Արսեն Թորոսյանը՝ դավադրության տեսության թիրախում․ ինչ է Gavi-ն և ինչ կապ ունի դրա հետ Հայաստանը
Մայիսի 19-ին ֆեյսբուքյան օգտատերերից մեկը հրապարակում էր տարածել` գրելով, որ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը Gavi ալյանսի խորհրդի անդամ է։ «Gavi ալյանսի հիմնադիրն ու ֆինանսավորողը «Բիլ և Միլինդա Գեյթս» հիմնադրամն է: Այս մասին տեղեկանում ենք անմիջապես կազմակերպության պաշտոնական կայքից: Gavi-ի պաշտոնական կայքում գրված է, որ կազմակերպության գլխավոր նպատակը պատվաստումների միջոցով ԱՂՔԱՏ երկրներում մարդկանց դիմադրողականության բարձրացումն է: Չենք թողնելու մեզ և մեր երեխաներին պատվաստես»,- ասված է հրապարակման մեջ։
Այս և այլ էջերից հրապարակումը տարածվել է բազմաթիվ օգտատերերի կողմից, արտատպվել Armday.am կայքում։ «Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց ուսումնասիրել սոցցանցերում մեծ իրարանցում առաջացրած հրապարակման մեջ առկա տեղեկատվության իսկությունը։
Ի՞նչ ալյանսի մասին է խոսքը
Gavi-ն հիմնադրվել է 2000 թվականին։ Ըստ պաշտոնական կայքում հրապարակված տվյալների՝ կազմակերպությունն այսօր պատվաստում է աշխարհի երեխաների շուրջ կեսին։ Մինչև այսօր աղքատ և թույլ զարգացած երկրներից ավելի քան 760 միլիոն երեխա պատվաստվել է համաճարակների և այլ հիվանդությունների դեմ։ Կազմակերպությունն իր նպատակներից մեկը համարում է աղքատ երկրների համար թանկարժեք և ոչ հասանելի պատվաստանյութերը մատչելի դարձնելը և արտադրողների կողմից կոմերցիոն ռիսկերի բացառումը։ Այսպես, Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության կողմից հաստատված և խորհուրդ տրվող 11 պատվաստանյութերը Gavi-ի աջակցությամբ աղքատ երկրներում մի քանի անգամ ավելի մատչելի են, քան զարգացած երկրներում։
ԱՀԿ կողմից խորհուրդ տրվող պատվաստանյութերն օգնում են պաշտպանել երեխաներին մի շարք հիվանդություններից: Եվ այդ պատվաստանյութերը հաստատված են նաև մի շարք երկրների առողջապահական մարմինների կողմից։ Բացառություն չէ նաև Հայաստանը։ Դրանք տուբերկուլյոզի, հեպատիտի, դիֆթերիայի և այլ հիվանդությունների դեմ հայտնի պատվաստանյութերն են։ Այսինքն՝ Gavi-ն որևէ «նոր» պատվաստում չի իրականացնում, այլ միայն առավել մատչելի/հասանելի է դարձնում առկա  և ընդունված պատվաստանյութերը, որոնցով ժամանակին պատվաստվել ենք բոլորս։
Ալյանսի հիմնադիրը «Բիլ և Մելինդա հիմնադրամն» է։ «Փաստերի ստուգման հարթակն» արդեն անդրադարձել  է Գեյթսի և իր հիմնադրամի գործունեության վերաբերյալ ապատեղեկատվություններին։
Gavi-ն և կորոնավիրուսը
Ալյանսի պաշտոնական կայքից տեղեկանում ենք, որ կորոնավիրուսի բռնկման պայմաններում կազմակերպությունը պարտավորություն է ստանձնել աֆրիկյան  երկրներում շարունակել երեխաների դիմադրողականության բարձրացման աշխատանքները։
Բացի այդ, կազմակերպությունը պարբերաբար տեղեկություններ է հաղորդում վիրուսի տարածման և պատվաստանյութի բացահայտման վերաբերյալ տարբեր հայտարարությունների մասին։
Հայաստանի և Արսեն Թորոսյանի կապը Gavi-ի հետ
Ինչպես նշեցինք, Gavi ալյանսը պատվաստանյութերի ձեռքբերման նպատակով աջակցում է աղքատ երկրներին։ Ցանկացած երկիր, որտեղ մեկ շնչին ընկնող եկամուտը ավելի քիչ է, քան կազմակերպության սահմանած չափանիշը, կարող  է դիմել աջակցության համար։ Հայաստանն այս կազմակերպությունից աջակցություն ստացել է 2000 թվականից սկսած։ Դրամաշնորհային վերջին ծրագիրն ավարտվել է 2018-ին, իսկ արդեն 2019-ից Հայաստանը սեփական միջոցներով է ձեռք բերում պատվաստանյութերը։ Պատճառը երկրի տնտեսական կյանքում տեղի ունեցած փոփոխություններն են։ Ընդ որում՝ ըստ Առողջապահության նախարարության պարզաբանման՝ մինչ այս ևս Հայաստանը Gavi-ից դրամական աջակցությունն անմիջականորեն չի ստացել, այլ «այն հիմնականում տրամադրվել է միջազգային համագործակից կազմակերպություններին՝ Հայաստանի Հանրապետությունում անհրաժեշտ միջոցառումների իրականացման համար»։
Ինչ վերաբերում է Արսեն Թորոսյանին, ապա վերջինս Gavi-ի կառավարման խորհրդի անդամ ընտրվել է 2019-ի հունիսին, երբ Հայաստանն արդեն դուրս էր կազմակերպության շահառու երկրների ցանկից։ Այսինքն՝ փաստը, որ Թորոսյանը Gavi-ի կառավարման խորհրդի անդամ է, չի նշանակում, թե Հայաստանը պատվաստումներ իրականացնելու համար Gavi-ից դրամական աջակցություն է ստանում։
Այսպիսով, կարող ենք փաստել, որ Gavi-ն Հայաստանում է դեռևս 2000 թվականից, ընդ որում՝ մինչև 2019 թվականը Հայաստանը դրամաշնորհային ծրագրերի շահառու էր, իսկ 2019-ից սկսած՝ տնտեսական վիճակի բարելավման շնորհիվ, «դուրս է մնացել» այդ ցանկից։
Իսկ սոցցանցերում տարածվող դավադրության տեսությունները, որոնք կապված են Gavi-ի և Արսեն Թորոսյանի հետ, ոչ այլ ինչ են, քան հանրության շրջանում խուճապ տարածելու միջոց։

Арсен Торосян – объект теории заговора: что такое Gavi и как с ним связана Армения
19 мая один из пользователей фейсбука распространил публикацию, написав, что министр здравоохранения Арсен Торосян является членом совета альянса Gavi. «Учредителем альянса Gavi является и финансирует его фонд «Билл и Милинда Гейтс». Об этом узнаем непосредственно на официальном сайте организации. На официальном сайте Gavi написано, что главная цель организации – повышение сопротивляемости людей в БЕДНЫХ странах с помощью вакцинации. Не позволим вакцинировать нас и наших детей», — сказано в публикации.
Публикация распространилась многочисленными пользователями с этой и других страниц, была перепечатана на сайте Armday.am. «Платформа проверки фактов» решила изучить подлинность информации из публикации, вызвавшей такой переполох в социальных сетях.
О каком альянсе речь?
Gavi создан в 2000 году. Согласно данным, опубликованным на официальном сайте, сегодня организация занимается вакцинацией половины детей всего мира. До сегодняшнего дня более 760 миллионов детей из бедных и наименее развитых стран получили прививки от инфекций и других заболеваний. Одной из своих целей организация считает обеспечение доступности дорогостоящих и недоступных для бедных стран вакцин и исключение коммерческих рисков для производителей. Так, 11 вакцин, утвержденных и рекомендуемых Всемирной организацией здравоохранения, благодаря поддержке Gavi в бедных странах в несколько раз доступнее, чем в развитых.
Вакцины, рекомендуемые ВОЗ, помогают защитить детей от ряда заболеваний. И эти вакцины также утверждены органами здравоохранения в ряде стран. Не является исключением и Армения. Это известные вакцины от туберкулеза, гепатита, дифтерии и других заболеваний. То есть Gavi не осуществляет каких-либо «новых» вакцинаций, лишь обеспечивает наибольшую доступность имеющихся и принятых вакцин, которыми в свое время прививались мы все.
Учредителем альянса является «Фонд Билл и Мелинда». «Платформа проверки фактов» уже писала о дезинформации, распространяемой и деятельности Гейтса и его фонда.
Gavi и коронавирус
На официальном сайте альянса узнаем, что при вспышке коронавируса организация приняла на себя обязательство продолжать работы по повышению сопротивляемости у детей в африканских странах.
Кроме того, организация регулярно передает сведения о разных объявлениях, связанных с распространением вируса и созданием вакцины.
Связь Армении и Арсена Торосяна с Gavi
Как мы отметили, альянс Gavi помогает многим странам в приобретении вакцин. Любая страна, в которой доход на душу населения ниже стандарта, установленного организацией, может обратиться за помощью. Армения получала помощь от этой организации с 2000 года. Последняя грантовая программа завершилась в 2018 году, а уже с 2019 года Армения приобретает вакцины на собственные средства. Причина в изменениях, произошедших в экономической жизни страны. Причем, согласно разъяснению Министерства здравоохранения, Армения и до сих пор не получала денежной помощи непосредственно от Gavi, «она предоставлялась в основном международным организациям-партнерам для осуществления в Республике Армения необходимых мероприятий».
Что касается Арсена Торосяна, то он был избран членом совета правления Gavi в июне 2019 года, когда Армения уже выбыла из списка стран-бенефициаров организации. То есть тот факт, что Торосян является членом совета правления Gavi, не означает, что Армения получает от Gavi денежную помощь для вакцинации.
Таким образом, можем зафиксировать, что Gavi работает с Арменией еще с 2000 года, причем до 2019 года Армения была бенефициаром грантовых программ, а с 2019 года, благодаря улучшению экономического положения, «выбыла» из этого списка.
А теории заговоров, распространяемые в социальных сетях в связи с Gavi и Арсеном Торосяном, не что иное, как средство распространения паники в обществе.