Այսօր՝ սեպտեմբերի 30-ին, Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հաղորդագրություն հրապարակեց, թե իբր հայկական կողմը հարված է հասցրել «Տոչկա-Ու» հրթիռային համալիրից։ «Ռազմական տեխնիկայի հնության կամ ցածր որակի պատճառով արձակված հրթիռներից երեքը չեն պայթել»,- գրված էր հաղորդագրության մեջ։
Որպես ապացույց՝ Ադրբեջանի ՊՆ-ն ի սկզբանե կցել էր նաև այս լուսանկարը։
Այս հաղորդագրությունն անմիջապես հայտնվեց ադրբեջանական լրատվական կայքերում, այդ թվում՝ իշխանամերձ haqqin.az լրատվականում։
Հատկանշական է, որ Թվիթերում հրապարակված Ադրբեջանի ՊՆ գրառման մեջ ասվում էր, որ հայկական Զինված ուժերը արձակել են երկու հրթիռ, որոնցից երեքը չեն պայթել։ Հրապարակումը քիչ անց ջնջվեց։
Սակայն պարզվում է՝ Ադրբեջանի ՊՆ-ում չեն տարբերում նույնիսկ իրարից առերևույթ տարբերվող հրթիռները։ Լուսանկարում պատկերված հրթիռը ոչ թե «Տոչկա-Ու»-ի, այլ «Սմերչ» համակարգի հրթիռ է:
«Տոչկա-Ու» համակարգի հրթիռն ունի այս տեսքը։ Ինչպես տեսնում եք, այն ակնհայտորեն տարբերվում է լուսանկարում պատկերված հրթիռից։
Իսկ ստորև ներկայացված լուսանկարում պատկերված «Սմերչ» համազարկային համակարգի հրթիռն է, որը նույնական է Ադրբեջանի ՊՆ-ի հրապարակած լուսանկարի հրթիռի հետ։
Ուշագրավ է, որ ավելի ուշ Ադրբեջանի ՊՆ-ն հեռացրեց լուսանկարը հաղորդագրությունից։ Լրատվական կայքերն էլ, որոնք ի սկզբանե տարածել էին «ապացույցը», փոխեցին լուսանկարը։
Հավելենք, որ քիչ առաջ ՀՀ ՊՆ-ն անմիջապես հերքեց «Տոչկա-Ու» հրթիռային համակարգ կիրառելու մասին տեղեկությունը՝ նշելով, որ դա ակնհայտ սուտ է։

МО Азербайджана не отличает ракеты ТРК «Точка У» от ракет РЗСО «Смерч»
В среду, 30 сентября, Министерство обороны Азербайджана опубликовало сообщение о том, что вооруженные силы Армении якобы применили тактический ракетный комплекс «Точка-У». «Из-за непригодности и низкого качества военной техники противника три из выпущенных ракет не взорвались», — говорилось в сообщении.
В качестве доказательства МО Азербайджана изначально приложило к сообщению снимок, который приводим ниже.
Это сообщение сразу же перепечатали азербайджанские новостные сайты, в том числе проправительственный сайт haqqin.az.
Примечательно, что в сообщении Минобороны Азербайджана в Twitter говорится, что Вооруженные силы Армении выпустили две ракеты, три из которых не взорвались. Вскоре публикация была удалена.
Однако выясняется, что МО Азербайджана не отличает друг от друга явно различные ракеты.  Ракета, изображенная на снимке, — это не тактическая ракета «Точка-У», а ракета реактивной системы залпового огня «Смерч».
Ракета тактического комплекса «Точка У» выглядит следующим образом. Как мы видим, она явно отличается от ракеты, изображенной на снимке.
А на фото ниже – ракета реактивной системы залпового огня «Смерч». Она идентична ракете, представленной на снимке, который опубликовало Министерство обороны Азербайджана.
Примечательно, что позже Минобороны Азербайджана удалило снимок из сообщения. Новостные сайты, которые изначально распространяли «доказательства», изменили фотографию.
Добавим, что на момент написания статьи Минобороны РА опровергло информацию о применении тактического ракетного комплекса «Точка-У», отметив, что это явная ложь.