Արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում ձևավորված Ազգային ժողովում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության շարքերը համալրվեցին նոր պատգամավորներով։
Հանրային ծառայության մասին օրենքի համաձայն՝ բարձրաստիճան պաշտոնյաները պաշտոնեական պարտավորությունները ստանձնելուն հաջորդող 30 օրվա ընթացքում պարտավոր են Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով ներկայացնել իրենց գույքի և եկամուտների վերաբերյալ տեղեկություններ։ Այն պաշտոնյաները, որոնք պաշտոնի դադարեցումից հետո՝ 30 օրվա ընթացքում նշանակվում են այլ պաշտոնի, պաշտոնեական պարտականությունները դադարեցնելու և ստանձնելու վերաբերյալ հայտարարագիր չեն ներկայացնում։ Ստացվում է, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունից հայտարարագիր պետք է ներկայացնեն միայն այն պատգամավորները, որոնք չեն եղել նախորդ խորհրդարանում։
«Փաստերի ստուգման հարթակն» ուսումնասիրել է ՔՊ-ի համամասնական ցուցակով խորհրդարան անցած պատգամավորների գույքի և եկամուտների վերաբերյալ հայտարարագրերը։ Նշենք, որ հայտարարագիր ներկայացրած պատգամավորներից ընտրել ենք հանրության շրջանում առավել հայտնիներին։
Պատգամավոր Էդուարդ Աղաջանյանի գույքն ու եկամուտները
էդուարդ Աղաջանյանը 2018 թ. աշխատել է HSBC բանկում՝ որպես ռիսկերի կառավարման մասնագետ։ 2018-ից հետո զբաղեցրել է վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնը։ Արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում ընտրվել է ԱԺ պատգամավոր։
Աղաջանյանը 2001-ին նվիրատվություն է ստացել բնակարան Երևանի Կենտրոն վարչական շրջանում։ Կենտրոնում գտնվող բնակարանն Աղաջանյանին է պատկանում համատեղ սեփականության իրավունքով, այսինքն գույքն ամբողջությամբ պատգամավորինը չէ։ Աղաջանյանն ունի նաև հողամաս Տավուշի մարզի Նոյեմբերյան քաղաքում, ինչպես նաև NISSAN մակնիշի ավտոմեքենա։ Նշենք, որ և՛ հողամասը, և՛ մեքենան գնել է 2013-ին։ Էդուարդ Աղաջանյանի դրամական միջոցները կազմել են 5 միլիոն 30 հազար դրամ։ Պատգամավորն ունեցել է նաև 200 հազար դրամ կանխիկ գումար։ Աղաջանյանը որպես եկամուտ հայտարարագրել է 2 միլիոն 281 հազար դրամ, որը նա ստացել է վարչապետի աշխատակազմից՝ որպես աշխատավարձ։
Նշենք, որ Էդուարդ Աղաջանյանը 50 տոկոս բաժնեմաս ունի «Էքսիփէդ» ՍՊԸ-ում, ՍՊԸ-ի մյուս 50 տոկոս բաժնեմասը պատկանում է Նիկոլ Փաշինյանի եղբորորդուն՝ Սիփան Փաշինյանին։ Ընկերությունը զբաղվում է հանրային սննդի կազմակերպման գործունեությամբ։
Պատգամավոր Գուրգեն Արսենյանի գույքն ու եկամուտները
Գուրգեն Արսենյանը 1990-1994-ին եղել է ՀՀԿ անդամ, հետագայում հիմնել է «Միավորված աշխատանքային կուսակցությունը», ավելի ուշ արդեն Արսենյանն ընտրվել է ԱԺ պատգամավոր «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունից։ Վերջերս կայացած խորհրդարանական ընտրություններից հետո Գուրգեն Արսենյանը պատգամավոր է ընտրվել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության համապետական ընտրական ցուցակով:
ԱԺ պատգամավորը հայտարարագրել է 11 հողամաս, որոնցից մեկը Արսենյանին է պատկանում համատեղ սեփականության իրավունքով, 3 առանձնատուն՝ երկուսը Երևանի Արաբկիր վարչական շրջանում, մեկը՝ Գյումրիում, 4 հասարակական նշանակության շինություն և 1 միավոր այլ անշարժ գույք։ Ըստ հայտարարագրի՝ նա ունի տարբեր մակնիշների 4 մեքենա․ Nissan, Bentley, Mercedes Benz, Range Rover:
Այս ամենից զատ՝ Արսենյանը համարվում է 6 ընկերությունների միանձնյա սեփականատեր, իսկ երկուսում էլ ունի բաժնային մասնակցություն՝ մեկում՝ 51%, մյուսում՝ 13%։
Հետաքրքիր է, որ Արսենյանը միանձնյա սեփականության իրավունքով իրեն պատկանող 6 ընկերություններից 4-ը ձեռք է բերել 2004 թվականին։ Մյուս ընկերությունների սեփականատեր է դարձել 1997 և 2017 թվականներին, իսկ 13 և 51 տոկոս բաժնեմասերը ձեռք է բերել, համապատասխանաբար, 2014 և 2015 թվականներին։
Արսենյանը բավական ակտիվ է նաև ֆոնդային բորսաներում։ Նախորդ տարի վերջինս գնել է 8 միլիոն դոլարի արժեթղթեր Նյու Յորքի ֆոնդային բորսայից։
Արսենյանի հայտարարագրից տեսնում ենք, որ վերջինս որպես փոխառություն մեծ գումարներ է տրամադրել տարբեր կազմակերպությունների։
Այսպես, 48․3 միլիոն դրամ փոխառություն է տրամադրել իրեն պատկանող «Յունիքորն Սերվիս» ՍՊԸ-ին, 8․8 մլն դրամ՝ «Յունիքորն գրուպ» ՓԲԸ-ին, 400 հազար դոլար՝ «Վկրեդիտ24» ՍՊԸ-ին և 600 հազար դոլար՝ «Վելեա Հոլդինգս»-ին։
Արսենյանից խոշոր չափերի հասնող փոխառություններ են վերցրել նաև անհատներ։ Վերջինս 1 միլիոն 120 հազար դոլար է տրամադրել որդուն՝ Բաբկեն Արսենյանին։ Որդուց բացի, Արսենյանը 300 հազար դոլար է տրամադրել նախկին ՀՀԿ-ական պատգամավոր Հարություն Փամբուկյանին և 200 հազար դոլար՝ Արտակ Հարությունյանին։
Գուրգեն Արսենյանը հայտարարագրել է նաև 4 միլիոն դրամը գերազանցող բազմաթիվ իրեր։ Նրա հայտարարագրում տեսնում ենք «Բրեգետ» և «Աուդեմար Պիգե» ընկերությունների երկու ժամացույցներ, համապատասխանաբար՝ 51 միլիոն 300 հազար և 82 միլիոն դրամ արժողությամբ, 1 կգ ոսկյա ձուլակտոր, որի արժեքը 32 միլիոն 55 հազար դրամ է, 2 հատ ոսկյա հուշադրամների հավաքածու՝ 18 միլիոն դրամ, 19 հատ նկարների հավաքածու, որոնց ընդհանուր արժեքը 532 միլիոն 900 հազար դրամ է, 300 հազար դոլար արժողությամբ ճաշասենյակի կահույք, հյուրասենյակի կահույք 18 միլիոն դրամ արժողությամբ, խոհանոցի կահույք 110 միլիոն արժողությամբ և ննջասենյակի կահույք 62 միլիոն արժողությամբ։
Գուրգեն Արսենյանի հայտարարագրած թանկարժեք գույքի շարքում կա նաև 5 միլիոն արժողությամբ հեռուստացույց, ակոսափող հրացան՝ 6 միլիոն դրամ արժողությամբ, հեռադիտակ՝ 8500 դոլար արժողությամբ, ճաշի սպասքի հավաքածու և արծաթյա սպասքի հավաքածու՝ ընդհանուր 118 հազար դոլար արժողությամբ։
Պատգամավորի բանկային հաշվին առկա գումարները, ըստ հայտարարագրի, կազմում են մոտ 438 հազար դոլար։ Վերջինս հայտարարագրել է նաև 4․8 միլիոն դրամ և 694 հազար դոլար կանխիկ գումար։ Արսենյանը նաև ստացել է 3 միլիոն 400 հազար դրամ շահաբաժին իրեն պատկանող «Յունիքորն գրուպ» ՓԲԸ-ից։ Դրանից բացի՝ Արսենյանը նույն «Յունիքորն գրուպ ՓԲԸ»-ից ստացել է 1 միլիոն 260 հազար դրամ գումար՝ որպես տարածքի վարձակալության վճար։
Գուրգեն Արսենյանի բիզնես գործունեությունը
Ինչպես նշեցինք, Գուրգեն Արսենյանին են պատկանում մի շարք ընկերություններ։ Դրանք են «Արսօյիլ», «Յունիքորն Ֆլորա», «Յունիքորն փրինթ», «Յունիքորն քոնսթրաքշն», «Յունիքորն գրուպ» փակ բաժնետիրական ընկերությունները և «Յունիքորն սերվիս» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունը։ Արսենյանը 51% բաժնեմաս ունի նաև «Էլդորադո-Արմեն» ՍՊԸ-ում։ Վերջինս 13% բաժնեմաս ունի նաև փոքր և միջին բիզնեսի համար վարկեր տրամադրող ռուսական «Վկրեդիտ 24» ՍՊԸ-ում։
Ի դեպ, Արսենյանի կինը՝ Էդիտա Ղարագյոզյանը, հանդիսանում է «Բիզնես Սթայլ» ՍՊԸ-ի 20 տոկոսի բաժնետեր, միաժամանակ զբաղեցնում է «Մարդիկ» փակ բաժնետիրական ընկերության տնօրենի պաշտոնը։ Նշենք, որ «Բիզնես Սթայլ» ՍՊԸ-ն զբաղվում է պոլիգրաֆիական արտադրանքի տպագրությամբ, իսկ «Մարդիկ» ՓԲԸ-ն տեղեկատվության մատակարարման և այլ գործունեություն է իրականացնում։
Պատգամավոր Տրդատ Սարգսյանի գույքն ու եկամուտները
Տրդատ Սարգսյանի կենսագրության մեջ նշված է, որ նա եղել է «Հանուն միջազգային կոնվենցիաների պաշտպանության» ՀԿ-ի փոխնախագահ և «Համալսարանականներ» համատիրության կառավարիչ։ 2018-ից հետո Տրդատ Սարգսյանը եղել է Երևանի ավագանու անդամ, ավելի ուշ՝ Վայոց ձորի մարզպետ։
Արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում Տրդատ Սարգսյանն ընտրվեց ԱԺ պատգամավոր։ Որպես պատգամավոր նա հայտարարագրել է այս տարի ձեռք բերած մեկ բնակարան և շենքի ոչ բնակելի տարածք Երևանի Ավան վարչական շրջանում, ինչպես նաև ավտոկայանատեղի Ավանում։ Տրդատ Սարգսյանը 2017-ին նվիրատվություն է ստացել հողամաս Վայոց ձորի մարզի Եղեգնաձոր քաղաքում։ Բացի Ավանում գտնվող բնակարանից, Սարգսյանը համատեղ սեփականության իրավունքով ունի ևս մեկ բնակարան Ավանում։ Ըստ հայտարարագրի՝ 2019-ին Սարգսյանը գնել է KIA մակնիշի ավտոմեքենա։
Տրդատ Սարգսյանի բանկային հաշվի մնացորդը կազմել է 700 հազար դրամ։ Սարգսյանն ունեցել է 4․5 միլիոն դրամ, 8 հազար դոլար և 3 հազար եվրո կանխիկ գումար: Սարգսյանը հայտարարագրել է նաև «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունից ստացած 4․5 միլիոն դրամ աշխատավարձը։
Բացի սա, Տրդատ Սարգսյանը վերցրել է 19․5 միլիոն դրամ վարկ, ինչպես նաև վաճառել իրեն պատկանող 2 միավոր անշարժ գույք՝ մոտ 45 միլիոն դրամով։ 2020-ից նա հանդիսանում է կրթական ծառայություններ մատուցող «Պրոմենադ» ՍՊԸ-ի սեփականատերը։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ անդրադարձել էինք «Հայաստան» դաշինքի պատգամավորների հայտարարագրերին, իսկ հաջորդ հոդվածով կանդրադառնանք «Պատիվ ունեմ» դաշինքը ներկայացնող պատգամավորների գույքի և եկամուտների վերաբերյալ հայտարարագրերին։

Ряды партии «Гражданский договор» в Национальном собрании, сформированном внеочередными парламентскими выборами, пополнились новыми депутатами.
Согласно закону об общественной службе, высокопоставленные должностные лица в течение 30 дней после вступления в должность обязаны представить в Комиссию по предотвращению коррупции сведения о своих имуществе и доходах. Чиновники, которые в течение 30 лет после прекращения их службы в должности назначаются на другую должность, декларации о прекращении должностных обязанностей и вступлении в новую должность не представляют. Получается, что из партии «Гражданский договор» декларацию должны представить только те депутаты, которых не было в предыдущем парламенте.
«Платформа проверки фактов» изучила декларации об имуществе и доходах депутатов, прошедших в парламент по пропорциональному списку ГД. Отметим, что из депутатов, представивших декларации, мы выбрали наиболее известных в обществе.
Имущество и доходы депутата Эдуарда Агаджаняна
Эдуард Агаджанян в 2018 году работал специалистом по управлению рисками в банке HSBC. После 2018 года он занимал должность руководителя аппарата премьер-министра. По результатам внеочередных парламентских выборов был избран депутатом НС.
Агаджанян в 2001 году получил в подарок квартиру в административном районе Кентрон города Еревана. Квартира в районе Кентрон принадлежит Агаджаняну по праву совместной собственности, то есть имущество не является только его собственностью. У Агаджаняна также есть земельный участок в городе Ноемберяне Тавушской области, а также автомобиль марки NISSAN. Отметим, что как земельный участок, так и автомобиль он купи в 2013 году. Денежные средства Агаджаняна составили 5 миллионов 30 тысяч драмов. У депутата была также сумма наличными в размере 200 тысяч драмов. В качестве доходов Агаджанян задекларировал 2 миллиона 281 тысячу драмов, полученную как зарплату в аппарате премьер-министра.
Отметим, что Эдуарду Агаджаняну принадлежит доля в 50 процентов в ООО «ЭксипЭд», остальные 50 процентов принадлежат племяннику Никола Пашиняна – Сипану Пашиняну. Компания занимается деятельностью по организации общественного питания.
Имущество и доходы депутата Гургена Арсеняна
Гурген Арсенян в 1990-1994 годах состоял в Республиканской партии Армении, впоследствии учредил «Объединенную трудовую партию», позже был избран депутатом НС уже от партии «Процветающая Армения». После недавних парламентских выборов Гурген Арсенян стал депутатом по общереспубликанскому избирательному списку партии «Гражданский договор».
Депутат НС задекларировал 11 земельных участков, один из которых принадлежит Арсеняну по праву совместной собственности, 3 частных дома, двое из которых – в административном районе Арабкир Еревана, один – в Гюмри, 3 постройки общественного назначения и 1 единицу другой недвижимости. Согласно декларации, у него есть 4 автомобиля разных марок: Nissan, Bentley, Mercedes Benz, Range Rover.
Помимо всего этого, Арсенян считается единоличным собственником 6 компаний, его участие в двух других составляет 51% и 13%.
Любопытно, что 4 из 6 компаний, принадлежащих ему по праву собственности, Арсенян приобрел в 2004 году. Собственником двух других компаний стал в 1997 и 2017 годах, а доли в размере 51 и 13 процентов приобрел, соответственно, в 2014 и 2015 годах.
Арсенян достаточно активен и на фондовых биржах. В прошлом году он купил ценные бумаги на 8 миллионов долларов на Нью-Йоркской фондовой бирже. Судя по декларации Арсеняна, он давал большие займы разным организациям.
Так, заем в размере 48,3 миллиона драмов он предоставил принадлежащему ему ООО «Юникорн Сервис», 8,8 млн драмов – ЗАО «Юникорн груп», 400 тысяч долларов – ООО «Вкредит24» и 600 тысяч долларов — «Велеа Холдингс».
Займы в крупных размерах от Арсеняна получали и частные лица. Так, 1 миллион 120 тысяч долларов он предоставил сыну – Бабкену Арсеняну. Еще 300 тысяч долларов Арсенян предоставил экс-депутату от РПА Арутюну Памбукчяну, 200 тысяч долларов – Артаку Арутюняну.
Гурген Арсенян также задекларировал множество предметов на сумму, превышающую 4 миллиона драмов. В его декларации видим двое часов компаний «Брегет» и «Аудемар Пиге» стоимостью, соответственно, 51 миллион 300 тысяч и 82 миллиона драмов, слиток золота весом 1 кг, стоимость которого составляет 32 миллиона 55 тысяч драмов, 2 коллекции золотых монет стоимостью 18 миллионов драмов, коллекция из 19 картин общей стоимостью 532 миллиона 900 тысяч драмов, мебель для столовой – 300 тысяч долларов, мебель для гостиной – 18 миллионов драмов, кухонная мебель – 100 миллионов и спальная мебель – 62 миллиона.
Среди дорогостоящего имущества, задекларированного Гургеном Арсеняном – телевизор стоимостью 5 миллионов, нарезное ружье – 6 миллионов драмов, бинокль – 8500 долларов, обеденный сервиз и серебряный сервиз общей стоимостью 118 тысяч долларов.
Суммы на банковском счете депутата, согласно декларации, составляют около 438 тысяч долларов. Он также задекларировал наличные на сумму 4,8 миллиона драмов и 694 тысячи долларов. Арсенян также получил дивиденды в размере 3 миллионов 400 тысяч драмов в принадлежащем ему ООО «Юникорн груп». Кроме того, от того же ООО «Юникорн груп» Арсенян получил 1 миллион 260 тысяч драмов в качестве арендной платы за помещение.
Бизнес-деятельность Гургена Арсеняна
Как мы отметили, Гургену Арсеняну принадлежат несколько компаний: это закрытые акционерные общества «Арсойл», «Юникорн Флора», «Юникорн принт», «Юникорн констракшн», «Юникорн груп» и общество с ограниченной ответственностью «Юникорн сервис». Арсеняну также принадлежит доля в размере 51% в ООО «Эльдорадо-Армен», а также 13% — в российском ООО «Вкредит 24», предоставляющем кредиты для малого и среднего бизнеса.
Кстати, супруга Арсеняна, Эдита Карагёзян, является акционером 20 процентов в ООО «Бизнес стайл», одновременно занимает должность директора в закрытом акционерном обществе «Мардик». Отметим, что ООО «Бизнес стайл» выпускает полиграфическую продукцию, а ЗАО «Мардик» осуществляет поставку информации и другую деятельность.
Имущество и доходы депутата Трдата Саргсяна
В биографии Трдата Саргсяна указано, что он был заместителем председателя ОО «Во имя защиты международных конвенций» и управляющим кондоминиума «Амалсаранаканнер» («Университетские»). После 2018 года Трдат Саргсян был членом Совета старейшин Еревана, позже – губернатором Вайоцдзорской области.
Во внеочередных парламентских выборах Трдат Саргсян был избран депутатом НС. В качестве депутата он задекларировал приобретенные в этом году квартиру и нежилое помещение здания в административном районе Аван Еревана, а также парковочное место в Аване. В 2017 году Трдат Саргсян получил в подарок земельный участок в городе Ехегнадзоре Вайоцдзорской области. Кроме квартиры в Аване, Саргсяну по праву совместной собственности принадлежит еще одна квартира в том же Аване. Согласно декларации, в 2019 году Саргсян приобрел автомобиль марки KIA.
Остаток банковского счета Трдата Саргсяна составил 700 тысяч драмов. У Саргсяна были наличные в размере 4,5 миллиона драмов, 8 тысяч долларов и 3 тысячи евро. Депутат задекларировал также зарплату в размере 4,5 миллиона драмов, полученные в партии «Гражданский договор».
Кроме того, Трдат Саргсян взял кредит на сумму 19,5 миллиона драмов, а также продал две единицы принадлежащего ему имущества на сумму около 45 миллионов драмов. С 2020 года является собственником ООО «Променад», оказывающего образовательные услуги.
Напомним, ранее мы писали о декларациях депутатов блока «Армения», а в следующей статье остановимся на декларациях об имуществе и доходах депутатов, представляющих блок «Честь имею».