Սուտ՝ Ղարաբաղյան կոնֆլիկտի կարգավորման մասին
Սեպտեմբերի 1-ին հայաստանյան ու տարածաշրջանային մի շարք լրատվամիջոցներ միաձայն հանդես եկան հրապարակումներով, որոնց վերնագրերում գրված էր․ «Եթե Արևմուտքն ընդուներ մեր առաջարկները, ԼՂ հակամարտությունը վաղուց կարգավորված կլիներ. Լավրով»:
Մենք փորձեցինք պարզել, թե արդյո՞ք ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը նման բան ասել է, թե ոչ… Եվ եթե ասել է, ապա որքանո՞վ է ճիշտ:
Լավրովի խոսքը
Արտաքին հարաբերությունների Մոսկվայի պետական համալսարանի ուսանողների և պրոֆեսորադասախոսական կազմի հետ հանդիպման ժամանակ ն.գ. Սերգեյ Լավրովը երկար ելույթ է ունեցել, որի ՆԱՏՕ-Ռուսաստան հարաբերությունների մասում մի քանի բառ է ասել Լեռնային Ղարաբաղի մասին:
Մասնավորպես, նախարարը ասել է «Առավել մտահոգիչ են ՆԱՏՕ-ի ջանքերը՝ ուղղված ռազմաքաղաքական իրավիճակի փոփոխմանը Եվրոատլանտյան տարածաշրջանում, ներառյալ Ռուսաստանի հետ սահմանակից տարածքներում ռազմական ներկայացվածության ու ինֆրաստրուկտուրայի և իհարկե ամերիկյան հակահրթիռային գլոբալ համակարգի եվրոպական սեգմենտի ստեղծումը… Բայց, որպես պատասխանատու պետություն, մենք հետամուտ ենք այն դեկլարացիաներին, որոնք վերջին 20 տարում ընդունվել են ԵԱՀԿ-ում և Ռուսաստան-ՆԱՏՕ խորհրդում:
Մենք բոլորս ուզում ենք ստեղծել հավասար անվտանգության տարածք Եվրոատլանտիկայում ու Եվրազիայում, մեզանից որևէ մեկը չի ամրացնի իր անվտանգությունը այլոց անվտանգության ոտնահարման հաշվին: Ցավոք, այդ դեկլարացիաները մնացին թղթի վրա և քաղաքական խոստումների մակարդակում: Դրանց իրավաբանական ուժ տալու մեր փորձերը մերժվում էին արևմտյան երկրների կողմից: Վստահ եմ, որ եթե դա տեղի չունենար, և եթե հավասար ու անբաժանելի անվտանգությունը գործեր՝ ստանար պարտադիր իրավաբանական ուժ, ապա Եվրոպայում պահպանվող բազմաթիվ կոնֆլիկտները չէին լինի, դրանք կլուծվեին: Ես կարծում եմ, դա վերաբերվում է մերձդնեստրյան, ղարաբաղյան և Կոսովոյի կոնֆլիկտներին:
Հավասար անվտանգության նորմերի իրավաբանական ամրագրման դեպքում վաղուց հնարավոր կլիներ պայմանավորվել անդրկովկասում ուժի չկիրառման մասին, ինչին մենք փորձում ենք հասնել: Ամենաթարմ Ուկրաինական ճգնաժամը, հավանաբար, ընդհանրապես չէր լինի, եթե մենք բոլորս հարգեինք այն պարտավորությունները, որոնք վերցրել ենք ԵԱՀԿ—ում հավսար և անբաժանելի անվտանգություն»:
Ո՞վ է ստում
Մի կողմից ակնհայտ է, որ պարոն Լավրովը, խոսելով «հավասար անվտանգության» մասին, նկատի ունի ՆԱՏՕ-Ռուսաստան փոխհարաբերությունները, որոնց շրջանակներում է դիտում թե՛ Մերձդնեստրի, թե՛ Կոսովոյի, թե՛ Արևելյան Ուկրաինայի և թե՛ ռուս-վրացական կոնֆլիկտները: Այդ կոնֆլիկտները, պաշտոնական Մոսկվան միշտ դիտել է որպես ՆԱՏՕ-Ռուսաստան հարաբերությունների ածանցյալ:
Սակայն, դա երբեք չի նկատվել ղարաբաղյան կոնֆլիկտի մասով: Այդ կոֆլիկտը երբեք չի եղել և չի էլ ներկայացվել որպես Ռուսաստան-Արևմուտք կոնֆլիկտ: Ավելին, Մոսկվան պարբերաբար հայտարարել է, որ արևմտյան գործընկերների (մասնավորապես, Ֆրանսիայի ու ԱՄՆ-ի) հետ միասին են աշխատում ղարաբաղյան կոնֆլիկտի խաղաղ կարգավորման վրա: Դրա ամենաթարմ օրինակը Վաշինգտոնի ու Փարիզի կողմից առաջարկված և ապա Մոսկվայի կողմից սատարում ստացած շփման գծում հետաքննության մեխանիզմների ներդրման նախաձեռնությունն է, որը մերժվում է Բաքվից:
Այսինքն, մի կողմից ն.գ. պարոն Լավրովը իրոք խոսել է «արևմուտքի կողմից ռուսական առաջարկությունների մերժման» մասին և ասել, որ անվտանգության երաշխավորման դեպքում կլուծվեր ղարաբաղյան կոնֆլիկտը, մյուս կողմից չի հստակեցնում, թե արդյո՞ք ըստ իրեն մերժված առաջարկները վերաբերվում էին միմիայն Ռուսաստան-ՆԱՏՕ հարաբերություններին, թե նաև այլ կոնֆլիկտներին:
Ըստ ամենայնի, Լավրովը նկատի է ունեցել, որ արևմուտքը մերժում է առաջարկությունները՝ կապված Ռուսաստան-ՆԱՏՕ հարաբերություններին հետ, իսկ ապա հավելում, որ առհասարակ անվտանգության իրավաբանական երաշխավորումը խաղաղություն կբերեր ԵԱՀԿ տարածքի բոլոր կոնֆլիկտներին:
Այդուհանդերձ, պնդել, որ լրատվամիջոցները աղավաղել են ՌԴ արտգործնախարարի խոսքերը հնարավոր չէ: Սակայն, կոնտեքստից կտրվելու արդյունքում դրանք ընդհանրապես այլ կերպ են ընկալվում ընթերցողի կողմից:
Համենայն դեպս, սուտ է
Հարկ ենք համարում ընդգծել, որ հայտնի չէ պաշտոնական Մոսկվայի ղարաբաղյան կոնֆլիկտի մասին որևէ  նախաձեռնություն, որը կմերժվեր արևմտյան երկրների կողմից: Ավելին, հայտնի չէ որևէ նախաձեռնություն (առհասարակ), որը կլուծեր արցախյան կոնֆլիկտը:
Բաքուն մտադիր չէ գնալ էական զիջումների և ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը (այդ թվում՝ Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին զենքեր մատակարարելու արդյունքում): Իսկ Երևանը, որպես պատերազմում հաղթող և Ղարաբաղի բնակչության անվտանգության դե-ֆակտո երաշխավոր, չի կարող Արցախը հանձնել Ադրբեջանին:
Հետևաբար, «Եթե Արևմուտքն ընդուներ Ռուսաստանի առաջարկները, Ղարաբաղի հակամարտությունը վաղուց կարգավորված կլիներ» արտահայտությունը սուտ է: Որքա՞ն է այդ ստի տարածմանը նպաստել Լավրովի անմիարժեք խոսքը, իսկ որքան  ԶԼՄ-ների կողմից աղավաղումը՝ թող դատի ընթերցողը:

Ложь об урегулировании карабахского конфликта
1 сентября ряд армянских и региональных СМИ единогласно выступили с публикациями, в заголовках которых было написано «Если бы Запад принял наши предложения, то карабахский конфликт давно был бы урегулирован: Лавров».
Мы попытались выяснить, говорил ли подобное министр иностранных дел России Сергей Лавров или нет?… И если говорил, насколько это правда?
Речь Лаврова
Во время встречи со студентами и профессорско-преподавательским составом Московского государственного института международных отношений МГИМО (У), Сергей Лавров выступил с длинной речью, где в части относительно отношений НАТО-Россия сказал несколько слов о Нагорном Карабахе.
В частности, министр сказал: «Особую тревогу вызывают настойчивые усилия НАТО по изменению военно-политической ситуации в Евроатлантике, включая наращивание военного присутствия и инфраструктуры в приграничных с Россией регионах, и, конечно же, создание европейского сегмента американской глобальной ПРО. Но как страна ответственная, мы твердо привержены тем декларациям, которые принимались за последние 20 лет в ОБСЕ и Совете Россия-НАТО.
Мы все хотим сформировать пространство равной безопасности в Евроатлантике и Евразии, никто из нас не будет укреплять свою безопасность за счет ущемления безопасности других. К сожалению, эти декларации остались на бумаге в виде политических обещаний. Наши попытки сделать их юридически обязательными были отвергнуты западными странами. Убежден, если бы этого не произошло и если бы равная и неделимая безопасность действительно обрела юридически обязывающую форму, то многих конфликтов, которые сохраняются сейчас в Европе давно бы не было, их бы урегулировали. Я думаю, это касается приднестровского, карабахского и косовского конфликтов.
При наличии юридически обязывающих норм равной безопасности уже давно можно было договориться о неприменении силы в Закавказье, чего мы давно добиваемся. Самого свежего украинского кризиса, наверное, вообще бы не было, если бы мы все уважали те обязательства, которые брали на себя в ОБСЕ – равной и неделимой безопасности».
Кто лжет?
С одной стороны, очевидно, что Лавров, говоря о «равной безопасности», имеет в виду отношения между НАТО и Россией, в рамках которых рассматривает конфликты как в Приднестровье, так и Косово, Восточной Украине и российско-грузинский конфликт. Эти конфликты официальная Москва всегда рассматривала как производные от отношений между НАТО и Россией.
Однако это никогда не рассматривалось по части карабахского конфликта. Этот конфликт никогда не был представлен как конфликт между Россией и Западом и никогда им не был. Более того, Москва периодически заявляла, что над мирным урегулированием нагорно-карабахского конфликта она работает вместе со своими западными коллегами (в частности, с Францией и США). Последним примером тому является предложенная Вашингтоном и Парижем, затем поддержанная Москвой инициатива ввести механизмы расследования на линии соприкосновения, которые отвергаются Баку.
То есть, с одной стороны, Лавров действительно говорил об  «отвергнутых предложениях России со стороны Запада» и сказал, что в случае гарантий безопасности карабахский конфликт был бы решен, с другой стороны, он не уточнил, относятся ли, по его мнению, отвергнутые предложения только к отношениям России — НАТО или также к другим конфликтам?
По всей вероятности, Лавров имел в виду, что Запад отвергает предложения, связанные с отношениями Россия-НАТО, и затем добавляет, что в целом юридические гарантии безопасности приведут к миру во всех конфликтах в регионе ОБСЕ.
Тем не менее, утверждать, что СМИ исказили слова министра иностранных дел РФ — невозможно. Однако, вырванные из контекста, они воспринимаются читателем совершенно другим образом.
По крайней мере, это ложь
Считаем должным отметить, что неизвестна какая-либо инициатива официальной Москвы по карабахскому конфликту, которая была бы отвергнута западными странами. Более того, неизвестна какая-либо инициатива (в целом), которая бы разрешила арцахский конфликт.
Баку не намерен идти на существенные уступки и признавать независимость Нагорного Карабаха (в том числе  в результате поставок Россией оружия Азербайджану). А Ереван, выступающий в качестве победителя в войне  и де-факто гарантом безопасности населения Карабаха, не может передать Арцах Азербайджану.
Следовательно, фраза ««Если бы Запад принял наши предложения, то карабахский конфликт давно был бы урегулирован» — ложь. Насколько неоднозначная речь Лаврова способствовала распространению этой лжи и насколько искажение со стороны СМИ — пусть судит читатель.