Արցախում սեպտեմբերի 27-ից սկսված պատերազմի ընթացքում միջազգային մամուլի, ինչպես նաև բազմաթիվ երկրների առաջնորդների ու հետախուզական ծառայությունների կողմից բազմիցս հայտարարվեց Ադրբեջանի կողմից պատերազմում վարձկանների և ահաբեկչական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների ներգրավման մասին։
Սրան ի պատասխան, Ադրբեջանը անընդհատ փորձում է ապացուցել, թե վարձկաններ իրականում կռվում են ոչ թե Ադրբեջանի, այլ հայկական զինված ուժերի կազմում` ներկայացնելով անհեթեթ «փաստեր»։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» ներկայացնում է ադրբեջանական այս քարոզչության կեղծ ու անհիմն թեզերը։
Ադրբեջանական իշխանամերձ Haqqin.az լրատվականը հոկտեմբերի 15-ին «Հայաստանի կողմից վարձկանների և ահաբեկիչների ներգրավման մասին փաստեր են բացահայտվել» վերնագրով հոդված է հրապարակել՝ ներկայացնելով Ադրբեջանի փաստաբանների միության նախագահ Անար Բագիրովի՝ Հայաստանում ահաբեկչական կազմակերպությունների կողմից զինյալների հավաքագրման և պատերազմում կռվելու «բացահայտումները»։
«Հայաստանը ԱՍԱԼԱ ահաբեկչական կազմակերպության դրոշի ներքո սկսել է կամավորների հավաքագրում ՈՄԱ ահաբեկչական կազմակերպության կազմում՝ Ադրբեջանի դեմ մարտեր մղելու համար։ Եվ այս ամենը տեղի է ունենում Ղարաբաղում սիրիացի վարձկանների մասին Ադրբեջանի հասցեին անհիմն մեղադրանքների ֆոնին»,- գրված է հոդվածում։
ԱՍԱԼԱ և ՈՄԱ
Այսպես, հոդվածում ՈՄԱ-ն, որի ամբողջական անվանում է՝ «Ողջ մնալու արվեստը», ներկայացվում է որպես ահաբեկչական կազմակերպություն, որը կապում են ԱՍԱԼԱ-ի հետ, ինչը, սակայն, պարզ քարոզչական հնար է։
Ինչպես նշվում է ՈՄԱ ակումբի ֆեյսբուքյան էջում, այն հիմնադրվել է 2014 թվականին հետախույզ Վովա Վարդանովի և նրա վետերան ընկերների կողմից։ Կազմակերպության նպատակն է սովորեցնել ցանկացած մարդու այնպիսի հմտություններ և գիտելիքներ, որոնք կօգնեն գոյատևել ցանկացած իրավիճակում։
Այստեղ ցանկացողներին սովորեցնում են ռազմական պատրաստվածություն, օգտվել զենքերից, սովորել կրակել, տիրապետել առաջին բուժօգնություն և այլն։
Կազմակերպությունը հանդես չի գալիս ԱՍԱԼԱ-ի դրոշի ներքո և որևէ կերպ իրեն չի ասոցացնում այդ կազմակերպության հետ։
Ձախից՝ ԱՍԱԼԱ-ի դրոշը, աջից՝ ՈՄԱ-ի դրոշը։
Հոդվածում ներկայացված է նաև կազմակերպության հայտարարությունն ընթացող պատերազմում կամավորների հավաքագրման մասին։ Չնայած հայտարարության մեջ ևս նշված է, որ կազմավորվող գումարտակը բաց է Հայաստանից և Սփյուռքից կամավորների համար, սակայն հոդվածի հեղինակը պնդում է, թե հայկական կողմը վարձկաններ է հավաքագրում։
Փաստաբան-բացահայտողը, որպես իր ասածի վերջնական ապացույց, ներկայացնում է նաև ՈՄԱ ակումբի 3 անդամների՝ Դավիթի, Աշոտի և Միխայիլի լուսանկարները, որոնք, ըստ հեղինակի, արդեն իսկ մասնակցում են մարտական գործողություններին։ Հրապարակված տղաների լուսանկարները տեսանյութերից (տեսանյութ 1, 2, 3) սքրինշոթեր են։ Այդ տեսանյութերն արվել են 2017 թվականին, դրանցում տղաները պատմում են ՈՄԱ ակումբին իրենց մասնակցության, ինչպես նաև ապագայում Հայաստան վերադառնալու և մշտական բնակություն հաստատելու մասին։
Լիբանանահայ երիտասարդի տեսանյութը
Հայկական կողմից վարձկանների հավաքագրման մասին ադրբեջանական այս թեզը ակտիվորեն տարածվում էր նաև պատերազմի առաջին օրերին։ Շրջանառվում էր, թե Մերձավոր Արևելքից ժամանել են վարձկանները, և որպես ապացույց ներկայացնում էին տեսանյութ, որում լիբանանահայ մի երիտասարդ կոչով էր դիմում լիբանանյան քաղաքական կուսակցություններից մեկին։
Ադրբեջանի քարոզչությունը հիմնվում էր այն բանի վրա, որ երիտասարդը հագել էր հայկական զինուժի համազգեստ և խոսում էր հայ զինվորի անունից։
Իրականում, սակայն, տեսանյութի հերոսը լիբանանահայ երիտասարդ է, որը կամավորագրվել էր Արցախյան պատերազմին մասնակցելու և հայտնում էր, որ սահմանում ամեն ինչ հայկական ուժերի վերահսկողության տակ է։ Երիտասարդը հայտնում էր նաև, որ Սփյուռքը կանգնած է հայոց բանակի թիկունքին. «Եթե նույնիսկ 1000 ահաբեկիչ գա, ոչինչ չի կարող անել, քանի որ իրավունքը մեր կողմն է և հաղթանակը այլընտրանք չունի»,- հավելում էր նա։ Պետք է նշել, որ Հայաստանում և Արցախում ապրում են հազարավոր լիբանանահայեր և սիրիահայեր։ Այս տարվա օգոստոսին Լիբանանի մայրաքաղաք Բեյրութում տեղի ունեցած խոշոր պայթյունից հետո մոտ 850 լիբանանահայ տեղափոխվեց Հայաստան մշտական բնակության։ Չի բացառվում, որ այս երիտասարդը նրանցից մեկն է։
Այսպիսով, փաստենք, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի կազմում սիրիացի վարձկանների և ահաբեկչական խմբավորումների ներկայացուցիչների ներկայության մասին ներկայացված բազմաթիվ ծանրակշիռ ապացույցներին Ադրբեջանը փորձում է հակազդել հորինված ստերով և դրա համար ներկայացնում է այնպիսի «փաստեր», որոնք կարող է ստուգել յուրաքանչյուր ոք։

Абсурдные «доказательства» Азербайджана о привлечении Арменией наемников
В ходе войны в Арцахе, начавшейся 27 сентября, международная пресса, руководители многих стран и разведывательные службы неоднократно заявляли о привлечении в войну со стороны Азербайджана наемников и представителей террористических организаций.
В ответ на это Азербайджан постоянно пытается доказать, что наемники на самом деле воюют не на стороне Азербайджана, а в составе армянских Вооруженных сил, представляя абсурдные «факты».
«Платформа проверки фактов» представляет ложные и необоснованные тезисы этой азербайджанской пропаганды.
На проправительственном азербайджанском сайте Haqqin.az 15 октября была опубликована статья под заголовком «Появились факты привлечения террористов и наемников со стороны Армении», в которой председатель Коллегии адвокатов Анар Багиров представил «разоблачения» о вербовке боевиков в Армении террористическими организациями для дальнейшего участия в боевых действиях.
«Армения под флагом террористической организации ASALA начала открытый набор добровольцев в террористическую организацию VOMA для дальнейшего участия в боевых действиях против Азербайджана», — говорится в статье.
АСАЛА и VoMA
Так, в статье центр VоMA, полное название которой «Искусство выживания», представляется как террористическая организация, связанная с АСАЛА, что, однако, является простым пропагандистским трюком.
Как отмечается на странице VоMA в Facebook, центр был основан в 2014 году разведчиком Вовой Вардановым и его друзьями-ветеранами. В центре любой желающий может приобрести такие навыки и знания, которые помогут ему выжить в любой ситуации.
На занятиях, организованных VoMA, можно познакомиться с разными видами оружия и способам их эксплуатации, боевыми единоборствами, правилами оказания первой медицинской помощи и т.д.
Организация не действует под флагом ASALA и не ассоциирует себя с этой организацией.
Слева – флаг АСАЛА, справа – флаг VoMA
В статье также представлено заявление организации о наборе добровольцев для дальнейшего участия в боевых действиях. Несмотря на то, что в заявлении говорится о том, что батальон открыт для добровольцев из Армении и диаспоры, автор статьи утверждает, что армянская сторона вербует наемников.
Адвокат-разоблачитель в качестве окончательного доказательства сказанного им представляет фотографии трех членов клуба VoMА – Давида, Ашота и Михаила, которые, по словам автора, уже принимают участие в боевых действиях. Опубликованные фотографии парней – эти скриншоты из видеозаписей (видеозапись 1, 2, 3). Эти записи были сделаны в 2017 году. В них парни рассказывают о своем участии в центре VoMА, а также о возвращении и утверждении в Армении.
Видеозапись молодого ливанского армянина
Азербайджанский тезис о вербовке армянской стороной наемников активно распространялся также в первые дни войны. Муссировались слухи о том, что наемники прибыли с Ближнего Востока, и в качестве доказательства приводилась видеозапись, на которой молодой ливанский армянин обращался с призывом к одной из ливанских политических партий.
Азербайджанская пропаганда основывалась на том, что молодой человек был одет в форму Вооруженных сил Армении и говорил от имени армянского солдата.
Однако в действительности главный герой видео – молодой ливанский армянин, который вызвался принять участие в Арцахской войне и сообщил, что все на границе находится под контролем армянских сил. Молодой человек сообщил также, что Диаспора поддерживает армянскую армию. «Даже если придет 1000 террористов, они не смогут ничего сделать, потому что право на нашей стороне и у победы нет альтернативы», — добавил он. Следует отметить, что в Армении и Арцахе проживают тысячи ливанских и сирийских армян. В августе этого года после сильного взрыва в столице Ливана Бейруте около 850 ливанских армян переехали в Армению на постоянное место жительства. Не исключено, что этот молодой человек – один из них.
Таким образом, констатируем, что Азербайджан пытается опровергнуть многочисленные веские доказательства присутствия сирийских наемников и представителей террористических групп в ВС Азербайджана выдумками и представляет с этой целью «факты», которые может проверить каждый.