Հոկտեմբերի 17-ի դրությամբ Հայաստանում պատվաստվել է շուրջ 600 հազար մարդ, երկու դեղաչափ ստացել է 184,954 մարդ։ Պատվաստված անձանց և բնակչության թվի հարաբերակցությամբ պատվաստումների ցուցանիշով Հայաստանը վերջինն է տարածաշրջանում։ Ընդհանուր առմամբ, երկրի բնակչության 6 տոկոսից քիչն է ստացել պատվաստանյութի երկրորդ դեղաչափը։
Միաժամանակ, վերջին օրերին Հայաստանում կորոնավիրուսի օրական գրանցվող դեպքերի թիվը ռեկորդային է, ինչը, սակայն, չի փոխում հանրության վերաբերմունքը պատվաստումների և պատվաստանյութերի վերաբերյալ։
Պատվաստումից հրաժարվելու պատճառներից հիմնականը պատվաստանյութերի նկատմամբ վստահության պակասն է, որը, իր հերթին, մեծապես մամուլում և սոցիալական ցանցերում տարածվող ապատեղեկատվությունների և դավադրության տեսությունների հետևանքն է։
Հայաստանում կիրառվում են 6 տեսակի պատվաստանյութեր՝ Moderna, AstraZeneca, Sputnik V, Sinopharm և Coronavac: «Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշել է առանց գիտական և բժշկական տերմինների՝ ներկայացնել Հայաստանում կիրառվող և սպառվող պատվաստանյութերի արդյունավետությունն ու այլ կարևոր հատկանիշները։
Պատվաստանյութերի դերը
COVID-19 դեմ պատվաստանյութերի դերը վիրուսի դեմ հակամարմինների ստեղծումն է։ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը հաստատում է կլինիկական հետազոտություն անցած այն պատվաստանյութերը, որոնք ունեն նվազագույնը 50 տոկոս արդյունավետություն։ Պատվաստանյութերի արդյունավետությունը որոշվում է երեք փուլից բաղկացած կլինիկական փորձարկումների արդյունքում։
Այլ հարց է, թե որքան ժամանակ ազդեցություն կունենան պատվաստանյութերի միջոցով ձևավորված հակամարմինները, և արդյո՞ք դրանք ավելի արդյունավետ կլինեն, քան կորոնավիրուսով վարակվելուց հետո ձեռք բերվող հակամարմինները։ Այս թեմայով ուսումնասիրությունները դեռևս շարունակվում են։
Թեպետ ԱՀԿ-ն հստակ առաջարկություններ և դիրքորոշում չունի պատվաստանյութի երրորդ դոզայի վերաբերյալ, որոշ ուսումնասիրություններ ցույց են տվել, որ երրորդ դեղաչափը կարող է նպաստել ավելի կայուն իմունիտետի ձևավորմանը։ Սա էր փաստում նաև Իսրայելում իրականացված ուսումնասիրությունը, որի արդյունքները հրապարակվել էին սեպտեմբերի 15-ին, հայտնում է Nature ամսագիրը։
Սպուտնիկ V
Ռուսական արտադրության Sputnik V (Gam-COVID-Vac) պատվաստանյութը, չնայած դեռ հաստատված չէ ԱՀԿ-ի կողմից, սակայն գիտական փորձարկումներն ապացուցել են, որ պատվաստանյութն ունի շուրջ 97 տոկոս արդյունավետություն։ Պատվաստանյութն ընդունվում է երկու չափաբաժնով՝ 20 օր ընդմիջմամբ։
Գիտական շրջանակներում պատվաստանյութի հիմնական քննադատությունը ուսումնասիրության ամբողջական տվյալներին հասանելիության պակասն էր։
Sputnik V-ն հաստատվել է աշխարհի շուրջ յոթ տասնյակ երկրներում։
AstraZeneca
Ըստ ուսումնասիրությունների՝ AstraZeneca-ի և Օքսֆորդի համալսարանի մշակած պատվաստանյութի արդյունավետությունը միջինում կարող է լինել շուրջ 70 տոկոս։
Ըստ այս տարվա մարտի վերջին կատարված ուսումնասիրության` պատվաստանյութը կարող է մինչև 76 տոկոս արդյունավետ լինել սիմպտոմատիկ դեպքերի համար և մինչև 100 տոկոս՝ ծայրահեղ ծանր դեպքերը կանխելու համար։
Պատվաստանյութը ևս պահանջում է երկու դեղաչափ՝ նվազագույնը 28 օր միջակայքով։ Ըստ ուսումնասիրությունների՝ պատվաստանյութը քիչ արդյունավետ է համարվում Հարավաֆրիկյան շտամի դեմ, սակայն արդյունավետ է, օրինակ, բրազիլական և բրիտանական շտամերի դեպքում։
Ըստ այս տարվա հուլիսի տվյալների՝ արյան մակարդուկների և թրոմբոցիտների հավանականությունը ցածր է՝ մեկ-երկու դեպք հարյուր հազար պատվաստումից՝ Եվրոպայի և Մեծ Բրիտանիայի տվյալների համաձայն։
Չինական պատվաստանյութեր — Sinovac/Coronavac և Sinopharm
Այս պատվաստանյութի արդյունավետությունը 51 տոկոս է սիմպտոմատիկ դեպքերի համար և 100 տոկոս արդյունավետ ծայրահեղ ծանր և հոսպիտալացման անհրաժեշտություն ունեցող դեպքերի համար՝ սկսած երկրորդ դեղաչափի ընդունումից երկու շաբաթ հետո։
ԱՀԿ-ն հայտնում է, որ ըստ ուսումնասիրությունների՝ հավանականությունը, որ անձը կվարակվի կորոնավիրուսով երկրորդ անգամ՝ առաջին վարակումից հետո վեց ամսվա ընթացքում, քիչ է։ Պատվաստանյութի հիմանական հակացուցումը նախկինում անաֆիլակտիկ շոկ ունեցած անձանց է վերաբերում, ինչպես նաև կորոնավիրուսով վարակված և դեռևս չապաքինված անձանց։ Ժամանակավոր հակացուցում է նաև 38,5 և ավելի աստիճան ջերմությունը։
Պատվաստանյութը անվտանգ է համարվում 18-ից բարձր տարիքի անձանց համար, սակայն տեղեկատվության որոշակի պակաս կա 60-ից բարձր տարիքի անձանց վերաբերյալ՝ փորձարկումներին տարիքային այս խմբի անձանց քիչ ներգրավվածության պատճառով։ Ուսումնասիրությունները և պատվաստանյութի կիրառությունը, սակայն, ցույց են տվել, որ այս պատվաստանյութերի երկրորդ դեղաչափից հետո 60 տարեկանից բարձր անձանց մոտ առաջացած իմունիտետը նվազում է ավելի արագ, ուստի երրորդ դեղաչափը ևս խորհուրդ է տրվում՝ առավել կայուն իմունիտետ ապահովելու համար։
Չինական երկու պատվաստանյութերն էլ ոչ ակտիվ պատվաստանյութեր են և իմունիտետ են առաջացնում մարդու օրգանիզմում առկա մի շարք վիրուսային սպիտակուցների դեմ, ինչն էլ, ըստ հետազոտողների, պատվաստանյութի համեմատաբար թույլ ազդեցության պատճառներից կարող է լինել։
Moderna
Moderna-ի արդյունավետությունը 94 տոկոս է, և շուրջ 90 տոկոս՝ առողջական խնդիրներ ունեցող անձանց դեպքում։
Պատվաստանյութի արդյունավետության և կողմնակի ազդեցությունների մասին նշումները նույնն են, ինչ Pfizer-ի դեպքում։ Հղի կանանց և առողջական խնդիրներ ունեցող անձանց խորհուրդ է տրվում նախքան պատվաստվելը խորհրդակցել բժիշկի հետ։
Science ամսագրում հրապարակված հոդվածներից մեկի հեղինակները պարզել են, որ Moderna-ի երկրորդ դեղաչափը ստանալուց վեց ամիս հետո էլ պատվաստանյութը արդյունավետ է կորոնավիրուսի բոլոր շտամերի դեմ, միայն՝ «Բետա» շտամի դեմ հակամարմիններն են 6 ամիսների ընթացքում զգալիորեն նվազել։
Վերջերս Սկանդինավյան երեք երկրներ՝ Դանիան, Շվեդիան և Ֆինլանդիան կասեցրին մինչև 30 տարեկան տղամարդկանց պատվաստումը Moderna-ով՝ հայտնաբերված հազվադեպ կողմնակի ազդեցության պատճառով։ Ըստ չհրապարակված ուսումնասիրության՝ երիտասարդ տղամարդկանց մոտ հայտնաբերված սրտամկանի բորբոքման դեպքերը կապված են պատվաստանյութի հետ։ Ըստ Moderna-ի՝ նման դեպքերը, որպես կանոն, թեթև բնույթ են կրել։ Նշվում է նաև, որ կորոնավիրուսով վարակվելու դեպքում միոկարդիտի ռիսկը զգալիորեն ավելի բարձր է։
Pfizer
Թեև Հայաստանը դեռ չի ստացել Pfizer պատվաստանյութի որևէ դեղաչափ, սակայն վերջին ամիսներին բանակցում է այն ստանալու շուրջ, և ըստ իշխանությունների՝ երկիրն առաջիկայում կստանա այս պատվաստանյութից ևս։
Պատվաստանյութի արդյունավետությունը համարվում է շուրջ 91 տոկոս՝ 16-ից բարձր տարիքի անձանց համար։ Պատվաստանյութի արդյունավետությունը մոտ 89 տոկոս է՝ առողջական խնդիրներ ունեցող անձանց համար
Pfizer-ի երկրորդ դոզան օգտագործվում է առաջինն ստանալուց երկու շաբաթ անց։ 12-15 տարեկան երեխաների դեպքում պատվաստանյութը 100 տոկոսով արդյունավետ է։
Ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ Pfizer-ը պաշտպանում է նաև կորոնավիրուսի շտամերով վարակվելու դեպքում:
ԱՄՆ Հիվանդությունների վերահսկման կենտրոնը ցածր իմունիտետով անձանց խորհուրդ է տալիս ստանալ նաև երրորդ դոզան՝ երկրորդ պատվաստումից երկու շաբաթ անց։ Մյուս դեպքերում՝ կապված առողջական խնդիրների հետ, խորհուրդ է տրվում երրորդ դոզան ստանալ վեց ամիս անց։ Պատվաստումից հետո առաջնային կողմնակի ազդեցությունը կարող են լինել ներարկման հատվածում ցավը, գլխացավը, ջերմությունը, մկանային ցավերը և այլն։
Հազվադեպ դեպքերում պատվաստումից հետո առաջացել են սրտի խնդիրներ։ Խորհուրդ է տրվում դիմել բժշկի, եթե կրծքավանդակի շրջանում ցավեր, սրտխփոց կամ շնչառության վատացում է նկատվում։
Ըստ ԱՄՆ Հիվանդությունների վերահսկման կենտրոնի տվյալների՝ ԱՄՆ-ում պատվաստումից հետո անաֆիլակտիկ շոկ գրանցվում է մեկ միլիոնից երկուսից հինգի մոտ։ Pfizer և Moderna պատվաստանյութերի դեպքում հազվադեպ գրանցվել են նաև սրտամկանի բորբոքման դեպքեր։ Սեպտեմբերի վերջի դրությամբ ԱՄՆ-ում գրանցվել է նման 906 դեպք՝ 30 տարեկանից ցածր տղամարդկանց մոտ։
Բոլոր այս դեպքերում, սակայն, ապացուցված չէ, թե արդյո՞ք պատվաստանյութն է մահվան կամ որոշ կողմնակի ազդեցությունների հիմնական պատճառը։

По состоянию на 17 октября в Армении вакцинировано около 600 тысяч человек, 184 954 человека получили вторую дозу. По соотношению вакцинированных к общему числу населения Армения занимает последнее место в регионе. В целом менее 6% населения страны получили вторую дозу вакцины.
В то же время количество новых ежедневных случаев заражения коронавирусом, регистрируемых в Армении в последние дни, является рекордным, что, однако, не меняет отношения общества к вакцинам и вакцинации.
Основная причина отказа от вакцинации – недоверие к вакцинам, что, в свою очередь, является следствием распространения в прессе и социальных сетях дезинформации и теорий заговора.
В Армении используется 6 видов вакцин: Moderna, AstraZeneca, Sputnik V, Sinopharm и Coronavac. «Платформа проверки фактов» решила представить эффективность и другие важные характеристики вакцин, используемых в Армении, без научных и медицинских терминов.
Роль вакцин
Роль вакцин против COVID-19 заключается в выработке антител против вируса. Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) утверждает вакцины, прошедшие клинические испытания, эффективность которых составляет не менее 50 процентов. Эффективность вакцин определяется клиническими испытаниями, состоящими из трех этапов.
Другой вопрос, как долго будут действовать антитела, выработанные вакцинами, будут ли они эффективнее антител, образовавшихся после заражения коронавирусом? Исследования по этой теме пока продолжаются.
Хотя у ВОЗ нет четких рекомендаций и позиции касательно третьей дозы вакцины, некоторые исследования показали, что третья доза может способствовать формированию более устойчивого иммунитета. Об этом, как сообщает журнал Nature, свидетельствует также исследование, проведенное в Израиле, результаты которого были опубликованы 15 сентября.
Sputnik V
Вакцина российского производства Sputnik V (Gam-COVID-Vac), хотя еще не одобрена ВОЗ, однако научные испытания доказали, что вакцина имеет эффективность около 97 процентов. Вакцина вводится двумя дозами с интервалом 20 дней.
Основной причиной для критики вакцины в научных кругах было отсутствие доступа к полным данным исследования.
Sputnik V утвержден примерно в семидесяти странах мира.
AstraZeneca
Согласно исследованиям, эффективность вакцины, разработанной компанией AstraZeneca и Оксфордским университетом, в среднем может составлять около 70%.
Согласно исследованию, проведенному в конце марта этого года, вакцина продемонстрировала эффективность в 74% для предотвращения симптоматических случаев заболевания и до 100% в профилактике случаев тяжелого течения заболевания.
Вакцина также вводится двумя дозами с минимальным интервалом в 28 дней. Исследования показали, что вакцина менее эффективна против южноафриканского штамма, но эффективна, например, в случае бразильского и британского штаммов.
Согласно данным на июль этого года, вероятность возникновения тромбов от вакцины ниже. По данным Европы и Великобритании – один-два случая на сто тысяч вакцинаций.
Китайские вакцины — Sinovac / Coronavac и Sinopharm
Вакцина продемонстрировала эффективность в 51% для предотвращения симптоматических случаев заболевания и до 100% в профилактике крайне тяжелых случаев, требующих госпитализации, через две недели после введения второй дозы.
По данным ВОЗ, исследования показывают, что вероятность повторного заражения коронавирусом в течение шести месяцев после первого заражения мала. Основное противопоказание к вакцине относится к людям, у которых ранее был анафилактический шок, а также инфицированных коронавирусом, которые еще не выздоровели. Временное противопоказание – температура 38,5 градусов и более.
Вакцина считается безопасной для лиц старше 18 лет, однако имеется некоторый недостаток информации о лицах старше 60 лет из-за низкого участия людей этой возрастной группы в испытаниях. Однако исследования и использование вакцины показали, что после второй дозы вакцины иммунитет людей старше 60 лет снижается быстрее, поэтому рекомендуется третья доза для обеспечения более стабильного иммунитета.
Обе китайские вакцины являются неактивными вакцинами, которые обеспечивают иммунитет к ряду вирусных белков в организме человека, что, по мнению исследователей, может быть одной из причин относительно слабого эффекта вакцины.
Moderna
Эффективность вакцины Moderna составляет 94% и около 90% в случае людьми, имеющими проблемы со здоровьем.
Пометки об эффективности и побочных эффектах вакцины такие же, как и для Pfizer. Беременным и людям, имеющим проблемы со здоровьем, рекомендуется перед вакцинацией проконсультироваться с врачом.
Авторы одной из статей, опубликованных в журнале Science, выяснили, что через полгода после введения второй дозы Moderna вакцина эффективна против всех штаммов коронавируса, только антитела против штамма «Бета» значительно снижаются в течение 6 месяцев.
Недавно три скандинавских страны – Дания, Швеция и Финляндия – приостановили применение вакцины Moderna среди мужчин до 30 лет из-за выявленного редкого побочного эффекта. Согласно неопубликованному исследованию, случаи инфаркта миокарда, обнаруженные у молодых мужчин, связаны с вакциной. Как сообщает компания Moderna, такие случаи, как правило, носили легкий характер. Отмечается, что при заражении коронавирусом риск миокардита значительно выше.
Pfizer
Хотя Армения еще не получила ни одной дозы вакцины Pfizer, однако в последние месяцы ведет переговоры вокруг ее получения. По заявлению властей, в скором времени страна получит эту вакцину.
Считается, что эффективность вакцины составляет около 91% для лиц старше 16 лет. Вакцина примерно на 89% эффективна для людей, имеющих проблемы со здоровьем.
Вторая доза Pfizer вводится через две недели после первой. Вакцина 100% эффективна для детей в возрасте 12-15 лет.
Исследования показали, что Pfizer защищает от заражения штаммами коронавируса.
Центры по контролю и профилактике заболеваний США советуют людям с низким иммунитетом получать третью дозу через две недели после получения второй. В остальных случаях в связи с проблемами со здоровьем прием третьей дозы рекомендуется через полгода. Первичные побочные эффекты после вакцинации могут включать боль в месте инъекции, головную боль, температуру, мышечные боли и т.д.
В редких случаях после вакцинации возникают проблемы с сердцем. Рекомендуется обратиться к врачу при появлении болей в груди, учащенного сердцебиения или затрудненного дыхания.
Согласно данным Центров по контролю и профилактике заболеваний США, в Соединенных Штатах анафилактический шок встречается примерно у 2-5 вакцинированных на миллион человек. Регистрировались редкие случаи инфаркта миокарда после вакцинации Pfizer и Moderna. По состоянию на конец сентября в США было зарегистрировано 906 таких случаев среди мужчин до 30 лет.
Однако во всех этих случаях не доказано, является ли вакцина основной причиной смерти или побочных эффектов.