Շարմազանովի սուտը ԵԱՏՄ-ից օգուտների մասին
Օրերս տեղի ունեցած ՀՀԿ գործադիր մարմնի հերթական նիստի ավարտին ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, անդրադառնալով ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու ընդդիմության առաջարկին, հայտարարեց, որ Հայաստանի ԵԱՏՄ-ին անդամակցելու որոշումը չի եղել զուտ քաղաքական որոշում, այլ հիմնված է եղել հստակ տնտեսական հաշվարկների վրա:
Արտահանում
Մասնավորապես, Շարմազանովը նշել է, որ ԵԱՏՄ անդամակցության արդյունքում ՀՀ  արտահանումը գրանցել է 23% աճ, որի առյուծի բաժինն ուղղվում է դեպի ԵԱՏՄ անդամ երկրներ: Մի կողմ թողնելով այն փաստը, որ 2017թ. առաջին հինգ ամիսներին ՀՀ արտահանումը աճել է ոչ թե 23, այլ 20,9 տոկոսային կետով՝ պետք է նշել, որ ՀՀ արտահանման ‹‹առյուծի մասնաբաժինը›› ամենևին էլ ԵԱՏՄ չի ուղղվում:
Այսպես, 2017թ. հունվար-մայիս ամիսների ընթացքում ՀՀ արտահանման գրեթե 30%-ը ուղղվել է դեպի ԵՄ անդամ երկրներ, մինչդեռ ԵԱՏՄ անդամ երկրներին բաժին է ընկել ընդհանուր արտահանման միայն 22,2%-ը, այն պարագայում, երբ եվրոպական մեկ այլ երկրի՝ Շվեյցարիային, բաժին է ընկել արտահանման շուրջ 13,5%-ը (այս թիվը չի մտնում ԵՄ-ի 30 տոկոսի մեջ):
Մյուս կողմից, դեռևս ընթացիկ տարվա սկզբին «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» իրականացրել է դեպի Ռուսաստան արտահանման ապրանքային կառուցվածքի լայնածավալ ուսումնասիրություն, որից ակնհայտ է դառնում, որ արտահանման այսպիսի աճի հիմքը ոչ թե տնտեսության ընդլայնված վերարտադրությունն է, այլ Հայաստանից դեպի Ռուսաստան թուրքական ապրանքների պարզ վերաարտահանումը:
Զբոսաշրջիկներ
Իշխող կուսակցության խոսնակը նաև նշել է, որ ԵԱՏՄ անդամակցության շնորհիվ ՀՀ այցելող զբոսաշրջիկների թիվն ավելացել է մոտ 30 տոկոսով, ընդ որում զբոսաշրջիկների «առյուծի մասնաբաժինը» կրկին եղել են ԵԱՏՄ անդամ երկրների քաղաքացիները: Այսուամենայնիվ, ըստ Ազգային վիճակագրական ծառայության կողմից հրապարակված տվյալների՝ 2017թ. առաջին եռամսյակում ՀՀ այցելած զբոսաշրջիկների թիվը ավելացել է ոչ թե 30, այլ 18,2 տոկոսային կետով: Իսկ ահա այցելած զբոսաշրջիկների թվով առաջին երկիրը Իրանի Իսլամական Հանրապետությունն է՝ մոտ 30% մասնաբաժնով:
Ավելին, 2017թ. առաջին եռամսյակում իրանցի զբոսաշրջիկների հոսքը աճել է շուրջ 72,8%-ով, իսկ ռուս զբոսաշրջիկների թիվը՝ ընդամենը 12,8%-ով: Արդյունքում, ՀՀ այցելած զբոսաշրջիկների թվով Ռուսաստանի Դաշնությունը երկրորդն է՝ ունենալով 22,3% մասնաբաժին:
Գյուղացին ու ներդրողը
Անդրադառնալով ԵԱՏՄ կազմից դուրս գալու ընդդիմադիրների կոչերին՝ ԱԺ փոխխոսնակը նաև նշել է, որ Հայաստանի համար ԵԱՏՄ-ն այլընտրանք չունի և դուրս գալու ջատագովները պետք է կոնկրետ առաջարկներ և փաստեր ներկայացնեն: Ըստ նրա՝ Հայաստանի անդամակցությունը հիմնված է եղել հստակ տնտեսական հաշվարկների վրա «թե ինչ կշահի մեր գյուղացին, ինչ կշահի մեր ներդրողը, ինչ կշահի տուրիզմը և տնտեսությունը»:
Ինչպես վկայում են ՀՀ ԱՎԾ կողմից հրապարակված տվյալները, նախորդ տարվա համեմատությամբ 2017թ. առաջին հինգ ամիսներին գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքը ՀՀ-ում կրճատվել է մոտ 3,5%-ով, իսկ ահա բուսաբուծական արտադրանքի համախառն ծավալը՝ 16,8%-ով:
Մյուս կողմից, չնայած 2017թ. առաջին եռամսյակում 2016թ. համեմատությամբ օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ծավալը ավելացել է 31,7%-ով, այն դեռևս չի վերականգնվել և հասել իր նախկին մակարդակին: Այսպես, 2015թ. համեմատությամբ ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակում օտարերկրյա ներդրումների զուտ հոսքերի ծավալը անկում է ապրել 44%-ով կամ 15,6 մլրդ դրամով, իսկ ահա 2014թ. համեմատությամբ այն անկում է ապրել ավելի քան 70%-ով:
Հատկապես կտրուկ անկում է ապրել Ռուսաստանի Դաշնությունից ուղղակի ներդրումների զուտ հոսքերի ծավալը. նախորդ տարվա համեմատությամբ 2017թ. առաջին եռամսյակում Ռուսաստանի Դաշնությունից ուղղակի ներդրումների զուտ հոսքերի ծավալը կրճատվել է 73,1%-ով՝ 17,8 միլիարդ դրամից հասնելով 4,8 միլիարդ դրամի:
Այս փաստերը վկայում են, որ Հայաստանի Եվրասիական տնտեսական միությանը անդամակցելու «հստակ» տնտեսական հաշվարկները այնքան էլ հստակ ու ճշգրիտ չեն եղել՝ ի հեճուկս խոշոր տնտեսական դիվիդենտներ ապահովելու ՀՀ կառավարության հույսերի:
Թեգեր` EAEUeconomyEurasian Economic UnionexportSharmazanovЕАЭСЕвразиатский экономическийсоюзШармазановэкономикаЭкспортարտահանումԵԱՏՄԵվրասիական տնտեսական միությունԷդուարդ ՇարմազանովՀՀ տնտեսությունՇարմազանովտնտեսականտնտեսություն
Տնտեսագետ Աղասի Թավադյանը 1in.am-ի հետ զրույցում հայտարարել է, թե վերջին երեք ամիսներին Թուրքիա արտահանման զգալի աճ է գրանցվել, մինչդեռ նախկինում...

Ложь Шармазанова о преимуществах ЕАЭС
В конце состоявшегося на днях очередного заседания исполнительного органа РПА  заместитель председателя Национального собрания РА Эдуард Шармазанов, коснувшись предложения оппозиции относительно выхода из ЕАЭС, заявил, что решение Армении о членстве в ЕАЭС не было лишь политическим решением, а было подкреплено четкими экономическими расчетами.
В частности, Шармазанов отметил, что в результате членства ЕАЭС зарегистрирован рост экспорта РА на 23%, львиная доля которого приходится на страны ЕАЭС. Оставив в стороне тот факт, что за первые пять месяцев 2017 года экспорт из Армении увеличился не на 23, а на 20.9 процентных пунктов, следует отметить, что ‹‹львиная доля›› экспорта из Армении направляется отнюдь не в страны ЕАЭС.
Так, за январь-май 2017 года почти 30% экспорта из Армении было направлено в страны ЕС, в то время как на страны ЕАЭС пришлось всего 22.2% от общего объёма экспорта, в том случае, когда на долю другой европейской страны, Швейцарии, пришлось около 13.5% экспорта (это число не входит в 30 процентов ЕС).
С другой стороны, еще в начале текущего года «Союз информированных граждан» провел крупное исследование о товарной структуре экспорта в Россию, из которого становится очевидным, что в основе такого роста экспорта лежит не расширенное воспроизводство экономики, а простой реэкспорт турецких товаров из Армении в Россию.
Туристы
Спикер правящей партии также отметил, что благодаря членству в ЕАЭС число посещающих Армению туристов увеличилось до 30 процентов, причем «львиную долю» туристов снова составили граждане стран ЕАЭС. Однако, согласно данным, опубликованным Национальной статистической службой, число туристов, посетивших РА в первый квартал 2017 года, увеличилось не на 30, а на 18.2 процентных пункта. А по числу посетивших туристов на первом месте Исламская Республика Иран с долей в около 30%.
Более того, в первом квартале 2017 года поток иранских туристов вырос почти на 72.8%, а число русских туристов всего на 12.8%. В результате, по числу посетивших Армению туристов Российская Федерация на втором месте с долей в 22.3%.
Фермеры и инвесторы
Касаясь призывов оппозиционеров выйти из ЕАЭС, вице-спикер Национального собрания также отметил, что у Армении нет альтернативы выходу из ЕАЭС, и апологеты выхода из союза должны предоставить конкретные предложения и факты. По его словам, членство Армении было основано на четких экономических расчетах «что от этого выиграет наш фермер, что выиграет наш инвестор, что выиграют наши туризм и экономика».
Как свидетельствуют данные, опубликованные НСС РА, за первые пять месяцев 2017 года валовая продукция сельского хозяйства в РА сократилась примерно на 3.5% по сравнению с прошлым годом, а общий объем продукции растениеводства – на 16.8%.
С другой стороны, несмотра на то, что в первом квартале 2017 года по сравнению с 2016 годом объем прямых иностранных инвестиций увеличился на 31.7%, он все еще не  восстановился и не достиг своего прежнего уровня. Так, по сравнению с 2015 годом в первом квартале текущего года объем чистых потоков иностранных инвестиций снизился на 44% или 15.6 млрд драмов, а по сравнению с 2014 годом он снизился более чем на 70%.
В особенности резко снизился объем чистых потоков прямых инвестиций из Российской Федерации; по сравнению с прошлым годом в первом квартале 2017 года объем чистых потоков прямых инвестиций из Российской Федерации сократился на 73.1% с 17.8 миллиарда драмов до 4.8 миллиарда драмов.
Эти факты свидетельствуют о том, что «четкие» экономические расчеты, подкрепляющие членство Армении в Евразиатском экономическом союзе не такие уж четкие и точные, несмотря на надежды Правительства РА обеспечить большие экономические дивиденды.
Метки EAEUeconomyEurasian Economic UnionexportSharmazanovЕАЭСЕвразиатский экономическийсоюзШармазановэкономикаЭкспортարտահանումԵԱՏՄԵվրասիական տնտեսական միությունԷդուարդ ՇարմազանովՀՀ տնտեսությունՇարմազանովտնտեսականտնտեսություն
Экономист Агаси Тавадян в беседе с 1in.am заявил, что за последние три месяца зафиксирован значительный рост экспорта в Турцию, тогда...
Многообещающие заявления Пашиняна и реальность три года спустя
11:35, 8 Май, 2021