Ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում եղած միջադեպերն անլուրջ և պատահական չէին․ Ալիևը կեղծում է
18:14, 29 Նյմ, 2021
Նոյեմբերի 26-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ Սոչիում կայացած երկկողմ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ վերջին տարում՝ 2020 թ․ նոյեմբերի 10-ից սկսած, ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում լուրջ միջադեպեր չեն եղել:
«Պետք է նշեմ, որ այս տարի, ռուսական խաղաղապահ ուժերի գործունեության մեկնարկից ի վեր՝ նախորդ տարվա նոյեմբերի 10-ից, մեկ տարվա ընթացքում ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում լուրջ միջադեպեր չեն եղել։ Բախումներ չեն եղել, լուրջ իրադարձություններ չեն եղել»,- ասել է Ալիևը։
Ըստ Ալիևի՝ եղել են միայն պատահական (հատուկենտ) միջադեպեր, որոնք ինչ-որ համակարգային ճգնաժամ չեն հանդիսանում։
«Փաստերի ստուգման հարթակն» ուսումնասիրել է Ալիևի խոսքը երկկողմ հանդիպման ժամանակ և հայտնաբերել մի շարք կեղծ և մանիպուլյատիվ պնդումներ։
Ալիևի «չնկատած» լուրջ և ոչ պատահական միջադեպերը
Խծաբերդի և Հին Թաղերի բռնազավթումը
2020 թվականի դեկտեմբերի 11-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները հարձակվել էին Հադրութի շրջանի Խծաբերդ և Հին Թաղեր գյուղերի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով երկու գյուղերը բռնազավթվել էին, իսկ 62 հայ զինծառայողներ՝ գերեվարվել, 9-ը՝ զոհվել և ևս 8-ը՝ վիրավորում ստացել։
Ըստ եռակողմ հայտարարության 3-րդ կետի՝ Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախումբը պետք է տեղակայվեր Արցախի շփման գծի և Լաչինի միջանցքի երկայնքով։ Այսինքն, դե յուրե այս երկու գյուղերը ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում էին, բայց փաստացի այնտեղ դեկտեմբերի 11-ի դրությամբ ռուս խաղաղապահներ չկային՝ չնայած հայկական կողմը նախապես դիմել էր, որպեսզի խաղաղապահներն իրենց գործառույթները նաև այդ հատվածում իրականացնեն։ Հիշեցնենք, որ ըստ եռակողմ հայտարարության առաջին կետի՝ կողմերը պետք է մնային իրենց նախնական դիրքերում, իսկ Հին Թաղերն ու Խծաբերդը հայտարարության ստորագրման ժամանակ հայկական ուժերի վերահսկողության տակ էին։
Ռուս խաղաղապահները հասան Հին Թաղեր և Խծաբերդ դեկտեմբերի 13-ին, բայցևայնպես, գյուղերն անցան Ադրբեջանի վերահսկողության տակ։
Հատկանշական է, որ 2020 թ․ դեկտեմբերի 13-ին ՌԴ ՊՆ կայքում հրապարակվող ռուս խաղաղապահների իրավասության գոտու քարտեզում ավելացվեցին Խծաբերդը և Հին Թաղերը, սակայն հաջորդ օրը երկու գյուղերը քարտեզից հանվեցին։
ՌԴ ՊՆ կայքում հրապարակած ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտու քարտեզի փոփոխությունները
Այս միջադեպի, ինչպես նաև քարտեզում արված փոփոխությունների համար ՌԴ ՊՆ-ն կամ խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարությունը որևէ պարզաբանում չներկայացրեց։
Քաղաքացիական զոհեր
2021 թ․ հոկտեմբերի 9-ին Արցախի Մարտակերտի շրջանում գյուղատնտեսական աշխատանքներ կատարելիս տրակտորի ղեկին քաղաքացիական անձ էր սպանվել Ադրբեջանի դիպուկահարի արձակված կրակոցից։ Զոհված քաղաքացին Մարտակերտ քաղաքի բնակիչ, 55-ամյա Արամ Տեփնանցն էր։
Ադրբեջանի ՊՆ-ն հերքել էր իր կապը այս դեպքի հետ, իսկ ՌԴ ՊՆ-ն՝ հաստատել։
Այսպես, հոկտեմբերի 10-ին խաղաղապահ առաքելության գործունեության վերաբերյալ տեղեկագրում նշված էր, որ Մարտակերտի շրջանի Մատաղիս գյուղում խաղաղ բնակիչը զոհվել է ադրբեջանական կողմի կրակոցից՝ խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում։
Էկրանակադր ՌԴ ՊՆ հոկտեմբերի 10-ի տեղեկագրից
Ավելին՝ Մարտակերտի քաղաքապետ Միշա Գյուրջյանը «Ազատության» հետ զրույցում հայտնել էր, որ խաղաղապահներից մեկը նստած է եղել հենց տրակտորի մեջ։
«Տրակտորը վար անելիս կրակել են, Արամը տեղում մահացել է, դիակը հանել են, բերել հիվանդանոց։ Խաղաղապահներն իր մոտ նստած են եղել՝ տրակտորի մեջ: Կասկածելի բան է եղել, գնացել են խաղաղապահները երևի, որ օգնեն, այդպես է ստացվել»,- նշել էր Գյուրջյանը։
Հիշեցնենք, որ նմանատիպ դեպք տեղի էր ունեցել նաև ուղիղ մեկ ամիս անց՝ արդեն Հայաստանի տարածքում՝ Վայոց ձորի մարզի Խաչիկ գյուղում։ Ադրբեջանական կողմը թիրախային կրակոցներ էր արձակել արտում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող տրակտորի վրա, որում այդ պահին խաղաղ բնակիչ էր եղել։
2021 թ․ նոյեմբերի 8-ին Ստեփանակերտ-Շուշի ճանապարհահատվածի մերձակայքում ադրբեջանական կողմը կրակոցներ էր արձակել ջրամատակարարման խողովակների վրա շինարարական աշխատանքներ իրականացնող քաղաքացիական անձանց ուղղությամբ։
Վիրավորում ստացած ջրմուղկոյուղու աշխատակիցները հայտնել էին, որ ադրբեջանցի զինծառայողը կրակոցներն արձակել էր նախապես աննկատ մոտենալով՝ 3-5 մետր հեռավորությունից, հայհոյանքներ հնչեցնելուց հետո։
Կրակոցների հետևանքով երեք մարդ ծանր վիրավորում էր ստացել, իսկ մեկ մարդ՝ 22-ամյա Մարտիկ Երեմյանը, զոհվել։ Նրանք բոլորը Արցախի ջրմուղի աշխատակիցներ էին, որոնք այդ օրն աշխատանքներ էին կատարում Շուշիի մատույցներում ռուս խաղաղապահների դիրքերը սնուցող խողովակաշարի վրա:
Արցախի «Ջրմուղ-կոյուղի» ընկերության տնօրեն Գագիկ Պողոսյանի պնդմամբ՝ աշխատանքների կատարման մասին տեղեկացվել էին թե՛ ռուսական, թե՛ ադրբեջանական կողմերը. «Իրենք տեսնում էին, որ մենք եկանք ու աշխատում ենք, խաղաղապահների ջուրն անջատում էինք, մենք ջրագծի վրա վթարավերացման աշխատանքներ էինք կատարում»,- ասել է Պողոսյանն «Արցախ TV»-ին տված հարցազրույցում։
Նշենք, որ կատարված դեպքը ռուս-խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում էր՝ խաղաղապահների երկու դիրքերի միջնամասում, դրանցից մոտ 400 մետր հեռավորության վրա։
Հարվածային անօդաչու սարքի երկու հարված Արցախի դիրքերի վրա
2021 թ․ օգոստոսի 11-ին Արցախի Պաշտպանության բանակի դիրքերի ուղղությամբ հարվածային անօդաչու թռչող սարքեր էին կիրառել։ Ըստ ՊԲ հաղորդագրության՝ հայկական կողմը կորուստներ չէր ունեցել։
Այս փաստը արձանագրվել էր նաև ՌԴ ՊՆ օգոստոսի 11-ի խաղաղապահ առաքելության գործունեության վերաբերյալ տեղեկագրում։
Էկրանակադր ՌԴ ՊՆ օգոստոսի 11-ի տեղեկագրից
Դրա նախորդ օրը Արցախի հարավ-արևմտյան մասում՝ Շոշ-Մխիթարաշեն հատվածում,  Ադրբեջանը խախտել էր հրադադարի ռեժիմը՝ հրաձգային, ինչպես նաև հակատանկային նռնականետով կրակ արձակելով հայկական դիրքերի ուղղությամբ։
2020 թ․ հոկտեմբերի 14-ին ադրբեջանական կողմը կրակ էր բացել ՊԲ հենակետի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով հայկական կողմից 6 զինծառայող էր վիրավորվել։ Դրա հաջորդ օրը՝ հոկտեմբերի 15-ին, Արցախի հյուսիս-արևելյան ուղղությամբ  ադրբեջանական կողմը կրակ էր բացել ՊԲ ստորաբաժանման սանիտարական մեքենայի վրա։
Ամփոփ տվյալներ
2021 թ․ նոյեմբերի 9-ին Արցախի դատախազությունն ամփոփ տեղեկություններ է ներկայացրել նախորդ տարվա նոյեմբերի 9-ից ի վեր Ադրբեջանի կողմից արցախահայության դեմ ուղղված հանցագործությունների վերաբերյալ։
Այսպես, ըստ հաղորդագրության՝ սպանվել է 2 քաղաքացիական անձ և 9 զինվորական,  տարբեր աստիճանի հրազենային վիրավորում է ստացել 37 անձ (28-ը՝ զինծառայող), 68 անձի նկատմամբ մահափորձ է եղել (որից 44-ը՝ զինծառայող), ֆիզիկական բռնության է ենթարկվել 6 անձ, իսկ սպանության սպառնալիքի՝ 2 անձ:
«Խոցվել կամ թիրախավորվել է 5 բնակելի տուն, 3 գյուղատնտեսական տեխնիկա, 7 տրանսպորտային միջոց (6-ը` ռազմական), շինարարական 2 տեխնիկա, հրկիզվել է 3 այգի ու ցանքատարածք, հրազենի գործադրմամբ հեռահար թիրախավորվել է խոշոր եղջերավոր անասունների 1 խմբաքանակ»,- նշված է Արցախի դատախազության հաղորդագրությունում։
Միջադեպերը եղել են ոչ թե հայ-ադրբեջանական սահմանին, այլ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքում
Պուտինի հետ հանդիպման ժամանակ շարունակելով խոսքը՝ Ալիևն անդրադարձել է նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բախումներին և պնդել, որ դրանք տեղի են ունեցել երկու երկրների սահմանին, որը ռուսական խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում չէ։
«Ադրբեջանի և Հայաստանի սահմանին բախումներ են եղել, բայց դա ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտին չէ։ Այնուամենայնիվ, իհարկե, դա մեզ ստիպում է շատ ուշադիր դիտել, խոսել նաև եռակողմ ձևաչափով, ինչպես կարելի է վերահսկել ռիսկերը, նվազագույնի հասցնել դրանք և աշխատել հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների համապարփակ կարգավորման ուղղությամբ»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը։
Ալիևի քարոզչական այս պնդումը, սակայն, մանիպուլյատիվ է և կեղծ։ Դեռևս մայիսից Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բախումները մեծամասամբ տեղի են ունեցել ոչ թե սահմանին, այլ Հայաստանի սուվերեն տարածներում՝ Գեղարքունիքի և Սյունիքի մարզերի՝ ադրբեջանական ուժերի կողմից բռնազավթված տարածքներում։
Այսպես, տարեսկզբից ՀՀ ԶՈՒ զինծառայողների՝ մարտական պայմաններում 12 մահվան դեպքերից 9-ը եղել են Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի այն տեղամասերում, որտեղ ներխուժել են ադրբեջանական ուժերը։
Արբանյակային լուսանկարում կարմիրով նշված են Սյունիքի մարզում ադրբեջանական ԶՈՒ-ի կողմից օկուպացված տարածքները, իսկ աստղերով՝ հենակետերը։
Հիշեցնենք, որ դեռևս մայիսին «Փաստերի ստուգման հարթակը» տեղորոշել էր համացանցում առկա տեսանյութերը և պարզել, որ Սյունիքի մարզում Սև լճի հյուսիս-արևելյան մասում ադրբեջանական ուժերը ներխուժել ավելի քան 1․6 կմ, իսկ հետագայում պարզ դարձավ, որ այդ մասում ադրբեջանցիները ներխուժել են մոտ 3․5 կմ։
Նույնն է վիճակը նաև Գեղարքունիքի մարզում, որտեղ ադրբեջանական ուժերը ներխուժել են Հայաստանի տարածք որոշ տեղերում ավելի քան 3 կմ՝ իրենց վերահսկողության տակ վերցնելով ավելի քան 20 քկմ տարածք։
Արբանյակային լուսանկարում կարմիրով նշված են Գեղարքունիքի մարզում Կութ և Վերին Շորժա գյուղերի մոտ Ադրբեջանի կողմից բռնազավթված տարածքները։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» հոկտեմբերի 22-ին և 23-ին այցելել էր այդ գյուղեր և լուսանկարել ադրբեջանական ամրացված դիրքերը՝ Հայաստանի սուվերեն տարածքում։
Նոյեմբերի 16-ին Սյունիքի հյուսիսային դիրքերում՝ Իշխանասարից արևմուտք ընկած հատվածում տեղի ունեցած մարտական գործողությունները, որոնց ընթացքում զոհվեցին 3 և գերեվարվեցին մոտ 32 հայ զինծառայողներ, տեղի են ունեցել ոչ միայն սահմանին, այլ հենց մեծամասամբ ՀՀ ինքնիշխան տարածքում՝ մինչև 1․5 կմ խորության վրա։
Ադրբեջանական զինտեխնիկան խոցվել էր սահմանագծից կես կիլոմետր, իսկ ճանապարհով՝ 1.2 կմ հեռավորության վրա։
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանական կողմը, ըստ Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրության, ունեցել էր 7 զոհված և 10 վիրավոր զինծառայողներ։
Այսպիսով, կարող ենք փաստել, որ Պուտին-Ալիև երկկողմ հանդիպման ժամանակ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությունն այն մասին, որ մեկ տարվա ընթացքում ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում լուրջ միջադեպեր չեն եղել, կեղծ է: Կեղծ է նաև պնդումը, թե Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բախումները տեղի են ունեցել երկու երկրների սահմանին:

26 ноября президент Азербайджана Ильхам Алиев в ходе двусторонней встречи с президентом России Владимиром Путиным в Сочи заявил, что в текущем году, начиная с 10 ноября 2020 года, в зоне ответственности российских миротворцев серьезных инцидентов не было.
«Должен отметить, с началом деятельности российских миротворческих сил с 10 ноября прошлого года в течение года в зоне ответственности российских миротворцев серьезных инцидентов не было. Не было боестолкновений, не было каких-то серьезных событий», — сказал Алиев.
По словам Алиева, были только спорадические инциденты, не являющиеся каким-то системным кризисом.
«Платформа проверки фактов» изучила речь Алиева во время двусторонней встречи и выявила ряд ложных и манипулятивных утверждений.
«Незамеченные» Алиевым серьезные и неслучайные инциденты
Оккупация сел Хцаберд и Хин Тагер
11 декабря 2020 года подразделения вооруженных сил Азербайджана атаковали села Хцаберд и Хин Тагер Гадрутского района, в результате чего эти два села были оккупированы, 62 армянских военнослужащих взяты в плен, 9 военнослужащих погибли и 8 получили ранения.
Согласно третьему пункту трехстороннего заявления, «вдоль линии соприкосновения в Нагорном Карабахе и вдоль Лачинского коридора развертывается миротворческий контингент Российской Федерации». Другими словами, де-юре эти два села входили в зону ответственности российских миротворцев, однако фактически по состоянию на 11 декабря там не было российских миротворцев, хотя армянская сторона заранее обратилась к миротворцам с просьбой о выполнении своих функций также в этом районе. Напомним, что согласно первому пункту трехстороннего заявления, стороны должны были остановиться на занимаемых ими позициях, а Хин Тагер и Хцаберд на момент подписания заявления находились под контролем армянских сил.
Российские миротворцы дошли до сел Хин Тагер и Хцаберд 13 декабря, однако, тем не менее, эти села перешли под контроль Азербайджана.
Примечательно, что 13 декабря 2020 года села Хцаберд и Хин Тагер были добавлены на опубликованную на сайте Минобороны РФ карту размещения российских миротворцев, однако на следующий день оба села были удалены с карты.
Изменения на опубликованной на сайте Минобороны России карте зон ответственности российских миротворцев
Ни Минобороны России, ни командование миротворческого контингента не предоставили никаких объяснений касательно этого инцидента, а также изменений, внесенных в карту.
Жертвы среди гражданского населения
9 октября 2021 года в Мартакертском районе Арцаха за рулем трактора при выполнении сельскохозяйственных работ в результате снайперского выстрела был убит мирный житель Мартакерта 55-летний Арам Тепнанц.
Минобороны Азербайджана опровергло свою связь с этим инцидентом, а Минобороны России – подтвердило. Так, 10 октября в бюллетене о деятельности российского миротворческого контингента говорилось, что «9 октября в ходе проведения сельскохозяйственных работ в Мардакертском районе, вблизи линии соприкосновения сторон, в результате обстрела с азербайджанской стороны получил смертельное ранение мирный житель села Мадагиз».
Скриншот бюллетеня Минобороны РФ от 10 октября
Более того, мэр Мартакерта Миша Гюрджян сообщил в беседе с Радио Азатутюн, что один из миротворцев на момент убийства находился в тракторе вместе с мирным жителем.
«В трактор стреляли во время пахоты, Арам скончался на месте. Тело достали и отвезли в больницу. Рядом с ним в тракторе сидели миротворцы. Это было подозрительно. , Возможно, миротворцы пошли туда, чтобы оказать помощь», — сказал Гюрджян.
Напомним, что аналогичный инцидент произошел ровно месяц спустя, уже на территории Армении, в селе Хачик Вайоцдзорской области. Азербайджанская сторона открыла прицельный огонь по выполнявшему сельскохозяйственные работы в поле возле села трактору, за рулем которого находилось гражданское лицо.
8 ноября 2021 года в районе дороги Степанакерт-Шуши азербайджанская сторона обстреляла мирных жителей, выполняющих строительные работы на водопроводных каналах.
По словам пострадавших, азербайджанский солдат незаметно приблизился и открыл огонь с расстояния 3-5 метров, озвучивая ругательства в их адрес.
В результате выстрелов три человека получили серьезные ранения, а один человек, 22-летний Мартик Еремян, погиб. Все они были сотрудниками компании водоснабжения Арцаха, работавшими в тот день на трубопроводе, снабжающем позиции российских миротворцев на окраине Шуши.
По утверждению директора компании «Джрмух-коюхи» Гагика Погосяна, о проводимых работах были проинформированы как российская, так и азербайджанская стороны. «Они видели, что мы приехали, начали работать и отключили воду миротворцам. Мы проводили аварийные работы на водопроводе», — сказал Погосян в интервью телеканалу «Арцах ТВ».
Отметим, что инцидент произошел в зоне ответственности российских миротворцев, посреди двух позиций миротворцев, на расстоянии около 400 метров от них.
Два удара с беспилотника по позициям Арцаха
11 августа 2021 года в направлении позиций Армии обороны Арцаха были применены беспилотники. По данным Армии обороны, армянская сторона потерь не понесла.
Этот инцидент был зафиксирован также в бюллетене Минобороны РФ о деятельности российского миротворческого контингента от 11 августа.
Скриншот бюллетеня Минобороны РФ от 11 августа
Накануне этого инцидента на участке Шош-Мхитарашен в юго-западной части Арцаха Азербайджан нарушил режим прекращения огня, обстреляв армянские позиции из стрелкового оружия и противотанкового гранатомета.
14 октября 2020 года азербайджанская сторона открыла огонь по боевой позиции Армии обороны, в результате чего шесть армянских военнослужащих получили ранения. На следующий день, 15 октября, в северо-восточном направлении Арцаха азербайджанская сторона открыла огонь в направлении санитарной машины подразделения Армии обороны.
Сводка данных
9 ноября 2021 года прокуратура Арцаха обнародовала сводную информацию о преступлениях, совершенных Азербайджаном против армян Арцаха с 9 ноября прошлого года.
Так, согласно сообщению прокуратуры, убиты двое мирных жителей и 9 военнослужащих, 37 человек (28 военнослужащих) получили огнестрельные ранения различной степени тяжести, против 68 лиц совершены попытки убийств (44 из них – военнослужащие), 6 человек подверглись физическому насилию, в отношении 2 были угрозы смертью.
«В результате преднамеренного уничтожения или нанесения повреждений пострадали 5 жилых домов, 3 единицы сельскохозяйственной техники, 7 транспортных средств (6 — военных), 2 единицы строительного автотранспорта. Сожжены 3 сада и посевные площади, огнестрельное оружие было применено против 1 стада крупного рогатого скота», — говорится в сообщении прокуратуры Арцаха.
Инциденты зарегистрированы не на армяно-азербайджанской границе, а на суверенной территории Армении
На встрече с Путиным Алиев также коснулся вооруженных столкновений на границе между Арменией и Азербайджаном, утверждая, что инциденты были зарегистрированы на границе двух стран, что не входит в зону ответственности российских миротворцев.
«Были боестолкновения на границе Азербайджана и Армении, но это не зона ответственности российских миротворцев. Но, тем не менее, конечно, это вынуждает нас очень пристально на это посмотреть, поговорить, в том числе в трехстороннем формате, как можно контролировать риски, минимизировать их и работать над всеобъемлющей нормализацией армяно-азербайджанских отношений», — сказал президент Азербайджана.
Однако это пропагандистское утверждение Алиева является ложным и манипулятивным. С мая столкновения между Арменией и Азербайджаном в основном происходят не на границе, а на суверенных территориях Армении – на территориях, оккупированных азербайджанскими войсками в Гегаркуникской и Сюникской областях.
Так, с начала года 9 из 12 случаев смерти военнослужащих РА зарегистрированы на тех участках Сюникской и Гегаркуникской областей, куда вторглись азербайджанские войска.
На снимке со спутника красным цветом отмечены оккупированные вооруженными силами Азербайджана территории в Сюникской области.
Напомним, что еще в мае «Платформа проверки фактов» изучила опубликованные в Интернете видеоролики и выяснила, что на северо-восточной стороне озера Сев лич в Сюникской области азербайджанские войска продвинулись вперед более чем на 1.6 км. Позже стало известно, что азербайджанцы продвинулись вперед также к западу от этого места – примерно на 3.5 км.
Аналогичная ситуация и в Гегаркуникской области, где азербайджанские войска вторглись на территорию Армении и углубились на более чем 3 км, заняв территорию более 20 квадратных километров.
На снимке со спутника красным цветом отмечены оккупированные Азербайджаном территории в районе сел Кут и Верин Шоржа Гегаркуникской области.
«Платформа проверки фактов» посетила эти села 22 и 23 октября и сфотографировала укрепленные позиции Азербайджана на суверенной территории Армении.
Боевые действия, развернувшиеся 16 ноября на северных позициях Сюника к западу от Ишханасара, в ходе которых были убиты 3 и взяты в плен около 32 армянских военнослужащих, проходили не только на границе, но в основном на суверенной территории Республики Армения.
Азербайджанская военная техника была уничтожена в полукилометре от границы, а по дороге – на расстоянии 1,2 км.
Напомним, что с азербайджанской стороны, по сообщению Минобороны Азербайджана, было 7 убитых и 10 раненых военнослужащих.
Таким образом, можем констатировать, что сделанное в ходе двусторонней встречи с президентом России Владимиром Путиным заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева об отсутствии в течение года серьезных инцидентов в зоне ответственности российских миротворцев является ложным. Ложным является также утверждение о том, что столкновения между Арменией и Азербайджаном происходили на границе двух стран.