Նախկին նախագահները ճիշտ են․ արտագաղթի տեմպերն աճել են
Արտագաղթը ահավոր չափերի է հասել։ Վերջին 3-4 ամսում 70 հազար մարդ է հեռացել Հայաստանից. Լևոն Տեր-Պետրոսյան
Նախընտրական շրջանում քաղաքական ուժերն ու գործիչները հաճախ են խոսում Հայաստանի ծանր սոցիալական իրավիճակի ու անվտանգային միջավայրի մասին և որպես դրա ապացույցներից մեկը՝ մատնանշում տարեսկզբից սկսված արտագաղթի տեմպերը։
Այս թեմայով խոսել են նաև Հայաստանի առաջին և երկրորդ նախագահներ Լևոն Տեր- Պետրոսյանը և Ռոբերտ Քոչարյանը։
Հունիսի 5-ին ընտրողների հետ հանդիպման ժամանակ երկրորդ նախագահը հայտարարել էր, որ տարեսկզբից սկսված արտագաղթն աննախադեպ ծավալների է հասել։ «Վերջին 4 ամսում մենք ունեցել ենք արտագաղթ՝ 80 հազարից ավել մարդ։ Այդպիսի թվեր 4 ամսում Հայաստանը մեկ էլ ունեցել է 92, թե 93 թվականներին»,- նշել էր Քոչարյանը։
Նմանատիպ հայտարարություն արել է նաև առաջին նախագահ Լևոն Տեր Պետրոսյանը հունիսի 15-ին Առաջին ալիքին տված հարցազրույցում։ «Արտագաղթը ահավոր չափերի է հասել։ Վերջին 3-4 ամսում 70 հազար մարդ է հեռացել Հայաստանից»,- ասել է առաջին նախագահը։
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Վիճակագրական կոմիտեն միգրացիայի վերաբերյալ տվյալները հրապարակում է եռամսյակային պարբերականությամբ, «Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց ուսումնասիրել վերջին 10 տարիների առաջին եռամսյակներում Հայաստանի միգրացիոն պատկերը և տեսնել, թե որքանով են ճշմարիտ նախկին նախագահների պնդումները կամ դրան ի պատասխան հնչող այն կարծիքները, թե Հայաստանում մշտապես տարվա առաջին հատվածում եղել է միգրացիայի բացասական սալդո։
Հայաստանի միգրացիոն պատկերը վերջին 10 տարիների առաջին եռամսյակներում
Այսպես, Հայաստանից մեկնողների և ժամանողների վիճակագրությունը տարվում է Հայաստանի սահմանային անցակետերով իրականացված մուտքերի և ելքերի սահմանային գրանցումների հիման վրա։
Ըստ այդմ՝ 2012 թվականի առաջին եռամսյակում Հայաստանից դուրս է եկել 211,787 քաղաքացի, մուտք գործել՝ 186,393։ Բացասական սալդոն՝ 25,394 մարդ։ Հաջորդ՝ 2013 թվականին Հայաստանի քաղաքացիների կողմից սահմանային անցակետերով մուտքերի և ելքերի բացասական տարբերությունն աճել է՝ -35,500 մարդ:
Սկսած 2014 թվականից մեկնողների և ժամանողների բացասական տարբերությունը շարունակաբար նվազել է՝ 2014-ին՝ -28,447, 2015-ին՝ -27,114։ 2016 թվականի առաջին եռամսյակում մեկնողների և ժամանողների տարբերությունը է՛լ ավելի նվազեց՝ -16,588 մարդ, 2017-ին՝ -14,984, 2018-ին՝ -2695։
2019 և 2020 թվականների առաջին եռամսյակներում արձանագրվել է Հայաստանի քաղաքացիների միգրացիայի դրական սալդո։ 2019-ին Հայաստան վերադարձած քաղաքացիների թիվը գերազանցել է մեկնողների թիվը 2526-ով, իսկ 2020-ին՝ արդեն 18,609-ով։
Սակայն պետք է նշել, որ նախորդ տարվա սկզբից, կապված կորոնավիրուսի համաշխարհային համաճարակի հետ, գրեթե անհնար դարձավ Հայաստանի քաղաքացիների մուտքն այլ երկրներ, և դա էր հիմնական պատճառը, որ արդեն իսկ առաջին երեք ամիսների տվյալներով Հայաստան վերադարձած քաղաքացիների թիվը մեկնողների թվից 18,600-ով ավել էր։
Ինչ վերաբերում է այս տարվան, ապա ինչպես նշեցինք, Վիճակագրական կոմիտեն հրապարակել է միայն առաջին եռամսյակի տվյալները, ըստ որի՝ Հայաստանը լքել է 127,338 քաղաքացի, վերադարձել՝ 63,625-ը։ Այսինքն՝ մեկնածների և վերադարձածների տարբերությունը 63,713 է։ Ակնհայտ է, որ վերջին տարիների համեմատ բացասական միգրացիայի այս ցուցանիշն աննախադեպ է։
Հաշվի առնելով այն փաստը, որ առաջին երեք ամիսներին Հայաստանը լքել է ավելի քան 63 հազար քաղաքացի, ապա 4 ամիսների արդյունքում նախկին նախագահների կողմից հնչեցված 70-80 հազարն ավելի քան իրատեսական է։
Ամփոփելով՝ կարող ենք արձանագրել, որ անգամ հաշվի առնելով պնդումները, թե տարվա առաջին կեսին գրանցվող բացասական սալդոն ընդունված երևույթ է, պաշտոնական տվյալների համեմատությունը ցույց է տալիս, որ անգամ տարվա առաջին եռամսյակում արտագաղթի նման տվյալներն աննախադեպ են։

Левон Тер-Петросян: Эмиграция достигла страшного уровня. За последние 3-4 месяца Армению покинуло 70 тысяч человек
В предвыборный период политические силы и политические деятели часто говорят о сложной социальной ситуации и обстановке в области безопасности в Армении, и в качестве яркого доказательствa тому указывают на зафиксированные с начала года темпы эмиграции.
Этой темы коснулись первый и второй президенты Армении Левон Тер-Петросян и Роберт Кочарян.
Во время встречи с избирателями 5 июня второй президент заявил, что эмиграция достигла беспрецедентного уровня с начала года. «За последние 4 месяца отрицательное сальдо составило 80 тысяч человек. Подобные показатели в Армении фиксировались или в 92, или в 93 году», — сказал Кочарян.
С подобным заявлением выступил также первый президент Левон Тер-Петросян во время интервью Первому каналу 15 июня. «Эмиграция достигла страшного уровня. За последние 3-4 месяца Армению покинуло 70 тысяч человек», — сказал первый президент.
Принимая во внимание тот факт, что Статистический комитет публикует данные о миграции на ежеквартальной основе, «Платформа проверки фактов» решила изучить миграционную картину Армении за первые кварталы последних 10 лет, чтобы увидеть, насколько верны заявления бывших президентов или звучащие касательно этих заявлений мнения о том, что в первой половине года в Армении всегда было отрицательное сальдо миграции.
Миграционная картина Армении за первые кварталы последних 10 лет
Так, статистика прибывших и отбывших основана на регистрации въездов и выездов через пограничные контрольно-пропускные пункты Армении.
В соответствии с этим, в первом квартале 2012 года из Армении выехало 211 787 граждан, въехало – 186 393. Отрицательное сальдо составило 25 394 человека. В следующем 2013 году отрицательное сальдо увеличилось, составив 35 500 человек.
С 2014 года отрицательное сальдо отбывших и прибывших в Армению постоянно сокращалось: в 2014 году – -28 447, в 2015 году – -27 114. В первом квартале 2016 года сальдо отбывших и прибывших еще больше сократилась: -16 588 человек, в 2017 году –  -14 984, в 2018 году – -2695.
В первых кварталах 2019 и 2020 годов зарегистрировано положительное сальдо миграции граждан Армении. В 2019 году число вернувшихся в Армению граждан превысило число отбывших на 2526, а в 2020 году — на 18 609.
Однако следует отметить, что с начала прошлого года из-за глобальной пандемии коронавируса гражданам Армении стало практически невозможно въехать в другие страны, что и стало основной причиной того, что за первые три месяца число граждан, вернувшихся в Армению, превысило число отбывших на 18 600.
Что касается текущего года, то как мы уже отметили, Статкомитет опубликовал данные только за первый квартал. Согласно этим данным, число отбывших составило 127 338, вернувшихся – 63 625. То есть разница между отбывшими и прибывшими составляет 63 713 человек. Очевидно, что этот показатель отрицательной миграции беспрецедентен по сравнению с последними годами.
Принимая во внимание тот факт, что за первые три месяца Армению покинуло более 63 тысяч граждан, озвученное бывшими президентами по итогам 4 месяцев число 70-80 тысяч более чем реалистично.
В заключение можно констатировать, что даже с учетом утверждений о том, что отрицательное сальдо, зарегистрированное в первом полугодии, является общепринятым явлением, сравнение официальных данных показывает, что даже в первом квартале текущего года такие данные по эмиграции беспрецедентны.