Հուլիսի 16-ին «Արմենիա» հեռուտաընկերության «Ռ-Էվոլյուցիա» հաղորդմանը տված հարցազրույցում Սերժ Սարգսյանը Ադրբեջանին Ռուսաստանի կողմից զենք վաճառելու կապակցությամբ ՌԴ-ի դիրորքոշման վերաբերյալ հարցին պատասխանել է, որ երբևէ չի լսել ՌԴ նախագահի կամ արտաքին գործերի նախարարի դիրքորոշումը այդ գործարքների մասին, որպեսզի մեկնաբանի դրանք:
«Ես երբևէ չեմ լսել ռուսական կողմի պատասխանը, գոնե հրապարակավ, և եթե մի ռուս քաղաքական գործիչ կամ վերլուծաբան, կամ նույնիսկ ինչ—որ մի պաշտոնյա ինչ—որ բաներ է ասում, դա չի նշանակում, որ դա ռուսական կողմի պատասխանն է: Ռուսական կողմը կարող է պատասխանել նախագահի շուրթերով, արտաքին գործերի նախարարի շուրթերով», — ասել է Սարգսյանը` հրաժարվելով մեկնաբանել ՌԴ դիրքորոշումը:
Թե՛ «գոնե հրապարակավ», թե՛ «նախագահի շուրթերից» Սերժ Սարգսյանը ռուսական կողմի պատասխանը, սակայն, լսել էր ոչ վաղ անցյալում` 2016 թվականի օգոստոսի 10-ին, երբ աշխատանքային այցով գտնվում էր Մոսկվայում: Սարգսյան-Պուտին հանդիպումից հետո երկու պաշտոնյաները համատեղ մամուլի ասուլիս էին տվել, որում Պուտինը, պատասխանելով հայկական հեռուստաընկերություններից մեկի լրագրողի հարցին, իր դիրքորոշումն էր հայտնել Ադրբեջանին զենք վաճառելու վերաբերյալ:
«Սպառազինության ժամանակակից շուկայում ցանկացած երկիր գործնականում կարող է գնել ցանկացած զենք և, ասենք, այնպիսի երկիր, ինչպիսին Ադրբեջանն է` նավթարդյունահանող երկիր, մոտ 10 միլիոն բնակչություն ունեցող երկիր, արագ աճող տնտեսությամբ, ոսկեարժութային պահուստների բավական ծավալով, իհարկե, ի վիճակի է սպառազինություն գնել որտեղ պատահի: Հասկանո՞ւմ եք, որտեղ պատահի», — ասել էր Պուտինը` Սարգսյանի ներկայությամբ:
Այս խնդրի վերաբերյալ Պուտինի հետ քննարկման մասին Սերժ Սարգսյանն անձամբ ևս հայտարարել էր ավելի վաղ: 2015 թվականի ապրիլին Ռուսաստանի «Առաջին ալիքով» Վլադիմիր Պոզներին տված հարցազրույցում Սարգսյանը հայտարարել էր, որ Ադրբեջանին ռուսական զենքի վաճառքի մասին բազմիցս խոսել է ռուսաստանցի իր գործընկերոջ հետ:
«Մենք բազմաթիվ անգամներ ենք Վլադիմիր Վլադիմիրովիչի հետ խոսել այս թեմայով.․․ մենք չէինք կարող չխոսել», — ասել էր Սարգսյանը:

Ложь Сержа Саргсяна, не пережившая Р-«эволюцию»
16-го июля в интервью программе «Р-Эволюция» на телеканале «Армения» Серж Саргсян, в ответ на вопрос о позиции РФ относительно продажи российского оружия Азербайджану, заявил, что никогда не слышал позицию президента или министра иностранных дел РФ по поводу этих сделок, для того чтобы их прокомментировать.
«Я никогда не слышал ответ российской стороны, хотя бы публично, и если один российский политический деятель или аналитик, или даже какое-нибудь должностное лицо говортит о чем-то, это не значит, что это ответ российской стороны. Российская сторона может ответить устами президента или министра иностранных дел»,- сказал Саргсян, отказываясь комментировать позицию РФ.
Однако, Серж Саргсян не так давно слышал ответ российской стороны и «хотя бы публично», и «из уст президента», 10-го августа 2016 года, когда находился в Москве с рабочим визитом. После встречи Саргсян-Путин оба чиновника дали совместную пресс-конференцию, в которой Путин, отвечая на вопрос журналиста одного из армянских телеканалов, выразил свою позицию относительно продажи вооружения Азербайджану.
«На современном рынке вооружения практически любая страна может купить любое оружие и, скажем, такая страна, какой является Азербайджан, нефтедобывающая страна, страна с населением около 10 миллионов, с быстро растущей экономикой, с достаточным запасом золотовалютных резервов, конечно, в состоянии купить вооружение где угодно. Понимаете? Где угодно»,— сказал Путин в присутствии Саргсяна.
Об обсуждении этой проблемы с Путиным Саргсян также лично заявил немного раньше. В 2015 году во время интервью Владимиру Познеру на «Первом канале» России Саргсян заявил, что он неоднократно говорил со своим российским коллегой о продаже российского вооружения Азербайджану.
«Мы неоднократно говорили с Владимиром Владимировичем на эту тему, мы не могли не говорить»,— сказал Саргсян.