Վրաստանի Ազգային անվտանգության խորհուրդը հոկտեմբերի 3-ին խորհրդակցություն էր հրավիրել՝ քննարկելու Արցախում «վերսկսված զինված առճակատումը և իրավիճակը Ադրբեջանի և Հայաստանի Հանրապետության միջև», ինչից հետո հայտարարեց, որ դադարեցվել է ռազմական բեռնափոխադրումերի թույլտվությունների տրամադրումը դեպի Հայաստան և Ադրբեջան։
«Վրաստանի կառավարությունը, սրացումից ի վեր, ժամանակավորապես դադարեցրել է իր տարածքով ռազմական բեռի տարանցման թույլտվությունների տրամադրումը նշված երկու երկրների ուղղությամբ, լինի դա օդով կամ ցամաքով»,- նշված է հաղորդագրության տեքստում։
Վրացական կողմի այս հայտարարությունից առաջ համացանցում քննարկվում էր այն հարցը, որ թուրք-ադրբեջանական ռազմական ինքնաթիռները թռիչքներն իրականացնում են Վրաստանի օդային տարածքով, մինչդեռ Հայաստան եկող ռազմական ինքնաթիռների համար Վրաստանի երկինքը փակ է։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշել է ուսումնասիրել վրացական երկնքով Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև ռազմական ինքնաթիռների թռիչքների պատմությունը՝ սկսած սեպտեմբերի 27-ից։
Թռիչքները
Ինչպես «Փաստերի ստուգման հարթակն» արդեն մի քանի անգամ գրել է, ռազմական գործողություններին նախապատրաստվելիս և դրանց մեկնարկից հետո Ադրբեջանն ուներ ռազմական տեխնիկա տեղափոխելու երեք հիմնական տարբերակ՝ Ալիևի ընտանիքին պատկանող Silk Way ավիաընկերությունն ու Թուրքիայի և Ադրբեջանի ռազմաօդային ուժերի ինքնաթիռները։
Ամենայն հավանականությամբ, Իսրայելից մեծաքանակ զինտեխնիկայի տեղափոխություն իրականացվել է Ալիևներին պատկանող Silk Way ընկերության «Իլյուշինների» միջոցով։
Ադրբեջանի ռազմական թռիչքների զգալի մասը իրականացվում է ռուսական արտադրության Ил-76-երով։ Այն միջին հեռավորության թռիչքների համար նախատեսված ռազմական տրանսպորտային ինքնաթիռ է: Ил-76-ը արտադրվում է Մոսկվայի «Իլյուշին ավիացիոն կոմպլեքս» ընկերության կողմից, և դրա հիմնական առաքելությունը ռազմական տեխնիկայի և անձնակազմի տեղափոխությունն է։
Ռազմական գործողությունների առաջին օրը՝ սեպտեմբերի 27-ին այս «Իլյուշիններից» մեկը՝ 4K-AZ101 բորտը, ուղիղ չվերթով Ադրբեջան է ուղևորվել Թունիսից՝ Վրաստանի երկնքով։ Սեպտեմբերի 30-ին նույն «Իլյուշինը»՝ կրկին օգտագործելով Վրաստանի օդային տարածքը Անկարայից Բաքու մեկնել է Բաքու։ Նույն ճանապարհով թռիչք եղել է նաև սեպտեմբերի 29-ին։
Սեպտեմբերի 27-ին Անկարա-Բաքու թռիչք է իրականացրել նաև Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությանը պատկանող «Իլյուշինը»՝ 4K-78131 բորտը։ Թռիչքը, ինչպես մյուս դեպքերում, իրականացվել է Վրաստանի օդային տարածքով։
Թուրքական օդուժի թռիչքների պատմությունը որոշ դեպքերում չի պահպանվում Flightradar-ի բազայում։ Այլ աղբյուրներում, սակայն, պահպանվել են թուրքական օդուժի՝ Վրաստանի օդային տարածքով տեղաշարժերի մասին տեղեկություններ։ Այսպես, Թուրքական օդուժի կողմից Վրաստանի օդային տարածքով թռիչքներ արձանագրվել են առնվազն սեպտեմբերի 29-ին և հոկտեմբերի 2-ին։
Այսպիսով, հիմնվելով Վրաստանի երկնքով Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև իրականացված ռազմական նշանակության բեռներ տեղափոխող ինքնաթիռների թռիչքների մասին բաց աղբյուրներում առկա տեղեկությունների վրա՝ կարելի է եզրակացնել, որ պատերազմի ընթացքում ռազմական տեխնիկայի փոխադրումներ Վրաստանի օդային տարածքով դեպի Ադրբեջան, այնուամենայնիվ, եղել են։

Совет национальной безопасности Грузии 3 октября созвал совещание, чтобы обсудить «возобновившуюся вооруженную конфронтацию в Арцахе и ситуацию между Азербайджаном и Республикой Армения», после чего заявил, что выдача разрешений на военные грузоперевозки в Армению и Азербайджан прекращены.
«Правительство Грузии после обострения временно прекратило выдачу разрешений на транзитную перевозку по своей территории военных грузов в две указанные страны, будь то по воздуху или по суше», — сказано в тексте сообщения.
До этого заявления грузинской стороны в сети обсуждался вопрос о том, что турецко-азербайджанские военные самолеты совершают полеты через воздушное пространство Грузии, тогда как для военных самолетов, прибывающих в Армению, небо Грузии закрыто.
«Платформа проверки фактов» решила изучить историю перелетов военных самолетов между Турцией и Азербайджаном через грузинское небо, начиная с 27 сентября.
Полеты
«Платформа проверки фактов» уже несколько раз писала, что при подготовке к военным действиям и после их начала у Азербайджана было три основных варианта перевозки военной техники: авиакомпания Silk Way, принадлежащая семье Алиевых, и самолеты военно-воздушных сил Турции и Азербайджана.
Скорее всего, перевозка военной техники из Израиля в больших количествах осуществлялась с помощью «Илюшиных» компании Silk Way, принадлежащей семье Алиевых.
Значительная часть военных полетов Азербайджана осуществляется самолетами Ил-76 российского производства. Это военно-транспортные самолеты, предназначенные для полетов средней дальности. Ил-76 производится компанией «Авиационный комплекс Илюшин» в Москве, и его основная миссия – перевозка военной техники и личного состава.
В первый день военных действий, 27 сентября, один из этих «Илюшиных» — борт 4K-AZ101 – направился прямым рейсом из Туниса в Азербайджан через небо Грузии. 30 сентября тот же «Илюшин», снова воспользовавшись грузинским воздушным пространством, отправился из Анкары в Баку. Полет тем же маршрутом был осуществлен и 29 сентября.
27 сентября рейс Анкара-Баку осуществил и «Илюшин», принадлежащий министерству обороны Азербайджана (борт 4K-78131). Полет, как и в остальных случаях, был через небо Грузии.
История полетов турецких воздушных сил в некоторых случаях не сохраняется в базе Flightradar. Однако в других источниках сохранились сведения о перелете турецких воздушных сил через воздушное пространство Грузии. Так, полеты турецких воздушных сил через небо Грузии зарегистрированы, как минимум, 29 сентября и 2 октября.
Таким образом, основываясь на сведениях из открытых источников о полетах самолетов, перевозящих грузы военного назначения, осуществляемых между Азербайджаном и Турцией через грузинское воздушное пространство, можно заключить, что во время войны перевозки военной техники через небо Грузии в Азербайджан все же были.