Ադրբեջանի դատախազությունը բացահայտում է Ադրբեջանի քարոզչամեքենայի սուտը
Ադրբեջանի պետական քարոզչամեքենան հաճախ ինքն է խճճվում իր տարածած կեղծ տեղեկությունների ու ստերի մեջ՝ հակասելով ինքն իրեն։
Հոկտեմբերի 27-ին ադրբեջանական լրատվամիջոցները հայտնեցին, որ Ադրբեջանի զինված ուժերին հաջողվել է սպանել Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարար — Պաշտպանության բանակի հրամանատար Ջալալ Հարությունյանին։
Ադրբեջանական իշխանամերձ haqqin.az կայքը նույնիսկ տեսանյութ էր հրապարակել՝ պնդելով, որ դրանում երևում է Հարությունյանին «լիկվիդացնելու» օպերացիան։ Տեսանյութի վերլուծությունից պարզ է դառնում, որ լրատվամիջոցն այն ստացել էր Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունից։
Հոկտեմբերի 30-ին Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը հայտարարություն էր տարածել՝ հայտնելով, որ Գյանջայում խաղաղ բնակչության դեմ գործած հանցագործությունների համար միջազգային հետախուզում է հայտարարվել Արայիկ Հարությունյանի, Դավիթ Բաբայանի, Ջալալ Հարությունյանի և Արման Բաբաջանյանի նկատմամբ։
Եվ այստեղ հարց է ծագում՝ ինչպե՞ս է Ադրբեջանը հետախուզում հայտարարում մի անձի նկատմամբ, որն իրենց իսկ պնդմամբ «լիկվիդացվել է»։
Հիշեցնենք, որ Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հոկտեմբերի 27-ին  հայտնել էր, որ Ջալալ Հարությունյանը մարտական դիրքում վիրավորում է ստացել։ Որոշում էր ընդունվել նրան ՊԲ նախարարի պաշտոնում փոխարինել Միքայել Արզումանյանով։ Ավելի ուշ Արցախից հայտնել էին, որ Հարությունյանի կյանքին վտանգ չի սպառնում և ստացած վիրավորումը ծանր չէ։

Прокуратура Азербайджана раскрывает ложь пропагандистской машины Азербайджана
Государственная пропагандистская машина Азербайджана часто путается в распространяемых ею же ложных и фальшивых сведениях, противореча самой себе.
27 октября азербайджанские СМИ сообщили, что вооруженным силам Азербайджана удалось убить министра обороны Арцаха, командующего Армией обороны Джалала Арутюняна.
На провластном азербайджанском сайте haqqin.az даже была опубликована видеозапись, и утверждалось, что в ней запечатлена операция по «ликвидации» Арутюняна. Анализ видеозаписи показывает, что средство массовой информации получило его из министерства обороны Азербайджана.
30 октября генеральная прокуратура Азербайджана распространила заявление о том, что за преступления против мирного населения в Гяндже в международный розыск объявлены Араик Арутюнян, Давид Бабаян, Джалал Арутюнян и Арман Бабаджанян.
И здесь возникает вопрос: как Азербайджан объявляет в розыск того, кого, как сам он утверждает, уже «ликвидировал»?
Напомним, что 27 октября президент Арцаха Араик Арутюнян сообщил, что Джалал Арутюнян был ранен на боевой позиции. Принято решение, что в должности министра обороны его заменит Микаел Арзуманян. Позже из Арцаха передали, что жизнь Арутюняна вне опасности, ранение не было тяжелым.