Վարձկանները Արցախյան պատերազմում․ չեչեն-մոջահեդների տխուր փորձն ու սիրիացիների թրաֆիքինգը
Այս տարվա հուլիսին՝ Տավուշում հայ-ադրբեջանական մարտերի ժամանակ և հաջորդող օրերին, լուրեր շրջանառվեցին Սիրիայի հյուսիսում Թուրքիայի կողմից գրոհայինների հավաքագրման մասին։ Սեպտեմբերի 24-ին՝ Ադրբեջանի լայնամասշտաբ հարձակումից օրեր առաջ, սիրիական երկու աղբյուրներ արդեն հաղորդեցին Թուրքիայի կողմից հավաքագրված գրոհայինների՝ Ադրբեջան տեղափոխման մասին։
Արդեն Արցախում լայնածավալ մարտական գործողությունների առաջին օրերին մի շարք միջազգային լրատվականներ սկսեցին հրապարակել սիրիացի զինյալների հավաքագրման մասին փաստեր։ Reuters-ը, խոսելով երկու զինյալի հետ, որոնք Թուրքիայի հովանու ներքո Սիրիայի հյուսիսում գործող ապստամբ միավորումներում են կռվում, գրել էր, որ 700-1000 գրոհային է նախատեսվում ուղարկել Ադրբեջան։ Գրեթե նմանատիպ տեղեկություն է հաղորդել The Guardian-ը, որը խոսել է Սիրիայի հյուսիսային Իդլիբ նահանգում բնակվող երեք տղամարդկանց հետ, որոնց թուրքական մի ընկերություն գրանցել է Ադրբեջանում աշխատանքի նպատակով։ Ըստ նրանց, հավաքագրումը սկսել է դեռ օգոստոսին։ Թուրքիայի պաշտպանության տակ գործող «Սուլթան Մուրադ» միավորման հրամանատարներից մեկը նրանց ասել է, որ Ադրբեջանում աշխատանք կա՝ ամսական 700-1000 եվրո վարձատրությամբ՝ երեքից վեց ամիս ժամկետով։ Նրանք այնտեղ պետք է նավթի և գազի ենթակառուցվածքները հսկեն։
Մեծ Բրիտանիայի հանրային «Բի-Բի-Սի» լրատվականը (BBC) պարզել է, որ հավաքագրված սիրիացի զինյալների շրջանում արդեն կան առնվազն մի քանի զոհեր և տասնյակ վիրավորներ։ Ավելին, զինյալներից շատերը նախկինում ռազմական փորձ չունեցող մարդիկ են, որոնք փաստացի թրաֆիքինգի են ենթարկվել Թուրքիայի կողմից, քանի որ պարտադրանքի տակ են հավաքագրվել։
Վարձկանները՝ 1992-94 թթ.
Ադրբեջանի կողմից սիրիացի վարձկան գրոհայինների ներգրավումը արցախյան հակամարտության մեջ հին պատմություն ունի։ Դեռ 1990-ականների սկզբին Ադրբեջանը հավաքագրել էր չեչեն և բազմաթիվ աֆղան գրոհայինների։
Ըստ չեչենական «Իչկերա» թերթի` չեչեն գրոհայինների թիվը 1992-ի հունիսի հասել էր 300-ի։ Նրանց մեջ է եղել նաև տխրահռչակ չեչեն գրոհային Շամիլ Բասաևը։ 1992 թ. մայիսին նա եղել է Շուշին լքող վերջին մարդկանցից մեկը։
Ադրբեջանի կողմից արտերկրից բերված գրոհայինների ամենաբազմամարդ միավորումը եկել է Աֆղանստանից՝ 1993-ի վերջին։ Ըստ տարբեր աղբյուրների՝ աֆղան մոջահեդների ընդհանուր քանակը տատանվել է 1000-3000-ի սահմաններում։
Ըստ Human Rights Watch (HRW) իրավապաշտպան կազմակերպության կողմից 1994-ին հրապարակված զեկույցի՝ աֆղան մոջահեդների հավաքագրմամբ զբաղվել է Ադրբեջանի ներքին գործերի փոխնախարար, ոստիկանական զորքերի հրամանատար Ռովշան Ջավադովը, որը մեկնել է Աֆղանստան և հանդիպել այդ երկրի վարչապետ Գուլբիդդին Հեքմաթարի հետ։ Մոջահեդների զգալի մասը հենց Հեքմաթարի հետ կապակցված «Հեզբ-ե Իսլամի» միավորումից էին։
Ըստ HRW-ի՝ չնայած, որ Ադրբեջանը հերքում էր նրանց ներկայությունը ռազմական գոտում (և ընդհանրապես Ադրբեջանում), Human Rights Watch-ը 1994-ի մարտին և ապրիլին Բաքվում մի քանի տեղ, այդ թվում՝ պաշտպանության նախարարության բակում, հանդիպել է աֆղան գրոհայինների՝ իրենց ավանդական և ռազմական հագուկապով։
Ավելին, հայկական կողմը 1993-94 թթ. գերի էր վերցրել որոշ մոջահեդների, ինչպես նաև փաստաթղթեր՝ փաշթո և պարսկերեն լեզուներով, որոնք Աֆղանստանի հիմնական լեզուներն են։ HRW-ի տեղեկություններով՝ աֆղան գրոհայինների շտաբը տեղակայված էր Աղդամի շրջանի Բաշ-Քարվենդ (Baş Qərvənd) գյուղի մոտակայքում։
1994 թ. դեկտեմբերին Հայաստանի այն ժամանակվա փոխարտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հանձնաժողովի հատուկ զեկուցողին ուղղված նամակում գրել էր, որ աֆղան մոջահեդները պատժիչ գործողություններ են կատարել առաջնագծի դիրքերը լքած (դասալիք) ադրբեջանցի զինվորների նկատմամբ։
Ինչպես աֆղան վարձկան մոջահեդների դեպքում, այժմ ևս Ադրբեջանը հերքում է սիրիացի գրոհայինների ներկայությունը իրենց տարածքում և մարտի դաշտում։ Սակայն վերջին օրերին սիրիացի գրոհայինների ներկայությունը փաստող ապացույցները գնալով աճում են։

Наемники в Арцахской войне․ Печальный опыт чеченских моджахедов и торговля сирийцами
В июле этого года, во время боев на армяно-азербайджанской границе в Тавуше и в последующие дни циркулировали сведения о вербовке Турцией боевиков на севере Сирии.
24 сентября, за несколько дней до масштабного нападения Азербайджана, два сирийских источника уже сообщили о переброске в Азербайджан завербованных Турцией боевиков.
Уже в первые дни широкомасштабных боевых действий в Арцахе ряд международных СМИ начали публиковать факты вербовки сирийских боевиков. После беседе с двумя боевиками, воюющими под эгидой Турции в контролируемых повстанцами районах на севере Сирии, агентство Reuters сообщило, что в Азербайджан планируется отправить 700-1000 боевиков. Аналогичную информацию сообщило издание The Guardian, которое побеседовало с тремя мужчинами, проживающими в сирийской провинции Идлиб. Они были зарегистрированы одной из турецких компаний для работы в Азербайджане. По их словам, набор начался в еще в августе. Один из руководителей действующего под защитой Турции союза «Султан Мурад» сообщил им, что в Азербайджане есть работа с ежемесячной зарплатой от 700 до 1000 евро на срок от трех до шести месяцев. Они должны были охранять объекты нефтегазовой структуры.
Британское агентство BBC выяснило, что среди завербованных сирийских боевиков уже есть как минимум несколько убитых и несколько десятков раненых. Более того, многие из боевиков – люди без военного опыта, которые фактически подверглись трафикингу со стороны Турции, поскольку были завербованы под принуждением.
Наемники в 1992-1994гг.
Вовлечение Азербайджаном сирийских наемников в Арцахский конфликт имеет давнюю историю. Еще в начале 1990-х Азербайджан завербовал множество чеченских и афганских боевиков.
По данным чеченской газеты «Ичкера», в июне 1992 года численность чеченских боевиков достигaла 300 человек. Среди них был и печально известный чеченский боевик Шамиль Басаев. В мае 1992 года он одним из последних покинул город Шуши.
Самый большой контингент боевиков, завербованный Азербайджаном за рубежом, прибыл из Афганистана в конце 1993 года. По разным данным, общее число афганских моджахедов колебалось в пределах 1000-3000 человек.
Согласно отчету правозащитной организации Human Rights Watch (HRW) за 1994 год, вербовкой афганских моджахедов занимался заместитель министра внутренних дел, командир отряда полиции особого назначения Ровшан Джавадов, который поехал в Афганистан, чтобы встретиться с премьер-министром этой страны Гулбуддином Хекматаром. Большинство моджахедов были из союза «Хезб-и-Ислам», связанного с Хекматаром.
Несмотря на то, что Азербайджан отрицал присутствие боевиков в военной зоне (в целом, в Азербайджане) в марте и апреле 1994 года Human Rights Watch встречал в нескольких местах в Баку, в том числе во дворе здания Министерства обороны, афганских боевиков в их традиционной военной форме.
Более того, армянская сторона в 1993-1994 гг. взяла в плен несколько моджахедов, а также документы на языке пушто и персидском языке, которые являются основными языками в Афганистане. По сведениям HRW, штаб афганских боевиков располагался недалеко от села Баш-Карвенд (Baş Qərvənd) в Агдамском районе.
В декабре 1994 года тогдашний заместитель министра иностранных дел Армении Вардан Осканян в письме Специальному докладчику Комиссии ООН по правам человека написал, что афганские моджахеды предприняли карательные меры против азербайджанских солдат (дезертиров), покинувших линию фронта.
Как в случае с наемными моджахедами, так и сейчас Азербайджан отрицает присутствие сирийских боевиков на своей территории и на поле боя. Однако в последние дни растет число доказательств присутствия сирийских боевиков.