապես, 2019 թվականի դեկտեմբերի 5-ին Բրատիսլավայում տեղի ունեցած ԵԱՀԿ նախարարական խորհրդաժողովում, արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հայտարարել էր, որ բանակցային գործընթացի արդյունավետության տեսանկյունից կարևորվում է Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունների կյանքի կոչումը՝ միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների ստեղծումն ու ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկի գրասենյակի կարողությունների ընդլայնումը։
Մնացականյանը Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի մասին խոսել է նաև Բրատիսլավայից առաջ՝ 2019-ի հունվարի 28-ին Եռաբլուրում, երբ լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ նշել էր, որ Դուշանբեի պայմանավորվածությունը միացել է Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածություններին, իսկ ապրիլի 2-ին «Ազատության» և «Սիվիլնեթի» հետ զրույցում վերահաստատել էր, որ Հայաստանը չի հրաժարվել այդ պայմանավորվածություններից․ «Վիեննան և Սանկտ Պետերբուրգը իրենց մեջ պարունակում են հստակ գործառույթներ, որոնք վերաբերում են էսկալացիայի ռիսկերի նվազեցմանը: Մենք կարո՞ղ ենք հրաժարվել դրանից, ինչու՞»։
Իսկ թե ի՞նչ տարածքների մասին է խոսում Էդուարդ Շարմազանովը Նախիջևանի հատվածում և ինչ կապ ունի դա Դուշանբեի պայմանավորվածությունների հետ՝ թերևս պետք է գուշակել։ Նշենք միայն, որ Նախիջևանի հատվածում ադրբեջանական առաջխաղացման մասին սկսել էր խոսվել դեռ 2018 թվականի հունիսից, երբ նախ սրվել էր իրավիճակը հայ-ադրբեջանական սահմանի Նախիջևանի հատվածում, ապա ադրբեջանական կողմը հայտարարել էր, իբր, տարածքային ձեռքբերումների մասին։ Ի պատասխան, հայկական կողմից պնդել էին, որ Ադրբեջանը դիրքային տեղաշարժեր արել է, բայց չեզոք գոտում։ Իրավիճակին հանրությանն ավելի լավ իրազեկելու համար Պաշտպանության նախարարությունը նույնիսկ լրագրողների հատուկ այց էր կազմակերպել դեպի սահմանի այդ հատվածը։
2019 թվականի դեկտեմբերի սկզբին Նախիջևանի ուղղությամբ մայիս-հունիս ամիսներին Ադրբեջանի դիրքային առաջխաղացման մասին պնդել էր նաև ԱԱԾ նախկին ղեկավար Դավիթ Շահնազարյանը, իսկ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դեկտեմբերի 19-ին հայտարարել էր, որ հայկական ուժերը շարունակում են վերահսկողություն իրականացնել Նախիջևանի այն հատվածների վրա, որոնց վրա վերահսկողություն ունեին մինչև ադրբեջանական վերադասավորումները։

Бывший вице-спикер Национального собрания, член Верховного органа Республиканской партии Эдуард Шармазанов, выступая 19 мая в эфире телекомпании «5-й канал», сделал ряд манипуляционных, не соответствующих действительности заявлений о текущей ситуации с урегулированием Арцахского конфликта.
Возвращение Арцаха к переговорам
Критикуя политику действующих властей Армении и особенно премьер-министра Никола Пашиняна, Эдуард Шармазанов отметил, что после заявления сопредседателей Минской группы ОБСЕ от 9 марта 2019 года Никол Пашинян перестал говорить о возвращении Арцаха за стол переговоров.
«Сопредседатели очень грубо отреагировали на заявление Пашиняна, что НКР должна быть стороной переговоров, после чего Пашинян больше ничего не сказал», — в частности, отметил Эдуард Шармазанов.
Судя по всему, бывший депутат-республиканец имеет в виду именно вышеупомянутое заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ, сделанное 9 марта 2019 года, накануне предстоящей встречи глав Армении и Азербайджана.
В этом заявлении сопредседатели «очень грубо отметили», что призывают стороны «воздержаться от заявлений и действий, которые предполагают изменение ситуации на месте, предварительно определяют итог будущих переговоров или создают предусловия, требуют одностороннего изменения формата без согласования с другой стороной или выказывают готовность возобновить военные действия».
О чем речь?
9 мая 2018 года, сразу после революции 2018 года, Никол Пашинян, находясь в Арцахе с первым визитом в качестве премьер-министра, заявил, что не считает действующий формат переговоров по Арцахскому конфликту (Армения-Азербайджан при посредничестве МГ ОБСЕ) полноценным, пока в нем не участвует «одна из полноценных сторон конфликта – руководство Арцаха».
Упомянутое заявление МГ ОБСЕ тогда было истолковано как конкретное послание властям Армении, что посредники считают изменение переговорного формата нецелесообразным.
Однако после этого заявления у Никола Пашиняна, вопреки утверждениям Эдуарда Шармазанова, был повод снова заговорить о возвращении Арцаха в переговорный процесс, причем сразу после заявления сопредседателей МГ ОБСЕ – 12 марта 2019 года. На первом совместном заседании Советов безопасности Армении и Арцаха Никол Пашинян, в частности, заявил следующее: «Хочу подчеркнуть, что в результате парламентских выборов блок «Мой шаг» получил от народа Армении сильный мандат для того, чтобы повысить уровень субъектности Республики Арцах и принимать меры, направленные на вовлечение Арцаха в процесс переговоров по урегулированию Арцахского конфликта как основной стороны конфликта».
Через несколько дней после этого заявления Никол Пашинян, выступая на пресс-конференции и отвечая на вопрос журналистов о возвращении Арцаха к переговорному процессу, пояснил, что «это не предложение об изменении переговорного формата, это предложение о восстановлении формата переговоров», — имея в виду, что Арцах с самого начала конфликта участвовал в переговорном процессе.
Кстати, Пашинян заявлял о возвращении Арцаха за стол переговоров и на пресс-конференции в режиме онлайн, состоявшейся 16 мая и послужившей поводом для упомянутых заявлений Шармазанова. «Повторяю, что Арцах должен вернуться за стол переговоров, без народа и власти Арцаха невозможно, исключено какое-либо решение арцахского вопроса, такова объективная действительность», — в частности, сказал Пашинян.
То есть слова Шармазанова о том, что после заявления сопредседателей Минской группы ОБСЕ «Пашинян больше ничего не сказал», не соответствуют действительности.
Еще раз о Вене, Санкт-Петербурге и Женеве
Эдуард Шармазанов в эфире «5-го канала» также заявил, что благодаря Николу Пашиняну «кануло в Лету» одно из лучших «наследий» прежнего режима:
«В сентябре 2018 года он успешно отправил «в Лету» одно из лучших наследий прежних властей – Санкт-Петербургскую, Венскую, Женевскую договоренности, которые явно были на руку армянским сторонам и невыгодны Азербайджану. Вместо этого тайно договорился с Алиевым в Душанбе, в результате чего мы потеряли территории в районе Нахиджевана», — в частности, заявил член ВО РПА.
Любопытно, однако, что Шармазанов выступает с подобным заявлением не впервые. Еще в декабре 2019 года «Платформа проверки фактов» упоминала о записи Шармазанова в фейсбуке, в которой он отметил, что «Армения отказалась от повесток Санкт-Петрбурга и Вены».
После апрельской войны 2016 года при посредничестве сопредседателей МГ ОБСЕ 16 мая в Вене состоялась встреча президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева, в ходе которой стороны договорились о мониторинге неуклонного применения договоров о перемирии от 1994 и 1995 годов, внедрении механизмов расследования инцидентов и расширения возможностей команды личного представителя действующего председателя ОБСЕ. После этого, уже 20 июня, в Санкт-Петербурге по инициативе президента РФ состоялась трехсторонняя встреча между Арменией, Россией и Азербайджаном, в результате было принято заявление, в котором подтверждались договоренности, достигнутые в Вене, однако речь шла только об увеличении числа международных наблюдателей в зоне конфликта.
А вот в официальных сообщениях о следующей встрече президентов Армении и Арцаха, состоявшейся 16 октября 2017 года в Женеве, о Венском и Санкт-Петербургском заявлениях не было ни слова.
Тезис о том, что Армения отказалась от Венской и Санкт-Петербургской договоренностей, по сути, появился тогда, когда в сентябре 2018 года в Душанбе Никол Пашинян и Ильхам Алиев договорились о «снижении напряженности на границе» и налаживании оперативной связи, после чего напряжение на линии соприкосновения действительно уменьшилось.
Тем не менее, власти Армении не отказывались от Венского и Санкт-Петербургского соглашений, как утверждает Шармазанов. В частности, 5 декабря 2019 года, на министерской конференции ОБСЕ в Братиславе министр иностранных дел Зограб Мнацаканян заявил, что с точки зрения эффективности переговорного процесса отмечает важность реализации Венской и Санкт-Петербургской договоренностей – создание механизмов расследования инцидентов и расширение возможностей офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика.
Мнацаканян говорил о Вене и Санкт-Петербурге и до Братиславы – 28 января 2019 года в Ераблуре, когда в беседе с журналистами отметил, что договоренность Душанбе добавилась к Венской и Санкт-Петербургской, а 2 апреля в беседе с «Азатутюн» и «Сивилнет» подтвердил, что Армения не отказывалась от этих договоренностей: «Вена и Санкт-Петербург содержат конкретные функции, касающиеся снижения рисков эскалации. Можем ли мы отказаться от этого, зачем?».
А о каких территориях на участке Нахиджевана говорит Эдуард Шармазанов и как это связано с договоренностями Душанбе, остается только догадываться. Отметим, что о продвижении Азербайджана в районе Нахиджевана говорилось еще с июня 2018 года, когда сначала обострилась ситуация на нахиджеванском участке армяно-азербайджанской границы, а после азербайджанская сторона заявила о своих якобы территориальных приобретениях. Армянская сторона в ответ утверждала, что Азербайджан сдвинул позиции, но – в нейтральной зоне. Чтобы лучше ознакомить общественность с ситуацией, Министерство обороны даже организовало специальный визит журналистов на этот участок границы.
О продвижении азербайджанских позиций в нахиджеванском направлении, совершенном в мае-июне, в начале декабря 2019 года заявил и бывший руководитель СНБ Давид Шахназарян, а премьер-министр Никол Пашинян 19 декабря сообщил, что армянские силы продолжают контролировать те участки Нахиджевана, которые контролировали и до азербайджанских передислокаций.
Метки 5-րդ ալիքԷդուարդ Շարմազանով
16 октября в интервью ведущей программы «Интервью» на 5-ом канале Агнессе Хамоян основатель движения «ВЕТО» Нарек Малян, коснувшись внутриполитических процессов...