Այսօր՝ հոկտեմբերի 13-ի առավոտյան իրանական տարբեր աղբյուրներ հաղորդեցին Իրանի տարածքում ընկած անօդաչու թռչող սարքի (ԱԹՍ) մասին։ Լուրը որոշ ժամանակ անց պաշտոնապես հաստատեց նաև Իրանի պետական «ԻՐՆԱ» լրատվական գործակալությունը։ Ըստ գործակալության` այն ընկել է Իրանի Արդաբիլ նահանգի Պարսաբադ-Մողան շրջանի Օզան Թափե գյուղի տարածքում, որը գտնվում է արցախա-ադրբեջանական սահմանից մի քանի տասնյակ կիլոմետր հեռավորության վրա՝ դեպի արևելք։
«ԻՐՆԱ»-ի պարսկերեն հոդվածում նշվում է, որ ըստ տեղական աղբյուրների՝ ընկած ԱԹՍ-ն կարող է պատկանել կա՛մ ադրբեջանական, կա՛մ հայկական զինված ուժերին, որոնք արդեն երկու շաբաթ է Իրանի հյուսիսային սահմանի մոտ մարտական գործողություններ են վարում։ Իսկ նույն գործակալության կողմից հրապարակված անգլերեն հոդվածի հենց վերնագրում ասվում է. «Ադրբեջանական կամ հայկական դրոնը ընկել է Իրանի հյուսիս-արևմուտքում»։
Իրականում, սակայն, այս ԱԹՍ-ն չի կարող պատկանել հայկական կողմին։ Այն իսրայելական արտադրության «Հարոպ» (Harop) տեսակի «կամիկաձե» ԱԹՍ է։ Ստորև ներկայացնում ենք այդ ԱԹՍ-ն արտադրող Israel Aerospace Industries (IAI) կայքում տեղադրված «Հարոպի» լուսանկարը, որից պարզ է դառնում, որ ընկած ԱԹՍ-ն հենց «Հարոպ» է։ ԱԹՍ-ի՝ «Հարոպ» տեսակի լինելու մասին գրել է նաև razm.info կայքը։
Եվ ինչպես հայտնի է, ՀՀ և Արցախի Զինված ուժերը չունեն իսրայելական արտադրության որևէ ԱԹՍ։ Հայկական զինուժի բոլոր ԱԹՍ-ները հայրենական արտադրության են։
Ի դեպ, վերջերս նույն «Հարոպ» տեսակի ԱԹՍ-ն որպես հայկական էր ներկայացրել Ադրբեջանի նախագահի խորհրդական Հիքմեթ Հաջիևը։ Նա Թվիթերի իր միկրոբլոգում գրել էր, թե, իբր, Ադրբեջանի հակաօդային պաշտպանությունը (ՀՕՊ) խոցել է Հայաստանի «կամիկաձե» ԱԹՍ, և կցել էր նույն «Հարոպի» մի քանի լուսանկար։
Armenia’s kamikadze dron was successfully destroyed by Azerbaijan’s air defence forces. Dron was whirling around civilian area. More civilian lives saved. Armenia’s state terror continues. Peaceenforcement must continue to stop Armenia. pic.twitter.com/b7GpJQHPVX
— Hikmet Hajiyev (@HikmetHajiyev) October 8, 2020
Ընթացող պատերազմում Ադրբեջանի կողմից «Հարոպի» կիրառումը հաստատվել է հենց Հաջիևի կողմից, որը գովել է դրանց բարձր արդյունավետությունը։ Ադրբեջանը դեռ 2016-ի ապրիլյան պատերազմի ժամանակ էր գործածել այս ԱԹՍ-ն։
Հիշեցնենք, որ «Փաստերի ստուգման հարթակը» դեռ սեպտեմբերի 26-ին գրել էր Իսրայելի, Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև բեռնափոխադրող ինքնաթիռների ակտիվ թռիչքների մասին։ Ռազմական գործողությունների սկսվելուց հետո ևս շարունակվում են բեռնափոխադրող ինքնաթիռների չվերթները Ադրբեջանի և Իսրայելի միջև, որոնցով, ամենայն հավանականությամբ, զենք և զինամթերք է փոխադրվում։

Утром 13 октября различные иранские источники сообщили о беспилотном летательном аппарате (БПЛА), упавшем на территории Ирана. Позже эту новость официально подтвердило иранское государственное информационное агентство IRNA. По данным агентства, беспилотник упал на территории села Озан Тапе в провинции Ардебиль на севере Ирана, в округе Парсабад-Моган. Село находится в десятках километров к востоку от арцахско-азербайджанской границы.
В статье IRNA на персидском языке отмечается, что, согласно местным источникам, упавший БПЛА может принадлежать либо азербайджанским, либо армянским вооруженным силам, которые в течение двух недель ведут военные действия у северной границы Ирана. А в самом названии статьи на английском языке того же агентства говорится: «Азербайджанский или армянский беспилотник упал на северо-западе Ирана».
В действительности, однако, упавший беспилотник не может принадлежать армянской стороне, поскольку это беспилотник-камикадзе типа «Harop» израильского производства. Ниже приведена фотография «Harop», размещенная на сайте компании Israel Aerospace Industries (IAI), выпускающей эти БПЛА, из которой становится ясно, что упавший беспилотник – это Harop․ О том, что БПЛА относится к типу «Harop» написал также сайт razm.info.
Как известно, в Вооруженных силах Армении и Арцаха нет БПЛА израильского производства. Все БПЛА ВС Армении – отечественного производства.
Кстати, недавно беспилотник типа «Harop» в качестве армянского представил советник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев. В своем микроблоге в Twitter он написал, что ПВО Азербайджана якобы сбили армянский беспилотник-камикадзе, и приложил к записи несколько фотографий БПЛА «Harop».
Использование беспилотников «Harop» Азербайджаном в продолжающейся войне подтвердил сам Гаджиев, который высоко оценил их эффективность. Азербайджан применил эти БПЛА еще во время Апрельской войны 2016 года.
Напомним, что «Платформа проверки фактов» еще 26 сентября написала об активных полетах грузовых самолетов между Израилем, Турцией и Азербайджаном. После начала боевых действий между Израилем и Азербайджаном продолжаются полеты грузовых самолетов, которые, по всей вероятности, перевозят оружие и боеприпасы.
Метки ԱԹՍԻրանպատերազմ Արցախում
Пользователь по имени «Hareem Shah» с более чем 360 000 подписчиками в социальной сети X (ранее Twitter) разместил кадры незаконного...