ԱԳՆ-ի նախկին ու վարչապետի ներկայիս հայտարարությունները հակասում են միմյանց․ Երևանը փոխել է դիրքորոշումը
18:15, 19 Նյմ, 2021
Նոյեմբերի 19֊ին խորհրդարանական ճեպազրույցի ընթացքում «Հայաստան» դաշինքի պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը հայտարարեց, որ սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացի ու Արցախյան հիմնախնդրի լուծման մասին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ու Արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությունները տրամագծորեն հակասում են միմյանց:
Արծվիկ Մինասյանը, մասնավորապես, նշեց, որ ամիսներ առաջ, երբ խոսվում էր դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի մասին, ԱԳՆ֊ն պաշտոնապես հայտարարեց, որ չի կարող Հայաստանի և Ադրբեջանի  սահմանազատման և սահմանագծման հարց քննարկվել՝ կտրված Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումից: «Էն օրը ԱԺ֊ում հարցուպատասխանի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը տրամագծորեն հակառակ բանն էր ասում, որ սրանք երեք տարբեր հարցեր են»,֊ ասաց Մինասյանը:
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց պարզել, թե որքանով են Մինասյանի պնդումները համապատասխանում իրականությանը, և ինչպես է փոխվել Հայաստանի դիրքորոշումը Ադրբեջանի հետ սահմանազատման և Արցախյան հակամարտության կարգավորման փոխկապակցվածության վերաբերյալ:
2021 թ․ մայիսի 21֊ին ԱԳՆ նախկին մամուլի քարտուղար Աննա Նաղդալյանը լրագրողների հետ հարցուպատասխանի ընթացքում հայտարարել էր. «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանների սահմանագծման և հետագայում սահմանազատման գործընթացները պետք է մաս կազմեն հակամարտության համապարփակ խաղաղ կարգավորման գործընթացի, որի շրջանակներում առաջնային կերպով պետք է հասցեագրվեն Արցախի Հանրապետության տարածքների դեօկուպացիայի և Արցախի վերջնական իրավական կարգավիճակի որոշման հարցերը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո»:
Ի դեպ, այդ ժամանակ ԱԳ նախարարի պաշտոնը զբաղեցնում էր Արա Այվազյանը, որը հրաժարական ներկայացրեց վերոհիշյալ հայտարարությունից մոտ մեկ շաբաթ անց՝ մայիսի 27֊ին, իսկ մայիսի 31֊ին ԱԳՆ մամուլի քարտուղարի պաշտոնը լքեց Աննա Նաղդալյանը:
Նոյեմբերի 18֊ին ԱԺ֊ում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ընթացքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, պատասխանելով ՔՊ-ական պատգամավոր Մարիա Կարապետյանի՝ կոմունիկացիաների ապաշրջափակման ուղղությամբ ՌԴ-Հայաստան֊Ադրբեջան եռակողմ աշխատանքների մասին հարցին, իսկապես հայտարարել է, որ սահմանազատման ու սահմանագծման և Արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման հարցերը միմյանց հետ փոխկապակցված չեն և դրանց ուղղությամբ տարբեր ձևաչափերում են աշխատում:
«Մենք հստակ արձանագրել ենք, որ մեզ համար երեք տարբեր հարցերն իրար հետ փոխկապակցված չեն․ մասնավորապես, տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացում, սահմանների դեմարկացիա և դելիմիտացիա և Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորում: Դրանք տարբեր հարցեր են, և այդ հարցերի քննարկման բովանդակությունն ու բանաձևերը տարբեր են, ինչքան էլ մենք հասկանում ենք, որ դրանք իրար հետ առնչություն ունեն համատեքստի առումով»,֊ ասել է Փաշինյանը:
Հավելենք նաև, որ ավելի վաղ նման հայտարարություն էր արել Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը: Հանրային հեռուստաընկերության եթերում դեռևս օգոստոսի 20֊ի հարցազրույցում Գրիգորյանն ասել էր, որ «սահմանազատման և սահմանագծման աշխատանքները տեղի են ունենալու առանց Ղարաբաղի հարցի»:
«Ղարաբաղյան հարցի համար կա հատուկ ֆորմատ և դա միակ ֆորմատն է՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ֆորմատը, որից դուրս Ղարաբաղի հարցը չի քննարկվել»,- ասել էր նա։
Այսպիսով, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանի պնդումը, թե վարչապետն ԱԳՆ֊ին ամբողջությամբ հակասող դիրքորոշում է հայտնել սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացի ու Արցախյան հիմնախնդրի լուծման վերաբերյալ, համապատասխանում է իրականությանը, իսկ հարցի վերաբերյալ պաշտոնական Երևանի դիրքորոշումը, փաստացի, տրամագծորեն փոխվել է:

В ходе парламентского брифинга 19 ноября депутат от фракции «Айастан» Арцвик Минасян заявил, что заявления премьер-министра Никола Пашиняна и Министерства иностранных дел касательно процесса демаркации и делимитации армяно-азербайджанской границы и урегулирования Арцахского вопроса диаметрально противоречат друг другу.
Арцвик Минасян, в частности, отметил, что несколько месяцев назад, когда говорилось о демаркации и делимитации, МИД официально заявил, что процесс делимитации и демаркации границы между Арменией и Азербайджаном не может обсуждаться в отрыве от реализации народа Арцаха своего права на самоопределение. «На днях Пашинян в ходе правительственного часа в парламенте заявлял диаметрально противоположное – что это три различных вопроса», — сказал Минасян.
«Платформа проверки фактов» решила выяснить, насколько заявления Минасяна соответствуют действительности и как изменилась позиция Армении по поводу процесса демаркации границы с Азербайджаном и взаимосвязанности урегулирования арцахского конфликта.
Бывший пресс-секретарь МИД Анна Нагдалян в ходе беседы с журналистами 21 мая 2021 года заявила: «Демаркация и в дальнейшем делимитация границы между Арменией и Азербайджаном должны стать частью процесса всеобъемлющего мирного урегулирования конфликта, в рамках которого в первую очередь должны решаться вопросы деоккупации территорий Арцаха и определения его окончательного правового статуса под эгидой Минской группы ОБСЕ».
Кстати, тогда пост министра иностранных дел занимал Ара Айвазян, который ушел в отставку примерно через неделю после упомянутого заявления – 27 мая, а уже 31 мая должность пресс-секретаря МИД покинула Анна Нагдалян.
В ходе правительственного часа в Национальном Собрании 18 ноября премьер-министр Никол Пашинян, отвечая на вопрос депутата от фракции «Гражданский договор» Марии Карапетян касательно работы трехсторонней рабочей группы Россия-Армения-Азербайджан по разблокированию коммуникаций, действительно заявил, что вопросы демаркации и делимитации и урегулирования Арцахского конфликта – это разные вопросы, которые никак не связаны друг с другом.
«Три разных вопроса – региональные коммуникации, делимитация и демаркация и урегулирование нагорно-карабахского конфликта – это разные проблемы, содержание и форматы обсуждения этих вопросов разные, независимо от того, насколько они связаны с точки зрения контекста», — сказал Пашинян.
Добавим, что ранее с аналогичным заявлением выступил секретарь Совета безопасности Армен Григорян. В интервью Общественному телевидению 20 августа Григорян сказал, что «процесс делимитации и демаркации между Арменией и Азербайджаном будет происходить «без карабахского вопроса».
«Для карабахского вопроса есть специальный формат и это единственный формат – формат сопредседателей Минской группы ОБСЕ, вне которого вопрос Нагорного Карабаха не обсуждается», — сказал он.
Таким образом, утверждение депутата от фракции «Айастан» Арцвика Минасяна о том, что премьер-министр выразил противоречащую МИД позицию по процессу демаркации и делимитации и урегулирования Арцахского вопроса, соответствует действительности, а позиция официального Еревана в этом вопросе диаметрально изменилась.