Ինչպես են ադրբեջանցիները վերաբերվում հայ խաղաղ բնակիչներին ու ինչ էր փորձում քարոզել Дождь-ի եթերում ադրբեջանցի գրողը
15:31, 30 Սպտ, 2020
Ես չեմ կարծում, որ ադրբեջանական զորքերը, զինվորները կարող են վնասել սովորական քաղաքացիներին՝ հայերին. ադրբեջանցի գրող
Սեպտեմբերի 29-ին ռուսական «Դոժձ» (Дождь) առցանց հեռուստատեսության՝ Արցախում Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի վերաբերյալ քննարկման ընթացքում ադրբեջանցի գրող Համիդ Խերիսչին, ի թիվս պատերազմի վերաբերյալ այլ կեղծ ու քարոզչական պնդումների, հայտարարեց, որ ադրբեջանական բանակը Լեռնային Ղարաբաղ մտնելուց հետո չի վնասի սովորական քաղաքացիներին:
Քննարկումը վարող Պավել Լոբկովը գրողին հարց ուղղեց՝ արդյո՞ք ադրբեջանական բանակը Ղարաբաղի քաղաքներ «վերադառնալու կամ դրանք գրավելու» դեպքում չի իրականացնի խաղաղ հայ բնակչության ցեղասպանություն, ինչպես դա տեղի էր ունեցել 1988 թվականին Սումգայիթում։
Խերիսչին, ի պատասխան, պնդեց, որ այսօր առկա իրավիճակը պետք չէ համեմատել 1990-ականների հետ։ «Այսօր մենք գործ ունենք կարգապահ բանակի հետ…։ Ճակատային մարտեր վարող զորքերը կարգապահ են, ղեկավարվում են մեկ կենտրոնից, որտեղ կա տեսահսկում և այլ հսկողություն։ Ես չեմ կարծում, որ ադրբեջանական զորքերը, զինվորները կարող են վնասել սովորական քաղաքացիներին՝ հայերին։ Իմիջիայլոց՝ մեր քաղաքացիներին»,- հայտարարեց գրողը։
Ըստ Խերիսչիի՝ հետագայում Ադրբեջանը կներդնի խաղաղապահական քաղաքականություն. մի կողմից հայկական ծագման խաղաղ բնակչության հետ աշխատանք կտարվի, իսկ մյուս կողմից՝ գերիների նկատմամբ կկիրառվեն Ժնևյան կոնվենցիայի դրույթները:
Իրականում, սակայն, վերջին տարիներին տեղի ունեցած փաստերը հակառակի մասին են վկայում: 1994 թվականի հրադադարից հետո պաշտոնական Բաքուն վարել է հայատյաց քաղաքականություն, ինչը հաստատվում է արձանագրված բազմաթիվ դեպքերով:
Քաղաքացիական բնակչության շրջանում զոհերը Ապրիլյան պատերազմի ընթացքում
2016 թվականին ապրիլի 1-ի լույսի 2-ի գիշերը Ադրբեջանը լայնածավալ ռազմական գործողությունների սկսեց Արցախի դեմ: Ապրիլի 3-ի երեկոյան «Հետք» պարբերականը և «Ֆոտոլուր» գործակալությունը ցնցող լուսանկարներ էին հրապարակել Թալիշ գյուղում ադրբեջանցի զինվորների բարբարոսությունների մասին: Ադրբեջանցիները սպանել էին գյուղից չտարհանված Վալերա Խալափյանին ու նրա կնոջը` Ռազմելային, ինչպես նաև Վալերա Խալափյանի 92-ամյա մորը՝ Մարուսյա Խալափյանին, խոշտանգել նրանց մարմինները, կտրել ականջները:
Պետք է նշել, որ Ադրբեջանի հարձակումը սկսել էր խաղաղ բնակչությանը թիրախավորելով։ Առաջին զոհը 12-ամյա Վաղինակ Գրիգորյանն էր, որը սպանվել էր դպրոց գնալու ճանապարհին՝ ադրբեջանական հրթիռակոծության հետևանքով: Նրա հետ գտնվող եղբայրն ու ընկերը նույնպես վիրավորվել էին:
Հայ սպային քնած ժամանակ կացնահարածը՝  հերոս
2004 թ. Բուդապեշտում ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» անգլալեզու ուսումնական դասընթացների ժամանակ ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովը դաժանաբար սպանեց հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին՝ քնած ժամանակ կացնի 16 հարված հասցնելով: Նա մտադրված էր սպանելու դասընթացներին մասնակցող ևս մեկ հայաստանցու, սակայն վերջինիս լիտվացի սենյակակիցը փրկել էր նրան:
Հունգարիայում տեղի ունեցած դատավարության արդյունքում Սաֆարովը դատապարտվել էր ցմահ ազատազրկման՝ առաջին 30 տարում առանց համաներման իրավունքի։ 2012 թվականին Ադրբեջանին հաջողվեց Հունգարիայից թույլտվություն ստանալ Սաֆարովի էքստրադիցիայի համար: Ադրբեջանում սպային ընդունեցին որպես ազգային հերոսի: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ներում շնորհեց ոճրագործին, ավելին՝ նրա կոչումը բարձրացավ՝ հասնելով մայորի, նա ստացավ տուն և 8 տարվա ընթացքում կուտակված աշխատավարձը:
Հատկանշական է, որ Ադրբեջանի մարդու իրավունքների պաշտպան Էլմիրա Թեյմուր կըզը Սուլեյմանովան հայտարարեց, որ Սաֆարովը պետք է օրինակ դառնա երիտասարդության համար: 2020 թվականին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանն արձանագրեց, որ Ադրբեջանը ձախողել է իր սպայի կողմից էթնիկ ատելության հողի վրա իրականացված հանցանքի համար ազատազրկման ապահովումը, որին ներել են ու ապահովել նրա առաջխաղացումը։
Այսինքն՝ Ադրբեջանը ատելության հողի վրա իրականացված սպանություն կատարած անձին հերոսացրել է պետական մակարդակով, ինչը ամրագրված է ՄԻԵԴ որոշման մեջ:
Ժամկետային զինծառայող Քյարամ Սլոյանի մարմնի գլխատումը
2016 թ. ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը Թալիշում սպանվեց նաև ազգությամբ եզդի զինծառայող Քյարամ Սլոյանը:  Մահից հետո նրան գլխատել էին: Գլուխը հայտնվել էր ադրբեջանցիների մոտ, որոնք նկարվել են մարմնի այդ մասի հետ և տեղադրել սոցիալական ցանցերում: Օրեր անց և միայն Կարմիր Խաչի միջնորդությամբ հնարավոր էր եղել հետ բերել 20-ամյա զինծառայողի գլուխը: Մարմինը հուղարկավորելուց 8 օր անց Քյարամին վերահուղարկավորել էին:
2016 թ. մայիսի 1-ին Ադրբեջանի նախագահի կայքը հրապարակել էր Իլհամ Ալիևի՝ Ադրբեջանի զորամասերից մեկն այցելելու լուսանկար: Նշված լուսանկարներից պարզ էր դառնում, որ Իլհամ Ալիևը հանդիպել և պարգևատրել էր զինծառայողների, որոնց շարքում էր Սլոյանի կտրված գլուխը ադրբեջանական գյուղում  ցուցադրող, Ադրբեջանի  ԶՈՒ զինծառայող Էլնուր Ֆարզալիևը:
Նշենք նաև, որ շատ հայ զինծառայողների մարմիններ խոշտանգման են ենթարկվել մահից հետո: Եվս երկու զինծառայողի՝ Հայկ Թորոյանին և Հրանտ Դարբինյանին, սպանել էին գլխատելով:
Հավելենք, որ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սկսված ռազմական գործողությունների ընթացքում էլ առաջին զոհերը խաղաղ բնակիչներ էին: Մարտունիում հրթիռակոծության հետևանքով սեպտեմբերի 27-ին զոհվեցին մեկ տարեց կին և նրա 9-ամյա թոռը:
Այսպիսով, վերջին տարիներին խաղաղ և ռազմական իրադրությունների ընթացքում Ադրբեջանի բանակը և իշխանությունները որդեգրել են հայատյաց քաղաքականություն, պարգևատրել են հայերին դաժանաբար սպանած անձանց:
Հետևաբար, ռուսական լսարանին ուղղված ադրբեջանցի գրողի այն պնդումը, թե ադրբեջանական բանակի՝ Արցախը գրավելուց հետո ադրբեջանական կառավարությունը և բանակը որդեգրելու են խաղաղապահական և մարդասիրական քաղաքականություն, չի համապատասխանում իրականությանը, քանի որ չի հաստատվում նախկինում եղած որևէ դեպքով:

Как азербайджанцы относятся к мирным армянским жителям и что азербайджанский писатель пытался пропагандировать в эфире «Дождя»
15:31, 30 Сен, 2020
Азербайджанский писатель: Не думаю, что  азербайджанские войска и солдаты могут обидеть обычных граждан – армян
На российском телеканале «Дождь» 29 сентября во время дискуссии касательно войны, развязанной Азербайджаном в Арцахе, азербайджанский писатель Хамид Херисчи, в числе других ложных и пропагандистских утверждений о войне, заявил что азербайджанская армия не нанесет вреда обычным гражданам после входа в Нагорный Карабах.
Ведущий дискуссии Павел Лобков обратился к писателю с вопросом, не совершит ли азербайджанская армия Геноцид мирного армянского населения, если она «вернет или захватит» города Карабаха, как это произошло в 1988 году в Сумгаите?
В ответ Херисчи отметил, что нынешнюю ситуацию не следует сравнивать с 1990-ми годами. «Сегодня мы имеем дело с дисциплинированной армией… Войска, которые ведут фронтальные бои, дисциплинированы, они управляются из единого центра. Там и видеонаблюдение, там очень много контроля. Не думаю, что  азербайджанские войска и солдаты могут обидеть обычных граждан – армян. Кстати, наших граждан», — заявил писатель.
По словам Херисчи, в будущем Азербайджан внедрит миротворческую политику: с одной стороны, работа будет вестись с гражданским населением армянского происхождения, а с другой стороны, к пленным будут применяться положения Женевской конвенции.
В действительности же факты последних лет свидетельствуют об обратном. С момента прекращения огня 1994 года официальный Баку проводит антиармянскую политику, что подтверждается многочисленными случаями.
Жертвы среди гражданского населения во время апрельской войны
В ночь с 1 на 2 апреля 2016 года Азербайджан начал широкомасштабную военную операцию против Арцаха. Вечером 3 апреля издание Hetq и агентство Photolure опубликовали шокирующие фотографии варварства азербайджанских солдат в селе Талыш. Азербайджанцы убили не успевших покинуть село Валеру Халапяна и его жену Размелу, а также 92-летнюю мать Валеры Халапяна − Марусу Халапян, надругались над их телами, отрезали им уши.
Следует отметить, что нападение Азербайджана началось со взятия под прицел мирного населения. Первой жертвой стал 12-летний Вагинак Григорян. Он был убит по дороге в школу в результате артобстрела. Его брат и друг, которые находились рядом с ним, получили ранения.
Герой, убивший топором спящего армянского офицера
В 2004 году в Будапеште во время курсов английского языка в рамках программы НАТО «Партнерство во имя мира» офицер азербайджанской армии Рамиль Сафаров жестоко убил спящего офицера вооруженных сил Армении, 26-летнего лейтенанта Гургена Маркаряна, нанеся 16 ударов топором. Сафаров намеревался убить еще одного армянина, участвовавшего в курсах, однако его спас сосед по комнате.
По итогам судебного процесса, состоявшегося в Венгрии, Сафаров был приговорен к пожизненному тюремному заключению без права амнистии в первые 30 лет. В 2012 году Азербайджану удалось получить разрешение Венгрии на экстрадицию Сафарова. В Азербайджане его приняли как национального героя. Президент Азербайджана Ильхам Алиев подписал указ о помиловании преступника, присудил ему внеочередное звание майора, распорядился выплатить ему жалование за 8 лет отсутствия и подарил жилье.
Примечательно, что омбудсмен Азербайджана Эльмира Сулейманова заявила, что Сафаров должен стать примером для молодежи. В 2020 году Европейский суд по правам человека зафиксировал, что Азербайджан не смог обеспечить тюремное заключение для своего офицера, совершившего преступление на почве этнической ненависти, он был помилован, было обеспечено его продвижение по службе.
Другими словами, в решении ЕСПЧ закреплено, что Азербайджан героизировал на государственном уровне человека, совершившего убийство на почве ненависти.
Обезглавливание тела военнослужашего срочной службы Кярама Слояна
В ночь с 1 на 2 апреля 2016 года в селе Талыш был убит военнослужащий езидского происхождения Кярам Слоян. После смерти он был обезглавлен. Голова оказалась у азербайджанцев, которые сфотографировались с ней и разместили снимки в социальных сетях. Через несколько дней лишь при посредничестве Красного Креста удалось вернуть голову 20-летнего солдата. Кярам был перезахоронен через восемь дней после похорон.
1 мая 2016 года на сайте президента Азербайджана была опубликована фотография президента Ильха Алиева во время посещения им одной из военных частей ВС АР. Из указанной фотографии становится ясно, что Алиев встретился и наградил военнослужащих, в числе которых был военнослужащий ВС АР Эльнар Фарзалиев, тот самый который в азербайджанском селе демонстрировал отрезанную голову Слояна.
Отметим также, что после смерти тела многих армянских военнослужащих подверглись надругательствам. Военнослужащие Айк Торосян и Грант Гарибян и были обезглавлены азербайджанскими военными.
Добавим, что первыми жертвами боевых действий, начавшихся 27 сентября 2020 года, также стали мирные жители. В результате артобстрела 27 сентября в Мартуни погибли пожилая женщина и ее 9-летняя внучка.
Таким образом, в последние годы в ситуациях мирного и военного времени армия и власти Азербайджана присвоили политику антиармянства и награждали лиц, жестоко убивших армян.
Следовательно, адресованное российской аудитории заявление азербайджанского писателя о том, что после захвата Арцаха азербайджанская армия и правительство будут проводить миротворческую и гуманитарную политику, не соответствует действительности, так как не подтверждается ни одним предыдущим случаем.