Լրագրողները քաղաքացի են. Ադրբեջանը երկուսին էլ թիրախավորում է
Հայաստանը կազմակերպում է լրագրողների այցը ռազմական գործողությունների գոտի՝ խախտելով միջազգային մարդասիրական օրենքները․ Ադրբեջանի ԱԳՆ
Հոկտեմբերի 1-ին ֆրանսիական «Լը Մոնդ» (Le Monde) թերթի երկու լրագրող վիրավորվել էին Արցախի Մարտունու քաղաքապետարանի շենքում՝ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հրետակոծության հետևանքով։ Լրագրողներից մեկի՝ Ալլան Կավալի վիճակը ծայրահեղ ծանր էր, նրան վիրահատեցին Ստեփանակերտի բժշկական կենտրոնում, այնուհետև լրագրողները տեղափոխվեցին Երևան։
Ադրբեջանի գործողությունների արդյունքում միայն հոկտեմբերի 1-ին վիրավորվել է առնվազն 7 լրագրող։
Ադրբեջանի հայտարարությունը
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը երեկ հայտարարություն տարածեց` լրագրողների վիրավորման պատասխանատվությունը դնելով հայկական կողմի վրա. «Մենք ցանկանում ենք ընդգծել, որ Հայաստանը կազմակերպում է լրագրողների այցը ռազմական գործողությունների գոտի՝ այդպիսով վտանգելով օտարերկրյա լրագրողների կյանքը և խստորեն խախտելով միջազգային մարդասիրական օրենքները»։
Ադրբեջանը հղում է կատարում Ժնևի կոնվենցիային և հայկական կողմին մեղադրում օտարերկրյա լրագրողներին քարոզչական նպատակներով օգտագործելու մեջ։
«Միջազգային լրագրողների միտումնավոր տեղակայումը վտանգավոր գոտում հստակ ցույց է տալիս, որ Հայաստանի կառավարությունը արհամարհում է իր պարտավորությունը՝ լրագրողների անվտանգությունը ապահովելու հարցում, և արտասահմանցի լրագրողներին օգտագործում է իր սեփական քարոզչական նպատակներով»,- ասված է Ադրբեջանի ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։
Ժնևի կոնվենցիան
Սակայն Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը խեղաթյուրում է Ժնևի կոնվենցիայի բովանդակությունը և կարգավորումները լրագրողների՝ ռազմական գոտիներում աշխատանքի վերաբերյալ։
Ըստ Ժնևի կոնվենցիայի, որով կարգավորվում են ռազմական իրավիճակներում մարդասիրական կանոնները, լրագրողները ունեն նույն կարգավիճակը, ինչ քաղաքացիական բնակչությունը։
Չնայած Ադրբեջանի պաշտոնական հայտարարություններին՝ Ադրբեջանը սեպտեմբերի 27-ից սկսած Արցախում և Հայաստանում միտումնավոր խոցել է մի շարք բնակավայրեր, այդ թվում՝ Ստեփանակերտ, Մարտունի, Հադրութ քաղաքները, Վարդենիսի շրջանը։ Հրթիռակոծված և անօդաչուներով հարվածների հետևանքով զոհվել են տասնյակ քաղաքացիներ, է՛լ ավելի շատ անձինք ստացել են լուրջ վնասվածքներ։ Հոկտեմբերի 2-ին Ադրբեջանը թիրախավորել է Ստեփանակերտը, որտեղ բնակվում է Արցախի բնակչության առնվազն մեկ երրորդը, և Արցախի ամենախիտ բնակեցված շրջանն է։
Ստեփանակերտում Ադրբեջանի կողմից քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ են խոցվել, այդ թվում՝ փրկարար ծառայության շենքը, ինչի հետևանքով մոտ 10 փրկարարներ վնասվածքներ են ստացել։
Այսպիսով, հստակ է, որ Ադրբեջանը նպատակային հարվածներ է հասցնում Հայաստանի և Արցախի խաղաղ բնակչության ուղղությամբ։
Ավելին՝ Ժնևի կոնվենցիան չի արգելում լրագրողների մուտքը ռազմական գոտի։ Լրագրողները և լրատվության միջոցները իրենք են որոշում ռազմական գոտիներում գործունեություն ծավալելու հարցը։ Պետական մարմինները միայն թույլտվություն են տալիս։ Այսինքն՝ Ադրբեջանի պնդումը, որ հայկական կողմը օտարերկրյա լրագրողներին «տարել է» վտանգավոր գոտի, աբսուրդային է և անհիմն։
Սրանից բացի, ըստ Ժնևի կոնվենցիայի, նույնիսկ քարոզչական նպատակով աշխատող լրագրողները չեն կարող համարվել թիրախ հակամարտող ուժերի կողմից։ Սա, իհարկե, չի վերաբերում բռնության կոչերին։ Լրագրողները դառնում եմ թիրախ, միայն երբ նրանք միանում են ռազմական գործողություններին. մի բան, որ վիրավորված լրագրողներից ոչ մեկը չի արել։

1 октября двое журналистов французской газеты «Le Monde» получили ранения в результате артобстрела ВС Азербайджана здания мэрии города Мартуни в Арцахе. Состояние одного из журналистов – Алана Кавала – оценивалось как крайне тяжелое, его прооперировали в медицинском центре Степанакерта, затем журналист был перевезен в Ереван.
Только 1 октября в результате действий Азербайджана пострадали не менее 7 журналистов.
Заявление Азербайджана
Вчера МИД Азербайджана выступило с заявлением, возложив ответственность за ранение журналистов на армянскую сторону. «Мы хотим подчеркнуть, что Армения, подвергая опасности жизнь иностранных журналистов, организует их поездки в зону боевых действий, чем грубо нарушает международное гуманитарное право».
Азербайджан ссылается на Женевскую конвенцию и обвиняет армянскую сторону в использовании иностранных журналистов в пропагандистских целях.
«Целенаправленная организация поездок иностранных журналистов на опасную территорию ясно указывает на то, что правительство Армении игнорирует свои обязательства по обеспечению безопасности журналистов и использует иностранных журналистов в своих незаконных пропагандистских целях», — говорится в заявлении МИД Азербайджана.
Женевская конвенция
Однако МИД Азербайджана искажает содержание Женевской конвенции и акты, регулирующие деятельность журналистов в зоне боевых действий.
Согласно Женевской конвенции, регулирующей гуманитарные нормы в военных ситуациях, журналисты имеют такой же статус, что и гражданские лица.
Несмотря на официальные заявления Азербайджана, с 27 сентября ВС Азербайджана целенаправленно обстреливают ряд населенных пунктов в Арцахе и Армении, в том числе в городах Степанакерт, Мартуни, Гадрут и Варденисском районе. В результате артобстрелов и авиаударов беспилотников погибли десятки граждан, а десятки других получили серьезные ранения. 2 октября Азербайджан взял под прицел самый густонаселенный регион – город Степанакерт, где проживает не менее трети населения Арцаха.
В Степанакерте со стороны ВС Азербайджана подверглись обстрелу гражданские инфраструктуры, в том числе здание Спасательной службы, в результате чего пострадали около 10 спасателей.
Таким образом, очевидно, что Азербайджан целенаправленно обстреливает мирное население Армении и Арцаха.
Более того, Женевская конвенция не запрещает журналистам посещать зону боевых действий. Журналисты, СМИ сами решают, работать или нет в зоне боевых действий. Государственные органы только дают разрешение. То есть, утверждение Азербайджана о том, что армянская сторона «вывела» иностранных журналистов в опасную зону, абсурдно и безосновательно.
Кроме того, согласно Женевской конвенции, даже работающие в пропагандистских целях журналисты не могут считаться мишенью конфликтующих сторон. Это, конечно, не относится к призывам к насилию. Журналисты становятся мишенью только тогда, когда присоединяются к боевым действиям, чего получившие ранения журналисты не делали.