Օրերս, Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերությունը հիմնական նորությունները լուսաբանող իր ծրագրերից մեկի շրջանակներում, անդրադարձ կատարելով հայ-չինական տնտեսական հարաբերությունների արդի իրավիճակին, որոշ ոչ ճշգրիտ տվյալներ է ներկայացրել երկու երկրների առևտրային հարաբերությունների դինամիկայի վերաբերյալ:
Այսպես, հաղորդման շրջանակներում Հանրայինը ներկայացրել է, որ Չինաստանը հանդիսանում է Հայաստանի երկրորդ խոշորագույն առևտրային գործընկերը, ինչը սակայն ճշգրիտ չէ: Բանն այն է, որ հեռուստաընկերությունը այստեղ հիմնվել է Չինաստանից կատարվող ներմուծման այն ցուցանիշի վրա, որը հաշվարկվում է ըստ ապրանքների ծագման երկրի դասակարգմամբ: Սակայն, այս դասակարգմամբ ներմուծման ընդհանուր ծավալում ներառվում են չինական ծագում ունեցող բոլոր ապրանքները՝ անկախ այն հանգամանքից, թե ո՞ր երկրից են այդ ապրանքները ներմուծվել: Այդպիսով, այս ցուցանիշը ներառում է նաև երրորդ երկրներից ներմուծված չինական ծագմամբ ապրանքների արժեքը, և հետևաբար այն չի արտացոլում Հայաստան-Չինաստան երկկողմ հարաբերությունների ճշգրիտ մակարդակը և որակը: Այդ տեսակետից, երկկողմ հարաբերությունների կոռեկտ գնահատման համար անհրաժեշտ է հիմնվել ներմուծման՝ ըստ առևտուր կատարող երկրների դասակարգման վրա:
Ըստ այս վերջին դասակարգման՝ 2017թ. հունվար-ապրիլ ամիսների ընթացքում արտահանման գծով ՀՀ խոշորագույն առևտրային գործընկեր է հանդիսացել Ռուսաստանը, որին բաժին է ընկնում ՀՀ ընդհանուր արտահանման 21.6%-ը: Գլխավոր գործընկերների շարքում Չինաստանը զիջում է նաև Շվեյցարիային, որն ունի 13.6% մասնաբաժին, Բուլղարիային (13%), Գերմանիային (7.3%), Վրաստանին (7.3%) և անգամ Իրաքին (5.9%): Այդպիսով, արտահանման գծով Չինաստանը Հայաստանի ոչ թե երկրորդ, այլ յոթերորդ առևտրային գործընկերն է՝ ընդհանուր արտահանման մեջ ունենալով 5% մասնաբաժին:
Ինչ վերաբերում է ներմուծմանը, ապա այստեղ ևս ՀՀ խոշորագույն գործընկեր երկիրը Ռուսաստանն է՝ 24.9% մասնաբաժնով, որին հաջորդում են Արաբական Միացյալ Էմիրությունները (6.4%), Վրաստանը (6.2%) և Շվեյցարիան (5.5%): Իսկ ահա Չինաստանը կատարվող ներմուծումների ծավալով միայն հինգերորդն է՝ ընդհանուր ներմուծման մեջ ունենալով 5.2% մասնաբաժին:
Անդրադառնալով երկկողմ առևտրի դինամիկային՝ հեռուստաընկերությունը փաստել է նաև, որ Հայաստան-Չինաստան առևտրաշրջանառության ծավալները աճի միտումներ են ցուցաբերում: Ինչ խոսք, 2017թ. առաջին չորս ամիսների ընթացքում երկկողմ առևտուրը 2016թ. համադրելի ժամանակահատվածի համեմատությամբ գրանցել է մոտ 28.5% աճ, սակայն այս աճը գրանցվել է 2016թ. կտրուկ անկման ֆոնին, երբ երկկողմ առևտուրը նվազել է 23 մլն դոլարով: Արդյունքում, ընթացիկ տարում երկկողմ առևտուրը դեռևս չի կարողացել վերականգնվել և հասնել 2015թ. գրանցած ցուցանիշին: Կից ներկայացված գծապատկերում արտացոլված է նաև նախորդ յոթ տարիների ընթացքում ՀՀ-Չինաստան երկկողմ առևտրի դինամիկան, որը, ինչպես պատկերված է, վերջին տարիներին ընդհանուր գծերով ցուցաբերել է նվազման միտումներ:

Неточные данные Հ1 о торговле между Арменией и Китаем
Недавно Общественная телекомпания Армении в рамках одной из своих программ, освещающих основные новости, обращаясь к текущей ситуации в армяно-китайских экономических отношениях, представила некоторые неточные данные о динамике торговых отношений между двумя странами.
Так, в рамках программы Հ1 представила, что Китай выступает вторым крупнейпим торговым партнером Армении, что, однако, не совсем точно. Дело в том, что телекомпания основывалась на том показателе импорта из Китая, который рассчитывается в соответствии с классификацией страны происхождения товаров.
Однако по этой классификации в общий объем импорта включены все товары китайского происхождения, независимо от того, из какой страны эти товары были импортированы. Таким образом, этот показатель включает в себя стоимость товаров китайского происхождения, импортируемых из третьих стран, и следовательно не отражает точный уровень и качество армяно-китайских двусторонних отношений. С этой точки зрения, для корректной оценки  двусторонних отношений необходимо полагаться на импорт в соответствии с классификацией стран, осуществляющих торговлю.
Согласно последней классификации в январе-апреле 2017 года по линии экспорта самым крупным торговым партнером Армении выступала Россия, на долю которой приходится 21.6% от общего объема экспорта Армении. В ряду главных партнеров Китай уступает также Швейцарии, которая имеет 13.6% долю, Болгарии (13%), Германии (7.3%), Грузии (7.3%) и даже Ираку (5.9%). Таким образом, по линии экспорта Китай не второй, а седьмой по счету торговый партнер Армении с 5% долей в общем объеме экспорта.
Что касается импорта, то здесь также крупнейшим партнером Армении является Россия с 24.9% долей, далее следуют Объединенные Арабские Эмираты (6,4%), Грузия (6.2%) и Швейцария (5.5%). А Китай по объему импорта занимает только пятое место с 5,2% долей в общем объеме импорта.
Обращаясь к динамике двусторонней торговли, телекомпания предстваила также, что объем товарооборота между Арменией и Китаем демонстрирует признаки роста. Конечно, в течение первых четырех месяцев 2017года двусторонняя торговля зафиксировала 28.5% рост по сравнению с аналогичным периодом 2016 года, однако этот рост был зафиксирован на фоне резкого спада в 2016 году, когда двусторонняя торговля снизилась на 23 мнл долларов.
В результате, двусторонняя торговля в текущем году пока не смогла восстановится и достичь зафиксированного в 2015 году показателя. В представленном ниже графике отражена также динамика двусторонней торговли между Арменией и Китаем за последние 7 месяцев, которая, как видно из графика, в последние годы оказала тенденции спада.
Թեգեր` Public TVКитайПервый канал АрменииՉինաստան
Китай и США не могут прийти к согласию в вопросе теорий о происхождении коронавируса
12:12, 18 Мар, 2020
Tert.am 16 марта опубликовал статью «Официальный представитель МИД КНР: Коронавирус был создан в США еще в 2015 году», в которой...
Вопрос русского языка остался вне «Повестки» Первого канала Армении
19:28, 18 Июл, 2017
На днях поднялось много шума в связи с преданием гласности возникшей в России проблемы относительно армянских водительских прав и «контрпредложения»...
На Общественном телевидении 3 апреля в ходе основного выпуска информационной программы «Оракарг» в 21:00, освещая оценку парламентских выборов в Армении...