Վրացական կողմը սուտ է հանում ՀՀ պաշտոնյաներին
Վրաստանի պաշտպանության նախարարությունը պաշտոնապես հայտարարել է, որ Հայաստանը դեռևս հուլիսին հաստատել է իր մասնակցությունն Agile Spirit 2017 զորավարժություններին:
Մասնավորապես, Վրաստանի պաշտպանության նախարար Լևան Իզորիան «Ազատություն» ռ/կ հարցմանն ի պատասխան հայտնել է, որ Վրաստանը փետրվարի 2-ին հրավերներ էր ուղարկել տարբեր երկրներին՝ ներառյալ Հայաստանին, զորավարժություններին մասնակցելու համար: Հրավերի պաշտոնական նամակը ստանալուց հետո Հայաստանի Զինված ուժերի երկու ներկայացուցիչներ մասնակցել են Վրաստանում 2017թ․ հուլիսի 10-13-ը կայացած վերջնական ծրագրավորման համաժողովին և հաստատել հայաստանցի երեք սպաների մասնակցությունը միջազգային զորավարժությանը:
Վրաստանի պաշտպանության նախարարը, այդպիսով, հերքել է հայկական կողմի այն տեղեկությունները, թե Երևանը պաշտոնապես չի հաստատել մասնակցությունը զորավարժություններին:
Ինչպես հայտնի է, զորավարժությունների մեկնարկի նախորդ օրը՝ սեպտեմեբերի 3-ին վրացական կողմը տեղեկացրեց, որ Հայաստանը հրաժարվել է զորավարժություններին մասնակցելուց, թեև մինչ այդ հաստատել էր մասնակցությունը:
Ի պատասխան՝ ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Արտակ Զաքարյանը հայտարարել էր, թե Հայաստանը պաշտոնապես չի հաստատել իր մասնակցությունը զորավարժություններին: Նույնաբովանդակ հայտարարություններ էին արել նաև ՊՆ խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանն ու Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
Ստացվում է, որ Վրաստանի պաշտպանության նախարարը, փաստացի, սուտ է հանում  ՀՀ պաշտոնյաների բոլոր այս պնդումները:
Հարկ է նաև նշել, որ զորավարժությունների լոգոյի վրա առնվազն մինչ օգոստոսի 29-ը եղել է նաև Հայաստանի դրոշը, ինչը ևս վկայում է, որ Երևանը հաստատել է իր մասնակցությունը զորավարժություններին:
Ավելացնենք նաև, որ մամուլում Agile Spirit 2017-ին Հայաստանի մասնակցության վերաբերյալ լուրեր հրապարակվել են սկսված հուլիս ամսից:

Грузинская сторона выставляет лжецами чиновников Армении
Министерство обороны Грузии официально заявило, что Армения еще в июле подтвердила свое участие в военных учениях Agile Spirit 2017.
В частности, министр обороны Грузии Леван Изория в ответ на запрос радиостанции «Азатутюн» сообщил, что 2 февраля Грузия направила приглашения разным странам, включая Армению, принять участие в военных учениях. После получения официального письма с приглашением два представителя Вооруженных сил Армении приняли участие в конференции заключительного планирования, состоявшейся 10-13 июля 2017 года в Грузии, и подтвердили участие трех армянских офицеров в международных учениях.
Министр обороны Грузии, таким образом, опроверг информацию армянской стороны о том, что Ереван официально не подтверждал участия в военных учениях.
Как известно, за день до старта военных учений, 3 сентября, грузинская сторона проинформировала, что Армения отказалась от участия в учениях, хотя до этого подтвердила участие.
В ответ на что, заместитель министра обороны Армении Артак Закарян заявил, что Армения официально не заявляла о своем участии в военных учениях. С подобного рода заявлениями выступили также спикер МО Арцрун Ованнисян и заместитель председателя НС Эдуард Шармазанов.
Получается, что министр обороны Грузии, фактически, называет ложью все эти утверждения чиновников Армении.
Следует также отметить, что на логотипе военных учений,  по крайней мере, 29 августа был  также флаг Армении, что также свидетельствует о том, что Ереван подтвердил свое участие в учениях.
Добавим также, что все новости об участии Армении в Agile Spirit 2017 были опубликованы, начиная с июля.