Զանգվածային ցույցեր Երևանում, Ծառուկյանի կազինոյի վերաբերյալ կառավարության որոշման չեղարկում․ անդրադարձ ռուսական մեդիայում
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի շուրջ ծավալվող իրադարձությունները բավական յուրահատուկ կերպով են լուսաբանվել ռուսական որոշ լրատվականների կողմից՝ համեմվելով նաև մանիպուլյատիվ և իրականությանը չհամապատասխանող պնդումներով ու հայտարարություններով։
Գագիկ Ծառուկյանի տանը, հիշեցնենք, հունիսի 14-ին խուզարկություն էր տեղի ունեցել, ինչից հետո Ազգային անվտանգության ծառայությունը տարածել էր հաղորդագրություններ Ծառուկյանի բիզնեսներում տեղ գտած խախտումների և 2017 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության բաժանած ընտրակաշառքների մասին, իսկ Գագիկ Ծառուկյանը հրավիրվել էր հարցաքննության, նրան մեղադրանք էր առաջադրվել: Արդեն հունիսի 17-ին Ազգային ժողովը զրկել էր Ծառուկյանին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից և բավարարել գլխավոր դատախազի՝ ԲՀԿ առաջնորդին ազատությունից զրկելու միջնորդությունը։ ԲՀԿ պատգամավորները և Ծառուկյանի աջակիցները, սակայն, տեղի ունեցողը որակել էին որպես քաղաքական հետապնդում, կապել դա հունիսի 5-ին իշխանությունների հասցեին Ծառուկյանի հնչեցրած քննադատության հետ։ Բացի դա, Ծառուկյանի աջակիցները բողոքի ցույցեր էին իրականացրել, նախ, հունիսի 14-ին ԱԱԾ շենքի դիմաց, որտեղ հարցաքննվում էր Ծառուկյանը, իսկ հունիսի 17-ին՝ Ազգային ժողովի դիմաց։ Ցույցերից բերման էին ենթարկվել հարյուրավոր քաղաքացիներ՝ արտակարգ դրությամբ և համաճարակային իրավիճակով պայմանավորված՝ հավաքների անցկացման արգելքը խախտելու համար։
Սոլովյովի գերիները
Նախքան ռուսական որոշ լրատվականների հրապարակումներին անդրադառնալը, հարկ է նշել, որ Ծառուկյանի շուրջ ծավալվող իրադարձություներին բավական լայն անդրադարձ է եղել ռուսաստանցի հայտնի հաղորդավար Վլադիմիր Սոլովյովի յութուբյան հաղորդման ժամանակ։ Մի կողմ թողնելով այդ հաղորդման ժամանակ Սոլովյովի արած մի շարք խնդրահարույց հայտարարություններն ու դրանց վերաբերյալ հաղորդման մյուս մասնակիցների տարակուսելի լռությունը, այնուամենայնիվ, հարկ է անդրադառնալ հենց վերջիններիս արած մի շարք պնդումներին։
Այսպես, հաղորդման մասնակից, ռուսական պետական РИА Новости լրատվական գործակալության աշխատակից Արմեն Գասպարյանն իր խոսքում անդրադարձել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ ընդդիմադիր պատգամավոր լինելու շրջանին՝ նշելով, որ նա պատգամավոր է եղել «Ելք» (Выход) դաշինքի կազմում: «Նա եղել է խորհրդարանում, որտեղ եղել է ոչ անհայտ «Ելք» (Выход) խմբակցության անդամ։ «Ելք»՝ այսինքն դուրս գալ Ռուսաստանի հետ բոլոր պայմանագրերից, այսինքն պետք չէ ոչ մի ռազմավարական համագործակցություն»,- մասնավորապես, ասել է Գասպարյանը։
Այս դեպքում ևս, դժվար զսպելով Գասպարյանի հայտարարության կապակցությամբ առաջացող տարակուսանքը, այնուամենայնիվ հարկ է նշել, որ վերջինիս պնդումը պարզապես մանիպուլյատիվ է։ «Ելք» խմբակցության անվանման իմաստը, ինչպես բացատրել էր համահիմնադիր Փաշինյանը, Հայաստանը դժվար կացությունից, անհաջողությունից ազատելու հնարավորությունն է, իսկ աշխարհքաղաքական ուղերձ այդ անվան մեջ չկա։ Ավելին, Գասպարյանի նշած՝ Ռուսաստանի հետ բոլոր պայմանագրերից դուրս գալու և համագործակցությունից հրաժարվելու մասին խոսք չկար նաև «Ելք» դաշինքի ծրագրում, որտեղ ասվում էր միայն, որ դաշինքը դեմ է Հայաստանի անդամակցությանը Եվրասիական տնտեսական միությանը, որին անդամակցելու ռիսկերը պետք է վերագնահատվեն։ Եվրասիական մեկ այլ՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության մասին ծրագրում ասվում էր, որ պետք է բանակցություններ սկսվեն կազմակերպության անդամ երկրների հետ՝ միմյանց նկատմամբ պարտավորությունները հստակեցնելու շուրջ։ Կոնկրետ Ռուսաստանի մասին ծրագրում ասվում էր, որ ձեռնարկվելու են բոլոր միջոցները ՌԴ-ի հետ արժանապատիվ և փոխշահավետ հարաբերություններ հաստատելու ուղղությամբ։ Այստեղ, ինչպես տեսնում եք, ևս ոչ մի բան չէր ասվում Ռուսաստանի հետ պայմանագրերը խզելու և չհամագործակցելու մասին։
Թերևս, եզրափակելով Գասպարյանի խոսքերի շուրջ ծավալումը, հարկ է նշել, որ վերջինիս РИА Новости-ն նախկինում իր հրապարակումներում օգտագործում էր «Ելք» դաշինքի անվան ռուսերեն թարգմանության Исход տարբերակը։
Եվ նորից փորձելով շրջանցել այդ հաղորդման ընթացքում հնչած բազմաթիվ խնդրահարույց մտքերը՝ հարկ է կանգ առնել հաղորդման մասնակից, հայաստանցի լրագրող և քաղաքագետ Հայկ Խալաթյանի հնչեցրած մի պնդման վրա։ «Քրեական գործերից մեկը (Գագիկ Ծառուկյանի նկատմամբ հարուցված-խմբ․) վերաբերում է «Շանգրի Լա» կազինոյին։ Ստացվում է այսպես, ներկայիս իշխանությունը չեղարկում է նախորդ կառավարության ընդունած որոշումը, որով թույլ էին տվել խոշոր ներդրում անել։ Իսկ հիմա ես մտածում եմ՝ ո՞ր ներդրողը կուզենա ներդրում անել մի երկրում, որտեղ ամեն նոր կառավարություն կարող է 5-7 տարի հետո փոխել խաղի կանոնները և հարվածի տակ դնել քո ներդրումները»,- մասնավորապես, հայտարարել է Խալաթյանը՝ նկատի ունենալով Ծառուկյանին պատկանող «Շանգրի Լա» խաղատանը հայտնաբերված խախտումների կապակցությամբ հարուցված քրեական գործը։
Իրականում, սակայն, Խալաթյանը, հավանաբար, ոչ լիարժեք է հասկացել վերոնշյալ քրեական գործի բնույթը։ Այսպես, ըստ ԱԱԾ տարածած հաղորդագրության, որևէ խոսք չի գնում նախորդ կառավարության որևէ որոշում չեղարկելու մասին։ Ավելին, խոսքը գնում է այն մասին, որ Գագիկ Ծառուկյանի ընկերությունը չի կատարել նախորդ կառավարության որոշմամբ նախատեսված ներդրումներն ամբողջությամբ և, բացի այդ, իրականացրել է խաղատան և շահումով խաղերի կազմակերպում դրա լիցենզիան չունեցող վայրում՝ այդ կերպ նույնպես պետությանը պատճառելով միլիարդավոր դրամների վնաս։ Իսկ հարցին, թե ԱԱԾ հաղորդագրության հատկապես ո՞ր մասում է Հայկ Խալաթյանը նշմարել այն, ինչի մասին խոսել է Սոլովյովի հաղորդման ժամանակ, դժվար է տալ միանշանակ պատասխան։
Եվ շարունակելով քննարկվող հաղորդման շրջանակում հնչած խնդրահարույց հայտարարությունները շրջանցելու փորձերը՝ թերևս պետք է կանգ առնել նաև հաղորդման մեկ այլ ռուսաստանցի մասնակցի՝ Ալեքսեյ Մարտինովի խոսքերի վրա։ «Հիշեցնեմ, որ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը մինչ այժմ նստած է կալանքի տակ, և նրա բողոքարկումները նույնիսկ չեն քննարկվում»,- մասնավորապես, ասել է Մարտինովը։ Թերևս, այստեղ նույնպես չի ստացվի խուսափել տարակուսանքից, քանի որ Հայաստանի ներքաղաքական հարցերի քննարկմանը մասնակցող փորձագետը պետք է որ իմանար, որ Հայաստանի դատարանները Քոչարյանի գործի շրջանակում հիմնականում զբաղված են Քոչարյանի պաշտպանական թիմի միջնորդությունների և բողոքարկումների քննարկմամբ, իսկ բոլորովին վերջերս՝ հունիսի 18-ին, Վերաքննիչ դատարանը նույնիսկ բավարարեց նրա խափանման միջոց կալանքը 4 միլիարդ դրամի գրավով փոխելու միջնորդությունը, ինչի արդյունքում Քոչարյանն այլևս ազատության մեջ է։
«Զանգվածային» ցույցեր Երևանում
Երևանում հունիսի 14-ին և հետագա օրերին տեղի ունեցած իրադարձությունները՝ կապված ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի հետ, լուսաբանել են նաև ռուսական այլ լրատվականներ։ Այդ հրապարակումներից մի քանիսը, սակայն, կրել են որոշակի մանիպուլյատիվ բնույթ և պարունակել են որոշ անճշտություններ։
Մասնավորապես, հայտնի Gazeta.ru կայքն իր հրապարակումներից մեկը վերնագրել է հետևյալ կերպ՝ «Ծառուկյան՝ վարչապետ․ Հայաստանը պահանջում է Փաշինյանի հրաժարականը»։ Ու թեև հրապարակման մեջ ավելի ուշ նշվում է, որ տեղի ունեցած ցույցերին մասնակցել են Ծառուկյանի կողմնակիցները, այնուամենայնիվ, վերնագրից տպավորություն է ստեղծվում, թե Հայաստանում Նիկոլ Փաշինյանի՝ վարչապետի պաշտոնից հեռացման հանրային պահանջ կա ձևավորված։
Ռուսական հեղինակավոր մեկ այլ լրատվամիջոց՝ Kommersant.ru-ն, իր հրապարակումը վերնագրել է հետևյալ կերպ՝ «Փաշինյանին մարտահրավեր է նետել փողոցը»։ Այստեղ ասվում է նաև, թե «2018 թվականին փողոցային ցույցերի ալիքի վրա իշխանության եկած Նիկոլ Փաշինյանն առաջին անգամ բախվել է իր պաշտոնավարման դեմ զանգվածային ցույցերի հետ»։ Նշենք, սակայն, որ հունիսի 14-ին ԱԱԾ շենքի մոտ ի աջակցություն Գագիկ Ծառուկյանի ցույցին մասնակցել է առավելագույնը մի քանի հարյուր մարդ, ինչը նույնիսկ Հայաստանի պես փոքր երկրի պարագայում չի կարող դիտարկվել որպես «բողոքի զանգվածային ցույց», իսկ պարբերականի վերնագիրը, ինչպես և Gazeta.ru-ի դեպքում, տպավորություն է ստեղծում, թե Փաշինյանի դեմ լայն հանրային տրամադրվածություն կա։
Ինչևէ, ամփոփելով՝ կարող ենք արձանագրել, որ ռուսական մեդիա տիրույթում Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունների լուսաբանման ընթացքում տեղ են գտնում բազմաթիվ մանիպուլյացիաներ և անճշտություններ, որոնք, ընդհանուր առմամբ, կարող են էապես խեղել ռուսաստանցիների և Ռուսաստանի հանրության պատկերացումները հայաստանյան իրադարձությունների վերաբերյալ։

Развивающиеся вокруг лидера партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна события освещались некоторыми российскими СМИ довольно своеобразным способом, с приправлением манипулятивных и несоответствующих действительности утверждений и заявлений.
Напомним, что 14 июня в доме Гагика Царукяна был произведен обыск, после чего Служба национальной безопасности (СНБ) распространила сообщения о нарушениях в бизнесах Царукяна и раздаче партией «Процветающая Армения» избирательных взяток во время парламентских выборов 2017 года. Гагик Царукян был вызван на допрос, ему было предъявлено обвиненение. Уже 17 июня Национальное Собрание лишило Царукяна его депутатской неприкосновенности и удовлетворило ходатайство Генерального прокурора о лишении лидера ППА свободы. Однако депутаты ППА и сторонники Царукяна квалифицировали происходящее политическим преследованием, связав это с более ранней критикой властей, озвученной в адрес Царукяна 5 июня. Более того, сторонники Царукяна провели акции протеста сначала 14 июня перед зданием СНБ, где допрашивался Царукян, и 17 июня перед зданием Национального Собрания. За нарушение запрета на проведение собраний в условиях чрезвычайного положения с акций протеста были подвергнуты приводу сотни граждан.
Пленники Соловьева
Прежде чем коснуться публикаций некоторых российских СМИ, следует отметить, что развивающиеся вокруг Царукяна события удостоились широкого рассмотрения во время выходяшей в YouTube программы известного российского ведущего Владимира Соловьева. Тем не менее, оставив в стороне ряд проблемных заявлений, сделанных Соловьевым в ходе программы, и сомнительное молчание других участников программы, стоит рассмотреть ряд утверждений, высказанных последними.
Так, участник программы, сотрудник российского государственного информационного агентства «РИА Новости» Армен Гаспарян коснулся периода, когда премьер-министр Армении Никол Пашинян был оппозиционным депутатом, отметив, что он был депутатом от блока «Елк» (Выход). «Он был в парламенте, где входил в небезызвестную фракцию «Выход» – то есть выйти из всех договоров с Россией, не нужно никакого стратегического партнерства», — сказал Гаспарян.
В этом случае также, с трудом сдерживая недоумение, возникающее в связи с заявлением Гаспаряна, следует отметить, что утверждение последнего является попросту манипулятивным. Как обьяснил соучредитель блока Пашинян, «Елк» – средство, возможность вытащить Армению из сложной ситуации, череды неудач, и никакого геополитического послания в этом названии нет. Более того, об указанном Гаспаряном выходе из всех договоров с Россией и отказе от партнерства нет ни слова также в предвыборной программе блока «Елк», где говорится только, что блок выступает против членства Армении в Евразийском экономическом союзе, риски членства в котором должны быть переоценены.
О другой евразийской структуре – Организации договора о коллективной безопасности (ОДКБ), в программе говорилось, что должны начаться переговоры с государствами-членами вокруг уточнения их обязательств друг перед другом. Конкретно о России в программе говорилось, что будут приняты все меры для установления достойных и взаимовыгодных отношений с Россией. Здесь, как вы видите, также ничего не говорилось о расторжении договоров с Россией или отказе от партнерства.
Пожалуй, резюмируя обсуждение вокруг слов Гаспаряна, следует отметить, что «РИА Новости», где он работает, в прошлом в своих публикациях использовало в качестве перевода на русский названия блока «Елк» слово «Исход».
И, вновь пытаясь обойти многие проблемные мысли, высказанные в ходе этой программы, стоит остановиться на утверждении армянского журналиста и политолога Айка Халатяна. «Одно из уголовных дел (возбужденое против Гагика Царукяна, — прим.ред.) касается казино «Шангри Ла». Получается так: нынешнее правительство отменяет то решение, которое приняло предыдущее правительство, позволив человеку инвестировать крупны средства. И теперь, я думаю, какой инвестор захочет инвестировать в страну, где каждое новое правительство может через лет 7-8 изменить правила игры и поставить под удар твои инвестиции», — в частности, сказал Халатян, имея в виду уголовное дело, возбужденное по факту нарушений, выявленных в казино «Шангри Ла».
В действительности, однако, Халатян, по всей вероятности, не до конца понял сущность вышеупомянутого уголовного дела. Так, согласно сообщению, распространенному СНБ, нет ни слова об отмене какого-либо решения предыдущего правительства. Более того, речь идет о том, что компания Гагика Царукяна не осуществила все инвестиции, предусмотренные решением предыдущего правительства, и кроме этого, организовала казино и игры с выигрышем в не имеющем лицензию месте, причинив таким образом ущерб государству на миллиарды драмов. Что касается вопроса о том, в какой части сообщения СНБ Айк Халатян приметил то, о чем говорил во время программы Соловьева, трудно дать однозначный ответ.
И, продолжая попытки обойти проблемные заявления, прозвучавшие в рамках обсуждаемой программы, следует, пожалуй, остановиться на словах другого российского участника программы Алексея Мартынова. «Я напомню, что эск-президент Роберт Кочарян до сих пор сидит под стражей Роберт Кочарян и даже аппеляции не рассматривают его», — в частности, сказал Мартынов.
Пожалуй, здесь также не получится избежать недоумения, поскольку эксперт, участвующий в обсуждении внутриполитических вопросов Армении, должен был знать, что армянские суды в рамках дела Кочаряна в основном занимаются обсуждением ходатайств и апелляций команды защиты Кочаряна, а буквально недавно, 18 июня, Апелляционный суд удовлетворил ходатайство об изменении меры пересечения на залог в 4 млрд. драмов, в результате чего Кочарян находится на свободе.
«Массовые» акции протеста в Ереване
Произошедшие в Ереване 14 июня и в последующие дни события, связанные с лидером ППА Гагиком Царукяном, освещали также другие российские СМИ. Однако некоторые из этих публикаций, носили определенный манипулятивный характер и содержали некоторые неточности.
В частности, известный сайт Gazeta.ru озаглавил одну из своих публикаций следующим образом: «Царукян — премьер»: Армения требует отставки Пашиняна». И хотя позже в публикации отмечается, что в прошедших акциях протеста принимали участие сторонники Царукяна, тем не менее, из заголовка складывается впечатление, что в Армении сформировано общественное требование отставки Никола Пашиняна с поста премьер-министра.
Другое авторитетное российское СМИ — Kommersant.ru, озаглавило свою публикацию следующим образом: «Премьеру Армении бросила вызов улица». В статье говорится, что «Никол Пашинян, пришедший к власти на волне уличных протестов в 2018 году, впервые столкнулся с массовой акцией против своего правления». Отметим, однако, что 14 июня в акции протеста в поддержку Гагика Царукяна возле здания СНБ приняли участие максимум несколько сотен человек, что даже в случае такой маленькой страны, как Армения, нельзя рассматривать как «массовые акции протеста». А заголовок издания, как и в случае с Gazeta.ru, создает впечатление, что есть широкий настрой общественности против Пашиняна.
Как бы там ни было, подводя итоги, можем констатировать, что в российском медиапространстве в ходе освещения событий, происходящих в Армении, имеют место многочисленные манипуляции и неточности, которые в целом могут существенно исказить представления россиян и российской общественности о событиях в Армении.