«Մոդեռնայի» պատվաստանյութի վերաբերյալ շահարկումների հետքերով
Եթե տվյալ պատվաստանյութը ներարկվի մոլորակի բոլոր բնակիչներին, ապա այն մահացու հիվանդություններ կառաջացնի 1.5 միլիարդ մարդու մոտ․ Ռոբերտ Քենեդի
Վերջին շրջանում սոցցանցերում և լրատվամիջոցներում ակտիվորեն քննարկվում է կառավարության կողմից ամերիկահայ գործարար Նուբար Աֆեյանի ընկերությունից կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութ ձեռք բերելու հարցը։
Քննարկումներն ակտիվացել էին այն բանից հետո, երբ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը հայտարարել էր, որ պատվաստանյութի հաստատումից հետո Հայաստանը կարող է ձեռք բերել առաջին խմբաքանակները։ ««Մոդեռնայի» պատվաստանյութն ամենահավանական տարբերակներից մեկն է, որը կարող է ընդունվել որպես վերջնական պատվաստանյութ․․․»,- նշել էր Թորոսյանը:
Սոցիալական ցանցերում հաճախ են հանդիպում «Մոդեռնայի» պատվաստանյութի վերաբերյալ շահարկումներ։ «Առողջ հանրություն» ՀԿ նախագահ Մարինա Խաչատրյանը, մասնավորապես, նշել էր, որ պատվաստանյութը մահաբեր է, ավելին՝ ստորագրահավաք էր սկսել պարտադիր պատվաստումների դեմ։ Առաջարկ էր եղել պատվաստումների  դեմ համաժողովրդական ճակատ ստեղծելու և այլ։
Ֆեյսբուքյան օգտատերերից մեկն էլ մեջբերել էր ԱՄՆ նախկին նախագահ Ջոն Քենեդու եղբորորդի Ռոբերտ Քենեդի Կրտսերի հայտարարությունները՝ «Մոդեռնայի» պատվաստանյութերի վտանգավոր ազդեցության մասին։
Հաշվի առնելով հանգամանքը, որ ընկերության կողմից ստեղծված պատվաստանյութի փորձարկումների երկրորդ փուլի արդյունքներն արդեն հրապարակվել են և բավական հիմնավոր տեղեկություններ են տալիս դրա ազդեցության վերաբերյալ, «Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց անդրադառնալ այս թեմայով շահարկումներին և որոշ մանրամասներ ներկայացնել պատվաստանյութի վերաբերյալ։
Ամերիկյան «Մոդեռնա» դեղագործական ընկերությունը, որի համահիմնադիրը Նուբար Աֆեյանն է, հիմնադրվել է 2010 թվականին։ Ընկերությունը մասնագիտացած է հենց դեղամիջոցների և պատվաստանյութերի ստեղծման ու մշակման գործում։
Պատվաստանյութի «մահաբեր» լինելու վարկածը հիմնավորված չէ
Կարծիքը, թե «Մոդեռնայի» պատվաստանյութը կարող է մարդկանց մահվան պատճառ դառնալ կամ որ ունի «սարսափելի»՝ 20 տոկոս վտանգավորություն, մանիպուլյացիա է։ Վտանգավորության 20 տոկոսի մասին խոսել էր Ռոբերտ Քենեդի Կրտսերը։ Նա, մասնավորապես, նշել էր, որ «եթե տվյալ պատվաստանյութը ներարկվի մոլորակի բոլոր բնակիչներին, ապա այն մահացու հիվանդություններ կառաջացնի 1.5 միլիարդ մարդու մոտ»։
Իրականությունն այն է, որ փորձարկման առաջին փուլում փորձարկված և բարձր դոզա ստացած 15 կամավորներից երեքի մոտ են բարդություններ առաջացել։ Ցածր դոզայի դեպքում որևէ բարդություն չի առաջացել։ Ըստ «Մոդեռնա» ընկերության կայքում հրապարակված զեկույցի, որին էլ հղում է տալիս Քենեդին, այդ բարդությունների հաղթահարման համար հնարավոր է բժշկական միջամտության անհրաժեշտություն լինի, սակայն կյանքի համար վտանգ դա չի առաջացնի։
Պատվաստանյութի կլինիկական փորձարկումներին մասնակցած մարդկանցից մի քանիսը ևս պատմել են իրենց փորձառության մասին. առաջին օրերին նրանցից մեկի մոտ ձեռքի շրջանում ցավ էր առաջացել։
Զեկույցում նշվում է նաև, որ փոքր դոզաները ևս արդյունավետ են եղել վարակված կենդանիների օրգանիզմից կորոնավիրուսը հեռացնելու գործում։
«Մոդեռնայի» փորձարկումների երկրորդ փուլի արդյունքները խոստումնալից են եղել
Վերջերս ամերիկյան ընկերությունը հրապարակեց փորձարկումների երկրորդ փուլի արդյունքները։ Դրանք փաստում են, որ պատվաստանյութը իմունիտետ է առաջացրել փորձարկված անձանց մոտ։ Ի դեպ, երկրորդ փուլում չի  փորձարկվել բարձր՝ 250 մկգ դոզայով պատվաստանյութը։ Պատվաստանյութի արտադրությունը կարող է սկսվել 3-րդ փուլի հաջող ավարտից հետո։ Վակցինացված անձանց մոտ կորոնավիրուսի դեմ ձեռք բերած իմունիտետը ստուգվելու է նաև պատվաստվելուց մեկ տարի անց։
Նշենք նաև, որ ցանկացած պատվաստանյութի դեպքում կողմնակի հետևանքների և դրանց պատճառով մահացության ցուցանիշը հստակ հաշվարկել հնարավոր չէ։ Պատճառներից մեկն այն է, որ վիրուսն ազդում է իմունային համակարգի վրա, իսկ դրա վերականգնումը տարբեր բարդություն և հետևանքներ կարող է ունենալ տարբեր տարիք և առողջական վիճակ ունեցող մարդկանց դեպքում։
Հայաստանի հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման կենտրոնի տնօրենի տեղակալ Գայանե Սահակյանը հայտնել է, որ պատվաստանյութի  ձեռքբերման դեպքում այն պարտադիր չի լինի բոլորի համար։ Ուշադրության կենտրոնում լինելու են ռիսկային խմբերը։
Ռոբերտ Քենեդի Կրտսերը դեմ է բոլոր տեսակի պատվաստումներին
Ռոբերտ Քենեդին, որի հայտարարությունները Հայաստանում մեծ տարածում են գտնում, Միացյալ Նահանգներում հայտնի է որպես հակապատվաստումային շարժման առաջնորդ և ապատեղեկատվությունների հիմանական տարածող։ Այս նպատակի համար վերջինս օգտագործում է իր ստեղծած մի քանի կառույցները։ Դրանցից մեկը «Երեխաների առողջության պահպանման կենտրոնն» է, որտեղ  էլ հիմնականում հրապարակվում են Քենեդու պրովոկացիոն մտքերը՝ պատվաստանյութերի և, առհասարակ, կորոնավիրուսի վերաբերյալ։
Նշենք, որ ըստ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության՝ ներկա պահին կա կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի ավելի քան 140 տեսակ՝ փորձարկման տարբեր փուլերում։ Դրանցից 13-ն արդեն փորձարկվում են մարդկանց վրա։
Այսպիսով, կարող ենք արձանագրել, որ «Մոդեռնա» ընկերության կողմից ստեղծված պատվաստանյութի ձախողման կամ դրա վտանգավոր լինելու մասին հայտարարությունները մանիպուլյատիվ են, նենգափոխված և չունեն գիտական հիմնավորում։
Թեգեր` կորոնավիրուսկորոնավիրուսի պատվաստանյութՄոդեռնաՆուբար Աֆեյան
«Չենք պատվաստվում» ֆեյսբուքյան հաշիվը՝ կորոնավիրուսի մասին ապատեղեկատվության օջախ
22:09, 24 Փտր, 2022
Կորոնավիրուսային համավարակի ընթացքում սոցիալական ցանցերում հայտնվեցին էջեր, որոնք թե՛ COVID-19-ի, թե՛ դրա դեմ պատվաստման վերաբերյալ ապատեղեկատվություն են տարածում: Դրանցից մեկը...
Համավարակների ժամանակ պատվաստանյութերի գրանցումը պարտադիր չէ․ Արա Զոհրաբյանը մանիպուլացնում է
18:08, 7 Փտր, 2022
Փաստաբանների պալատի նախկին նախագահ, «Ազատ կամք» նախաձեռնության համահիմնադիր, «Զարթոնք» ազգային-քրիստոնեական կուսակցության ղեկավար Արա Զոհրաբյանը հայտարարել է, որ Հայաստանում կիրառվող որևէ...
Օմիկրոն․ ի՞նչ գիտենք կորոնավիրուսի նոր շտամի մասին
11:10, 29 Հնվ, 2022
Վերջին շրջանում Հայաստանում, ինչպես և ամբողջ աշխարհում, ակտիվորեն տարածվում է կորոնավիրուսի նոր՝ Օմիկրոն շտամը, որը համարվում է վիրուսի ավելի հեշտ...
Ի՞նչ է խթանիչ (երրորդ) պատվաստումը և ինչքանով է անհրաժեշտ
18:28, 27 Հնվ, 2022
Կորոնավիրուսի Օմիկրոն ենթատեսակի ի հայտ գալուց հետո 2021 թվականի նոյեմբերին համավարակը նոր թափ առավ: Հիվանդության ընթացքը վերահսկելու համար Առողջապահության համաշխարհային...

В последнее время в соцсетях и средствах массовой информации активно обсуждается вопрос приобретения правительством вакцины от коронавируса у компании американского бизнесмена армянского происхождения Нубара Афеяна.
Активные дискуссии начались после того, как министр здравоохранения Арсен Торосян заявил, что после утверждения вакцины Армения сможет приобрести первые партии. «Вакцина Moderna — один из самых вероятных вариантов, который может быть признан в качестве окончательной вакцины…», — отметил Торосян.
В социальных сетях часто встречаются спекуляции в связи с вакциной Moderna. Председатель НПО «Здоровое общество» Марина Хачатрян, в частности, заявила, что вакцина смертоносна, более того, организовала сбор подписей против обязательной вакцинации. Было даже предложение создать всенародный фронт борьбы с прививками и т.п.
А один из пользователей фейсбука процитировал заявление племянника экс-президента США Джона Кеннеди – Роберта Кеннеди-младшего о вредном воздействии вакцин Moderna.
Учитывая тот факт, что результаты второй стадии испытаний вакцины, созданной компанией, уже опубликованы и дают довольно основательные сведения о ее воздействии, «Платформа проверки фактов» решила остановиться на этих спекуляциях и представить некоторые подробности о вакцине.
Американская фармацевтическая компания Moderna, соучредителем которой является Нубар Афеян, создана в 2010 году. Компания специализируется именно на создании и разработке лекарственных средств и вакцин.
Версия о «смертоносности» вакцины необоснованна
Мнение, что вакцина Moderna может стать причиной смерти людей, или что ее «ужасная» степень риска составляет 20 процентов – манипуляция. О 20-процентной степени риска заявил Роберт Кеннеди-младший. Он, в частности, отметил, что «если эту вакцину ввести всем жителям планеты, она вызовет смертельные заболевания у 1,5 миллиарда человек».
Правда в том, что у трех из 15 добровольцев, на которых проводились испытания на первой стадии и которым была введена большая доза, возникли осложнения. При малой дозе осложнений не было. Согласно докладу, опубликованному на сайте компании Moderna, на который ссылается Кеннеди, возможно, для преодоления этих осложнений потребуется медицинское вмешательство, но угрозы для жизни они не вызовут.
Несколько человек из участвовавших в клинических испытаниях вакцины также рассказали о своем опыте: в первые дни у одного из них появились боли в руке.
В докладе также отмечается, что малые дозы тоже были эффективными для удаления коронавируса из организма зараженных животных.
Результаты второй стадии испытаний Moderna были многообещающими
Недавно американская компания опубликовала результаты второй стадии испытаний. Они свидетельствуют о том, что вакцина выработала иммунитет у испытуемых людей. Кстати, на второй стадии высокая доза вакцины – 250 мкг – не вводилась. Производство вакцины может начаться после успешного завершения третьей стадии испытаний. Иммунитет против коронавируса, приобретенный вакцинированными, будет проверяться и через год после вакцинации.
Отметим также, что в случае с любой вакциной невозможно точно рассчитать побочные эффекты и показатель смертности в результате ее введения. Одна из причин в том, что вирус влияет на иммунную систему, а ее восстановление может привести к различным осложнениям и последствиям у людей разного возраста и состояния здоровья.
Заместитель директора Центра контроля и профилактики заболеваний Армении Гаяне Саакян сообщила, что в случае приобретения вакцины она не будет обязательной для всех. В центре внимания будут группы риска.
Роберт Кеннеди-младший выступает против всех видов вакцин
Роберт Кеннеди, заявления которого так активно распространяются в Армении, в Соединенных Штатах известен как лидер движения против вакцин и основной распространитель дезинформации. Для этого он использует несколько созданных им структур. Одна из них — «Центр охраны здоровья детей», которая в основном и публикует провокационные мысли Кеннеди о вакцинах и, в целом, о коронавирусе.
Отметим, что, согласно Всемирной организации здравоохранения, в настоящее время существует более 140 видов вакцин против коронавируса на разных стадиях испытаний. 13 из них уже испытываются на людях.
Таким образом, можем констатировать, что заявления о несостоятельности или опасности вакцины, созданной компанией Moderna, манипуляционны, искажены и научно необоснованны.