Հայաստանի գործող իշխանությունները թեև 2018-ի հեղափոխության օրերին և դրանից հետո հրապարակների հարթակներից խոստանում էին իշխանության գալու դեպքում Հայաստանում բիզնեսն ու քաղաքականությունը տարանջատել, սակայն այժմ՝ հեղափոխությունից 3 տարի անց, «Քաղաքացիական պայմանագիրն» իր նախընտրական ցուցակում ներառել է խոշոր գործարարներ Խաչատուր Սուքիասյանին և Գուրգեն Արսենյանին։ Նրանցից առաջինը ցուցակում 5-րդ համարն է, իսկ Արսենյանը, որ վաճառել է իր որոշ բիզնեսներ, 14-րդ տեղում է։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» իրավաբանական անձանց էլեկտրոնային ռեգիստրի տվյալներից ի մի է բերել այս երկու անձանց հետ կապվող բիզնեսները։
Խաչատուր Սուքիասյանի և նրա եղբայրների բիզնեսները
Խաչատուր Սուքիասյանը բիզնեսով ակտիվ սկսել է զբաղվել դեռ 90-ականների կեսերից, երբ նա դադարեց պետական պաշտոն ունենալ Արդյունաբերության նախարարությունում։ Սուքիասյանի հաջողություններն այս ոլորտում տարբեր մասշտաբներով շարունակվել են Հայաստանի բոլոր ղեկավարների օրոք՝ Լևոն Տեր-Պետրոսյանից մինչև Նիկոլ Փաշինյան։ 1996 թվականին Խաչատուր Սուքիասյանն իր եղբայրների՝ Էդուարդ, Ռոբերտ և Սարիբեկ Սուքիասյանների հետ հիմնել է «Սիլ կոնցեռնը», որը միավորում է նրանց բիզնեսները։
«Սիլ կոնցեռնի» մեջ է մտնում «Նարեկ» ՍՊԸ-ն, որում չորս եղբայրները հավասար 25 տոկոս բաժնեմաս ունեն։ «Նարեկ» ՍՊԸ-ին է պատկանում Երևանի Տիգրան Մեծ պողոտայի «Ռոսիա» առևտրի խոշոր կենտրոնը և դրա կողքին գտնվող «Ռոսիա մոլը» (որի բացմանը, ի դեպ, մասնակցում էր Սերժ Սարգսյանը)։ 7 հարկից բաղկացած մոլը ներառում է հագուստի խանութներ, սրճարաններ, երեխաների համար նախատեսված խաղահրապարակներ, տեխնիկայի վաճառքի կետեր և այլն։ «Ռոսիա մոլի» կողքին ներկայում ակտիվ շինարարական աշխատանքներ են ընթանում։ «Նարեկ» ՍՊԸ-ն կառուցում է մի նոր հսկա շենք։ «Փաստերի ստուգման հարթակն» անդրադարձել էր այս շինարարությանը՝ պարզելով, որ այն ապօրինի էր, և հողազավթում էր տեղի ունեցել։ Թե ի՞նչ համալիր է կառուցվում այս հատվածում՝ դեռ պարզ չէ։
Բացի այդ, «Նարեկ» ՍՊԸ-ին է պատկանում «Ռոսիա մոլից» մի փոքր ներքև գտնվող «Սիլ բիլդինգ» բիզնես կենտրոնը։ «Սիլ կոնցեռնը» հիմնել է նաև «Երևան» տոնավաճառը, որը գտնվում է Սասունցի Դավթի կայարանի հարևանությամբ՝ 6 հեկտար հողամասի վրա։ Թեև բոլորին հայտնի է, և «Սիլ կոնցեռնը» ևս հաստատել է, որ տոնավաճառը պատկանում է իրենց, իրավաբանական անձանց էլեկտրոնային ռեգիստրում «Երևան» տոնավաճառի միանձնյա սեփականատեր է ներկայացված Երևանի բնակիչ Հակոբ Պետրոսյանը, որը, ենթադրաբար, Սուքիասյանների մտերիմների շրջանակից է։ Տոնավաճառի բացման արարողության ժամանակ Խաչատուր Սուքիասյանը լրագրողների հետ զրույցում համոզմունք էր հայտնում, որ տոնավաճառը կաշխատի, քանի որ գտնվում է կայարանի և մետրոյի կայարանի հարևանությամբ։ Տոնավաճառի կառուցման համար իրականացված ներդրումները, ըստ պատասխանատուների, կազմել են 2.5 միլիարդ դրամ։ Թեև նախատեսվում էր, որ տոնավաճառում աշխատանքի կանցնեն 550 հոգի, ըստ զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամի տվյալների՝ տոնավաճառի իրավաբանական անձ «Մեծ տոնավաճառ» ՍՊԸ-ն ունի ընդամենը 70 աշխատակից։
Բանկ և ապահովագրական ընկերություն
Խաչատուր Սուքիասյանին ու եղբայրներին է պատկանում «Հայէկոնոմբանկ» ԲԲԸ-ն, որը Խորհրդային Հայաստանի «Բնակսոցբանկի» իրավահաջորդն է։ Ընկերության բաժնետոմսերի 71 տոկոսը պատկանում է Սուքիասյան եղբայրներին, ու նրանք են տնօրինում բանկի վերահսկիչ փաթեթը։ Բանկի ընդհանուր կապիտալը մոտ 40 միլիարդ դրամ է, իսկ կանոնադրական կապիտալը՝ 26.1 միլիարդ դրամ։ «Հայէկոնոմբանկն» ունի 54 մասնաճյուղ, իսկ վերջին տարիներին բանկի ամենախոշոր գործարքներից էր ղազախական ԲՏԱ բանկի ձեռքբերումը 2016-ին։ «Հայէկոնոմբանկի» համար այս տարին, սակայն, լավ չի սկսվել. ըստ «Հետքի» վերլուծության՝ բանկն այս տարվա առաջին եռամսյակում վնասով է աշխատել, իսկ վնասի չափը կազմում է 217 միլիոն դրամ։
2001 թվականից գործում է «Սիլ ինշուրանս» ապահովագրական ընկերությունը, որի մասնակիցները դարձյալ Սուքիասյան եղբայրներն են։ Ընկերությունը մատուցում է 10 տեսակի ապահովագրական ծառայություններ։ Հայաստանի մի շարք խոշոր ընկերություններ և պետական հիմնարկներ հանդիսանում են «Սիլ ինշուրանսի» հաճախորդները։ Պետական գնումների ուսումնասիրության ընթացքում հաճախ կարելի է տեսնել, որ բազմաթիվ դեպքերում ապահովագրության ծառայություններ ձեռք են բերվում հենց «Սիլ ինշուրանսից»։
Խաչատուր Սուքիասյանի երկու եղբայրները՝ Էդուարդ և Սարիբեկ Սուքիասյանները, հավասար բաժնեմասերով մասնակից են «Սպորտ թայմ» ՍՊԸ-ում։ Ընկերությունը հիմնվել է 2005-ին ու Հայաստան է ներկրում գերմանական հայտնի Adidas, Reebok ընկերությունների սպորտային արտադրանքները՝ հագուստից մինչև սպորտային պարագաներ։ Թեև հենց Սուքիասյաններն են ներկրում այս բրենդի ապրանքները Հայաստան, հարկ է նշել, որ «Սպորտ թայմը» Adidas-ի պաշտոնական ներկայացուցիչը չէ։ Գերմանիայի հետ Սուքիասյանների հետաքրքրությունները չեն սահմանափակվում միայն Adidas-ի ներկրմամբ։ Խաչատուր Սուքիասյանը Գերմանիայում 2010 թվականին հիմնել է inLobby GMBH ընկերությունը, որը զբաղվում է հյուրանոցային համարների առցանց ամրագրմամբ։ inLobby-ն շուրջ 150,000 հյուրանոցների ամրագրումների ծառայություններ է առաջարկում և գործում է նաև Հայաստանում։
Բոլոր այս ընկերությունները գործում են Արամի 3 հասցեում, որը պատկանում է Սուքիասյաններին: Շենքը կառուցվել է 1870-1880 թվականներին Սոֆի Մելիք-Օհանջանյանի կողմից ու վերանորոգվել 1996-ին՝ Սուքիասյանների կողմից։
«Սիլ կոնցեռնի» մեջ մտնում են նաև «Պիցցա դի Ռոմայի» երկու պիցերիաները, որոնցից մեկը գործում է Աբովյան 1 հասցեում, իսկ մյուսը Խորենացի փողոցում։ «Սիլ կոնցեռնի» մեջ է մտնում նաև Երևանի պոլիպլաստի գործարանը, որ զբաղվում է լինոլեումի ու այլ իրերի արտադրությամբ։ Կոնցեռնի մեջ է մտնում «Սիլ-մաազա» ՍՊԸ-ն, որ հիմնվել է 2012-ին և արտադրում է «Մաազա» հյութերը։ Իրավաբանորեն ընկերության միակ մասնակիցը Արմեն Մանուկյանն է։
2008 թվական. Սուքիասյանները կորցնում են բիզնեսների մի մասը
2008 թվականի նախագահական ընտրություններում Խաչատուր Սուքիասյանը հրապարակավ աջակցում էր առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանին ու նրա շտաբի անդամ էր։ Մարտիմեկյան իրադարձություններից հետո Սուքիասյանը ընդհատակ անցավ, նրա նկատմամբ հետախուզում հայտարարվեց, ու որպես հաշվեհարդարի միջոց՝ նախկին իշխանությունները ստուգումներ սկսեցին Սուքիասյանների բիզնեսներում, տարբեր մեղադրանքներ առաջադրվեցին, իսկ որոշ աշխատակիցներ նաև կալանավորվեցին։ Սուքիասյաններին պատկանող «Բջնի» հանքային ջրերի գործարանը սնանկացվեց, գույքը դրվեց աճուրդի։ Կրկնաճուրդի արդյունքում հանքային ջրերի գործարանն անցավ ԱԺ նախկին պատգամավոր, Ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախկին նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանին, որը գործարանի համար վճարել էր 4 միլիարդ 441 միլիոն դրամ։ Խաչատուր Սուքիասյանը «Բջնի» հանքային ջրի գործարանի շուրջ իշխանության քայլերը համարել էր քաղաքական հալածանք և դիմել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝ պետության կողմից իր բիզնեսին պատճառված վնասի փոխհատուցման պահանջով։ Հետագայում Սուքիասյանները հիմնեցին «Սիլ հանքային ջրերի գործարան» ՍՊԸ-ն, որի միակ մասնակիցը Խաչատուր Սուքիասյանի որդի Ալբերտ Սուքիասյանն է։
Այդ ընթացքում Խաչատուր Սուքիասյանը վաճառեց նաև «Պարես Արմենիա» ընկերությունը, որը զբաղվում էր ծխախոտի ներկրմամբ և «Ֆիլիպ Մորիս» ապրանքանիշի ներկայացուցիչն էր Հայաստանում։ Վերջին շրջանում Խաչատուր Սուքիասյանը ներգրավվել է մի քանի ընկերություններում ևս. փետրվարին հայտնի դարձավ, որ Խաչատուր Սուքիասյանը գնել է վառելիքի շուկայի «խաղացող» «Ռան օյլ» ընկերության բաժնեմասերը։ «Սիլ կոնցեռնը» հաստատել է տեղեկությունները։ Մինչ այժմ, սակայն, իրավաբանական անձանց համապատասխան գրանցամատյանում «Ռան օյլի» բաժնետերերի ցանկում փոփոխություններ առկա չեն։ «Ռան օյլն» ունի ավտովերանորոգման մի քանի կետեր, 11 բենզալցակայան, նաև զբաղվում է ավտոմեքենաների յուղերի ու քսայուղերի ներմուծմամբ և վաճառքով։
2020 թ. սեպտեմբերի 28-ին Խաչատուր Սուքիասյանը հիմնել ու միանձնյա բաժնետեր է դարձել «Գլոբալ մայնինգ» ՍՊԸ-ում։ Թե ինչո՞վ է զբաղվում այս ընկերությունը՝ դեռ հայտնի չէ։
Գուրգեն Արսենյան
Գուրգեն Արսենյանը Հայաստանի քաղաքական դաշտում հայտնի է որպես «Միավորված աշխատանքային կուսակցության» (ՄԱԿ) առաջնորդ, որը երկար տարիներ պատգամավոր է եղել նախ ՄԱԿ-ից, ապա նաև «Բարգավաճ Հայաստանից»։ Արսենյանը 51 տոկոս բաժնեմաս ունի «Էլդորադո-Արմեն» ՍՊԸ-ում, որը Երևանի Ազատության հրապարակի շրջակայքում սրճարան է շահագործում։
Արսենյանը զբաղվում էր ծխախոտի ներմուծմամբ իր հիմնած «Արսօյլ» ընկերության միջոցով, հետագայում իրավաբանական անձը փոփոխվել է, ու ծխախոտի վաճառքով սկսել է զբաղվել «Յունիքորն թրեյդ» ընկերությունը, որը, ըստ մամուլի հրապարակումների, ևս վաճառվել է Արսենյանի բոլոր բիզնեսների հետ միասին։ Այս ընկերությունն էր ներմուծում Winston, Camel, LD ծխախոտները։
Գուրգեն Արսենյանի կինը՝ Էդիտա Ղարագյոզյանը, 20 տոկոս բաժնեմաս ունի «Բիզնես սթայլ» ՍՊԸ-ում, որը զբաղվում է արտաքին գովազդի վահանակների տեղադրմամբ։
Մայիսի 25-ին «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հրաչյա Հակոբյանը, մեկնաբանելով Խաչատուր Սուքիասյանի ներկայությունը ՔՊ-ի նախընտրական ցուցակում, հայտարարել էր, որ «դժվար է տարանջատել՝ Խաչատուր Սուքիասյանը գործարա՞ր է, թե՞ քաղաքական գործիչ»։

Хотя в дни революции 2018 года и в последующее время действующие власти Армении обещали отделить бизнес и политику в Армении в случае прихода к власти, однако сейчас, через три года после революции, партия «Гражданский договор» включила в свой предвыборный список крупных бизнесменов Хачатура Сукиасяна и Гургена Арсеняна. Первый из них занимает 5-е место в списке, а Арсенян, продавший часть своего бизнеса, находится на 14-м месте.
«Платформа проверки фактов» из данных электронного регистра юридических лиц привела к общему знаменателю бизнесы, связанные с этими двумя лицами.
Бизнесы Хачатура Сукиасяна и его братьев
Хачатур Сукиасян начал заниматься бизнесом еще с середины 1990-х годов, когда перестал занимать государственную должность в Министерстве промышленности. Успех Сукиасяна на этом поприще продолжался в разном масштабе при всех лидерах Армении – от Левона Тер-Петросяна до Никола Пашиняна. В 1996 году Хачатур Сукиасян вместе со своими братьями – Эдуардом, Робертом и Сарибеком Сукиасянами основал «Сил Концерн», объединяющий их бизнесы.
В «Сил Концерн» входит ООО «Нарек», в котором четверо братьев имеют равные 25% доли. ООО «Нарек» принадлежат крупный торговый центр «Россия» на проспекте Тиграна Меца в Ереване и расположенный рядом с ним ТЦ «Россия Молл» (на открытии которого, кстати, присутствовал Серж Саргсян). В 7-этажном торговом центре есть магазины одежды, кафе, детские игровые площадки, пункты продажи техники и т. д. В настоящее время возле ТЦ «Россия Молл» ведутся активные строительные работы. ООО «Нарек» строит новое гигантское здание. «Платформа проверки фактов» выяснила, что строительство было незаконным – произошел захват земельного участка. Kакой комплекс строится на этом участке, пока не ясно.
Кроме того, ООО «Нарек» принадлежит бизнес-центр «Сил Билдинг», расположенный чуть ниже ТЦ «Россия Молл». «Сил Концерн» также основал ярмарку «Ереван», которая находится рядом со станцией метро «Сасунци Давид», на участке площадью 6 га. Хотя всем известно и «Сил Концерн» также подтвердил, что ярмарка принадлежит им, однако единственным владельцем ярмарки «Ереван» в электронном регистре юридических лиц указан житель Еревана Акоп Петросян, который, предположительно, входит в близкое окружение Сукиасянов. Во время церемонии открытия ярмарки Хачатур Сукиасян в беседе с журналистами выразил убежденность в том, что ярмарка будет работать, так как она находится рядом со станцией метро. По словам ответственных лиц, инвестиции в строительство ярмарки составили 2.5 млрд драмов. Хотя и предполагалось, что на ярмарке будет трудоустроено 550 человек, однако по данным Фонда страхования военнослужащих, у юридического лица ярмарки – ООО «Большая ярмарка» – всего 70 сотрудников.
Банк и страховая компания
Хачатуру Сукиасяну и его братьям принадлежит ОАО «Армэкономбанк», который является правопреемником «Бнаксоцбанка» Армянской ССР. Братьям Сукиасян принадлежит 71% акций компании. Они управляют также контрольным пакетом акций банка. Общий капитал банка составляет около 40 млрд. драм, а уставный капитал – 26.1 млрд. драм. «Армэкономбанк» имеет 54 филиала, и в последние годы одной из крупнейших сделок банка стало приобретение казахстанского «БТА Банка» в 2016 году. Однако этот год для «Армэкономбанка» начался не лучшим образом. Согласно исследованию Hetq, в первом квартале этого года банк работал с убытком, составившим 217 млн драм.
С 2001 года действует страховая компания «Сил Иншуранс», участниками которой снова являются братья Сукиасяны. Компания предоставляет 10 видов страховых услуг. Клиентами «Сил Иншуранс» являются ряд крупных компаний и государственных учреждений в Армении. При изучении государственных закупок часто можно увидеть, что во многих случаях страховые услуги приобретаются у «Сил Иншуранс».
Два брата Хачатура Сукиасяна – Эдуард и Сарибек Сукиасяны, в равных долях участвуют в ООО «Спорт Тайм». Компания была основана в 2005 году и импортирует в Армению спортивные товары известных немецких компаний Adidas и Reebok – от одежды до спортивных принадлежностей. Хотя именно Сукиасяны ввозят продукцию этого бренда в Армению, однако следует отметить, что «Спорт Тайм» не является официальным представителем Adidas. Интересы Сукиасянов в Германии не ограничиваются импортом Adidas. Хачатур Сукиасян основал в 2010 году в Германии компанию inLobby GMBH, которая занимается онлайн-бронированием гостиничных номеров. inLobby предлагает услуги бронирования в около 150 000 отелях. Компания действует и в Армении.
Все эти компании действуют в здании на улице Арама 3, которая принадлежит Сукиасянам. Здание в 1870-1880 годах построила Софи Мелик-Оганджанян, а в 1996 году его отреставрировали Сукиасяны.
В «Сил Концерн» также входят две пиццерии «Пицца ди Рома», одна из которых расположена на улице Абовяна 1, а другая — на улице Хоренаци. В «Сил Концерн» также входит также Ереванский завод полипласта, который занимается производством линолеума и других изделий. В состав концерна входит и ООО «Сил-мааза», основанное в 2012 году и производящее соки «Мааза». Юридически единственным участником компании является Армен Манукян.
2008 г. Сукиасяны теряют часть своего бизнеса
На президентских выборах 2008 года Хачатур Сукиасян публично поддерживал первого президента Левона Тер-Петросяна и был членом его штаба. После событий 1 марта Сукиасян ушел в подполье и был объявлен в розыск. В качестве мести бывшие власти начали проверки на предприятиях Сукиасянов, были предъявлены различные обвинения, а некоторые сотрудники были арестованы. Принадлежащий Сукиасянам завод минеральной воды «Бжни» обанкротился, имущество было выставлено на аукцион. В результате второго аукциона завод перешел к бывшему депутату НС, бывшему президенту Федерации футбола Рубену Айрапетяну, который заплатил за завод 4 млрд 441 млн драмов. Хачатур Сукиасян расценил шаги правительства вокруг завода «Бжни» как политическое преследование и обратился в Европейский суд по правам человека с требованием компенсации за ущерб, нанесенный его бизнесу со стороны государства. В дальнейшем Сукиасяны основали завод минеральных вод «Сил» (ООО), единственным участником которого является сын Хачатура Сукиасяна Альберт Сукиасян.
За это время Хачатур Сукиасян продал компанию «Парес Армения», которая занималась импортом сигарет и выступала представителем бренда «Филип Моррис» в Армении. В последнее время Хачатур Сукиасян вовлечен также в несколько других компаниях. В феврале стало известно, что Хачатур Сукиасян купил акции компании Ran Oil. «Сил Концерн» подтвердил эту информацию. Однако пока изменений в списке акционеров Ran Oil в соответствующем регистре юридических лиц нет. Ran Oil владеет несколькими авторемонтными мастерскими, 11 АЗС, занимается импортом и продажей автомобильных масел и смазок.
28 сентября 2020 года Хачатур Сукиасян основал и стал единоличным акционером ООО «Глобал Майнинг». Чем занимается эта компания, пока неизвестно.
Гурген Арсенян
Гурген Арсенян известен на политическом поле Армении как лидер «Объединенной трудовой партии» (ОТП), который много лет был депутатом сначала от ОТП, а затем от партии «Процветающая Армения». Арсеняну принадлежит 51% акций ООО «Эльдорадо-Армен», которое управляет кафе возле площади Свободы в Ереване.
Арсенян занимался импортом табака через свою компанию «Арсойл». Позже юридическое лицо было изменено, и продажей сигарет стала заниматься компания «Юникорн Трэйд», которая, по сообщениям прессы, была продана вместе со всеми бизнесами Арсеняна. Эта компания импортировала сигареты Winston, Camel, LD.
Супруга Гургена Арсеняна, Эдита Карагезян, владеет 20% акций ООО «Бизнес стайл», занимающегося установкой наружных рекламных щитов.
25 мая депутат от фракции «Мой шаг» Грачья Акопян, комментируя присутствие Хачатура Сукиасяна в предвыборном списке ГД, заявил, что «трудно сказать, Хачатур Сукиасян предприниматель или политический деятель».