Դռնփակ չի կարելի զեկուցել․ կառավարության օրակարգում շատացել են չզեկուցվող հարցերը
Կառավարության նախորդ՝ սեպտեմբերի 10-ի նիստում օրակարգում ընդգրկված 40 հարցից զեկուցվող էին միայն 4-ը: Նիստերի անցկացման նման մոտեցումը մշտապես մամուլի ուշադրության կենտրոնում է։ Միաժամանակ, կառավարության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը պարբերաբար ընդգծում է կառավարության աշխատանքի թափանցիկության կարևորությունը:
Դեռ 2018 թվականի հեղափոխությունից առաջ իշխող ուժը նախաձեռնել էր կառավարության նիստերը դռնփակ անցկացնելու օրենսդրական նախագիծ: Հանրապետական կառավարության ղեկավար Կարեն Կարապետյանն այդ նախագիծը հիմնավորում էր նրանով, որ գործադիրի աշխատակիցները կաշկանդվում են արտահայտել իրենց տեսակետները: Նախագծով նիստերը դռնբաց անցկացվելու էին միայն կառավարության հատուկ որոշմամբ:
Այս նախագիծը ժամանակին լուրջ քննադատությունների առիթ էր դարձել: Հեղափոխությունից հետո, սակայն, օրենսդրական այս նախաձեռնությունը չեղյալ համարվեց: «Մենք լուծում ենք ևս մեկ՝ ժամանակին աղմուկ հարուցած հարց։ Հիշում եք, որ օրենքով նախատեսված՝ նիստերը հիմա լինում են դռնփակ, իսկ դռնբաց նիստերը հատուկ որոշում են պահանջում։ Մենք հիմա հակառակն ենք անում, բայց, իհարկե, կլինի փակ նիստեր անելու անհրաժեշտություն»,- 2018 թ. նոյեմբերի 15-ին հայտարարել էր վարչապետ Փաշինյանը:
Նոր իշխանությունները, սակայն, նիստերը դռնփակ անցկացնելու փոխարեն որդեգրեցին նոր քաղաքականություն: Մասնավորապես, վերջին երկու տարիների ընթացքում զգալի նվազել է զեկուցվող հարցերի քանակը: 2020 թ. սեպտեմբերի 10-ի դրությամբ չզեկուցվող հարցերի փաթեթում է ընդգրկվել տարվա ընթացքում քննարկված հարցերի շուրջ 88 տոկոսը:
«Փաստերի ստուգման հարթակի» հարցմանն ի պատասխան, վարչապետի աշխատակազմից տեղեկացնում են, որ 2017-ի ընթացքում կառավարության նիստերում չզեկուցվող է եղել 1982 հարցերից 1054-ը կամ 53 տոկոսը: 2018-ին չզեկուցվող հարցերը կազմել են ընդհանուրի շուրջ 62 տոկոսը:
Նախորդ տարի կառավարության նիստերի օրակարգում ընդգրկված 1947 հարցից 1401-ը կամ մոտ 72 տոկոսը չի զեկուցվել: Եվս 49 հարց ներկայացվել է որպես գաղտնի փաստաթուղթ: 2017-ի համեմատ չզեկուցվող հարցերի քանակն ավելացել է շուրջ 29 տոկոսով:
2020 թվականի սեպտեմբերի 10-ի դրությամբ չզեկուցվող հարցերի չափաբաժինը կտրուկ ավելացել է: Նիստերում ընդգրկված ընդհանուր առմամբ 1388 հարցից միայն 164-ը կամ մոտ 12 տոկոսն է քննարկվել:
Հավելենք, որ կառավարության նիստերի օրակարգում ընդգրկվող հարցերի բովանդակությունը (բացառությամբ՝ գաղտնի հարցերի) նիստից մեկ օր առաջ հրապարակվում է e-gov.am կայքում, սակայն դրանց ծանոթանալը և ուսումնասիրելը բավական ժամանակատար է, երբեմն՝ բարդ:
Ամփոփելով՝ նշենք, որ, թեպետ Հայաստանի նոր իշխանությունները չեղարկել էին կառավարության նիստերը դռնփակ անցկացնելու նախագիծը, սակայն մյուս կողմից՝ օրակարգում ընդգրկված հարցերի մեծամասնությունն այսօր փաստացի չի զեկուցվում և չի քննարկվում։

В повестке дня правительства увеличились вопросы, которые обсуждаются за закрытыми дверями
На прошедшем 10 сентября заседании правительства из 40 вопросов, включенных в повестку дня, лишь по 4 вопросам был представлен доклад. Такой подход к проведению заседаний всегда находится в центре внимания СМИ. В то же время глава правительства Никол Пашинян регулярно подчеркивает важность прозрачности работы правительства.
Еще до революции 2018 года правящая сила инициировала законопроект о проведении заседаний правительства за закрытыми дверями. Глава правительства от Республиканской партии Карен Карапетян обосновал законопроект тем, что министры чувствуют себя скованно во время выражения своих мыслей. Согласно законопроекту, заседания кабмина в открытом режиме проводились бы только решением правительства.
В свое время этот законопроект стал предметом серьезной критики. Однако после революции эта законодательная инициатива была отменена. «Мы решаем еще один наделавший в свое время немало шума вопрос. Если помните, в соответствии с законом, заседания правительства проходят при закрытых дверях, только в отдельных случаях они проводятся в открытом режиме. Мы предлагаем сделать наоборот, правда, необходимость в проведении закрытых заседаний, конечно же, будет возникать»,— заявил 15 ноября 2018 года премьер-министр Никол Пашинян.
Новые власти, однако, приняли новую альтернативную политику проводения заседаний за закрытыми дверями. В частности, за последние два года сократилось количество вопросов, по которым представляется доклад. По состоянию на 10 сентября 2020 года в пакет вопросов, которые не подлежали докладу, было включено около 88% обсуждаемых в течение года вопросов.
В ответ на запрос «Платформы проверки фактов» в аппарате премьер-министра сообщили, что на заседаниях правительства в 2017 году из 1982 вопросов не подлежали докладу1054 вопроса или 53%. В 2018 году не подлежащие докладу вопросы составили 62% от общего количества.
Из 1947 вопросов повестки дня заседаний правительства в прошлом году не подлежал докладу 1401 вопрос или около 72%. Еще 49 вопросов были представлены как конфиденциальные документы. По сравнению с 2017 годом количество вопросов, не подлежащих докладу, увеличилось примерно на 29%.
По состоянию на 10 сентября 2020 года резко увеличилась доля вопросов, не подлежащих докладу. Из 1388 вопросов, включенных в повестку дня заседаний, были обсуждены только 164 или около 12%.
Добавим, что содержание вопросов, включенных в повестку дня заседаний правительства (за исключением конфиденциальных вопросов), публикуется на сайте e-gov.am за день до заседания, но ознакомление с ними и их изучение иногда занимает достаточно много времени.
В заключение отметим, что хотя новые власти Армении отменили проект проведения заседаний правительства за закрытыми дверями, однако в настоящее время большая часть вопросов повестки дня фактически не подлежит докладу и не обсуждается.