Անկյունը փոխում է տեսանկյունը․ որքան մարդ է մասնակցել դեկտեմբերի 5-ի ցույցին
Երևանի Ազատության հրապարակում դեկտեմբերի 5-ին ընդդիմադիր կուսակցությունների հանրահավաքի մասնակիցների թվի շուրջ տարատեսակ պնդումներ եղան։
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» աերոֆոտոնկարահանման միջոցով հաշվել էր, որ 16:40-ի սահմաններում, երբ ելույթ էր ունենում ընդդիմության ներկայացուցիչ Վազգեն Մանուկյանը, և դա, փաստացի, հանրահավաքի ամենամարդաշատ պահն էր, հրապարակում կար 7400 մարդ։
Մինչդեռ, Aysor.am և Republica.am կայքերը գրել էին հանրահավաքին 40,000-50,000 մարդու մասնակցության մասին։
Այդ թվերը, սակայն, իրականությունից շատ հեռու են։ Ներկայացնենք մի շարք փաստեր։
Այսպես, Ազատության հրապարակում 40,000 և ավել մարդ կարող է տեղավորվել միայն ամբողջ հրապարակի լեփ-լեցուն լինելու ժամանակ։
Ըստ Google Earth ծրագրի, հրապարակի մակերեսը մոտ 8400 քառակուսի մետր է։ Սա նշանակում է, որ հրապարակի ամեն քառակուսի մետրի վրա պետք է կանգնի 5 մարդ, որպեսզի այնտեղ տեղավորվի 40,000-անոց բազմություն։ Դա նույնն է, ինչ 20 քմ սենյակում 100 մարդ գտնվի։
Նույնն է ցույց տալիս նաև mapchecking.com կայքը։ Դրա միջոցով հնարավոր է հաշվել աշխարհի ցանկացած կետում հավաքված բազմության մոտավոր թիվը։ Այն հիմնված է Google Maps ծրագրի վրա և օգտագործվում է հանրահավաքների մասնակիցների մոտավոր թիվը ճշտելու նպատակով։
Ըստ այս կայքի, մեկ քառակուսի մետրի վրա հինգ մարդու կանգնելու դեպքում հրապարկում կտեղավորվի մոտ 41,700 հոգի։ Սակայն առկա տեսանյութերն ու լուսանկարները ապացուցում են, որ հրապարակն ամբողջությամբ լեփ-լեցուն չի եղել։
Հանրահավաքի սկզբում՝ 15:02-ի դրությամբ
Սա՝ 16:07-ի դրությամբ
Երրորդ նկարը՝ 16:44-ի դրությամբ, երբ հարթակում ելույթ էր ունենում ընդդիմադիր կուսակցությունների վարչապետի թեկնածու Վազգեն Մանուկյանը
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորմանը» մեղադրեցին, թե, իբրև, լուսանկարը, որի հիման վրա իրականացվել է հաշվարկը, արվել է մինչև հանրահավաքի սկսվելը։ Սակայն այդ լուսանկարն արվել է 16:45-ի սահմաններում, երբ սկսվել էր Վազգեն Մանուկյանի ելույթը, որից հետո հանրահավաքը վերածվեց երթի։
Որպես այդ մեղադրանքի հիմնավորում՝ համացանցում ակտիվորեն տարածվեց Tert.am լրատվական կայքի ուղիղ եթերից մի սքրինշոթ, որում երևում է ուղիղ եթերի 2:06:10 վայրկյանը։ Ըստ որոշներ կարծիքների, այստեղ ավելի շատ մարդ է հավաքված։
Fip.am-ը հաշվեց այս կադրում երևացող մարդկանց թիվը, որը շուրջ 5200 է։ Հաշվարկը արվել է Ֆոթոշոփ ծրագրի հաշվելու գործիքի (count tool) միջոցով։
Այսինքն, այս նկարում ավելի քիչ մարդ կա, քան «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման»՝ դրոնով արված լուսանկարում։ Տարբերությունը լուսանկարների անկյունն է։ Tert.am-ի ուղիղ եթերի տեսանյութում երևում է Ազատության հրապարակի՝ Հովհաննես Թումանյանի և Ալեքսանդր Սպենդիարյանի արձանների միջև ընկած համեմատաբար ավելի խիտ՝ մարդաշատ հատվածը։ Սրա պատճառով կարող է տպավորություն ստեղծվել, թե հանրահավաքը ավելի մարդաշատ է եղել, քան իրականում։
Լուսանկարի անկյունի թեքության պատճառով հրապարակի բազմությունը ավելի խիտ է երևում, քան ավելի հեռվից արված լուսանկարում, որտեղ երևում են ոչ միայն հրապարակի դատարկ և կիսադատարկ հատվածները, այլ նաև ավելի նոսր մասերը։
Այս երևույթն ակնհայտ նկատվում է դրոնով Fip.am-ի կողմից արված տեսանյութում։ Տեսանյութի առաջին հատվածում, որն արվել է 16:05-ին, երևում է մեծ բազմություն, իսկ դրոնի բարձրանալուն զուգընթաց բազմության չափը ավելի ակնհայտ է դառնում, և հրապարակի դատարկ հատվածները հստակ երևում են։ Տեսանյութի երկրորդ հատվածն արվել է րոպեներ հետո՝ հրապարակից ուղղահայաց բարձրության վրա։ Դրանում հստակ երևում են հրապարակում կանգնած բազմության խիտ և նոսր հատվածները։ Տեսանյութի երրորդ մասը արվել է 16:45-ին, և դրանում ակներև է, թե ինչպես է անկյունների փոփոխությունն ազդում հրապարակում հավաքված բազմության քանակի տեսողական ընկալման վրա։
Այսպիսով, ներկայացված փաստերն ապացուցում են, որ Ազատության հրապարակում դեկտեմբերի 5-ին չէր կարող լինել 40,000 մարդ։ Ավելին՝ մանրակրկիտ ուսումնասիրությունը ևս մեկ անգամ փաստում է, որ ցույցի մասնակիցների թիվը շուրջ 7400 է եղել։
Թեգեր` հանրահավաքմարդաքանակ
«Իմ Քայլի» տարածած հանրահավաքի լուսանկարը կեղծ չէ
17:42, 2 Մրտ, 2021
Հայկական ուժերը կլքեն Կապանի շրջակայքի դիրքերը․ քաղաքապետը հաստատում է
Փողոցում Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը պահանջողների թիվը 500-ից տասնապատիկ ավելին է. Լոռու նորանշանակ մարզպետը սխալվում է
16:39, 17 Դկտ, 2020
Լոռու նորանշանակ մարզպետ Արամ Խաչատրյանը դեկտեմբերի 17-ին կառավարությունում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը պահանջող...
Ազատության հրապարակի հանրահավաքին ներկա է եղել շուրջ 7400 մարդ
21:15, 5 Դկտ, 2020
Aysor.am լրատվական կայքը, անդրադառնալով դեկտեմբերի 5-ին Ազատության հրապարակում ընդդիմադիր 17 կուսակցությունների կազմակերպած հանրահավաքին, գրել է, որ ավելի քան 40,000 մարդ...
Ծառուկյանը հեղափոխությանը միացել է վերջին պահին
13:34, 5 Հկտ, 2018
Հոտեմբերի 4-ին «Կենտրոն» հեռուստատեսությամբ հեռարձակվեց «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ և ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանի հարցազրույցը, որի ընթացքում նա հանդես է...

После митинга оппозиционных партий, который прошел 5 декабря на площади Свободы в  Ереване, прозвучали различные утверждения по поводу числа участников.
«Союз информированных граждан» с помощью аэрофотосъемки подсчитал, что около 16:40 дня во время выступления представителя оппозиции Вазгена Манукяна, по сути, в самый многолюдный момент митинга, на площади находились 7400 человек.
Между тем как сайты Aysor.am и Republica.am написали об участии в митинге от 40 до 50 тысяч человек.
Однако эти цифры далеки от реальности. Приведем ряд фактов.
Так, более 40 тысяч человек могут разместиться на площади Свободы только при заполнении всей площади.
По данным программы Google Earth, общая площадь поверхности площади Свободы составляет около 8400 квадратных метров. Это означает, что для того, чтобы вместить 40-тысячную толпу на каждом квадратном метре площади должны стоять 5 человек. Это то же самое, если бы в комнате площадью 20 квадратных находились 100 человек.
Та же картина и на сайте mapchecking.com. С помощью сайта можно подсчитать примерное число людей, собравшихся в любой точке мира. Сайт основан на данных программы Google Maps и используется для определения примерного числа участников митингов.
По данным этого сайта, в случае, если на одном квадратном метре будут стоять пять человек, на площади поместятся около 41,7 тысячи человек. Однако имеющиеся видео и фото доказывают, что площадь не была полностью заполнена.
В начале митинга, по состоянию на 15:02
По состоянию на 16:07
Третий снимок был сделан в 16:44, когда с трибуны выступал кандидат в премьер-министры от оппозиционных партий Вазген Манукян.
«Союз информированных граждан» обвинили в том, что снимок, на основе которого был проведен подсчет, якобы был сделан перед началом митинга. Однако этот снимок был сделан в районе 14:45, когда началось выступление Вазгена Манукяна, после которого митинг перешел в шествие.
В качестве обоснования этого обвинения в Сети активно распространился скриншот прямой трансляции (2:06:10) сайта Tert.am. По некоторым мнениям, на этом скриншоте видно, что на площади находилось намного больше людей.
Fip.am подсчитал число людей на этом кадре, которое составило около 5200 человек. Подсчет производился с использованием счетчика (count tool) программы Photoshop.
То есть на этом снимке людей меньше, чем на снимке, сделанном «Союзом информированных граждан» с помощью дрона. Разница заключается в ракурсе снимков. В прямом эфире Tert.am показана относительно густая, многолюдная часть площади Свободы между статуями Ованеса Туманяна и Александра Спендиаряна. По этой причине может сложиться впечатление, что митинг был более многолюдным, чем есть на самом деле.
Из-за наклона угла снимка толпа на площади кажется более плотной, чем на сделанных с более дальнего расстояния снимках, на которых видны не только пустые и полупустые части площади, но и немноголюдные части.
Это явление хорошо видно на видео, сделанном Fip.am с дрона. В первой части видео, снятой в 16:05, видна большая толпа, и по мере того, как дрон поднимается, плотность толпы становится все более очевидной, четко видны пустые части площади. Вторая часть видео снята спустя несколько минут на вертикальной площади высоте. В этой части хорошо видны густые и редкие части толпы. Третья часть видео снята в 16:45. В этой части четко видно, как смена ракурсов влияет на визуальное восприятие числа людей, собравшихся на площади.
Таким образом, представленные факты доказывают, что 5 декабря на площади Свободы не могло быть 40 тысяч человек. Более того, подробное исследование еще раз доказывает, что число участников митинга составило около 7400 человек.