Շարմազանովի սուտը ռուսական զենքի վնասի մասին
Այսօր Ազգային ժողովի փոխխոսնակ և Հանրապետական կուսակցության խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը, հղում անելով նախագահ Սերժ Սարգսյանին, հայտարարեց, որ «կարող ենք մեղադրել (Ռուսաստանին – խմբ.) այն ժամանակ, երբ ռուսական զենքը, որը մատակարարվել է Ադրբեջանին, ուղիղ վնաս է հասցնում մեզ»: Ըստ էության, Շարմազանովն այսպես փորձել է ներկայացնել, թե Ադրբեջանին մատակարարված ռուսական զենքը մեզ ուղիղ վնաս չի հասցրել: Այնինչ իրականությունը հակառակն է:
Մի-24 ուղղաթիռը
Տարիներ շարունակ Ռուսաստանը Ադրբեջանին մատակարարել է տարատեսակ զենքեր և զինամթերքներ: Հայկական բանակի զինվորների ուղղությամբ համարյա ամեն օր արձակվում էին ռուսական արտադրության փամփուշտներ և այլ զինամթերքներ, որոնք չեն համարվում «կոնվենցիոն» (խոսքը Եվրոպայում սովորական զինված ուժերի կոնվենցիայի մասին է) և որոնց վաճառքը չի արձանագրվում միջազգային ատյանների կողմից:
Ռուսաստանը Ադրբեջանին 2012-ից 2013 թվականներին մատակարարել էր 1000 հատ  «Իգլա-Ս» տեսակի հրթիռ՝ 200 արձակման կայաններով:
2014 թվականի նոյեմբերի 12-ին Արցախի արևելյան հատվածում ուսումնավարժական թռիչքի ժամանակ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Ռուսաստանից «թարմ-թարմ» ստացած «Իգլա-Ս» տեսակի հրթիռով խոցվեց հայկական օդուժի Մի-24 հարվածային ուղղաթիռը, որի անձնակազմի 3 անդամները զոհվեցին:
Ապրիլյան պատերազմ
Վերջին տարիներին Ռուսաստանը Ադրբեջանին մատակարարել է 100 հատ T-90s տեսակի հիմնական մարտական տանկեր, հետևակին կենդանի այրելու համար ստեղծված 18 հատ «Սոլնցեպյոկ» համազարկային հրանետներ, հազարից ավելի հակատանկային հրթիռներ, 24 գրոհային ուղղաթիռներ, 18 հատ համազարկային կրակի «Սմերչ» համակարգեր և ինքնագնաց հրետանու այլ տեսակներ, որոնք բոլորը կիրառվել են 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմում:
Ապրիլյան պատերազմը սկսվեց Ռուսաստանից 2011-ից 2014 թվականներին մատակարարված Մի-35Մ գրոհային ուղղաթիռների հարձակմամբ (որը հետ մղվեց):
Այնուհետև տեխնիկայից մարտի մեջ նետվեցին ամեն տեսակի հրետանային համակարգերը, որոնց թվում էին 2012 թվականից հետո մատակարարված ռուսական ինքնագնաց հրետանային համակարգերը:
Մարտերից անմասն չմնացին նաև 2013-ից 2014 թվականներին մատակարարված T-90s տանկերը: Այդպես, օրինակ տանկային լայնամասշտաբ հարձակման փորձ եղավ Աղդամի ուղղությամբ (որը կանխվեց հրետանու աշխատանքի շնորհիվ):
Ադրբեջանական կողմը՝ այդ թվում նաև ռուսական «Բաստիոն» (մասամբ նաև իսրայելական «Սպայկ») հակատանկային համակարգերով, խոցեց 14 հայկական տանկ, իսկ ապրիլի 4-ի կեսօրին Թալիշ գյուղի հատվածում Ադրբեջանը կիրառեց նաև ռուսական ՏՕՍ-1Ա «Սոլնցեպյոկ» հրանետները:
Այնուհետև, ապրիլի 4-ի լույս 5-ի գիշերը ադրբեջանական կողմը նաև կիրառեց «Սմերչ» համազարկային կրակի համակարգերը՝ Դուբլինյան կոնվենցիայով արգելված կասետային մարտագլխիկներով հրթիռներով (որոնք մատակարարվել էին 2012-2014 թվականներին):
Եթե չզինեին
Այսպիսով, ադրբեջանական կողմի գերակշռապես ռուսական զենքերով իրականացված ագրեսիայի արդյունքում հայկական կողմը կրեց շուրջ 100 զոհ, կորցրեց 800 հեկտար տարածք:
Եվ, առհասարակ, կարելի է պնդել, որ ապրիլյան պատերազմը չէր էլ լինի, եթե Ռուսաստանը, բազմաթիվ այլ երկրների նման հրաժարվեր զինել Ադրբեջանին (ինչի մասին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ երկրները պայմանավորվել էին 1994 թվականին Բուդապեշտում):
Հետևապես, Էդուարդ Շարմազանովի պնդումը ռուսական զենքերից մեզ հասցված վնասի վերաբերյալ սուտ է: Այսկերպ Շարմազանովը միացավ Սերժ Սարգսյանին և Դավիթ Բաբայանին, ովքեր ևս վերջին մի քանի օրում սուտ հայտարարություններ արեցին Բաքվին մատակարարվող ռուսական զենքի շուրջ:
Թեգեր` April warAzerbaijanEduard SharmazanovKarabakhSharmazanovSmerchSolntsepyokT-90sАзербайджанапрельская войнаАрцахВертолет Ми-24вооружениеИгла-СкарабахСерж СаргсянСмерчСолнцепекШармазановЭдуард ШармазановԱդրբեջանԱդրբեջան զենքապրիլյան պատերազմԲաստիոնԷդուարդ ՇարմազանովԻգլա-ՍՇարմազանովռուսական զենքՍոլնցեպյոկՍպայկ
Դավիթ Բեկ գյուղում իսկապես եղել են Կարմիր Խաչի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչներ
19:00, 9 Դկտ, 2020
Տելեգրամյան Infoteka24 ալիքը դեկտեմբերի 8-ին գրել էր, որ ադրբեջանցիները Կարմիր խաչի ուղեկցությամբ եղել են Սյունիքի մարզի Դավիթ Բեկ գյուղում՝ իրենց...

Ложь Шармазанова о вреде российского оружия
Сегодня вице-спикер Национального собрания и спикер Республиканской партии Эдуард Шармазанов, ссылаясь на президента Сержа Саргсяна, заявил, что «мы можем обвинять (ред. Россию) в том случае, когда российское оружие, поставленное Азербайджану, наносит нам прямой вред». По существу, Шармазанов таким образом попробовал представить, что поставленное Азербайджану российское оружие не нанесло нам прямого вреда. Однако реальность прямо противоположная.
Вертолет Ми-24
Годами Россия поставляла Азербайджану различные виды вооружения. Практически каждый день в направлении солдат армянской армии используют патроны и другие боеприпасы российского производства, которые не считаются «конвенционными» (речь идет о Договоре об обычных вооружённых силах в Европе) и продажа которых не регистрируется международными органами.
В 2012-2013 годах Россия поставила Азербайджану 1000 ракет типа «Игла-С» с 200 пусковыми установками.
12-го ноября 2014 года в восточной части Арцаха азербайджанскими вооруженными силами во время тренировочного полета был сбит вертолет МИ-24 военно-воздушных сил Армении недавно полученной из России ракетой типа «Игла-С», 3 членов экипажа вертолета погибли.
Апрельская война
За последние годы Россия поставила Азербайджану 100 единиц основного боевого танка типа T-90s, 18 единиц огнеметной системы «Солнцепек», созданной для сжигания пехоты заживо, более тысячи противотанковых ракет, 24 ударных вертолета, 18 единиц систем залпового огня «Смерч» и другие виды самоходной артиллерии, все из которых были использованы во время апрельской войны 2016 года.
Апрельская война началась с атаки ударных вертолетов Ми-35М, поставленных Россией в 2011-2014 годах (атака была отбита).
Далее из техники в бой были брошены разного рода артиллерийские системы, в числе которых были поставленные после 2012 года российские самоходные артиллерийские системы.
Во время боев не остались в стороне и поставленные в 2013-2014 годах танки T-90s. Так, например, была предпринята попытка широкомасштабной танковой атаки в направлении Агдама (которая была предотвращена благодаря работе артиллерии).
Азербайджанская сторона сбила 14 армянских танков в том числе и российскими противотанковыми системами «Бастион», а в полдень 4-го апреля в районе села Талиш Азербайджан применил и российские огнеметы ТОС-1А «Солнцепек».
Позднее, в ночь с 4-го на 5-ое апреля азербайджанская сторона применила также системы залпового огня «Смерч», используя ракеты с кассетными боеголовками, запрещенные Дублинской конвенцией (которые были поставлены в 2012-2014 годах).
Если бы не вооружение
Таким образом, в результате агрессии азербайджанской стороны с использованием большей частью российского оружия армянская сторона понесла около 100 жертв, потеряла 800 гектаров территории.
И, в целом, можно утверждать, что апрельской войны могло бы и не быть, если бы Россия, как и многие другие страны, отказалась вооружать Азербайджан (о чем страны-члены Минской группы ОБСЕ договорились в 1994 году в Будапеште).
Следовательно, заявление Эдуарда Шармазанова относительно нанесенного нам российским оружием вреда – ложь. Таким образом Шармазанов присоединился к Сержу Саргсяну и Давиду Бабаяну, которые также за последние несколько дней сделали ложные заявления по вопросу поставок российского оружия Баку.