Արդյո՞ք ՀՀ-ն մոռացել է Արցախի մասնակցության և Վիեննայի պայմանավորվածությունների մասին․ Շարմազանովի քննադատության կեղծ կողմերը
15:05, 24 Դկտ, 2019
Հայաստանը հրաժարվել է Սանկտ Պետերբուրգի և Վիեննայի օրակարգերից. Էդուարդ Շարմազանով
Հայաստանի հանրապետական կուսակցության խոսնակ, ԱԺ նախկին փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը դեկտեմբերի 17-ին ֆեյսբուքյան գրառում է արել արցախյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ՝ քննադատելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքականությունը։
Շարմազանովի քննադատությունում, սակայն, տեղ են գտել մի շարք կեղծ, իրականությանը չհամապատասխանող և մանիպուլյատիվ թեզեր, որոնց կանդրադառնանք ստորև։
Արցախը բանակցային կողմ դարձնելու թեզը մոռանալու մասին
Ի թիվս այնպիսի ձևակերպումների, թե «Փաշինյանի իշխանազավթումից հետո Հայաստանը ոչ միայն չի ամրացրել իր դիրքերը բանակցություններում, այլ ընդհակառակը՝ վեր է ածվել իզգոյի», Էդուարդ Շարմազանովը պնդում է, որ պաշտոնական Երևանը մոռացել է Արցախը բանակցությունների լիարժեք մասնակից դարձնելու թեզը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների խիստ քննադատությունից հետո։
«Արցախն այդպես էլ բանակցություններին լիարժեքորեն չի մասնակցում: Փաշինյանի այդ թեզը նախապայման դիտարկվեց համանախագահների կողմից և համանախագահների խիստ հայտարարությունից հետո պաշտոնական Երևանը, կարծես թե, մոռացավ իր այդ թեզի մասին»,- մասնավորապես, հայտարարել է Շարմազանովը։
Նիկոլ Փաշինյանը վարչապետ դառնալու հենց հաջորդ օրը՝ 2018 թվականի մայիսի 9-ին, Արցախում տեղի ունեցած ասուլիսի ընթացքում հայտարարել էր, որ հակամարտության լիարժեք կողմերից մեկը՝ Արցախը, պետք է լինի բանակցությունների լիարժեք կողմ։ Փաշինյանի հիմնավորմամբ՝ ինքը պատրաստ է լիարժեք բանակցել Հայաստանի անունից, բայց Արցախի անունից պետք է բանակցի Արցախի իշխանությունը: Հետագայում Փաշինյանը բազմիցս վերահաստատել է իր թեզը՝ նշելով, որ բանակցություններում Արցախը կարող են ներկայացնել միայն Արցախի ժողովրդի կողմից ընտրված ներկայացուցիչները։
Էդուարդ Շարմազանովը, խոսելով այս կապակցությամբ համանախագահների խիստ քննադատության մասին, հավանաբար, նկատի ունի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի՝ 2019 թվականի մարտի 9-ի հայտարարությունը, որտեղ կողմերին կոչ է արվում զերծ մնալ գործողություններից և հայտարարություններից, որոնք պահանջում են ձևաչափի միակողմանի փոփոխություն։
«․․․ Համանախագահները կոչ են անում կողմերին զերծ մնալ հայտարարություններից ու գործողություններից, որոնք ենթադրում են տեղում իրադրության փոփոխություն, նախապես վճռում են ապագա բանակցությունների արդյունքը կամ ստեղծում են նախապայմաններ, առանց մյուս կողմի համաձայնեցման պահանջում են ձևաչափի միակողմանի փոփոխություն կամ ցույց են տալիս պատրաստակամություն վերսկսելու ռազմական գործողությունները»,- նշված է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հայտարարությունում, որտեղ, միևնույն ժամանակ, շեշտվում է, որ համանախագահները «շարունակում են դրականորեն գնահատել վերջին շրջանում շփման գծում մահվան դեպքերի բացակայությունը»:
Այստեղ, սակայն, հարկ է նշել, որ չնայած ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի այս հայտարարությանը, որի հասցեատերը ոչ միայն հայկական, այլև ադրբեջանական կողմն է, ՀՀ իշխանությունները չեն հրաժարվել կամ մոռացել Արցախը բանակցություններին վերադարձնելու մասին։ Մասնավորապես, բոլորովին վերջերս՝ դեկտեմբերի 5-ին, ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը Բրատիսլավայում, ելույթ ունենալով ԵԱՀԿ նախարարական խորհրդաժողովում, վերահաստատեց Հայաստանի դիրքորոշումը, որ «Արցախն իր ժողովրդի կողմից ընտրված ներկայացուցիչների միջոցով պետք է բանակցային գործընթացի անմիջական կողմ լինի»: «․․․Մենք ընդգծում ենք խաղաղ գործընթացում, մասնավորապես՝ բովանդակային հարցերում Արցախի ընտրված ներկայացուցիչների լիակատար ներգրավման անհրաժեշտությունը: Հայաստանի կառավարությունը երբեք չի դիմի այնպիսի գործողությունների, որոնք կարող են խախտել Արցախի ժողովրդի՝ իր սեփական քաղաքական կարգավիճակը ազատորեն վճռելու իրավունքը և զրկել նրանց այս գործընթացի նկատմամբ սեփականության զգացումից»,- նշեց Մնացականյանը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, իր հերթին, այս տարվա մարտի 12-ին, փաստացի՝ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների վերոհիշյալ հայտարարությունից անմիջապես հետո, ՀՀ և Արցախի անվտանգության խորհուրդների առաջին համատեղ նիստի ժամանակ վերահաստատել է իր առաջ քաշած թեզը, որ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման հարցում առանցքային նշանակություն ունի Արցախի ներգրավվածությունը: «Խնդիրն այն է, որ բանակցային գործընթացում այսօր Արցախի ժողովրդին ներկայացնելու լիազորություն, լեգիտիմություն ունեցող որևէ ներկայացուցիչ չկա, որովհետև բանակցային սեղանի շուրջ ներկա չէ Արցախի ժողովրդի, կամ, ինչպես մեր որոշ գործընկերներ գերադասում են ասել, Ղարաբաղի հայության քվեն, լիազորությունն ստացած որևէ սուբյեկտ»,- ասել է Փաշինյանը:
Ուշագրավ է նշել նաև, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը նոյեմբերին Երևանում Զոհրաբ Մնացականյանի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ նշել էր, որ առանց Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի համաձայնության որևէ որոշում ընդունվել չի կարող, քանի որ Հայաստանը դրան չի համաձայնվի։ Լավրովի խոսքով՝ «բանակցությունների մասնակիցների հարցում համաձայնության պիտի գան հենց հակամարտող կողմերը»։ Հարկ է, թերևս, ընդգծել նաև, որ Լավրովը հիշեցրել էր, որ ղարաբաղյան կողմը բանակցություններից դուրս էր մնացել ՀՀ նախկին նախագահներից մեկի (Ռոբերտ Քոչարյանի – խմբ․) որոշմամբ։
Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի օրակարգերից հրաժարվելու մասին
Իր գրառման մեջ Էդուարդ Շարմազանովը նշում է նաև, որ «Հայաստանը հրաժարվել է Սանկտ Պետերբուրգի և Վիեննայի օրակարգերից»։ Խոսքը 2016-ի ապրիլյան պատերազմից հետո ԵԱՀԿ ՄԽ միջնորդությամբ ՀՀ և Ադրբեջանի նախագահների միջև տեղի ունեցած հանդիպումների մասին է, նախ՝ Վիեննայում և ապա Սանկտ Պետերբուրգում։ Վիեննայում 2016-ի մայիսի 16-ին կայացած հանդիպմանը կողմերի միջև ձեռք էր բերվել 1994 և 1995 թվականների զինադադարի պայմանագրերի անշեղորեն կիրառումը մշտադիտարկելու, միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմ ներդնելու և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողություններն ավելացնելու պայմանավորվածություն։ Արդեն հունիսի 20-ին Սանկտ Պետերբուրգում ՌԴ նախագահի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցած եռակողմ՝ ՀՀ, Ռուսաստան և Ադրբեջան հանդիպման արդյունքում ընդունվեց հայտարարություն, որում, թեև վերահաստատվում էին Վիեննայում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, այնուամենայնիվ, խոսք էր գնում միայն հակամարտության գոտում միջազգային դիտորդների թվաքանակն ավելացնելու մասին։
Իսկ ահա ՀՀ և Ադրբեջանի նախագահների հաջորդ՝ 2017 թվականի հոկտեմբերի 16-ին Ժնևում տեղի ունեցած հանդիպման վերաբերյալ պաշտոնական հաղորդագրություններում ընդհանրապես չկան հիշատակումներ Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի հայտարարությունների մասին։
Ինչ վերաբերում է ՀՀ ներկայիս իշխանություններին, ապա վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ 2018 թվականի սեպտեմբերին Դուշանբեում տեղի ունեցած հանդիպմանը պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել «սահմանին լարվածությունն իջեցնելու» և օպերատիվ կապ ունենալու շուրջ, ինչից հետո շփման գծում լարվածությունը, իրոք, նվազել էր։ Թեզը, որ Հայաստանը Դուշանբեի պայմանավորվածություններով հրաժարվել է Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածություններից, ըստ էության, սկսել է շրջանառվել հենց այդ ժամանակից։
Սակայն ուշագրավ է, որ կրկին բոլորովին վերջերս՝ Բրատիսլավայում դեկտեմբերի 5-ին տեղի ունեցած ԵԱՀԿ նախարարական խորհրդաժողովում, արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հայտարարել էր, որ բանակցային գործընթացի արդյունավետության տեսանկյունից կարևորվում է Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունների կյանքի կոչումը՝ միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների ստեղծումն ու ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկի գրասենյակի կարողությունների ընդլայնումը։ «Բանակցային գործընթացի արդյունավետության տեսանկյունից կարևորվում է լարվածության և էսկալացիայի ռիսկերի նվազեցումը, մասնավորապես՝ 1994 թ. և 1995 թ. զինադադարի մասին համաձայնագրերի պահպանումը, ինչպես նաև կարևորվում է Վիեննայի, Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունների կյանքի կոչումը»,- նշել էր Զոհրաբ Մնացականյանը։
Ավելի վաղ ևս Զոհրաբ Մնացականյանն անդրադարձել է Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածություններին՝ նշելով, որ հայկական կողմը դրանց անդրադառնում է որպես ռիսկերի նվազեցման մեխանիզմներ, որոնց ավելացել են նաև Դուշանբեում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։ «Մեզ հաճախ հարց են տալիս, մենք դրանից (Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածություններից – խմբ․) հրաժարվել ենք: Մենք դրան անդրադառնում ենք որպես ռիսկերի նվազեցման մեխանիզմներ. դրան ավելացել է Դուշանբեն: Այս ժամանակաշրջանում մենք հասել ենք մի իրավիճակի, երբ նվազ ռիսկեր կան, հանգստություն շփման գծում և սահմանում: Սա նպաստավոր է, և մեր ուշադրությունը դրա վրա է: Որևէ հարց դուրս չի եկել: Դուք փաթեթավորմա՞ն մասին եք խոսում, այսինք թե փաթեթավորված է որպես Վիեննա՞, թե՞ որպես Սանկտ Պետերբուրգ, թե՞ որպես Դուշանբե, թե՞ որպես արդյունք: Ռիսկերի նվազեցումը եղել և մնում է ամենաէական հարցերից մեկը, ինչպես էլ դա կոչեք: Ինչ որ կաշխատի, կաշխատեցնենք»,- մասնավորապես, 2019 թ․ հունվարի 28-ին «Եռաբլուրում» լրագրողների հետ ճեպազրույցում նշել է ՀՀ արտգործնախարարը:
Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածություններից չհրաժարվելու մասին Մնացականյանը հայտարարել է նաև ապրիլի 2-ին «Ազատության» և «Սիվիլնեթի» հետ հարցազրույցում։ «Վիեննան և Սանկտ Պետերբուրգը իրենց մեջ պարունակում են հստակ գործառույթներ, որոնք վերաբերում են էսկալացիայի ռիսկերի նվազեցմանը: Մենք կարող ենք հրաժարվե՞լ դրանից, ինչու՞»,- նշել է Զոհրաբ Մնացականյանը՝ ավելացնելով, որ պայմանավորվածությունները՝ «կկոչվեն Վիեննա, Սանկտ Պետերբուրգ, Դուշանբե, նորից Վիեննա և այլն, դրանք՝ իրենց բովանդակությամբ, պարունակում են տարրեր, հստակ գործառույթներ, որոնք չեն կարող անհայտանալ, եթե դրանք ուղղված են մեր հիմնական նպատակներից մեկին՝ ռիսկերի նվազեցմանը»:
Այսինքն, ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովի, ինչպես նաև այս թեմայով այլոց պնդումները, թե Հայաստանը հրաժարվել է 2016-ին ձեռք բերված Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածություններից, չեն համապատասխանում իրականությանը, և հայկական կողմը բազմիցս հայտարարել է, որ չի հրաժարվել այդ օրակարգից։
Էդուարդ Շարմազանովի գրառման մեջ նշվում է նաև, թե «իշխանության ներկայացուցիչը ուղիղ նշեց, որ Փաշինյանը դեմ չէ, այսպես կոչված, «ադրբեջանական համայնքի» մասնակցությանը բանակցություններին»։ Այստեղ խոսքը, հավանաբար, ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հովհաննես Իգիթյանի հայտարարության մասին է։ «Փաստերի ստուգման հարթակն» արդեն անդրադարձել է այս թեմային և դրա շուրջ շրջանառվող մանիպուլյացիաներին։
Թեգեր` ԵԱՀԿ Մինսկի խումբԷդուարդ Շարմազանով
ԱԳՆ-ի նախկին ու վարչապետի ներկայիս հայտարարությունները հակասում են միմյանց․ Երևանը փոխել է դիրքորոշումը
18:15, 19 Նյմ, 2021
Նոյեմբերի 19֊ին խորհրդարանական ճեպազրույցի ընթացքում «Հայաստան» դաշինքի պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը հայտարարեց, որ սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացի ու Արցախյան հիմնախնդրի լուծման...
Հայաստանի և Ադրբեջանի «խաղաղության օրակարգը»
15:31, 27 Օգս, 2021
Ազգային ժողովում օգոստոսի 24-ին պատգամավորների հետ հարցուպատասխանի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ի պատասխան այն դիտարկմանը, որ «Քաղաքացիական պայմանագրի» նախընտրական ծրագրում...
Հոկտեմբերի 18-ին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն արտառոց հայտարարություն էր արել. նա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երեք երկրներին՝ Ռուսաստանին, Ֆրանսիային...

Эдуард Шармазанов: Армения отказалась от Венской и Санкт-Петербургской повестки дня
Пресс-секретарь Республиканской партии, бывший вице-спкер НС Эдуард Шармазанов 17 декабря на своей странице в Facebook сделал запись об урегулировании арцахского конфликта, в котором подверг критике политику премьер-министра Никола Пашиняна.
Критика Шармазанова, однако, содержит ряд ложных, несоотетствующих действительности и манипулятивных тезисов, к которым мы коснемся ниже.
О том, что тезис о превращении Арцаха в сторону переговоров забыт
Наряду с такими формулировками, как «после узурпации власти Пашиняном Армения не только не укрепила свои позиции в переговорах, а , наоборот, превратилась в изгоя», Эдуард Шармазанов утверждает, что официальный Ереван забыл тезис о превращении Арцаха в полноценного участника переговоров после жесткой критики сопредседателей Минской группе ОБСЕ.
«Арцах так и не стал полноценным участником переговоров. Этот тезис Пашиняна был расценен сопредседателями как предусловие и после их жесткого заявления официальный Ереван, видимо, забыл об этом тезисе», — в частности, заявил Шармазанов.
На следующий день после того, как Никол Пашинян стал премьер-министром, 9 мая 2018 года, во время пресс-конференции в Арцахе он заявил, что одна из полноправных сторон конфликта – Арцах – должна стать полноценной стороной переговоров. По словам Пашиняна, он готов полноценно вести переговоры от имени Армении, но от имени Арцаха переговоры должны вести власти Арцаха. В дальнейшем Пашинян неоднократно подтверждал свой тезис, отмечая, что Арцах на переговорах могут представлять только представители народа Арцаха.
В этой связи, говоря о жесткой критике сопредседателей, Эдуард Шармазанов, скорее всего, имеет в виду заявление Минской группы ОБСЕ от 9 март 2019 года, в котором содержится призыв к сторонам воздерживаться от действий и заявлений, требующих односторонних изменений в формате переговоров.
«Сопредседатели призывают стороны воздерживаться от заявлений и действий, которые предполагают существенные изменения ситуации на местах, предвосхищающих исход или создающих условия для будущих переговоров, требующих односторонних изменений в формате без согласия другой стороны, либо указывающих на готовность по возобновлению боевых действий», — говорится в заявлении сопредседателей МГ ОБСЕ, в котором в то же время подчеркивается, что «сопредседатели продолжают позитивно оценивать отсутствие жертв на линии соприкосновения в последний период».
Здесь, однако, стоит отметить, что, несмотря на это заявление Минской группы ОБСЕ, адресатом которого является не только армянская, но и азербайджанская сторона, власти Армении не отказались и не забыли о возвращении Арцаха за стол переговоров. В частности, буквально недавно, 5 декабря, министр иностранных дел РА Зограб Мнацаканян, выступая на министреской конференции в Братислаер, подтвердил позицию Армении, согласно которой «Арцах должен быть прямой и полноценной стороной переговорного процесса с  участием легитимных и избранных представителей народа Арцаха». «… Мы подчеркиваем необходимость полноценного участия избранных представителей Арцаха в мирном процессе, в особенности по содержательным вопросам урегулирования. Правительство Армении никогда не предпримет действий, которые могут нарушить право народа Арцаха свободно определять свой политический статус либо лишить его чувства причастности к этому процессу», — отметил Мнацаканян.
Премьер-министр Никол Пашинян, в свою очередь, 12 марта текущего года,  фактически сразу после вышеупомянутого заявления сопредседателей МГ ОБСЕ, на первом совместном заседании Советов безопасности Армении и Арцаха подтвердил выдвинутый им же тезис о том, что в вопросе урегулирования Карабахского конфликта ключевое значение имеет вовлеченность Арцаха.  «Проблема в том, что сегодня в переговорном процессе нет ни одного представителя, обладающего полномочиями, легитимностью представлять народ Арцаха, поскольку за столом переговоров нет народа Арцаха или, как считают некоторые наши коллеги, нет субъекта, получившего полномочия армян Карабаха», — сказал Пашинян.
Примечательно также отметить, что премьер-министр России Сергей Лавров на совместной пресс-конференции с Зограбом Мнацаканяном отметил, что без согласия народа Нагорного Карбаха невозможно будет сформулировать какое-либо соглашение, поскольку Армения его просто не подпишет. По словам Лаврова, «состав участников переговоров должны согласовывать и устанавливать сами стороны переговоров». Стоит, пожалуй, подчеркнуть также, что Лавров напомнил о том, что карабахская сторона выбила из переговоров решением одного из бывших президентов Армении ( Роберта Кочаряна, — прим.ред.).
Об отказе от Венской и Санкт-Петербургской повестки дня
В своей записи Эдуард Шармазанов также отмечает, что «Армения отказалась от Венской и Санкт-Петербургской повестки дня». Речь идет о встречах президентов Армении и Азербайджана после войны в апреле 2016 года при посредничестве Минской группы ОБСЕ сначала в Вене, а затем в Санкт-Петербурге. На встрече в Вене 16 мая 2016 года между сторонами было достигнуто соглашение о полном выполнении бессрочных трехсторонних соглашений относительно прекращения огня, достигнутых в 1994-1995 годах, создании механизма расследований нарушений режима прекращения огня, увеличении возможностей офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ. Уже 20 июня в Санкт-Петербурге на состоявшейся по инициативе президента России трехсторонней встрече президентов России, Армении и Азербайджана было принято заявление, в котором, хотя и подтверждались достигнутые в Вене договоренности, тем не менее, говорилось только об увеличении числа международных наблюдателей в зоне конфликта.
А уже в официальных пресс-релизах о состоявшейся 16 октября 2017 года встрече президентов Армении и Азербайджана в Женеве и вовсе нет упоминаний о Венских и Санкт-Петербургских заявлениях.
Что касается нынешних властей Армении, то на встрече премьер-министра Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева в Душанбе в сентябре 2018 года было достигнуто соглашение о «снижении напряженности на границе» и оперативном общении, после чего напряженность на линии соприкосновения действительно уменьшилась. Тезис о том, что достигнутыми в Душанбе договоренностями Армения отказалась от Венских и Санкт-петербургских договоренностей, по сути, начал циркулировать именно с того момента.
Однако примечательно, что на недавней министерской конференции ОБСЕ, состоявшейся 5 декабря в Братиславе, министр иностранных дел Зограб Мнацаканян заявил, что с точки зрения эффективности переговорного процесса придается важность  реализации Венских и Санкт-Петербургских договоренностей о создании механизма расследований нарушений режима прекращения огня и увеличении возможностей офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ. «С точки зрения эффективности переговорного процесса важно снизить риски эскалации напряженности, в частности, соблюдение  соглашений о прекращении огня в 1994  и 1995  годах, а также выполнение Венских и Санкт-Петербургских договоренностей», — отметил Зограб Мнацаканян
Ранее Зограб Мнацаканян также коснулся Венских и Санкт-Петербургских договоренностей, отметив, что армянская сторона рассматривает их как механизмы снижения рисков, к которым добавились также достигнутые в Душанбе договоренности. «Нас часто спрашивают, отказались ли мы от венских и санкт-петербургских договоренностей,  к ним еще добавилось также Душанбе, скажу, что мы добились ситуации, когда на линии соприкосновения и на границе спокойно, это благоприятно, и ни один вопрос не остался за рамками переговоров», — в частности, 28 января 2019 года  в беседе с журналистами в воинском пантеоне «Ераблур» заявил глава МИД Армении.
О том, что Армения не отказывается от Венских и Санкт-Петербургских договоренностей Мнацаканян заявил также 2 апреля в интервью Радио Азатутюн и CivilNet. «Вена и Санкт-Петербург содержат в себе четкие функции, связанные с уменьшением риска эскалации. Можем ли мы от них оказаться? Зачем?», — отметил Зограб Мнацаканян, добавив, что договоренности «как бы они не назывались: Вена, Санкт-Петербург, Душанбе, снова Вена и т.д., они содержат в себе элементы, четкие функции, которые не могут исчезнуть, если они направлены на решение офной из наших основных целей – снижение рисков».
То есть утверждение пресс-секретаря РПА Эдуарда Шармазанова, а также других лиц о том, что Армения отказалась от Венских и Санкт-Петербургских договоренностей, достигнутых в 2016 году, не соответствуют действительности, и армянская сторона неоднократно заявляла, что не отказывалась от этой повестки дня.
В записи Эдуарда Шармазанова также отмечается, что «представитель власти прямо отметил, что Пашинян не против участия в переговорах так называемой «азербайджанской общины»». Здесь, по всей вероятности, речь идет о заявлении депутата от фракции «Мой шаг» Ованнеса Игитяна. «Платформа проверки фактов» уже писала об этом заявлении и циркулирующих вокруг него манипуляций.