Ռուսական «Առաջին ալիքն» այսօր անդրադարձել է Հանրապետության հրապարակում կայացած՝ «Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժման հանրահավաքին և տեղեկացրել, որ 100 հազարից ավելի մարդ է մասնակցել դրան։
«Ցուցարարների խումբը դրոշներով մոտեցել է կառավարության շենքին, ոստիկանությունը և հատուկ ջոկատայինները պատնեշել են տարածքը։ Կենտրոնական փողոցները փակ են»,- տեղեկացրել է հեռուստաալիքը։
Ռուսական պետական «Առաջին ալիքը», սակայն, սխալ ու չհիմնավորված տեղեկություն է տարածել։
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» իրականացրել է հանրահավաքի մասնակիցների հաշվարկ, որի համաձայն՝ «Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժման մայիսի 26-ի հավաքին մասնակցել է 23,100 մարդ։
««Իրազեկ քաղաքացիների միավորումն» աերոնկարահանման միջոցով իրականացրել է հանրահավաքի մասնակիցների հաշվարկ, որի արդյունքում պարզվել է, որ 17:12-ի դրությամբ Հանրապետության հրապարակում և հարակից տարածքներում գտնվել է շուրջ 23,100 մարդ: Հաշվարկն իրականացվել է մասնակիցների անհատական հաշվարկի միջոցով»,- ասվում է ԻՔՄ հաղորդագրության մեջ:
Նշենք, որ ԻՔՄ-ն Երևանում անցկացվող հանրահավաքների մասնակիցների հաշվարկ աերոնկարահանման միջոցով իրականացնում է սկսած 2018 թվականից՝ ներկայացնելով և մեթոդաբանությունը, և հաշվարկը ստուգելու համար անհրաժեշտ նյութերը: Մինչ այժմ երբևէ չի արձանագրվել կամ ապացուցվել, որ ԻՔՄ հաշվարկները սխալ լինեն:

Сегодня российский «Первый канал» коснулся митинга движения «Тавуш во имя Родины», прошедшего на площади Республики, и сообщил, что в нем приняли участие более 100 тысяч человек.
«Толпа митингующих с флагами Армении подошла к зданию правительства, люди стоят за ограждением, полиция и спецназ оцепили периметр. Перекрыты центральные улицы города», — сообщил телеканал.
Однако российский государственный «Первый канал» распространил неверную и необоснованную информацию.
«Союз информированных граждан» (СИГ) провел подсчет участников митинга, согласно которому в митинге движения «Тавуш во имя Родины» 26 мая приняли участие 23,1 тыс. человек.
««Союз информированных граждан» провел подсчет участников митинга методом аэрофотосъемки, в результате которого было установлено, что по состоянию на 17:12 на площади Республики и прилегающих территориях находилось около 23,1 тыс. человек», — говорится в пресс-релизе СИГ.
Отметим, что СИГ ведет подсчет участников проводимых в Ереване митингов с 2018 года методом аэрофотосъемки, предоставляя как методику, так и необходимые материалы для проверки подсчета. До сих пор не доказано, что подсчеты СИГ являются неточными.