Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հոկտեմբերի 4-ին Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ հավաստիացրել էր, որ առնվազն վերջին 6 ամիսների ընթացքում և ռազմական գործողությունների մեկնարկից հետո իր երկիրը զենք չի մատակարարել Ադրբեջանին։
Բաց աղբյուրներում առկա տվյալները, սակայն, արձանագրել են Բելառուսից Ադրբեջան ուղևորված ռազմական բեռնափոխադրող ինքնաթիռներ։
Նշենք, որ Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունների դեմ ադրբեջանական ագրեսիայի համատեքստում Բելառուսին Ադրբեջան զենք մատակարարելուն խոչընդոտում է նաև ՀԱՊԿ կանոնադրությունը։ Հաշվի առնելով այս ամենը՝ «Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշել է անդրադառնալ այդ թռիչքներին և Բելառուս-Ադրբեջան ռազմատեխնիկական հարաբերություններին։
Բելառուս-Ադրբեջան «կարգո» ինքնաթիռների թռիչքներ
Սեպտեմբերի 30-ին IL-76 EW-412TH բորտը Բելառուսից թռիչք է կատարել դեպի Բաքու։ Մինչ այդ՝ սեպտեմբերի 26-ին և 27-ին, նույն ինքնաթիռը թռիչքներ է իրականացրել Թուրքիայի Թեքրիդաղի օդանավակայանից դեպի Մինսկ։ Այս օդանավակայանը օգտագործվում է և՛ ռազմական, և՛ քաղաքացիական նպատակներով։
Մինսկ-Բաքու ճանապարհով թռիչք տեղի է ունեցել նաև սեպտեմբերի 24-ին։ Այս բեռնափոխադրող ինքնաթիռները, ամենայն հավանականությամբ, ռազմական տեխնիկա են տեղափոխել Ադրբեջան։ Հոկտեմբերի 5-ին տեղի ունեցած թռիչքներից մեկը ևս, մեծ հավանականությամբ, եղել է Ադրբեջան-Բելառուս ուղղությամբ․ flightradar24.com կայքում թռիչքի հետագծերի մի հատվածը դուրս է մնացել ռադարի ծածկույթից։
Թռիչքներն իրականացրել են բելառուսական Ruby Star բեռնափոխադրող ընկերության ինքնաթիռները։ Կազմակերպված հանցագործության և կոռուպցիայի հետազոտման կենտրոնը (OCCRP) մի քանի տարի առաջ արդեն գրել էր, որ Ruby Star-ի «Իլյուշինները» նախկինում օգտագործվել են ռազմական բեռներ տեղափոխելու համար։ Այս ինքնաթիռներով մեկ թռիչքը բավական է շուրջ 16 հազար «Կալաշնիկով» ավտոմատ տեղափոխելու համար։
«Իլյուշին» ինքնաթիռների՝ ռազմական տեխնիկա տեղափոխելու մասին «Փաստերի ստուգման հարթակի» ուսումնասիրությունները կարող եք կարդալ այստեղ, այստեղ և այստեղ։
ՀԱՊԿ կարգավորումները պատերազմական իրավիճակում
Բելառուսը և Հայաստանը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամներ են։ Ըստ կազմակերպության պայմանագրի՝ մասնակից պետություններից որևէ մեկի դեմ ագրեսիայի դեպքում «մնացած մասնակից պետությունները կցուցաբերեն անհրաժեշտ օժանդակություն` ներառյալ ռազմական օգնությունը, նաև կցուցաբերեն օժանդակություն իրենց տրամադրության տակ գտնվող միջոցներով` հավաքական պաշտպանության իրավունքի իրագործման կարգին համապատասխան` համաձայն ՄԱԿ-ի կանոնադրության 51-րդ հոդվածի»:
Մարտական գործողությունների առաջին իսկ օրվանից արդեն Ադրբեջանը հարվածի տակ էր վերցրել Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող բնակավայրերը։ Քաղաքացիական մեկ անձ զոհվել էր Վարդենիսի բնակավայրերի հրետակոծության արդյունքում, կային վիրավորներ։
Հոկտեմբերի 1-ի լույս 2-ի գիշերը հակառակորդի 4 անօդաչու թռչող սարքեր խոցվել էին  Գեղարքունիքի և Կոտայքի մարզերում։
Ամփոփելով՝ նշենք նաև, որ վերջին օրերի ռամական գործողությունների ընթացքում ադրբեջանական զինուժը կիրառում է նաև Բելառուսի արտադրած «Պոլոնեզ» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգը։
Թեգեր` ԲելարուսինքնաթիռՀԱՊԿպատերազմ Արցախում
Ռուսական ռազմական օբյեկտների լուսանկարների հասանելի դառնալու մասին լուրը կեղծ է. Google-ը փոփոխություն չի կատարել
16:08, 19 Ապր, 2022
Ապրիլի 18-ին հայաստանյան մի շարք լրատվամիջոցներում տեղեկություն տարածվեց, թե Google-ը բարձր որակով հասանելի է դարձրել ռուսական ռազմական օբյեկտների արբանյակային լուսանկարները։...

Президент Беларуси Александр Лукашенко 4 октября в ходе телефонного разговора с президентом Армении Арменом Саркисяном заверил, что как минимум последние полгода и с момента начала боевых действий его страна не поставляла оружие Азербайджану.
Однако, по данным открытых источников, были зафиксированы полеты военно-транспортных самолетов по направлению Беларусь-Азербайджан.
Отметим, что в контексте агрессии Азербайджана против Армении и Республики Арцах поставкам оружия из Беларуси в Азербайджан препятствует также устав ОДКБ. Принимая все это во внимание, «Платформа проверки фактов» решила изучить эти полеты и военно-технические отношения между Беларусью и Азербайджаном.
Полеты Беларусь-Азербайджан «карго» самолетов
30 сентября из Беларуси в Баку вылетел самолет Ил-76 EW-412TH. Перед этим, 26 и 27 сентября, этот же самолет вылетал из турецкого аэропорта Текридаг в Минск. Этот аэропорт используется как в военных, так и в гражданских целях.
Рейс по направлению Минск-Баку Также был выполнен также 25 сентября. Эти грузовые самолеты, по всей вероятности, перевозили в Азербайджан военную технику. Один из рейсов, который был зафиксирован 5 октября, скорее всего, был выполнен в направлении Азербайджан-Беларусь. На сайте flightradar24.com часть траектории полета осталась вне зоны действия радаров.
Полеты выполняли транспортные самолеты белорусской авиакомпании Ruby Star. Центр исследования коррупции и организованной преступности (OCCRP) несколько лет назад писал, что «Илюшины» Ruby Star ранее использовались для перевозки военных грузов. Одного полета этих самолетов достаточно, чтобы перевезти около 16 тысяч автоматов «Калашникова».
Исследования «Платформы проверки фактов» касательно перевозки военной техники самолетами «Илюшин» можете прочитать здесь, здесь и здесь.
Регулировки ОДКБ во время военного положения
Беларусь и Армения являются членами Организации Договора о коллективной безопасности. Согласно Договору, в случае совершения акта агрессии против любого из государств-участников «все остальные государства-участники предоставят ему необходимую помощь, включая военную, а также окажут поддержку находящимися в их распоряжении средствами в порядке осуществления права на коллективную оборону в соответствии со статьей 51 Устава ООН».
С первого дня боевых действий Азербайджан взял под прицел населенные пункты на территории Республики Армения. В результате обстрела населенных пунктов Варденисского района погиб один мирный житель, есть раненные.
В ночь с 1 на 2 октября в Гегаркуникской и Котайкской областях были сбиты 4 вражеских беспилотника.
В заключение отметим также, что в ходе недавних боевых действий вооруженные силы Азербайджана применяют реактивную систему залпового огня (РСЗО) «Полонез» белорусского производства.
Թեգեր` ԲելարուսինքնաթիռՀԱՊԿպատերազմ Արցախում
Армения обращалась к ОДКБ дважды, а не один раз, Пашинян же принял Зася: неверные утверждения Казаряна
17:07, 17 Авг, 2026
Депутат Национального Собрания РА от фракции «Сильная Армения» Эдгар Казарян 17 августа на брифинге с журналистами коснулся действий Организации Договора...
Армении не грозят финансовые санкции в случае невыплаты долга перед ОДКБ
12:02, 8 Авг, 2024
На днях стало известно, что Республика Армения не примет участия в учениях Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) «Кобальт-2024», которые...