2020 թվականը Հայաստանի ժողովրդագրական իրավիճակի վրա մեծ ազդեցություն ունեցավ։ Նախ, տարեսկզբին բռնկված կորոնավիրուսի համավարակը, ապա՝ Արցախյան պատերազմը։ Հայաստանում գրանցված մահերի թիվը դարձավ վերջին մի քանի տասնամյակում ամենաբարձրը՝ 1988 թվականից հետո, երբ Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժի պատճառով զոհվել էր ավելի քան 35 հազար մարդ։
«Փաստերի ստուգման հարթակն» ուսումնասիրել է վերջին տարիներին Հայաստանում գրանցված մահերի պատճառների օրինաչափությունները և դինամիկան։
2020 թվականի ցուցանիշները
2020 թվականը սկսվեց աշխարհում կորոնավիրուսի համավարակի տարածմամբ, և չնայած երկրում վարակի տարածման մեծ տեմպերին և մահացության բարձր ցուցանիշին, տարվա առաջին կեսին գրանցված մահերն ավելի քիչ էին 2019-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ։ Այս մասին «Փաստերի ստուգման հարթակի» հոդվածը կարող եք գտնել այստեղ։
Այնուամենայնիվ, կորոնավիրուսից մահացությունների թիվը 2020-ի ավարտին 3513 էր, որից 685-ը՝ «այլ պատճառներով»։ Մեկ միլիոն բնակչի հաշվով կորոնավիրուսից մահերի թիվը շուրջ 1050 էր, մինչդեռ համաշխարհային միջինը՝ 300։
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմը պատճառ դարձավ շուրջ 3500 զոհերի (մինչ օրս հայտնի), սակայն վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալներում ներառված են միայն 2291 զոհված զինծառայողներ (և 3405 կորոնավիրուսից մահացած անձիք)։
Ընդհանուր առմամբ, վիճակագրական կոմիտեն 2020 թվականի համար հրապարակել է մահվան 35,371 դեպք, որը նախորդ տարվա համեմատ ավելի է շուրջ 35 տոկոսով կամ 9185 դեպքով։ Ավելի բարձր ցուցանիշ, ըստ պաշտոնական տվյալների, գրանցվել էր միայն 1988 թվականին, երբ ըստ գնահատված տվյալների, միայն երկրաշարժը խլել էր ավելի քան 35,000 կյանք (իսկ ըստ պաշտոնական տեղեկատվության՝ 25 հազար)։ Կարևոր է նշել նաև, որ այս ցուցանիշը զգալիորեն կփոխվի՝ զոհված զինծառայողների վերջնական թվի հրապարակման պարագայում։
2020 թվականին Հայաստանում գրանցված մահերի բարձր թիվը մեծապես կախված էր արտաքին հանգամանքներից։ Սակայն նույնիսկ կորոնավիրուսի և պատերազմի հետևանքով գրանցված մահերը հանելու դեպքում, նախորդ տարի 2019 թվականի համեմատ մահերն ավելացել են մոտ 4500-ով։ Այսպես, արյան շրջանառության հիվանդությունների պատճառով գրանցված մահվան դեպքերի թիվն ավելացել է շուրջ երեք հազարով կամ 21 տոկոսով՝ դառնալով 17 հազար նախորդ տարվա 14 հազարի դիմաց։
Ավելացել են նաև շնչառական օրգանների հիվանդություններից գրանցված մահերը՝ 841-ով, և մարսողական օրգանների հիվանդություններից գրանցված մահերը՝ շուրջ 100-ով։
Նախորդ տարիների համեմատ 2020-ին զգալիորեն փոխվել է մահացածների սեռային կազմը։ Ի տարբերություն նախորդող մի քանի տարիների գրեթե հավասար ցուցանիշների (արական սեռի ներկայացուցիչների թիվը 100-200-ով ավելի), 2020-ին մահացած տղամարդկանց թիվը կանանց թվից ավելի է շուրջ երեք հազարով, ինչը առաջին հեթին պայմանավորված է պատերազմի հետևանքով զոհված զինծառայողների թվով: 2020-ին Հայաստանում մահացել է շուրջ 19,286 տղամարդ և 16,085 կին 2019-ի, համապատասխանաբար, 13,384 տղամարդու և 12,802 կնոջ դիմաց։
2020 թվականին ինքնասպանության փորձ կատարել է 663 մարդ նախորդ տարվա 613-ի համեմատ։ 2018-ին այս թիվը 605 էր։ Դրա հետևանքով նախորդ տարի մահացել է 183 մարդ՝ 2019-ից 30-ով ավելի։ Նախորդ տարիներին ինքնասպանությունների թվի և օրինաչափությունների վերաբերյալ «Փաստերի ստուգման հարթակի» հոդվածը կարող եք կարդալ այստեղ։
Մահացությունն ըստ տարիների
Սկսած 1988 թվականից Հայաստանում ամեն տարի գրանցվող մահերի թիվը գերազանցում է 20 հազարը։ Սակայն մահացության թվի կայունությանը զուգահեռ՝ նվազում է երկրի միջին բնակչությունն ու ծնունդների թիվը։ Այսպես, 1988-ին Հայաստանում ծնվել էր 74 հազար երեխա, 89-ին՝ 75 հազար, իսկ 1990-ին՝ 79 հազար երեխա։ Մինչդեռ 1989-1990 թվականներին երկրում մահացության թիվը մոտ 20 հազար էր, երկրի բնակչությունը՝ շուրջ 3․4 միլիոն։
Ծնելիության մակարդակը Հայաստանում կտրուկ նվազեց 1998-99 թվականներից սկսած, իսկ 2001-2002 թվականներին այն ամենացածրն է՝ 32 հազար ծնունդ։ Հայաստանում մահացության գործակցի՝ 1000 բնակչի հաշվով գրանցված մահերի թվի աճի հիմնական պատճառներից մեկը բնակչության կազմի փոփոխությունն է՝ ծերացումը։ Այն ուղեկցվում է ծնելիության մակարդակի նվազմամբ։
Հայաստանում գրանցված ծնունդները, մահերը և բնական աճը սկսած 1950 թվականից։
Made with Flourish
Վերջին մի քանի տարիներին Հայաստանի փաստացի բնակչությունը չի գերազանցում երեք միլիոնը, ինչը պայմանավորված է և՛ բնական աճի ցածր ցուցանիշներով, և՛ արտագաղթով։ Այսպես, 2017-2019 թվականներին ծնելիության և մահացության թվերի թեև տարբերությունը դրական էր, սակայն չէր գերազանցում 10 հազարը։ Իսկ արդեն 2020 թվականին այդ տարբերությունն ամենացածրն էր․ ծնունդների թիվը մահերի թիվը գերազանցում էր ընդամենը 1077-ով։ Սակայն այս ցուցանիշը կարող է դառնալ բացասական՝ ճշգրտվելու դեպքում, քանի որ մինչ օրս ամբողջական չէ պատերազմի զոհերի թիվը։
Այսպիսով, 2020 թվականին արտաքին՝ կորոնավիրուսի և պատերազմի պատճառով Հայաստանում գրանցված մահերի թիվը հասել է մոտավորապես 1988-ի աղետի պատճառով գրանցված մահերի մակարդակին։
Թեգեր` կորոնավիրուսմահացությունպատերազմ ԱրցախումՎիճակագրական կոմիտե
Պատգամավոր Պապոյանը «մի փոքր» սխալվում է․ ոչ թե հունվար-մարտ, այլ հունվար-մայիս, ոչ թե 12,740, այլ 12,800, ոչ թե 841, այլ 781
14:18, 7 Հլս, 2022
ԹԱՐՄԱՑՈՒՄ․  Այս նյութի հրապարակումից հետո՝ 14։52-ին, Գևորգ Պապոյանը խմբագրել է գրառումը՝ շտկելով տվյալները։ «Տեխնիկական փոքրիկ վրիպակ կար, որը ուղղվեց», - հետգրությամբ...

2020 год оказал большое влияние на демографическую ситуацию в Армении. Сначала эпидемия коронавируса, разразившаяся в начале года, потом Арцахская война. Число смертей, зарегистрированных в Армении, стало самым высоким за последние несколько десятилетий, начиная с 1988 года, когда в результате разрушительного землетрясения в Спитаке погибли более 35 тысяч человек.
«Платформа проверки фактов» изучила закономерность и динамику причин смертей, зарегистрированных в Армении за последние годы.
Показатель 2020 года
2020 год начался с распространения коронавируса в мире, и, несмотря на быстрые темпы распространения вируса и высокий уровень смертности, число смертей, зарегистрированных в первом полугодии 2020 года, было намного ниже, чем за аналогичный период 2019 года. Более подробно об этом можете прочитать в статье «Платформы проверки фактов».
Тем не менее число смертей от коронавируса на конец 2020 года составило 3513 человек, из которых 685 – «по другим причинам». Число смертей от коронавируса на 1 миллион жителей составило около 1050 человек, в то время как в среднем по миру это число составило 300 человек.
Война, развязанная Азербайджаном 27 сентября 2020 года, унесла жизни около 3500 человек (по состоянию на сегодняшний день), однако в данных, опубликованных Статистическим комитетом, указан только 2291 погибший военнослужащий (и 3405 человек, скончавшихся от коронавируса).
Всего за 2020 год Статкомитет опубликовал 35 371 случай смерти, что примерно на 35% или 9185 случай больше, чем в прошлом году. Более высокий показатель, по официальным данным, был зафиксирован только в 1988 году, когда по оценочным данным только землетрясение унесло более 35 тысяч жизней (а по официальным данным – 25 тысяч). Важно отметить также, что этот показатель существенно изменится в случае публикации окончательного числа погибших военнослужащих.
Высокое число смертей, зарегистрированных в Армении в 2020 году, во многом зависело от внешних обстоятельств. Однако даже если убрать число смертей, зарегистрированных в результате коронавируса и войны, по сравнению с 2019 годом число смертей увеличилось примерно на 4500. Таким образом, число смертей, вызванных болезнями системы кровообращения, увеличилось примерно на три тысячи или 21%, составив 17 тысяч человек против 14 тысяч в прошлом году.
Число смертей от респираторных заболеваний увеличилось на 841, а число смертей, вызванных болезнями органов пищеварения, увеличилось примерно на 100.
По сравнению с предыдущими годами, в 2020 году существенно изменился гендерный состав умерших. В отличие от почти равных показателей предыдущих лет (число представителей мужского пола на 100-200 больше), число умерших мужчин в 2020 году более чем на три тысячи больше, чем число женщин, что в первую очередь обусловлено числом погибших на войне военнослужащих. В 2020 году в Армении умерло около 19 286 мужчин и 16 085 женщин, а в 2019 году – 13 384 мужчины и 12 802 женщины.
В 2020 году попытки самоубийства совершили 663 человек, а в 2019 – 613. В 2018 году это число составило 605. В результате самоубийств в прошлом году погибло 183 человека, что на 30 человек больше, чем в 2019 году. Вы можете прочитать статью «Платформа для установления фактов. О числе и закономерностях самоубийств в предыдущие годы вы можете прочитать в статье «Платформы проверки фактов».
Смертность по годам
Число смертей, ежегодно регистрируемых в Армении, начиная с 1988 года, превышает 20 000. Однако, наряду со стабильностью уровня смертности, снижается средняя численность населения страны и число рождений. Так, в 1988 году в Армении родилось 74 тыс. детей, в 1989 году – 75 тыс., а в 1990 году – 79 тыс. детей. Между тем как в 1989–1990 гг. число смертей составляло 20 тысяч человек, а население страны – около 3.4 миллионов человек.
Уровень рождаемости в Армении резко снизился, начиная с 1998-99 гг., а в 2001-2002 гг. – был самым низким – 32 тыс. рождений. Одной из основных причин роста смертности на 1 000 населения в Армении является изменение состава населения – старение, которое сопровождается снижением уровня рождаемости.
Смертность, рождаемость и естественный прирост, зарегистрированные в Армении с 1950 года
В последние несколько лет фактическое население Армении не превышает трех миллионов человек, что связано с как с низкими темпами естественного прироста, так и эмиграцией. Так, в 2017-2019 годах разница между рождаемостью и смертностью хотя и была положительной, однако не превышала 10 тысяч. А уже в 2020 году эта разница была минимальной: число рождений превысило количество умерших всего на 1077. Однако этот показатель может стать отрицательным, если его скорректировать, поскольку число жертв войны по сей день неточное.
Таким образом, в 2020 году число смертей, зарегистрированных в Армении в результате коронавируса и войны, достигло примерно уровня смертей, зарегистрированных в результате катастрофы 1988 года.