Հայաստան Իտալիայից ծանրոցներ գալիս են. «Հրապարակը» սխալ է
Փաստ է՝ Իտալիան զգուշանում է Հայաստանից։ Անգամ նամակների և ծանրոցների համար սահմանը ժամանակավոր փակ է. Hraparak.am
Hraparak.am-ը հուլիսի 2-ին «Սահմանը փակ է՝ Հայաստան անգամ նամակ ու ծանրոց ուղարկելու..» վերնագրով նյութ էր հրապարակել, որում հեղինակը, մեջբերելով ֆեյսբուքյան մի օգտատիրոջ գրառում, եզրահանգել էր, որ Իտալիան, կորոնավիրուսով պայմանավորված, դադարեցրել է Հայաստանի հետ փոստային կապը։
«Մի ժամանակ Հայաստանն էր զգուշանում Իտալիայից, հիմա տխուր է, բայց փաստ՝ Իտալիան է զգուշանում Հայաստանից։ Անգամ նամակների և ծանրոցների համար սահմանը ժամանակավոր փակ է»,- գրել էր կայքը՝ մեջբերելով օգտատեր Եվա Պապիկյանի ֆեյսբուքյան գրառումը։
Հրապարակի նյութը տարածել էին մի քանի սունկ կայքեր՝ armblog.info, mediatime.am և այլն։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» փորձեց պարզել, թե արդյո՞ք Իտալիայից Հայաստան փոստային ծառայությունը ժամանակավորապես կասեցված է։
Պարզաբանում է օգտատերը
Fip.am-ը կապ հաստատեց օգտատեր Եվա Պապիկյանի հետ, որը նշեց, որ ծանրոցը փորձել է Հայաստան ուղարկել Իտալիայի Միլան քաղաքից պետական «Պոստե Իտալիանե» փոստային ծառայության միջոցով: Ըստ նրա՝ արկղը չեն վերցրել՝ պատճառաբանելով, որ որոշ երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանի հետ ծառայությունը վիրուսի պատճառով կասեցված է։ «Դեղ պիտի ուղարկեի շտապ, ասացին՝ ժամանակ առ ժամանակ եկեք, կասենք, ե՞րբ կվերականգնվի՝ իրենք էլ չգիտեն։ Երբ ես արկղը տարա, իրենք նույնիսկ չգիտեին պարունակությունն ինչ է, ուղղակի ասացին, որ մի քանի երկրների հետ, այդ թվում՝ Հայաստանի, փոստային ծառայությունը ժամանակավորապես չի գործում»,- ասաց Եվան։
«Հայփոստը» եվրոպական բոլոր երկրներից, այդ թվում՝ Իտալիայից, փոստ ստանում է
«Հայփոստի» մամուլի քարտուղար Գևորգ Աբրահամյանն էլ Fip.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ «Հայփոստը» որևէ խնդիր չունի Իտալիայից փոստ ստանալու հարցում։ «Եվրոպական բոլոր երկրներից, այդ թվում՝ Իտալիայից, մենք անարգել փոստ ստանում ենք։ Մենք ընդունում ենք առաքանիներ ամբողջ աշխարհից, եթե այնտեղից ուղարկում են, այսինքն՝ եթե տվյալ երկրի և Հայաստանի օրենսդրությամբ տվյալ իրերի առաքումը չի արգելվում։ Իտալիայից կոնկրետ ծանրոցներ պարբերաբար ստանում ենք և վերջին օրերին ևս փոստ ունեցել ենք»,- ասաց նա։
Հայաստանը «Պոստե Իտալիանեի» «սև» ցուցակում չէ
Իտալիայի փոստային կապի ազգային օպերատոր «Պոստե Իտալիանեն» իր կայքում ներկայացնում է այն երկրների ցանկը, որոնց հետ, COVID-19-ով պայմանավորված, փոստային առաքումը ժամանակավորապես դադարեցված է։ Եվ հուլիսի 3-ին թարմացված ցուցակում Հայաստանը չկա։
Այսպիսով, կարող ենք եզրակացնել, որ Hraparak.am կայքի կողմից որպես փաստ ներկայացված եզրահանգումը, թե կորոնավիրուսով պայմանավորված՝ Իտալիայից դեպի Հայաստան փոստային ծառայություն չի իրականացվում, սխալ է։ Փաստացի, «Պոստե Իտալիանեի» կայքում Հայաստանը «սև ցուցակում» նշված չէ, և անհասկանալի է, թե ինչու է Միլանի փոստային բաժանմունքը, օգտատիրոջ խոսքով, հրաժարվել ուղարկել ծանրոցը։
Թեգեր` ԻտալիակորոնավիրուսՀայփոստՀրապարակֆեյսբուքյան օգտատեր
Ռ․ Ռուբինյանը Ցեղասպանության պահանջից հրաժարվելու մասին հայտարարություն չի արել
17:18, 25 Մյս, 2022
Մայիսի 21-ին Ֆեյսբուք սոցիալական ցանցում David Chobanyan օգտատերն անհայտ աղբյուրից Ռուբինյանի նկարով հոդվածի սքրինշոթ-լուսանկար է տարածել՝ «Հայաստանը պետք է հրաժարվի...

Сайт Hraparak.am 2 июля опубликовал статью под названием «Граница закрыта даже для отправки писем и посылок в Армению», в которой автор, цитируя запись одного из пользователей Facebook, пришел к выводу, что Италия из-за коронавируса прекратила почтовую связь с Арменией.
«Когда-то Армения остерегалась Италию, сейчас грустно, но факт – Италия остерегается Армению. Даже для писем и посылок граница временно закрыта», — написал сайт, цитируя запись пользователя Facebook Евы Папикян.
Статью «Грапарак» распространили сайты-однодневки, такие как armblog.info, mediatime.am и т.д.
«Платформа проверки сайтов» попыталась выяснить, действительно ли почтовые отправки из Италии в Армению временно прекращены.
Разъясняет пользователь
Fip.am связался с пользователем Евой Папикян, которая отметила, что она пыталась отправить посылку в Армению из итальянского города Милан через государственную почтовую службу «Poste Italiane». По ее словам, коробку у нее не взяли, обосновав это тем, что почтовая связь с некоторыми странами, в том числе с Арменией, приостановлена из-за вируса. «Мне нужно было срочно отправить лекарство. Мне сказали: «Приходите время от времени, мы сообщим вам, когда почтовая связь будет восстановлена». Они сами не знают, когда будет восстановлена. Когда я отнесла коробку, они, даже не зная какое содержимое внутри, просто сказали, что почтовая связь с некоторыми странами временно не работает, в том числе и с Арменией», — сказала Ева.
«Айпост» получает почту из всех европейских стран, в том числе и из Италии Италии
В беседе с Fip.am пресс-секретарь «Айпоста» Геворк Абрамян отметил, что с получением почтовых отправок из Италии у «Айпост» нет каких-либо проблем. «Мы беспрепятственно получаем почтовые отправки из всех европейских стран, в том числе и из Италии. Мы принимаем посылки со всего мира, если доставка этих товаров не запрещена законодательством данной страны и Армении. Конкретно из Италии мы периодически получаем посылки. В последние дни мы также получили почтовые отправки», — сказал он.
Армения не входит в черный список «Poste Italiane»
Национальный почтовый оператор Италии «Poste Italianе» на своей странице представляет список стран, почтовая доставка в которые временно приостановлена из-за COVID-19. В обновленный 3 июля список Армения не входит.
Таким образом, мы можем сделать вывод, что представленное как факт заключение Hraparak.am о том, что почтовая доставка из Италии в Армению не осуществляется из-за коронавируса, является невереным. Фактически, Армения в «черном списке» «Poste Italianе» не указана, и неясно, почему почтовое отделение в Милане, по словам пользователя, отказалось отправить посылку.