2021 թվականի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում ձևավորվեց 8-րդ գումարման Ազգային ժողովը։ Ազգային ժողով անցան «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, «Պատիվ ունեմ» և «Հայաստան» դաշինքները։ Հանրային ծառայության մասին օրենքի համաձայն՝ բարձրաստիճան պաշտոնյաները պաշտոնական պարտավորությունները ստանձնելուն հաջորդող 30 օրվա ընթացքում պարտավոր են Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով ներկայացնել իրենց գույքի և եկամուտների վերաբերյալ տեղեկություններ։
«Փաստերի ստուգման հարթակն» ուսումնասիրել է 8-րդ գումարման ԱԺ պատգամավորների գույքի ու եկամուտների հայտարարագրերը։
Պատգամավորների ունեցվածքի վերաբերյալ շարքը սկսում ենք «Հայաստան» դաշինքից։ Նշենք, որ դեռևս ոչ բոլոր պատգամավորներն են հայտարարագրել իրենց գույքն ու եկամուտները, ուստի հայտարարագիր ներկայացրած պաշտոնյաներից ընտրել ենք հանրության շրջանում առավել հայտնիներին։
«Հայաստան» դաշինքի պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանի գույքն ու եկամուտները
ԱԺ պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը «Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն» կուսակցության անդամ է, նա նախկինում զբաղեցրել է ԱԺ փոխնախագահի տեղակալի խորհրդականի, բնապահպանության նախարարի խորհրդականի, Գեղարքունիքի մարզպետի պաշտոնները։
Իշխան Սաղաթելյանը՝ որպես համատեղ սեփականություն, հայտարարագրել է 8 հողամաս Գեղարքունիքի մարզում, բոլոր հողամասերը ձեռք են բերվել 2002 թվականին։ 2008-ին նա գնել է բնակարան Երևանի Արաբկիր վարչական շրջանում: Սաղաթելյանը 50% բաժնային սեփականություն ունի նաև 2017-ին ձեռք բերված՝ Երևանի կենտրոնում գտնվող բնակարանում։ Բնակարանի արժողությունը 54 միլիոն է, բնակարանը գնվել է հիփոթեքային վարկի միջոցով։ Իշխան Սաղաթելյանն իր հայտարարագրում նշել է նաև 2015-ին գնված Range Rover մակնիշի մեքենայի մասին։
Ըստ հայտարարագրի՝ Իշխան Սաղաթելյանը 5 միլիոն դրամ փոխառություն (վարկ) է տվել իրեն իսկ պատկանող «Նավասար» ՍՊԸ-ին։ Իսկ 2019-ին Իշխան Սաղաթելյանը նվիրատվություն է ստացել 8 միլիոն արժողությամբ մատանի։
ՀՅԴ-ական Իշխան Սաղաթելյանը հայտարարագրել է նաև 56 միլիոն դրամ, 92 հազար դոլար և 28 հազար եվրո կանխիկ գումար։ Տարեսկզբից մինչ ԱԺ պատգամավոր ընտրվելը Սաղաթելյանն ունեցել է 146 հազար դրամ եկամուտ, որը ստացել է «Նավասար» ՍՊԸ-ից՝ որպես աշխատավարձ։ Նա հայտարարագրել է նաև «ԱԿԲԱ» բանկից վերցված 985 հազար դրամ վարկը։ Հայտարարագրերի ռեեստրից տեղեկանում ենք նաև, որ Սաղաթելյանի եկամուտների մաս է կազմել նաև բաժնեմասի վաճառքից ստացված 50 հազար դրամը։
Իշխան Սաղաթելյանի կնոջ՝ Լիանա Խաչատրյանի գույքն ու եկամուտները
Իշխան Սաղաթելյանի կինը՝ Լիանա Խաչատրյանը՝ որպես պաշտոնյային փոխկապակցված անձ, նույնպես գույքի և եկամուտների վերաբերյալ հայտարարագիր է ներկայացրել։ Լիանան մասնագիտությամբ բժիշկ է։ Սաղաթելյանի կինը 2018-ին գնել է ավտոտնակ Երևանի Կենտրոն համայնքում և հողամաս Գեղարքունիքի մարզի Գեղամավան համայնքում։
Լիանա Խաչատրյանը 50% բաժնեմաս ունի 2017-ին գնված՝ Երևանի Կենտրոնում գտնվող բնակարանում, մյուս 50%-ը պատկանում է Իշխան Սաղաթելյանին։ Վերևում արդեն գրել էինք, որ բնակարանն ամուսինները ձեռք են բերել հիփոթեքային վարկի միջոցով։ Եթե Իշխան Սաղաթելյանը՝ որպես նվիրատվություն, մատանի էր նվեր ստացել, ապա Սաղաթելյանի կինը ստացել է վզնոց՝ 4 միլիոն դրամ արժողությամբ։ Լիանա Խաչատրյանը հայտարարագրել է նաև Toyota մակնիշի մեքենա, որը ձեռք է բերել 2017 թվականին։ Սաղաթելյանի կինը հայտարարագրել է նաև 75 հազար դոլար, 38 միլիոն դրամ և 22 հազար եվրո կանխիկ գումար, ինչպես նաև 3 հազար դոլար ավանդ բանկում։ Խաչատրյանը հայտարարագրել է նաև «Գրիգոր Նարեկացի» բժշկական կենտրոնից ստացած 367 հազար դրամ աշխատավարձ և «Յունիբանկից» վերցրած 141 հազար դրամ վարկ։
Իշխան Սաղաթելյանի և կնոջ բիզնես գործունեությունը
Իշխան Սաղաթելյանի կողմից ներկայացված հայտարարագրում կան տեղեկություններ միայն «Նավասար» ՍՊԸ-ի վերաբերյալ: Նույն իրավաբանական հասցեով է գրանցված Սաղաթելյանի ընտանիքին պատկանող «Ծովասար» հյուրանոցային համալիրը։ Իշխան Սաղաթելյանը մինչև 2021 թվականը հանդիսացել է «Նավասար» ՍՊԸ-ի տնօրենը, «Հայաստան» դաշինքի ցուցակով պատգամավոր ընտրվելուց հետո Սաղաթելյանը դադարել է զբաղեցնել տնօրենի պաշտոնը։ «Նավասար» ՍՊԸ-ից բացի, Իշխան Սաղաթելյանը պատգամավոր ընտրվելուց հետո՝ 2021-ին, վաճառել է իր բաժնեմասը զբոսաշրջային ծառայությունների մատուցմամբ զբաղվող «Ի-Մեգա Սերվիս» ՍՊԸ-ում, ինչն արտացոլված է Սաղաթելյանի հայտարարագրում։
Ինչ վերաբերում է Սաղաթելյանի ընտանիքին պատկանող «Ծովասար» հյուրանոցային համալիրին, ապա այս մասին վերջերս ԱԺ ամբիոնից խոսել էր ինքը՝ Իշխան Սաղաթելյանը։ Նա, մասնավորապես, ասել էր․ «Ես Սևանի ափին որևէ շինություն չեմ սեփականաշնորհել։ Այո, ես Սևանի ափին ունեմ հյուրանոցային համալիր, դա կառուցել եմ բաց դաշտի մեջ, որտեղ չի եղել որևէ կոմունիկացիա։ Այդ հյուրանոցը պատկանում է իմ ընտանիքին, ես որևէ բարձր պաշտոն չեմ ունեցել՝ բացառությամբ այն շրջանում, երբ եղել եմ 4 ամիս մարզպետ։ Ես առաջին իմ ընկերությունը ստեղծել եմ 2005 թվականին»,- ասել էր Սաղաթելյանը։
Հետաքրքիր է, սակայն, այն փաստը, որ Սաղաթելյանին պատկանող կամ նրա հետ որևէ կապ ունեցող ընկերություններից և ոչ մեկը չի հիմնադրվել 2005-ին։ «Նավասար» ՍՊԸ-ն, որտեղ նա տնօրենի պաշտոնն է զբաղեցրել, հիմնադրվել է 2011-ին, իսկ «Ի-Մեգա Սերվիս» ՍՊԸ-ն՝ 2006-ի հոկտեմբերին։ Հիմնադրման օրվանից սկսած՝ Իշխան Սաղաթելյանը տնօրենի պաշտոն է զբաղեցրել նաև «Գյոլեր-Ռոներ» ՍՊԸ-ում, բայց այս ընկերությունը ևս չի հիմնադրվել 2005-ին, այն հիմնադրվել է ավելի ուշ՝ 2008-ին։ Հիշեցնենք, որ այդ պահին Սաղաթելյանը որևէ պաշտոն չէր զբաղեցնում և սովորում էր Գիտությունների ազգային ակադեմիայի պատմության ինստիտուտի ասպիրանտուրայում։
Իշխան Սաղաթելյանի կինը՝ Լիանա Խաչատրյանը, հայտարարագրում նշել է, որ հանդիսանում է «Ինվեստ Հոթել Գրուպ» ՍՊԸ-ի և «Արիանա հյուրանոց» ՍՊԸ-ի սեփականատերը, Խաչատրյանը 50% բաժնեմաս ունի նաև «Մասսակա» ՍՊԸ-ում։ «Մասսակա» ՍՊԸ-ն իրականացնում է վեբ պորտալների հետ կապված գործողություններ։ Պետական եկամուտների կոմիտեի հարկ վճարողների փնտրման համակարգի համաձայն՝ «Մասսակա» ՍՊԸ-ի գործունեությունը ժամանակավոր դադարեցված է։
Պատգամավոր Արամ Վարդևանյանի գույքն ու եկամուտները
«Հայաստան» դաշինքի անդամ Արամ Վարդևանյանը մասնագիտությամբ իրավաբան է։ Կարեն Կարապետյանի վարչապետության տարիներին նա զբաղեցրել է վարչապետի օգնականի, ապա վարչապետի ավագ օգնականի պաշտոնները։ 2018-ից մինչև 2021 թվականը Վարդևանյանը եղել է «Ջեյ-Փի» փաստաբանական գրասենյակի հիմնադիր-տնօրենը։
Արամ Վարդևանյանը հայտարարագրել է բնակարան Երևանի Կենտրոն համայնքում, ինչպես նաև 2018-ին ձեռք բերած Toyota մակնիշի ավտոմեքենա։ Պատգամավորն ունի 20 հազար դոլար ավանդ բանկում։ Դրամական միջոցները կազմել են 488 հազար դրամ։ Արամ Վարդևանյանը հայտարարագրել է նաև 14 միլիոն 500 դրամ և 7 հազար դոլար կանխիկ գումար։
Արամ Վարդևանյանը «Ջեյ-Փի» փաստաբանական գրասենյակից ստացել է 1 միլիոն 521 հազար դրամ եկամուտ՝ աշխատանքի վարձատրության դիմաց, ինչպես նաև նույն ընկերությունից ստացած 6 մլն 300 հազար դրամի շահաբաժին։ Վարդևանյանը «Ջեյ-Փի» փաստաբանական գրասենյակից ստացել է նաև 6 միլիոն դրամի փոխառություն։
Արծվիկ Մինասյանի գույքն ու եկամուտները
«Հայաստան» դաշինքի ցուցակով պատգամավորի մանդատ ստացած դաշնակցական Արծվիկ Մինասյանը նախկինում զբաղեցրել է աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալի, Էկոնոմիկայի նախարարի, բնապահպանության նախարարի, տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի պաշտոնները։
Արծվիկ Մինասյանը՝ որպես ԱԺ պատգամավոր, ներկայացրել է գույքի և եկամուտների վերաբերյալ հայտարարագիր։ Ըստ հայտարարագրի՝ Մինասյանն ունի երկու հողամաս Երևանի Ավան վարչական շրջանում, որից մեկը նա նվիրատվություն է ստացել 2020 թվականին։ Համատեղ սեփականության իրավունքով Մինասյանին են պատկանում նաև Երևանի Ավան վարչական շրջանում գտնվող բնակարանը և Արմավիրի Շենիկ գյուղում գտնվող երկու հողամասերը։ Արծվիկ Մինասյանն ունի նաև Hyundai մակնիշի մեքենա, որը նա գնել է 2019-ին։ Պատգամավորը հայտարարագրել է նաև մոտ 11 միլիոն դրամ բանկային հաշվի մնացորդ։ Արծվիկ Մինասյանը հայտարարագրել է 800 հազար դրամ, 2500 դոլար և 400 եվրո կանխիկ գումար։ Նա ՀՅԴ կուսակցության Գերագույն մարմնից ստացել է 2․3 միլիոն դրամ աշխատավարձ և ևս 334 հազար դրամ աշխատավարձ՝ Երևանի պետական համալսարանից։ Նշենք, որ Արծվիկ Մինասյանը հիփոթեքով ձեռք է բերել 26 միլիոն դրամ արժողությամբ բնակարան, որը դեռևս կառուցապատման փուլում է։
Հաջորդիվ FIP.am-ը կանդրադառնա «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավորների գույքի և եկամուտների վերաբերյալ հայտարարագրերին։

В результате внеочередных парламентских выборов 2021 года сформировалось Национальное собрание 8-го созыва. В парламент прошли партия «Гражданский договор», блоки «Честь имею» и «Армения». Согласно закону об общественной службе, высокопоставленные должностные лица в течение 30 дней после вступления в должностные полномочия обязаны представить сведения об их имуществе и доходах в Комиссию по предотвращению коррупции.
«Платформа проверки фактов» изучила декларации об имуществе и доходах депутатов НС 8-го созыва.
Цикл статей об имуществе депутатов начнем с блока «Армения». Отметим, что еще не все депутаты задекларировали свое имущество и доходы, в этой связи из чиновников, представивших декларации, мы выбрали наиболее известных в обществе.
Имущество и доходы депутата блока «Армения» Ишхана Сагателяна
Депутат НС Ишхан Сагателян – член партии Армянская революционная федерация (Дашнакцутюн). Ранее он бы советником заместителя вице-спикера НС, занимал должности советника министра охраны природы, губернатора Гегаркуникской области.
Ишхан Сагателян задекларировал в качестве совместной собственности 8 земельных участков в Гегаркуникской области: все они были приобретены в 2002 году. В 2008 году он приобрел квартиру в административном районе Арабкир города Еревана. 50-процентная доля принадлежит Сагателяну по праву собственности и в квартире в центре Еревана, приобретенной в 2017 году. Стоимость квартиры – 54 миллиона, приобретена она в ипотечный кредит. В своей декларации Ишхан Сагателян указал также автомобиль марки Range Rover, купленный в 2015 году.
Согласно декларации, Ишхан предоставил ссуду (кредит) в размере 5 миллионов драмов принадлежащему ему же ООО «Навасар». А в 2019 году Ишхану Сагателяну было подарено кольцо стоимостью 8 миллионов.
Член АРФ Ишхан Сагателян также задекларировал наличные: 56 миллионов драмов, 92 тысячи долларов и 28 тысяч евро. Доход Сагателяна с начала года до избрания депутатом НС составил 146 тысяч драмов, полученных в качестве зарплаты в ООО «Навасар». Он также задекларировал кредит в размере 985 тысяч драмов, полученный в банке «АКБА». В реестре деклараций также узнаем, что часть доходов Сагателяна составили и 50 тысяч драмов, полученных с продажи доли.
Имущество и доходы жены Ишхана Сагателяна – Лианы Хачатрян
Жена Ишхана Сагателяна – Лиана Хачатрян – также представила декларацию о доходах как лицо, связанное с должностным лицом. По специальности Лиана врач. Жена Сагателяна в 2018 году приобрела гараж в общине Кентрон Еревана и земельный участок в общине Гегамаван Гегаркуникской области.
Лиане Хачатрян принадлежит доля в размере 50% в квартире в центре Еревана, купленной в 2017 году: остальные 50% принадлежат Ишхану Сагателяну. Выше мы уже писали, что квартира приобретена супругами в ипотечный кредит.
Если Ишхан Сагателян в качестве дарения получил кольцо, то жене Сагателяна было подарено ожерелье стоимостью 4 миллиона драмов. Лиана Хачатрян задекларировала также машину марки Toyota, которую приобрела в 2017 году. Также жена Сагателяна задекларировала наличные: 75 тысяч долларов, 38 миллионов драмов и 22 тысячи евро, — а также депозит в банке в размере 3 тысяч долларов. Хачатрян также задекларировала зарплату в размере 367 тысяч драмов, полученную в медицинском центре «Григор Нарекаци», а также кредит на сумму 141 тысячи драмов, полученный в «Юнибанке».
Бизнес-деятельность Ишхана Сагателяна и его жены
В декларации Ишхана Сагателяна есть сведения только относительно ООО «Навасар». По тому же юридическому адресу зарегистрирован гостиничный комплекс «Цовасар», принадлежащий семье Сагателяна. До 2021 года Ишхан Сагателян был директором ООО «Навасар», но после избрания депутатом по списку блока «Армения» он больше не занимает должность директора. Кроме ООО «Навасар», после избрания депутатом в 2021 году Ишхан Сагателян продал и свою долю в ООО «И-Мега Сервис», оказывающем туристические услуги, что отражено в декларации Сагателяна.
Что касается гостиничного комплекса «Цовасар», принадлежащего семье Сагателяна, то об этом недавно с трибуны НС говорил сам Ишхан Сагателян. В частности, он сказал: «Я не приватизировал никаких строений на берегу Севана. Да, у меня есть гостиничный комплекс на берегу Севана, я построил его в открытом поле, где не было никаких коммуникаций. Эта гостиница принадлежит моей семье, у меня не было никаких высоких должностей, за исключением периода, когда я 4 месяца был губернатором. Первую свою компанию я создал в 2005 году».
Однако, интересно, что ни одна из компаний, принадлежащих Сагателяну или как-либо связанных с ним, не была создана в 2005 году. ООО «Навасар», в котором он занимал должность директора, было учреждено в 2011 году, а ООО «И-Мега Сервис» — в октябре 2006 года. Со дня учреждения должность директора Ишхан Сагателян занимал и в ООО «Гёлер-Ронер», но и эта компания была учреждена не в 2005 году, а позднее – в 2008-м. Напомним, что на тот момент Сагателян не занимал никаких должностей и учился в аспирантуре Института истории Национальной академии наук.
Жена Хачатряна – Лиана Хачатрян – в декларации указала, что является собственником ООО «Инвест Отел Груп» и ООО «Гостиница Ариана», ей принадлежит и доля в 50% в ООО «Массака». ООО «Массака» осуществляет деятельность, связанную с веб-порталами. Согласно системе поиска налогоплательщиков Комитета государственных доходов, деятельность ООО «Массака» временно прекращена.
Имущество и доходы депутата Арама Вардеваняна
Член блока «Армения» Арам Вардеванян – юрист. В годы премьерства Карена Карапетяна он занимал должности помощника премьер-министра, а затем – старшего помощника премьер-министра. С 2018 до 2021 года был учредительным директором адвокатской конторы «Джей-Пи».
Арам Вардеванян задекларировал квартиру в общине Кентрон Еревана, а также автомобиль марки Toyota, приобретенный в 2018 году. У депутата депозит в банке на сумму 20 тысяч долларов. Денежные средства составили 488 тысяч драмов. Арам Вардеванян также задекларировал наличные на сумму 14 миллионов 500 драмов и 7 тысяч долларов.
Доход Арама Вардеваняна в адвокатской конторе «Джей-Пи» составил 1 миллион 521 тысячу драмов: вознаграждение за работу, а также дивиденды на сумму 6 млн 300 тысяч драмов, полученные от той же компании. От адвокатской конторы «Джей-Пи» Вардеванян также получил ссуду в размере 6 миллионов драмов.
Имущество и доходы Арцвика Минасяна
Арцвик Минасян из АРФ, получивший депутатский мандат по списку блока «Армения», в прошлом занимал должности заместителя министра труда и социальных вопросов, министра экономики, министра охраны природы, министра экономического развития и инвестиций.
Арцвик Минасян представил декларацию об имуществе и доходах в качестве депутата НС. Согласно декларации, У Минасяна есть два земельных участка в административном районе Аван Еревана, один из которых был подарен ему в 2020 году. По праву совместной собственности Минасяну принадлежат также квартира в административном районе Аван Еревана и два земельных участка в селе Шеник Армавирской области. У Арцвика Минасяна также есть машина марки Hyundai, купленная им в 2019 году. Депутат также задекларировал остаток банковского счета на сумму около 11 миллионов драмов. Арцвик Минасян задекларировал наличные в размере 800 тысяч драмов, 2500 долларов и 400 евро. В Верховном органе партии АРФ он получил зарплату на сумму 2,3 миллиона долларов, и еще на сумму 334 тысячи драмов – зарплату в Ереванском государственном университете. Отметим, что Арцвик Минасян приобрел в ипотеку квартиру стоимостью 26 миллионов драмов, которая пока еще на стадии строительства.
Далее FIP.am остановится на декларациях об имуществе и доходах, представленных депутатами партии «Гражданский договор».