Ովքե՞ր են Ֆիրդուսի թաղամասի ներդրողները
Հունիսի 11-ին հայտնի դարձավ, որ Երևանի Ֆիրդուսի թաղամասում տարածքի կառուցապատումն ու իրացումը կազմակերպող «Սիթի սենթր դիվելըփմենթ» ՓԲԸ-ն քանդման աշխատանքներ է իրականացնում: Ընկերությունը քանդել էր 19-րդ դարավերջին վերագրվող սև տուֆից մի կառույց։ Նույն ճակատագիրն է սպասվում նաև նույն տարածքում գտնվող աղյուսե շենքին։
2007-2008 թթ․ կառավարության որոշումներով Ֆիրդուսի թաղամասը և հարակից տարածքը ճանաչվել են հանրային գերակա շահ՝ օտարվելով «Սիթի սենթըր դիվելըփմենթ» ընկերությանը՝ կառուցապատման և իրացման համար։
Տարածքում նախատեսվում է կառուցել շրջանաձև հրապարակ, բիզնես և բնակելի համալիրներ։ Ծրագրի ճարտարապետը քաղաքաշինության նախկին նախարար Նարեկ Սարգսյանն է, կառուցապատողն էլ պարտավորվել էր փոխհատուցում տրամադրել և կառուցվելիք նոր համալիրում բնակարաններ տրամադրել Ֆիրդուսի թաղամասի այն բնակիչներին, որոնց տները, հանրային գերակա շահով պայմանավորված, ենթակա էին օտարման։ 2018-ի մարտին կառավարության որոշմամբ տարածքը բաժանվեց 18 լոտերի և հանձնվեց Արևմտյան Հայաստանի տեղանուներով կոչվող տարբեր կազմակերպությունների, որոնց իրավանախորդը «Սիթի սենթըր դիվելըփմենթն» էր։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» փորձել է պարզել, թե ովքեր են կանգնած Ֆիրդուսի թաղամասի և հարակից տարածքների կառուցապատմամբ զբաղվող ընկերությունների հետևում։
Էդուարդ Մելիքյան՝ մի քանի տասնյակ ընկերությունների աշխատակից-բաժնետերը
2013-2018 թվականներին «Սիթի սենթըր դիվելըփմենթի» տնօրենը եղել է Էդուարդ Մելիքյանը։ Այս ընկերության իրավահաջորդ են դարձել Արևմտյան Հայաստանի նահանգների տեղանուններով ընկերությունները, որտեղ բաժնետեր կամ տնօրեն է եղել Մելիքյանը: «Դիանար» ՓԲԸ-ն բաժնետեր է կամ բաժնետեր է հանդիսացել տասնութ այն ընկերությունների, որոնց պատկանում են Ֆիրդուսի թաղամասի լոտերը։ Շատ դեպքերում Էդուարդ Մելիքյանից բաժնեմասերն անցել են այս ընկերությանը և հակառակը։ Ներկայում Մելիքյանը  «Դիանարի» տնօրենն է, 2015-2020 թվականներին «Բիթլիս քոնսթրաքշն», «Տրապիզոն քոնսթրաքշն», «Ուրմիա քոնսթրաքշն», «Բաբերդ քոնսթրաքշն», «Բայազեդ քոնսթրաքշն» ընկերությունների բաժնետեր «Դիանար» ՓԲԸ-ն իր բաժնեմասերն օտարել է Էդուարդ Մելիքյանին։ Բոլոր ընկերությունների հասցեն նույնն է՝ Արգիշտի 7/8։
Ընկերություններից միայն երկուսում ենք հանդիպում այլ բաժնետերերի։ Այսպես, «Վան քոնսթրաքշն» ընկերությունում իր ունեցած բաժնեմասը Մելիքյանը 2019-ին փոխանցել է Զավեն Սարգսյանին։ Վերջինս արևային էներգետիկայի, արևային ջրատաքացուցիչների արտադրությամբ զբաղվող «Արփիսոլար» ընկերության 50 տոկոսի բաժնետերն է եղել 2015-2019 թվականներին։ Սարգսյանի անունը հանդիպում ենք «Իզոտոպ դելտա» ՍՊԸ-ի մասնակիցների ցանկում։ Ընկերությունն Արցախի Քաշաթաղի շրջանում շահագործում է «Սյունիք-1» հիդրոէլեկտրակայանը։ Զավեն Սարգսյանն այստեղ ունի 7 տոկոս բաժնեմաս։ Այս ՀԷԿ-ում բաժնեմաս ունեն նաև ՀՅԴ ղեկավար կազմի անդամներ Հակոբ Տեր-Խաչատուրյանը՝ 1.5 տոկոս, Դավիթ Լոքյանը՝ 5 տոկոս, Լևոն Մկրտչյանը՝ 5 տոկոս, Հրանտ Մարգարյանը՝ 2 տոկոս, Վահան Հովհաննիսյանի որդի Հայկ Հովհաննիսյանը՝ 5 տոկոս։
Ֆիրդուս թաղամասի մեկ այլ լոտի սեփականատեր է հանդիսանում «Էրզրում քոնսթրաքշն» ընկերությունը։ 2019-ին ընկերության բաժնեմասերն Էդուարդ Մելիքյանից անցել են Ռուսաստանի քաղաքացի Յուրիկ Խաչատրյանին։ Մյուս ընկերություններում բաժնետեր հանդիսանում է կամ «Դիանարը» կամ Էդուարդ Մելիքյանը։ Վերջինս հանդիսացել է նաև «Գլենդել հիլզ» ընկերության (վերջինիս Երևանի կենտրոնում օտարվել էին գերակա շահ ճանաչված տարածքներ, սակայն ընկերությունը չէր կատարել քաղաքացիների առաջ ստանձնած պարտավորությունները) տնօրեն և բաժնետեր, այս ընկերությունը ներկայում սնանկ է։ Չի բացառվում, որ Զավեն Սարգսյանն ու Յուրիկ Խաչատրյանը 33-րդ թաղամասի ներդրողներից են։
Էդուարդ Մելիքյանը՝ 33-րդ թաղամասի ներդրողների մասին
Էդուարդ Մելիքյանը «Փաստերի ստուգման հարթակի» հետ զրույցում հայտնեց, որ 2019-ին բանակցություններ են վարել և թաղամասի կառուցման համար տեղական և օտարերկրյա ներդրողներ են ներգրավել՝ թվով 11 անձ։ Մելիքյանի խոսքով՝ Ֆիրդուսի թաղամասի տարածքում ներդրումներ կատարելու հնարավորությամբ հետաքրքրված են նաև ղազախական և ամերիկյան մեկական ընկերություններ։ Մելիքյանը ներկայացրեց մի քանի ներդրողների անուններ, որոնք, ըստ նրա, պատրաստվում են թաղամասի կառուցապատմանը մասնակցություն ունենալ։ Ներկայացնում ենք նրանցից մի քանիսին․
Վահե Պետրոսյան
Վահե Պետրոսյանը շինարարության ոլորտում անհայտ դեմք չէ։ Նա «Կառուցապատողների հայկական ասոցիացիա» ՀԿ-ի նախագահն է, 57 տոկոս բաժնեմաս ունի «Լոգիկոն» խորհրդատվական ընկերությունում, բաժնետեր է նաև մի շարք կառուցապատող ընկերություններում՝ «Արտքոմփանի», «Սոլար սիթի», «Դի ընդ էյջ գրուպ»։ Բոլոր այս ընկերությունները զբաղվում են բնակելի շենքերի ու թաղամասերի կառուցմամբ։
Ռուբեն Կարախանյան
Հաջորդ ներդրողը, որի մասին հայտնեց Մելիքյանը, Ռուբեն Կարախանյանն է։ «Փաստերի ստուգման հարթակը» նախկինում անդրադարձել էր Կարախանյանին՝ ներկայացնելով մի կոռուպցիոն սխեմա։ Ըստ դրա՝ ոստիկանության հագուստի կարով և մատակարարմամբ զբաղվող և ոստիկանության հաշվեկշռում գտնվող «Կոնտինենտ տեքս» ընկերությունը տարվել էր միտումնավոր սնանկացման, և տարածքն օտարվել էր Կարախանյանի հիմնադրած «Կաէռ քնսթրաքշն» ՍՊԸ-ին, որը պարտավորվել էր Դավթաշեն վարչական շրջանում կառուցել անձնագրային և վիզաների վարչության շենքը, Գյումրիում ու Նուբարաշենում էլ հիմնանորոգել ոստիկանության բաժինների շենքերը։ Այս գործարքը հայտնվել էր իրավապահների ուշադրության կենտրոնում, հարուցվել էր քրգործ՝ պետությանը պատճառված վնասի հատկանիշներով, «Կոնտինենտ տեքս» ընկերության նախկին տնօրենը դարձել էր մեղադրյալ, որին, սակայն, ոստիկանությունը չէր կարողացել հայտնաբերել։ Գործը կասեցվել էր։
«Կաէռ քնսթրաքշն» ՍՊԸ-ն հիմնվել է 2009-ին։ Ընկերության միակ բաժնետերը ներկայում Կարեն Կարախանյանն է, որը բաժնեմասը ստացել է եղբորից՝ Ռուբեն Կարախանյանից։ Կարախանյանին է պատկանում Կոմիտասի պողոտայում գտնվող «Դեգուսթեյշն ֆուդ» ճաշարանը, ինչպես նաև «Մոբիլայն» ՍՊԸ-ն, որին, իր հերթին, պատկանում են Swarovski և Egoiste խանութները Երևանում, նաև որսորդական պարագաների «Սաֆարի առմս» խանութը։
Արմեն Մկոյան
Արմեն Մկոյանը կառուցապատման և շինարարության ոլորտում ևս հայտնի դեմք է։ Նա «Էլիտ գրուպի» նախագահն է, Մկոյանին է պատկանում Երևանի կենտրոնում գտնվող «Էլիտ պլազա» բիզնես կենտրոնը։ «Էլիտ գրուպն» է կառուցել «Ջերմուկ ռեզորթը», «Բեստ վեսթերն Աղվերանը», իսկ Ծաղկաձորում՝ «Էլիտ Վիլլա» համալիրը։ Ըստ «Էլիտ գրուպի» կայքի տվյալների՝ ներկայում ընկերությունը բնակելի շենքային համալիրների կառուցման փուլում է։ «Էլիտ գրուպի» նախագծերից է 276 բնակարանից բաղկացած Հյուսիսային ճառագայթ համալիրը, որը Կասկադից ձգվում է դեպի Զարյան և Բաբայան փողոցներ։
Մկոյանը բաժնեմաս ունի «Էլէնէքս ՍՊԸ»-ում, որը փոքր ՀԷԿ է շահագործում Աղստև գետի վրա։ Մկոյանին է պատկանում ընկերության 16.5 տոկոսը։
Վահե Հարությունյան
33-րդ թաղամասում մյուս ներդրողը Վահե Հարությունյանն է, որը ևս շինարարության ոլորտից է։ Նրան է պատկանում «Գրադշինինվեստ» ՍՊԸ-ն, որը ներկայում սնանկության գործընթացի մեջ է։ Ընկերությունը Երևանի կենտրոնում կառուցապատմամբ է զբաղվել՝ բնակելի համալիր կառուցելով Բուզանդ 99 հասցեում։
«Գրադշինինվեստի» բաժնետեր է եղել նաև Պավել Անդերսոնը, որը տարիներ առաջ ներկայացրել էր, թե ինչ կոռուպցիոն եղանակներով է կառուցապատումների թույլտվություններ ստացել։ Անդերսոնը «Հետքին» հայտնել էր, որ դրանք ստացել է նախկին քաղաքապետ Երվանդ Զախարյանի և Հյուսիսային պողոտայի կառուցման ԾԻԳ-ի տնօրեն Կարեն Դավթյանի միջոցով։
Հարությունյանը տնօրեն է «Ջի էմ դեվելոփեր» ընկերությունում։ 2017-ին «Սիվիլնեթը» գրել էր, որ կառավարությունը հավանության է արժանացրել այս ընկերության ներդրումային ծրագիրը, որով «Ջի էմ դեվելոփերը» Բուզանդ փողոցում կառուցելու էր բնակելի շենք, ինչպես նաև Երևանի թատրոնի ու կինոյի ինստիտուտի հին շենքի փոխարեն նորը պիտի կառուցեր։ Ընկերության սեփականատերն ամերիկաբնակ Մամիկոն Գինոսյանն է։
«Ջի էմ դեվելոփերը», իր հերթին, բաժնետեր է «Սերգե-Ագոպիգ Դեր-Սահագույան» ՍՊԸ-ում, որը Գլխավոր պողոտայում իրականացվող «Հին Երևան» նախագծի կառուցապատողներից է և այդ հատվածում սեփականության իրավունքով անշարժ գույքերի է տիրապետում։ «Ջի էմ դեվելոփերն» այս ընկերությունում ունի 35 տոկոս բաժնեմաս, իսկ անձնապես Վահե Հարությունյանն ունեցել, ապա օտարել է 45 տոկոս բաժնեմաս։
Բացի վերը նշված անձանցից, ըստ Մելիքյանի, ներդրումներով հետաքրքրված է «Սիքս թաուեր սիթի» ամերիկյան ընկերությունը (այս ընկերության գործունությանն առաջիկայում կանդրադառնանք- խմբ․)։ Նշենք, որ ՀՀ-ում նման գրանցմամբ ընկերություն չկա։ Էդուարդ Մելիքյանի խոսքով՝ ներդրում է կատարել նաև ղազախական մի ընկերություն, որի անունը նա չհիշեց։ Ընդհանուր առմամբ, 33-րդ թաղամասի կառուցապատման ներդրումային ծրագիրը գնահատվում է 300 միլիոն դոլար։

11 июня стало известно, что ЗАО «Сити сентр дивелопмент», организующее застройку и реализацию территории квартала Фирдус в Ереване, осуществляет демонтажные работы. Компания демонтировала строение из черного туфа, относимое к концу 19 века. Та же судьба ждет и кирпичное здание, расположенное на этой территории.
Решениями правительства от 2007-2008 годов квартал Фирдус и прилегающая территория были признаны приоритетным общественным интересом и отчуждены компании «Сити сентр дивелопмент» для застройки и реализации.
На территории планируется построить круглую площадь, бизнес-центр и жилые здания. Архитектором программы является бывший министр градостроительства Нарек Саркисян, а застройщик обязался предоставить компенсацию и квартиры в строящемся комплексе жителям квартала Фирдус, дома которых, согласно решению о приоритетном общественном интересе, подлежат отчуждению. В марте 2018 года решением правительства территория была разделена на 18 лотов и передана разным организациям, названным по топонимам Западной Армении, правопредшественником которых был «Сити сентр дивелопмент».
«Платформа проверки фактов» попыталась установить, кто же стоит за компаниями, занимающимися застройкой квартала Фирдус и прилегающих территорий.
Эдуард Меликян – сотрудник-акционер нескольких десятков компаний
В 2013-2018 годах директором «Сити сентр дивелопмент» был Эдуард Меликян. Правопреемником этой компании стали компании с названиями губерний Западной Армении, акционером или директором которых был Меликян. ЗАО «Дианар» было или является акционером восемнадцати компаний, которым принадлежат лоты квартала Фирдус. Во многих случаях доли Эдуарда Меликяна переходили к этой компании или наоборот. В настоящее время Меликян является директором «Дианар», в 2015-2020 годах ЗАО «Дианар», будучи акционером компаний «Битлис констракшн», «Трапизон констракшн», «Урмиа констракшн», «Баберд констракшн», «Баязед констракшн», отчудило свои доли Эдуарду Меликяну. Все компании зарегистрированы по одному адресу – Аргишти 7/8.
Только в двух компаниях есть и другие акционеры, кроме них. Так, свою долю в компании «Ван констракшн» Меликян в 2019 году передал Завену Саркисяну. Последний в 2015-2019 годах был держателем 50 процентов акций компании «Арписолар», занимающейся производством солнечной энергии, солнечных водонагревателей. Имя Саркисяна встречается в списке участников ООО «Изотоп дельта». Компания эксплуатирует гидроэлектростанцию «Сюник-1» в Кашатагском районе Арцаха. У Завена Саркисяна в ней 7-процентная доля. Доля в этой ГЭС есть и у членов руководящего состава АРФД Акопа Тер-Хачатуряна (1,5 процента), Давида Локяна (5 процентов), Левона Мкртчяна (5 процентов), Гранта Маркаряна (2 процента), сына Ваана Ованнисяна – Айка Ованнисяна (5 процентов).
Собственником другого лота квартала Фирдус является компания «Эрзрум констракшн». В 2019 году доли компании перешли от Эдуарда Меликяна к гражданину России Юрику Хачатряну. В остальных компаниях акционером является либо «Дианар», либо Эдуард Меликян. Последний также был директором и акционером компании «Глендел хиллз» (ей был отчуждены территории в центре Еревана, признанные общественным приоритетным интересом, однако компания не выполнила своих обязательств перед гражданами), в настоящее время эта компания – банкрот. Не исключено, что Завен Саркисян и Юрик Хачатрян являются инвесторами 33-го квартала.
Эдуард Меликян – об инвесторах 33-го квартала
Эдуард Меликян в беседе с «Платформой проверки фактов» сообщил, что в 2019 году проведены переговоры, и для застройки квартала привлечены 11 местных и иностранных инвесторов. По словам Меликяна, возможностью инвестирования в территорию квартала Фирдус заинтересованы также одна казахская и одна американская компании. Меликян назвал имена нескольких инвесторов, которые, по его словам, собираются принять участие в застройке квартала. Представляем некоторых из них:
Ваге Петросян
Ваге Петросян – известное лицо в сфере строительства. Он является председателем НПО «Армянская ассоциация застройщиков», держателем 57 процентов акций в консалтинговой компании «Логикон», акционером ряда других компаний-застройщиков: «Арткомпани», «Солар сити», «Ди энд эйдж груп», Все эти компании занимаются строительством жилых зданий и кварталов.
Рубен Караханян
Следующий инвестор, о котором сообщил Меликян – это Рубен Караханян. «Платформа проверки фактов» ранее уже писала о Караханяне, представив коррупционную схему. Согласно этой схеме, компанию «Континент текс», занимающуюся пошивом и поставкой полицейской формы и находящуюся на балансе полиции, намеренно довели до банкротства, и территория была отчуждена ООО «Каэр констракшн», учрежденному Караханяном, который обязался построить здание Паспортно-визового управления в административном районе Давиташен, а также отремонтировать здания отделов полиции в Гюмри и Нубарашене. Сделка привлекла внимание полиции, был возбуждено уголовное дело по признакам ущерба государству, бывший директор компании «Континент текс» превратился в обвиняемого, однако полиции не удалось его найти. Дело был приостановлено.
ООО «Каэр констракшн» учреждено в 2009 году. Единственным акционером сегодня является Карен Караханян, долю он получил от брата – Рубена Караханяна. Караханяну принадлежит столовая «Дегустейшн фуд», расположенная на проспекте Комитаса, а также ООО «Мобилайн», которому, в свою очередь, принадлежат магазины Swarovski и Egoiste в Ереване, а также охотничий магазин «Сафари армс».
Армен Мкоян
Армен Мкоян – тоже не новое лицо в сфере застройки и строительства. Он является председателем «Элит груп», ему принадлежит бизнес-центр «Элит плаза» в центре Еревана. Компания «Элит груп» построила «Джермук резорт», «Бест вестерн Агверан», а также комплекс «Элит Вилла» в Цахкадзоре. По данным сайта «Элит груп», в настоящее время компания занимается строительством комплексов жилых зданий. В числе проектов «Элит груп» — комплекс Северный луч, состоящий из 276 квартир и простирающийся от Каскада до улиц Зарьяна и Бабаяна.
Доля у Мкояна есть и в ООО «ЭлЭмЭкс», эксплуатирующем небольшую ГЭС на реке Агстев. Мкояну принадлежит 16,6 процента компании.
Ваге Арутюнян
Следующим инвестором в 33-м квартале является Ваге Арутюнян – тоже из сферы строительства. Ему принадлежит ООО «Градшининвест», которое сейчас в процессе банкротства. Компания занималась застройкой в центре Еревана – строила жилой комплекс по адресу Бузанда, 99.
Акционером «Градшининвеста» был и Павел Андерсон, который несколько лет назад рассказал, какими коррупционными путями получил разрешения на застройку. В беседе с Hetq Андерсон сообщил, что получил их с помощью бывшего мэра Ерванда Захаряна и директора БРП по строительству Северного проспекта Карена Давтяна.
Арутюнян является директором компании «Джи Эм дивелоплент». В 2017 году «Сивилнет» писал, что правительство одобрило инвестиционную программу этой компании, по которой «Джи Эм дивелопмент» должна был построить жилое здание на улице Бузанда, а также новое здание Ереванского института театра и кино вместо старого. Собственником компании является Мамикон Гиносян, проживающий в Штатах.
«Дж Эм дивелопмент», в свою очередь, является акционером в ООО «Серге-Агопис Дер-Саагуян» — это один из застройщиков проекта «Старый Ереван», осуществляемого на Главном проспекте, он владеет недвижимостью на указанном участке по праву собственности. У «Джи Эм дивелопмент» в этой компании 35 процентов акций, а лично у Ваге Арутюняна было 45 процентов акций, которые отчуждены им.
Помимо вышеуказанных лиц, по словам Меликяна, в инвестициях заинтересована американская компания «Сикс тауэр сити» (на деятельности этой компании мы остановимся в ближайшее время, — ред.). Отметим, что в Армении нет компании с такой регистрацией. По словам Эдуарда Меликяна, инвестировала и компания из Казахстана, названия которой он не вспомнил. В общей сложности, инвестиционная программа застройки 33-го квартала оценивается в 300 миллионов долларов.