Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում ապրիլի 19-ին հայ գերիներին վերաբերող հարցի քվեարկությունը լայնորեն քննարկվում է հայ հանրության շրջանում։ Ի վերջո, արդյո՞ք Ռուսաստանի պատվիրակության որոշ անդամներ դեմ էին քվեարկել հենց այս հարցի օրակարգ ընդգրկվելուն, թե՞ քվեարկությունը եղել է փաթեթով։ Այս հարցի պատասխանը շատերի համար դեռ միանշանակ չէ։ Այդ պատճառով «Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց ևս մեկ անգամ անդրադառնալ այս թեմային՝ ներկայացնելով հարցի քվեարկության ողջ ընթացքը։
Հարցի քննարկման ընթացակարգը
ԵԽԽՎ լիագումար նստաշրջանի հարցերը ներկայացված են երկու փաթեթներում՝ հրատապ հարցերի և ընթացիկ հարցերի։ Հայ ռազմագերիներին վերաբերող հարցի քննարկումը ներառված էր ընթացիկ հարցերի քննարկման փաթեթում և պետք է ընդունվեր մեկ քվեարկությամբ՝ փաթեթում ներառված մյուս երեք հարցերի հետ։
Քվեարկության ընթացքը և արդյունքները շահարկումների ենթարկվեցին մամուլում և քաղաքական շրջանակներում։
Հրատապ հարցերի փաթեթում ընդգրկվել են Ալեքսեյ Նավալնու ձերբակալման և Թուրքիայում ժողովրդավարական ինստիտուտների գործունեությանը վերաբերող հարցերը։ Ընթացիկ հարցերի մեջ էին Կորոնավիրուսի անձնագրերի և կորոնավիրուսի պատվաստանյութի վկայագրերի վերաբերյալ հարցերը, Եվրոպայում խաղաղության ձգտման ռուսական սպառնալիքի և հայ գերիների և տեղահանված անձանց մասին հարցերը։ Ի վերջո, ԵԽԽՎ լիագումար նստաշրջանի օրակարգ անցան երկու ընթացիկ և երկու հրատապ հարց՝ ներառյալ հայ ռազմագերիներին վերաբերող հարցը։ Ըստ ընթացակարգի՝ երկու փաթեթներն ընդունվում են երկու քվեարկությամբ, սակայն եթե որևէ անդամի կողմից լինում է բողոք կամ առարկություն, ապա որևէ առանձին հարց կարող է դրվել առանձին քվեարկության։
Ապրիլի 19֊ին կայացած նիստում Ադրբեջանի ներկայացուցիչ Սամադ Սեյիդովը միջնորդել է հայ ռազմագերիների հարցի համար անցկացնել առանձին քվեարկություն, ինչը բավարարվել է։ Սեյիդովի ելույթից հետո, որն առկա է տեսանյութում, հայ ռազմագերիներին վերաբերող հարցը դրվել է առանձին քվեարկության։ Կայացած քվեարկությամբ հայ ռազմագերիների մասին հարցը ընդգրկվել է ԵԽԽՎ լիագումար նստաշրջանի օրակարգ՝ 93 կողմ, 21 դեմ և 18 ձեռնպահ ձայներով։ Ռուսաստանի ներկայացուցիչներից 5-ը դեմ են քվեարկել հարցի օրակարգ ընդգրկվելուն, 7֊ը՝ ձեռնպահ։
Ի դեպ, Ռուսաստանի ներկայացուցիչներից Սերգեյ Պախոմովը ռուսական պատվիրակության քվեարկության արդյունքները մեկնաբանել էր որպես «տեխնիկական խափանում»։

Голосование по вопросу армянских пленных 19 апреля в Парламентской ассамблee Совета Европы (ПАСЕ) широко обсуждается в армянском обществе. В конечном итоге, проголосовали ли некоторые члены российской делегации против включения этого вопроса в повестку дня или голосование было пакетным? Ответ на этот вопрос для многих до сих пор остается неоднозначным. По этой причине «Платформа проверки фактов» решила еще раз затронуть эту тему, представив весь процесс голосования по данному вопросу.
Процедура голосования по вопросу
Вопросы пленарного заседания ПАСЕ представлены двумя пакетами: срочные вопросы и текущие вопросы. Обсуждение вопроса касательно армянских военнопленных было включено в пакет обсуждений по текущим вопросам, который нужно было принять одним голосованием вместе с тремя другими вопросами.
Процесс голосования и его результаты стали темой спекуляций в прессе и  политических кругах.
В пакет срочных вопросов вошли вопросы ареста Алексея Навального и деятельности демократических институтов в Турции. Среди текущих вопросов были вопросы паспортов вакцинации и сертификатов вакцины против коронавируса, вопрос армянских пленных и перемещенных лиц, а также вопрос российской угрозы установлению мира в Европе. В итоге в повестку пленарного заседания ПАСЕ вошли два текущих и два срочных вопроса, включая вопрос об армянских военнопленных.
Согласно процедуре, оба пакета принимаются двумя голосованиями, однако если есть жалоба или возражение от какого-либо члена, то любой конкретный вопрос может быть поставлен на отдельное голосование.
На заседании 19 апреля представитель Азербайджана Самед Сеидов выступил посредником в проведении отдельного голосования по вопросу армянских военнопленных, что было удовлетворено. После выступления Сеидова, которое представлено на видео, вопрос армянских военнопленных был вынесен на отдельное голосование. За вынесение вопроса пленных на повестку дня пленарного заседания проголосовали 93, против – 21, воздержались 18 парламентариев. 5 представителей России проголосовали против включения вопроса в повестку дня, 7 — воздержались.
Кстати, один из представителей России Сергей Пахомов прокомментировал результаты голосования российской делегации как «технический сбой».
Метки ԵԽԽՎհայ գերիներ
19:15, 1 Сен, 2021
Министр иностранных дел России Сергей Лавров сказал во время встречи со своим армянским коллегой Араратом Мирзояном в Москве 31 августа...